Τουρκικός επεκτατισμός

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Tι να σημαίνει δηλαδή εκτός του ότι συμπληρώνονται 49 χρόνια; Πέρυσι δηλαδή που συμπληρώθηκαν 48 τι σήμαινε; Εκτός κι αν το 49 είναι πιο συμβολικός αριθμός για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει.
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Markos_Hdi έγραψε:Tι να σημαίνει δηλαδή εκτός του ότι συμπληρώνονται 49 χρόνια; Πέρυσι δηλαδή που συμπληρώθηκαν 48 τι σήμαινε; Εκτός κι αν το 49 είναι πιο συμβολικός αριθμός για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει.


Απο οτι άκουσα Markos_Hdi με την συμπλήρωση 50 χρόνων απο την υπογραφή μιας συνθήκης το διεθνές δίκαιο προβλέπει οτι μπορεί να ξαναγίνουν διαπραγματεύσεις για την υπογραφή νέας συνθήκης εάν το εγείρει ως απαίτηση κάποια πλευρά! Οι Τουρκία έχει πει οτι θέλει να επαναδιαπραγματευτεί το καθεστώς που ισχυεί με τα Δωδεκάνησα με την Ιταλία αφού ισχυρίζεται πως κάποτε ανήκαν σε αυτήν

Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Gx δικιο εχεις με τους φανατισμενους μονο που νομιζω οτι σε εμας δεν κυβερνουν τη χωρα σε αντιθεση με την τουρκια που την διοικουν. Φιλε στρατηγε αν ξερεις κατι εγκυρο με το θεμα γραφτο να το δουμε.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Κοιτάξτε, όλες οι συνθήκες υπογράφονται και φέρουν κάποια χρόνια σαν ισχύ. Όταν περάσουν όμως αρκετά χρόνια, όσο και να χτυπιέται ο άλλος, είτε έχουν καθιερωθεί στη μνήμη του κόσμου ως έχουν, είτε (νομικά) θεωρούντε πλέον μόνιμα σαν κτήμα του "ιδιοκτήτη".

Αλλιώς θα είχαμε την Κρήτη να την κάνει απο την Ελληνική επικράτεια, τα Δωδεκάνησα όπως λέτε, τα Επτάνησα συμπληρώνω.

yersinia εγω νιώθω πολύ καλύτερα που δε με κυβερνούν φανατισμένοι και εύχομαι και στους Τούρκους να απαλλαγούν απο αυτό το καθεστώς. Το οτι είναι φανατισμένοι βλακωδώς, δε σημαίνει οτι πρέπει και εμείς να γίνουμε έτσι.

Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

GenerX έγραψε:Κοιτάξτε, όλες οι συνθήκες υπογράφονται και φέρουν κάποια χρόνια σαν ισχύ. Όταν περάσουν όμως αρκετά χρόνια, όσο και να χτυπιέται ο άλλος, είτε έχουν καθιερωθεί στη μνήμη του κόσμου ως έχουν, είτε (νομικά) θεωρούντε πλέον μόνιμα σαν κτήμα του "ιδιοκτήτη".

Αλλιώς θα είχαμε την Κρήτη να την κάνει απο την Ελληνική επικράτεια, τα Δωδεκάνησα όπως λέτε, τα Επτάνησα συμπληρώνω.

yersinia εγω νιώθω πολύ καλύτερα που δε με κυβερνούν φανατισμένοι και εύχομαι και στους Τούρκους να απαλλαγούν απο αυτό το καθεστώς. Το οτι είναι φανατισμένοι βλακωδώς, δε σημαίνει οτι πρέπει και εμείς να γίνουμε έτσι.



Φίλε Genrx δεν ξέρω το πως έχουν καθιερωθεί στη μνήμη του κόσμου πάντως στα νομίκα αυτό το καθεστώς έχει βάση ρώτησα καθηγητή πανεπιστημίου σχετικό με τις διεθνείς σχέσεις. Τώρα αν οι Ιταλοί δεν θέλουν να επαναδιαπραγματευτούν την συνθηκη αυτό ειναι άλλο θέμα
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από GenerX »

Διπλωματικά μέτωπα για 10 φαντασμένους σε κάθε χώρα, δεν ανοίγουν, διότι δεν αξίζουν τον κόπο.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από MIRAGE »

Παιδια, ηρεμια. Οι τουρκοι εχουν μαστερ στη διπλωματια. Δεν ειναι ηλιθιοι να κανουν πολεμο με την Ελλάδα μεσα στα 5 επομενα χρονια. Εχουν κατανοησει το εξησ... "ο νικητης ενος πολεμου επιζητα τον πολεμο μονο αφου εχει εξασφαλιστει η νικη". Φανταστειτε μια συγκρουση στο αιγαιο τωρα που μιλαμε... Θα χασει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα... Θα χασουν αεροπορια θα χασουν ναυτικο... Και εμεις το ιδιο... Μπορουν να κανουν τωρα αποβασεις; Με τιποτα... Θα τους βυθισει το ναυτικο μασ... Που θα εχει και αυτο απωλειες αλλα δωσει γερο μαθημα. Στον αερα; Της τρελησ... Γ αυτο σιγα σιγα βελτιωνονται... Ηδη προωθουν το νεο αρμα μαχης εγχωριας κατασκευης, κανουν τα φιρτινα τα πυροβολα, βελτιωνουν πολυ το ναυτικο τους, θα παρουν f35... Δεν θα κανουν ποτε πολεμο μονο θα απειλουν για να υποχωρουμε. Πολεμος κατ εμε θα γινει μεσα στα επομενα 25 χρονια με εξαιρεση τα 5 επομενα χρονια... Το πιο πιθανο μεσα στα επομενα 10-15 χρονια. Εχουν βαλει στοχο και το "μπαμ"θα ακουστει καποια στιγμη... Εμεις τι κανουμε; Αν δεν εχουμε καλο συστημα επιστρατευσης,15 φρεγατες,25 πυραυλακατους,14 υποβρυχια,600 λεοπαρντ 2α6 και α4 Στον εβρο συνολικα γυρω στα 1700 αρματα μαχης ς ολη τη χωρα,300αεροσκαφη με 90 απο αυτα 4 ης γενεας, σκαλπ εγκ, σκαλπ ναβαλ, ισκαντερ,100.000 στολες ρβχπ αμυνας και 1.000.000 ναρκες ας κατσουμε στα αυγα μας κ αφηστε τους λεονταρισμους. Εγω πεζοναυτης δηλωσα παιδια, αγαπω τη πατριδα μου τρελα, αλλα... Θελει και προπαρασκευη. Οι τουρκοι ετοιμαζονται μια χαρα ς ολα... Διπλωματια, στρατο... Εμεις; Θελουμε λιγο ξυπνημα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ρε συ MIRAGE όλα αυτά που λες εσύ δεν θέλουνε το ΑΕΠ της Ελλάδας αλλά ούτε και της Σουηδίας δεν σου φτάνει. Από Γερμανία και πάνω!

Εκτός του ότι όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο περισσότερο απομακρύνεται ο κίνδυνος γενικευμένου πολέμου όπως το περιγράφεις εσύ.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από MIRAGE »

Ελα φίλε μου. Το ναυτικό δεν είναι μακριά από αυτό που προτείνω. Πχ14 φρεγατες έχει και εγώ λεω για 15. Οι πυραυλάκατοι το ίδιο. Στα υποβρύχια λέω για δύο παραπάνω. Όσο για τα λέοπαρντ 2Α4 ή 2Α6 Που προτείνω από το 2012 και μετά θα Πρέπει να πάρουμε νέα διότι θα αποσυρθούν τα Μ48Α5ΜOLF.H απόσυρση των μολφ θα δημιουργήσει ένα κενό 300 αρμάτων μάχης το οποίο θα πρέπει να καλυφθεί. Είμαι υπερβολικός όταν μιλάω για 300 αεροσκάφη οροφή; Μα τόσα αποφάσισε και η Π. Α. Είμαι υπερβολικός όταν μιλάω τα 90 να είναι τέταρτης γενεάς; Μα οι απέναντι θα έχουν 120 τέταρτης γενεάς. Είμαι υπερβολικός όταν μιλάω για στολές πβχ άμυνας; Μα οι Τούρκοι έχουν τέτοια όπλα. Έχει ακουστεί τουλάχιστον.1.000.000 νάρκες είναι πολύ; Το ελάχιστο που απαιτείται είναι (συμπλήρωση των αποθεμάτων προτείνω. Όχι αγορά εκ νέου). Δεν είπα να τα πάρουμε όλα σε ένα ΕΜΠΑΕ. Εξάλλου έχω βαρεθεί να ακούω τη καραμέλα της οικονομικής κρίσης. Όσο οι απέναντι τραβάνε το σχοινί να το τραβάμε και εμείς στους εξοπλισμούς. Μιλάνε για 1000 αρματα ALTAY μελλοντικά Και σκέψου ότι έχουν συνολικά 3200 περίπου και εμείς 1700 περίπου. Οκ βγάλε τα σαράβαλα και των δύο χωρών. Και μιλάμε τώρα Για 2020. Φαντάσου 1000 ALTAY Να είναι έτοιμα για ντου... Νομίζω ότι ένας πυρήνας 600-700 λεοπαρντ 2Α6 ΚΑΙ 2Α4 είναι το μίνιμουμ για Να μπορέσουμε να κρατήσουμε σε Θράκη για να μην σου πω ότι έχω ακούσει από φιλικό μου πρόσωπο στρατιωτικό Ότι στη Θράκη χρειάζονται ανέκαθεν 900 ΑΡΜΑΤΑ ΜΆΧΗΣ. Το ιδανικό. Ο πόλεμος με την Τουρκία δεν απομακρύνεται όσο περνάνε τα χρόνια. Ισα ισα πλησιάζει. Θα στο θέσω αλλιώς. Πριν από καθε μεγάλο πόλεμο υπάρχουν οικονομικά προβλήματα. Σωστά; Πριν από Α παγκόσμιο ανταγωνισμός μεγάλων δυνάμεων για αποικίες, πετρέλαια, πρώτες ύλες γενικά. Έγινε το μπαμ. Περνάει ο πρώτος παγκόσμιος (1914-1918). Κραχ το 1929. Περνάνε 10 χρόνια δεύτερος παγκόσμιος. Γενικά πριν από κάθε μεγάλο πόλεμο τοπικό ή παγκόσμιο. Μεγάλης διάρκειας ή μικρής διάρκειας Βλέπουμε τέτοιου είδους κρίσεις. Οικονομικές. Πρόσθεσε στα παραπάνω την γενικότερη πολιτική των γειτόνων. Μπορεί τώρα να γελάσεις και να πεις. "τι μ@@@@ες μου λέει Ο μικρός τώρα; ". Αλλά εγώ σου λέω ότι από το 2010 -2030 περιμένω ένα μπαμ. Κάτι θα γίνει και δεν μου το βγάζεις από το μυαλό ούτε με κομπρεσέρ. Θα το δείς. Κάποτε μια κοπέλα στο λύκειο είχε γράψει έκθεση με θέμα. "Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει παγκόσμια ειρήνη; ". Όλοι μέσα στη τάξη απάντησαν ναι και εκείνη όχι και μάλιστα είπε Ότι μέσα στην επόμενη εικοσαετία θα επέλθει η πτώση της Ε. Σ. Σ. Δ (1982 ήταν τότε) Και επιχειρηματολόγησε σε 4 σέλίδες έκθεση. Μερικά άτομα γέλασαν αλλά το 2000 σε συνάντηση παλαιών συμμαθητριών... Θυμήθηκαν πόσο έξω είχαν πέσει και γελούσαν. Το 2006 στο μάθημα της κοινωνιολογίας στη τρίτη λυκείου Επιχειρηματολόγησα πάνω ς αυτά που σου λέω αλλά πρόσθεσα και άλλα. Δίκαιο της θάλλασας, κυπριακό κτλ... Όταν διάβασε την εθελοντική αυτή εργασία. Με θέμα. "Η Ελλάδα στην Νοτιοανατολική Ευρώπη και στον κόσμο" Η καθηγήτρια την Έδωσε στην διευθύντρια (καθηγήτρια ιστορίας του τμήματος μας. Το μόνο 20αρι εγώ αν και ήμουν της θετικής). Την διάβασαν άλλοι Δύο φιλόλογοι και για να μην στα πολυλογώ άφησε εποχή και έμεινε αρχείο στο σχολείο. Στην τελετή αποφοίτησης ειπώθηκε και από κάτι για τον χαρακτήρα του καθενός σε ομιλία των καθηγητών. Μεταξύ όλων. "Δεν έχω ξαναδεί κυρίες και κύριοι στα 22 χρόνια της καριέρας Μου 17χρονο μαθητή να μιλάει με τόσο πάθος και να κατέχει τόσο πολύ τα θέματα στρατηγικής, εξωτερικής πολιτικής και τακτικών πολέμου. Αξεπέραστος. Μπράβο Γιώργο! Και σου λέω ευθέως. Κρίμα που πήγες θετική αγόρι μου. Άλλες σπουδές έπρεπε να ακολουθήσεις". Ο επόμενος καθηγητής ειπε. "αξεπέραστος. Δεν προσθέτω τίποτα παραπάνω τα είπε η συνάδελφος πριν... Στο τέλος στον μπουφέ ο Γιώργος δεν ήξερε που να κρυφτεί γιατί όλοι τον κοιτούσαν και είχε κοκκινήσει (είναι αρκετά ντροπαλός ς αυτά) ... Και να θυμάσαι. Θα έρθει μια μέρα που η έκθεση του Γιωργάκη θα επαλιθευτεί... Αυτός περιμένει στα παρασκήνια. Και όταν με το καλό. Υγεία πάνω απ όλα. Συναντηθούν οι παλιοί συμ...
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από MIRAGE »

Και τώρα πάω για ύπνο διότι πάλι το ξενύχτησα σε κλαμπάκι και στο φόρουμ να σου γράφω την ιστορία και αύριο έχω τεχνικοοικονομική ανάλυση θεωρία με την καρακάξα της σχολής! Μπλιαχ! Αχαχαχ

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ε καλά τι να σου πω τώρα δηλαδή; Μπράβο για την έκθεση ή ειρωνικά μπράβο που θες ενδόμυχα ή μάλλον απροκάλυπτα να σκοτωθεί πολύς κόσμος για να βγεις σωστός;

Πάντως συνεχίζω να σου λέω ότι οι αριθμοί που παραθέτεις για αγορές, είναι απλά ονειρικοί και μη πραγματοποιήσιμοι σε καμία περίπτωση.

Κόβουνε από όπου μπορούνε και εσύ μου λες να υπερπολλαπλασιάσουνε τις αγορές.

Τα υποβρύχια δεν μπορούμε να τα αποπληρώσουμε και εσύ λες για άλλα. Τα Leopard που πήραμε με το ζόρι τα φτάσαμε στα 170 και αυτά άνευ πυρομαχικών και εσύ λες για εκατοντάδες άλλα. Αγορά αεροπλάνων όλο αναβάλλεται για οικονομικούς περισσότερο λόγους και εσύ λες πάλι για δεκάδες ή εκατοντάδες καινούρια. Εδώ δεν υπάρχουνε τα χρήματα για να ανανεωθεί ο φορητός οπλισμός του προσωπικού και παραμένουμε με τα G3A3 ποιος ξέρει για πόσα χρόνια ακόμα.

Όσο για την Θράκη και εγώ επίσης από δικές μου πηγές ξέρω πως το έδαφος και τα γενικά χαρακτηριστικά του τόπου, δεν ενδίκνυνται με τίποτα για μαζική εισβολή αρμάτων. Έτσι και επιχειρηθεί κάτι τέτοιο θα γίνει εκατόμβη διαλυμένων αρμάτων. Άσε που αυτό που περιγράφεις, δηλαδή εισβολή χιλιάδων αρμάτων δεν έγινε ούτε στο Κουρσκ! Αυτό δεν γίνεται πλέον ούτε σε ταινία.

Καλοί οι καθηγητές σου αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για τις γεωπολιτικές τους γνώσεις. Πιθανόν από φιλολογικής απόψεως η έκθεση να ήτανε αρτιότατα άψογη, αλλά ως προς το περιεχόμενο δεν μπορώ να ξέρω σε τι βαθμό ήτανε ικανοί να την κρίνουνε.
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Mirage Από τον Έβρο δεν μπορούν να περάσουν οι Τούρκοι. Οσα άρματα και να έχουν. Η όλη περιοχή είναι ένα φυσικό προκάλυμα-οχυρό. Θυμίσου μόνο τι έγινε στην Σαλαμίνα με τους Πέρσες. Οσα καράβια και αν είχα στα στενά πέρναγαν΄λίγα με τα γνωστά αποτελέσματα. Ο Μάρκος έχει δίκιο. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να ξεχάσουμε τους εξοπλισμούς του παρελθόντος. Το ζητούμενο πλέον θα είναι να διατηρήσουμε όσο μπορούμε το υπάρχον οπλικό δυναμικό και αποτρεπτική μας ικανότητα. Κοινώς να μην αλλάξει εις βάρος μας Η παρούσα αναλογία με τους απέναντι αν και το βλέπω χλωμό. Νομίζω ότι όλα τα λεφτά πρέπει να δαπανηθούν ορθολογιστικά και εκεί που πέφτει το μεγάλο βάρος. Δηλ Αεροπορία και Ναυτικό. Το Αιγαίο είναι τεράστιο θαλάσσιο σύνορο. Χρειαζόμαστε ισχυρό Ναυτικό (ελέω και λαθρομεταναστών). Αεροπορία να μεν καθημερινά αερομαχίες αλλά σε περίπτωση πολέμου 5-6 πυροβολαρχίες από s-400 &pantsir θα στείλουν όλα τα αεροπλάνα των Τούρκων στο καναβάτσο χωρίς να χρυσοπλήρωνουμε πανάκριβα σαπάκια δυτικά αεροσκάφη
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από MIRAGE »

KΑτά τη γνώμη μου κάνετε ένα λάθος. Ποιο ειναι αυτό; Ο έξυπνος εχθρός χτυπάει από εκεί που δεν το περιμένεις και οι τούρκοι επιτελικοί είναι υψηλής εφυίας άτομα. Ξαναγυρνάω στην ιστορία. Περλ Χάρμπορ 7 Δεκεμβρίου 1941. Οι Αμερικανικές στρατιωτικές υπηρεσίες θεωρούσαν αδύνατη μία αεροπορική επίθεση στην οποία θα χρησιμοποιούνταν τορπίλλες διότι οι τορπίλες ήταν πολύ βαριές για τα ρηχά σχετικά νερά του Ναυστάθμου. Και όμως. Οι γιαπωνέζοι προσάρμοσαν στις τορπίλες ειδικά ξύλινα πτερύγια και έτσι μπόρεσαν να ριχτούν και τορπίλλες. Αποτέλεσμα 3000 αμερικάνοι νεκροί σε ένα πρωινό. Ετσι απλά. Όσο για τους αγαπητούς μου καθηγητές. Η μια καθηγήτρια ήταν πτυχιούχος και πολιτικών επιστημών εκτός από κοινωνιολογίας (δύο πτυχία δηλ) Και η διευθύντρια που ήταν φιλόλογος με ειδίκευση στην ιστορία και είχε κάνει και Μεταπτυχιακό σχετικό με την βαλκανική ιστορία κτλ. Επίσης στον μπουφέ ήρθαν και μου Έπιασαν κουβέντα καθηγητής Νομικής πατέρας συμμαθήτριας μου και στρατιωτικός πατέρας κολλητού μου που δεν είναι κατώτερος αξιωματικός και είναι απόφοιτος της Ανωτάτης σχολής πολέμου εδώ στη θεσσαλονίκη και συνάδελφος του πατέρα μου. Κάνεις ένα λαθάκι. Δεν έγραψα αμειγώς στρατιωτικά το θέμα. Δεν εξέθετα απόψεις μου ως έφεδρος αξιωματικός σε διοικητή μου. Σε μια έκθεση επισέρχονται όλοι οι παράγοντες. Διεθνείς σχέσεις, διεθνής επικρατούσα κατάσταση, στρατιωτικές αναλύσεις κτλ. Εγώ δεν παρακαλάω να πεθάνει κόσμος για να επαληθευτώ. Απλώς λέω ότι θα επαληθευτώ. Έτσι θα γίνει. Έγω φταίω δηλ; Μακάρι να μην γινόταν αλλά θα γίνει γιατί έτσι γίνεται πάντα και η ιστορία κύκλους κάνει. Τώρα αν δεν σου αρέσει η αποψη μου τι να σου πω. Δεν είσαι υποχρεωμένος φίλε μο να σου αρέσει. Όσο για τα S300 που είπε ο άλλος φίλος μου. Θα διαφωνίσω κάθετα. Δες τι είχανε κάνει οι ισραηλινοί πιλότοι την συριακή αντιαεροπορική άμυνα. Η αεράμυνα είναι πολύπλοκη κατάσταση. Χρειάζεται Μαχητικά με μεγάλη ευελιξία, αντιαεροπορικά από το χαμηλότερο΄επίπεδο ως το υψηλότερο, έγκαιρη προειδοποίηση, εφεδρικά κέντρα επιχειρήσεων σε περίπτωση που πληγεί το πρωτεύον. Και κέντρα επιχειρήσεων "μαιμού". Όσο για τους θανάτους αθώων που είπε ο πρώτος φίλος μου. Επαναλαμβάνω... Μακάρι να μη χυθεί αίμα ανθρώπων, μακάρι να υπάρχει παγκόσμια ειρήνη. Αλλά αυτά είναι μια ψευδαίσθηση διότι αίμα θα χυθεί και δεν μπορούμε να λέμε αμαν θα πεθάνουν αθώοι αυτό που πρέπει να λέμε είναι το εξής. "αθώοι θα πεθάνουν, αλλά αν πεθάνουν 10000 θα είναι για να ζήσουν 100000 λόγω της θυσίας των πρώτων και αυτοί θα κάνουν άλλους 100000 που θα είναι υπερήφανοι και θα λένε είμαι Έλληνας και όχι ραγιάς"... Πάντα πέθαιναν, πεθαίνουν και θα πεθαίνουν μέχρι να σταματήσουν οι άνθρωποι τον πόλεμο και να αντιληφθούνε ότι είναι ηλιθιότητα να έχουμε σημαίες και μίσος. Ότι είναι ηλιθιότητα τα γαλόνια, οι οβίδες και οι λόγχες, ότι είναι ηλιθιότητα τα σύνορα και να φοβάσαι τον αχμέτ και τον αλή μήπως σου κάνει πόλεμο, σε σκοτώσει, σου "κανονίσει " την αδελφή και σου σφάξει την οικογένεια. Και αυτά στα λέει γιος στρατιωτικού, στα λέει ένα παιδί 20 χρονών που έχει δηλώσει για πεζοναυτες και όταν βλέπει σημαία ανατριχαιάζει από συγκίνηση. Και ξέρεις γιατί; Γιατί είμαι της σημαίας άνθρωπος (πατριώτης όχι φασίστας), γιατί εγώ δεν θα χωθώ κάτω απ το τραπέζι, γιατί ο πατέρας μου δεν θα κοιτάει απ τη τηλεόραση αλλά θα είναι πάνω σε πλοίο τιμώντας τη στολή του αλλά αν ζούσαμε σε έναν μαγικό κόσμο, σε έναν κόσμο του "WIND OF CHANGE" θα πετούσε ο πατέρας μου τη στολή, θα έλεγα εγώ ***** τα γαλόνια και τις οβίδες σας. Οι άνθρωποι άλλαξαν ρε. Δεν θέλουν πόλεμο. Ας γίνουμε ένα. Ας κάνουμε μια ανθρωποκεντρική παγκοσμιοποίηση και όχι αυτή την πολτοποίηση των ανθρώπων. Μέχρι όμως να γίνει αυτό. Μέχρι να αλλάξει ο άνεμος όχι 170 αλλά 1170 λέοπαρντ και χρήματα υπάρχουν. Διαχείρηση σωστή δεν υπάρχει
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από yandr »

ΔΥΟ ΝΕΕΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ πρακτικές της Τουρκίας στο Αιγαίο προκαλούν ανησυχία στο ελληνικό Πεντάγωνο εν όψει δύο μεγάλων τουρκικών ασκήσεων, μέρος των οποίων θα παρακολουθήσει ο πρόεδρος Γκιουλ και πιθανόν ο πρωθυπουργός Ερντογάν. Η μία είναι οι ολοένα και αυξανόμενες υπερπτήσεις κατοικημένων ελληνικών νησιών, σε χαμηλό ύψος, συνήθως από σχετικά μεγάλο αριθμό αεροσκαφών.

Η δεύτερη είναι η εμμονή στη δημιουργία τετελεσμένων σε ό, τι αφορά το εύρος της περιοχής στην οποία έχει αρμοδιότητα για έρευνα και διάσωση ναυαγών η Τουρκία. Η περιοχή αυτή φτάνει, σύμφωνα με τους τουρκικούς ισχυρισμούς, στο μέσον του Αιγαίου- δηλαδή περίπου από τον 25ο Μεσημβρινό και ανατολικά.

Η τουρκική δραστηριότητα- που συμπληρώνεται με έξοδο στο Αιγαίο, νοτίως της Κω, στα τουρκικά ύδατα επιστημονικού σκάφους προκειμένου να κάνει έρευνες για πετρέλαιο- παρακολουθείται συνεχώς «με προσοχή και εγρήγορση» από το ελληνικό Πεντάγωνο.

...

Ο «Θαλασσόλυκος»
Η πρώτη, η «ΕΦΕΣ», έχει ήδη αρχίσει από τις 6 Μαΐου και θα διαρκέσει μέχρι τις 26 Μαΐου. Από τις 20 Μαΐου έως και τις 6 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί η δεύτερη άσκηση «Θαλασσόλυκος» («Ντενίς Γκουρνού»).

Χαρακτηριστικό του κλίματος έντασης που επιχειρεί να δημιουργήσει η Άγκυρα είναι ότι χθες και προχθές αεροσκάφη της, με ΝΑΤΟϊκό μανδύα προχώρησαν σε αλλαγή του εγκεκριμένου δρομολογίου συμμαχικής άσκησης φτάνοντας μόλις 4,5 μίλια απ΄ τα Ψαρά, ενώ το σχέδιο προέβλεπε πτήσεις έξω από τα 10 μίλια! Το περιστατικό αυτό έγινε προχθές, ενώ χθες τα τουρκικά F-16 αντί να πετάξουν βορείως της Χίου εισήλθαν στο FΙR Αθηνών βορείως της Λέσβουτο ζητούμενο τώρα είναι αν το ΝΑΤΟ θα προβεί σε παρατήρηση προς την Τουρκία.

TA NEA
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε Mirage γενικώς ένας πόλεμος σήμερα είναι πολύπλοκη υπόθεση με τα προηγμένα οπλικά συστήματα που υπάρχουν. Εδω ένα Ισραηλ εξοπλισμένο με την τελευταία τεχνολογία των Αμερικανων και δεν μπόρεσε να νικήσει τους αντάρτες της χεσμπολάχ που δεν είχαν αντιαεροπορικά παρά μόνο ρουκέτες, αντιαρματικά και κατιούσα. Σίγουρα η αεράμυνα δεν είναι απλή υπόθεση. Πόσο μάλλον στον Ελληνικό στρατό που ασκήσεις αεράμυνας είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες ενώ και οι s-300 περισσότερο λειτουργούν ως αυτόνομο Α/Α σύστημα παρά ΄πλήρως ενσωματωμένο σε α/α ομπρέλα. Παρόλα αυτά η Ελλάδα έχει α/α συστήματα πολύ προηγμένα και μπορούν να κατεβάσουν ακόμα και όλα τα τουρκικά αεροσκάφη. Θεωρητικά βέβαια. Εδώ οι Γεωργιανοί χωρίς σοβαρά α/α και έριξαν 3 Ρωσικά sukhoi το καλοκαίρι. Η Συρία δεν έχει s-300 (τώρα συζητάει να αγοράσει αλλά αντιδράει έντονα το Ισραηλ) νομίζω έχει strela. Στα υπόλοιπα περί ψευτικων στόχων κτλ συμφωνώ και είναι μέρος στρατηγικής πολέμου για ελαχιστοποίηση απωλειών. Τέλος επειδή ανέφερες το πέρλ χάρμπορ φίλε αυτό που πιστεύω είναι ότι η ιστορία ήταν στημένη. Από ποιους και γιατί δεν είναι δύσκολο να τα καταλάβεις. Από τους ίδιους κύκλους της υπερδύναμης που ήθελαν να εμπλέξουν την αμερική στον πόλεμο. Εχουν γραφτεί και έχουν ειπωθεί πολλά. Οτι τα λαμόγια που ηθελαν να εμπλέξουν την Αμερική στον πόλεμο έδιναν πληροφορίες και παρακινούσαν τους Ιαπωνες να επιτεθούν.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες