ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Guest »

Hey, μόλις ορκίστηκα στο ΚΕΕΔ και έχω φύλλο πορείας για ΣΕΑΠ, οπότε έχω και μερικές ερωτησούλες. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος που ήταν πρόσφατα μέσα (ή είναι ακόμα).
1) sleepingbag: Είχα διαβάσει εδώ στο forum ότι στο ΚΕΕΔ δεν επιτρέπεται αλλά πρέπει να ήμουν από τους λίγους που δεν είχαν. Κατά πάσα πιθανότητα ΣΕΑΠ δε θα επιτρέπεται αλλά μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;(στη σελίδα 7-8 λέει κάποιος για κανέναν λόγο αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο πρόσφατο)
2) Κινητά: Κάτι ανάλογο με το παραπάνω. ΚΕΕΔ μας έψαξαν καλά την πρώτη μέρα και τις επόμενες όλοι κυκλοφορούσαν αμέριμνοι με τα κινητά στο χέρι.
3) Έχω κοιτάξει http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_topics.asp?FID=46 αυτό αλλά δε βρήκα νήμα για ΣΕΑΠ (ελπίζω να μη φταίει ότι δε κοίταξα καλά). Μήπως κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για μετακίνηση προς τη σχολή; Έχω κατάσταση επιβίβασης αθήνα-ηράκλειο ακτοπλοικός αλλά δεν έχω ιδέα τι γίνεται έπειτα
Κρητικός

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Κρητικός »

3) Οι φαντάροι μετακινούνται δωρεάν με τα αστικά λεωφορεία. Οι επιλογές σου είναι με το που πατήσεις στο λιμάνι (6-6.30 το πρωι) να πάρεις ταξί ή να βγεις από το λιμάνι και να περάσεις απέναντι τον κεντρικό δρόμο προς τον σταθμό των υπεραστικών λεωφορείων. Εκεί Έχει σίγουρα ταξί αλλά και αστικά λεωφορεία για το κέντρο της πόλης.Aπό το κέντρο μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε λεωφορείο πηγαίνει προς αεροδρόμιο.1-2 στάσεις πριν το αεροδρόμιο είναι η στάση ΣΕΑΠ (ακριβώς έξω από το στρατόπεδο).

ΥΓ. Οι αποστάσεις είναι μικρές (...3 χιλιόμετρα) δεν χρειάζεται να βιάζεσαι και με τα πόδια να πας θα είσαι μέσα πριν το μεσημέρι.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Avatar »

Guest έγραψε:Hey, μόλις ορκίστηκα στο ΚΕΕΔ και έχω φύλλο πορείας για ΣΕΑΠ, οπότε έχω και μερικές ερωτησούλες. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν μπορούσε να απαντήσει κάποιος που ήταν πρόσφατα μέσα (ή είναι ακόμα).
1) sleepingbag: Είχα διαβάσει εδώ στο forum ότι στο ΚΕΕΔ δεν επιτρέπεται αλλά πρέπει να ήμουν από τους λίγους που δεν είχαν. Κατά πάσα πιθανότητα ΣΕΑΠ δε θα επιτρέπεται αλλά μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;(στη σελίδα 7-8 λέει κάποιος για κανέναν λόγο αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο πρόσφατο)
2) Κινητά: Κάτι ανάλογο με το παραπάνω. ΚΕΕΔ μας έψαξαν καλά την πρώτη μέρα και τις επόμενες όλοι κυκλοφορούσαν αμέριμνοι με τα κινητά στο χέρι.
3) Έχω κοιτάξει http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_topics.asp?FID=46 αυτό αλλά δε βρήκα νήμα για ΣΕΑΠ (ελπίζω να μη φταίει ότι δε κοίταξα καλά). Μήπως κάποιος μπορεί να δώσει πληροφορίες για μετακίνηση προς τη σχολή; Έχω κατάσταση επιβίβασης αθήνα-ηράκλειο ακτοπλοικός αλλά δεν έχω ιδέα τι γίνεται έπειτα


1) απαγορεύεται
2) απαγορεύονται τα κινητά που έχουν ή είχαν κάμερα
3) θα φύγεται από τον πειραία με γκρουπ που θα είστε πολλά άτομα και θα έχετε και έναν υπαξιωματικό μαζί σας, μετά έρχεται λεωφορείο της σεαπ και σας παραλαμβάνει αυτό (έτσι έγινε σε μένα) σε κάθε περίπτωση αν συμβεί κάτι άλλο είναι κοντα στο αεροδρόμιο η σεαπ και πας με το λεωφορείο 1 αν θυμάμαι καλά, και ότι λέει ο κρητικός από πάνω ισχύει

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από vangelis »

Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω δυο πράγματα, για τη ζωή και την εκπαίδευση στη ΣΕΑΠ:- Άμα κάποιος σηκωθεί λίγα λεπτά πριν το εγερτήριο, για έχει περισσότερο χρόνο να ετοιμαστεί, μπορεί να τιμωρηθεί;

- Έχουν κοπεί ΥΕΑ λόγω κακής επίδοσης σε κάμψεις και έλξεις στο μονόζυγο;

Ευχαριστώ!

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

vangelis έγραψε:Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω δυο πράγματα, για τη ζωή και την εκπαίδευση στη ΣΕΑΠ:- Άμα κάποιος σηκωθεί λίγα λεπτά πριν το εγερτήριο, για έχει περισσότερο χρόνο να ετοιμαστεί, μπορεί να τιμωρηθεί;

- Έχουν κοπεί ΥΕΑ λόγω κακής επίδοσης σε κάμψεις και έλξεις στο μονόζυγο;

Ευχαριστώ!

Καλημέρα Βαγγέλη.

α) Κανονικά σαν ΥΕΑ Α' δεν επιτρέπεται να σηκωθείς πριν το εγερτήριο για το λόγο που είπες... Δεν θα σε αφήσουν οι Βητάδες σας...

Εκτός και εαν έχεις τιμητικό (δίλεπτο, πεντάλεπτο και λοιπές μπούρδες) που εαν σε αφήσει ο Βητάς "πατέρας" σου μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι σου λίγο νωρίτερα.

β) Εαν δεν είναι στις δοκιμασίες για τις ειδικές δυνάμεις (που αν δεν θελεις να πας δεν σε απασχολεί) δεν κόβεται κάποιος για αυτό το λόγο... Έτσι τουλάχιστον έγινε στη δική μου σειρά... Έτσι κ αλλιώς έχεις να πάρεις πολλές... Πάρα πολλές που θα τις συνηθίσεις χεχεχε! Καλή σου τύχη!

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Guest

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Guest »

Καλημέρα σας, έχω επιλεγεί για ΥΕΑ υλικού πολέμου και παρουσιάζομαι στις 19/9 στην Λαμία. Ωστόσο με ενδιέφερε να πάω στην ΣΕΑΠ και μετέπειτα ειδικές δυνάμεις ως ΔΕΑ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω μετάθεση για πεζικό ώστε να περάσω από ΣΕΑΠ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιάννης

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Γιάννης »

Μετά την εκπαίδευση στο Σ. Ε. Α. Π θα μπορώ να πάρω μετάθεση σε στρατοπέδου του τόπου μου ή θα πρέπει να μείνω αναγκαστικά Κρήτη μέχρι το τέλος της θητείας (Υ. Ε. Α/Δ. Ε. Α)
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

Γιάννης έγραψε:Μετά την εκπαίδευση στο Σ. Ε. Α. Π θα μπορώ να πάρω μετάθεση σε στρατοπέδου του τόπου μου ή θα πρέπει να μείνω αναγκαστικά Κρήτη μέχρι το τέλος της θητείας (Υ. Ε. Α/Δ. Ε. Α)
Κατ' αρχήν φίλε μου είναι "Η" Σ. Ε. Α. Π.(Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού), όπου εκεί μπαίνεις Στρατιώτης και γίνεσαι ΥΕΑ Α/Β και έπειτα εκεί ονομάζεσαι ΔΕΑ (εφόσον είσαι πεζικό και κάποια άλλα όπλα). Μετά ανάλογα την ειδικότητα που θα έχεις σαν ΔΕΑ ή θα μείνεις για κάποιο διάστημα (γύρω στον 1 μήνα αν θυμάμαι καλά) στη ΣΕΑΠ ή θα πας σε κάποιο άλλο μέρος για να αποκτήσεις την ειδικότητα κοκ. Έπειτα για την ολοκλήρωση της υπόλοιπης θητείας σου σαν ΔΕΑ, θα πας σε κάποια μονάδα (που φυσικά και δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα είναι στον τόπο σου, εκτός εαν είσαι από Έβρο ή νησί του Ανατολικού Αιγαίου που θα έχεις περισσότερες πιθανότητες). Ελπίζω να βοήθησα και για ότι άλλο εδώ είμαστε!

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

Guest έγραψε:Καλημέρα σας, έχω επιλεγεί για ΥΕΑ υλικού πολέμου και παρουσιάζομαι στις 19/9 στην Λαμία. Ωστόσο με ενδιέφερε να πάω στην ΣΕΑΠ και μετέπειτα ειδικές δυνάμεις ως ΔΕΑ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω μετάθεση για πεζικό ώστε να περάσω από ΣΕΑΠ;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κανονικά όχι φίλε μου καθώς από όσο ξέρω για να πάει κάποιος για ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων θα πρέπει να ανήκει στο όπλο του Πεζικού. Από όσο γνωρίζω τουλάχιστον δεν γίνεται αφού και κάποια άτομα από τη σειρά μου που δεν ήμασταν Πεζικό και ήθελαν να πάνε Ειδικές Δυνάμεις τους το είχαν ξεκόψει και ήταν κάθετοι σε αυτό ότι δεν γίνεται. Τώρα εαν έχει αλλάξει κάτι ή μπορεί να γίνει με κάποιο άλλο "πλάγιο" τρόπο... Δεν γνωρίζω

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Arouri

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Arouri »

Παρά τις απαγορεύσεις μπορούμε να έχουμε κινητό ή υπνόσακο μαζί μας; Αν μας δουν, έχουμε ποινή;
βασίλης

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από βασίλης »

Παρουσιαζομαι καλαματα 15/11 αλλα ακομη δεν εχει ερθει το χαρτι καταταξης μου τι διαδηκασια κοινο; Το εμαθα μεσα απο το site μονο
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

Arouri έγραψε:Παρά τις απαγορεύσεις μπορούμε να έχουμε κινητό ή υπνόσακο μαζί μας; Αν μας δουν, έχουμε ποινή;
Καλημέρα φίλε μου, αν και πολύ δύσκολο (έως απίθανο) το κόβω δε νομίζω να σας αφήσουν να έχετε υπνόσακους στη ΣΕΑΠ... Φυσικά και θα υπάρξουν ποινές εαν αντιληφθούν κάτι τέτοιο, αν και οι Βητάδες σας δε νομίζω να μην το παρατηρήσουν από την πρώτη στιγμή εάν πάρεις μαζί σου... Εκτός και αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα στη σχολή σε σχέση με 6 χρόνια πριν που ήμουν εγώ τι να πω!

Όσον άφορα το κινητό, σαν Αλφάς εάν έχεις μαζί σου ένα χωρίς κάμερα δεν θα σου δημιουργήσει κανείς πρόβλημα απλά μην περιμένεις να το χρησιμοποιείς και συνέχεια βέβαια... Καλή συνέχεια!

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

βασίλης έγραψε:Παρουσιαζομαι καλαματα 15/11 αλλα ακομη δεν εχει ερθει το χαρτι καταταξης μου τι διαδηκασια κοινο; Το εμαθα μεσα απο το site μονο
Καλή σου μέρα φίλε και καλή θητεία. Αν και γράφεις σε λάθος θέμα θα σου απαντήσω εδώ και αν θέλει ο διαχειριστής το μεταφέρει. Για την ώρα δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ενέργεια εσύ θα ενημερωθείς από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου εάν σου έχει έρθει το χαρτί για να πας να το πάρεις ή θα σου το φέρουν από το σπίτι. Εαν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να το έχεις άμεσα στα χέρια σου πήγανε εσύ ο ίδιος από το Α. Τ. Της περιοχής σου ή πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους αν το έχουν λάβει.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Guest

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Guest »

Ενημερωτικά για όσους ρωτάνε:1) κανένα πρόβλημα με τα sleepingbags. Ανάλογα τον αρχηγό, μπορεί να διατάξει οι Άλφα να ξεστρώνουν κάθε βράδυ (ή και οι Άλφα και οι Βήτα) αλλά κανένας δε θα πει τίποτα αν έχεις sleepingbag. Προφανώς σαν άλφα δε το χρησιμοποιείς κατά την διάρκεια της ημέρας και από προσωπική εμπειρία θα πρότεινα το πρωί να μη χάνεις χρόνο να το μαζέψεις καλά και να το βάλεις στη θήκη του. Είναι χρόνος που δεν έχεις.
2) Κανένα πρόβλημα με τα κινητά με κάμερα. Προφανώς μη βγάζεις φωτογραφίες όπλων, οχημάτων και γενικά όχι φωτογραφίες μπροστά σε Β. Κατά τα άλλα, οι βήτα θα σε υποχρεώνουν κάθε βράδυ (τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες) να παίρνεις τηλέφωνο τους γονείς του. Ό, τι και αν συμβαίνει, λέγε στους γονείς σου ότι είσαι μια χαρά!
Gryfos

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Gryfos »

Καλησπερα. Ξεκινανε οπου νανε οι σειρες καταταξης του Μαρτιου. Σκευτομαι να παω ΥΕΑ. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μας πει ποιες ειναι οι συνθηκες σημερα μεσα στη ΣΕΑΠ; Ισχυουν ολα αυτα που λενε περι καψωνια, τραμπουκισμους και εξεφτελιστικο χλευασμο των αλφαδων;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες