Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Τσάτσοι» πολλών... ταχυτήτων, αλλά και «καταραμένοι» πολλών... σκοπιών υπηρετούν στο Πεντάγωνο!

Λίγες ημέρες μετά την αποκάλυψη- μέσω βίντεο κινητού τηλεφώνου και του Ίντερνετκαψωνιού σε μονάδα της Σαμοθράκης, η «Επιτροπή Φαντάρων του ΓΕΣ» αποκαλύπτει επίσημη λίστα με ονόματα και υπογραφές 34 «μόνιμων εξοδούχων του Λόχου Επιτελείου»!

Στον αντίποδα αυτού, η Επιτροπή καταγγέλλει ότι άλλοι στρατιώτες, που «δεν έχουν βύσμα» (όπως λέγεται στη γλώσσα του στρατού το «μέσον»), μένουν μέσα 3 και 4 ημέρες, με συνεχείς σκοπιές. Κι αυτό συμβαίνει ύστερα από 5μηνες θητείες στα σύνορα, που τώρα τις... νοσταλγούν.

Οι «καταραμένοι», όπως χαρακτηρίζονται οι αδικημένοι, καταγγέλλουν όχι μόνο τους «μονίμως εξοδούχους», αλλά και «άγνωστο αριθμό» που, είναι μεν γραμμένοι στη δύναμη του Τάγματος του Γενικού Επιτελείου, αλλά είναι «εξαφανισμένοι» σε «άγνωστες» υπηρεσίες- πραγματικές ή ανύπαρκτες.

TA NEA



Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Όλο και περισσότεροι πολίτες γυρνούν την πλάτη στο στρατό, ενώ την ίδια ώρα δουλεύουν στο φουλ οι μηχανές των ρουσφετολογικών μετατάξεων. Απ' όσους καλούνται να καταταγούν, μόλις ένας στους τρεις παρουσιάζεται για να υπηρετήσει τη θητεία του.

και παρ' ότι οι μονάδες του στρατού εμφανίζουν μειωμένη επάνδρωση, χιλιάδες είναι σε κάθε σειρά οι «διαρροές» προς την αεροπορία και προς το ναυτικό.

...

*κατά την εσσο α' 2008,1.038 στρατεύσιμοι από το στρατό πήραν μετάταξη προς την αεροπορία και το ναυτικό. Αντιστοιχούν στο 8% όσων κατετάγησαν.

*στην εσσο β' 2008, ο αριθμός των μετατάξεων από το στρατό προς τους άλλους κλάδους διπλασιάστηκε φτάνοντας τους 1.909. Το ποσοστό υπερδιπλασιάστηκε στο 18% (!), καθώς η σειρά περιελάμβανε μικρότερο αριθμό φαντάρων.

*στα ίδια υψηλά επίπεδα κινήθηκαν και οι μετατάξεις για την εσσο γ' 2008: Συνολικά 2.200 στρατεύσιμοι έφυγαν από το στρατό για τους «ευγενείς» κλάδους της αεροπορίας και του ναυτικού.

συνολικά 5.147 μετατάξεις έγιναν μόνον στις τρεις πρώτες σειρές, φέτος.

ελευθεροτυπία
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αίσχος... Και για να περνάνε -υπερβολικά- καλά μερικοί καλοπερασάκηδες, πήζουνε υπερβολικά πάλι, όσα παιδιά δεν έχουνε βύσμα...
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Prince_23 »

Αν έχεις βύσμα διάβαινε. Α ρε αθάνατη Ελλάδα...
Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Μάνος »

Καθώς έμειναν μόνο 40 μέρες μέχρι να μπω και ψάχνω όλο και περισσότερες πληροφορίες για τον στρατό, ένα πράγμα βλέπω όπου και να ψάξω...

Ότι παντού υπάρχουν Βύσματα .

Δεν είναι κάτι καινούριο ή κάτι που δεν το ήξερα.
Απλά μου κάνει εντύπωση που βλέπω να υπάρχει και αυτή η νοοτροπία κυρίως σε νέους ανθρώπους οι οποίοι είναι σε πιο πλεονεκτική θέση από ότι ήταν οι γονείς μας... Σπάνια πάει κανείς φαντάρος στα 18, η θητεία έχει μειωθεί και γενικά ο στρατός γίνεται πιο εύκολος σε σχέσει με παληότερα...

Βλέπω την κατάσταση και στο περιβάλλον μου.
Όλοι οι γνωστοί μου έχουν μπει αεροπορία και υπηρετούν στην μακρινή και εξωτική Τανάγρα και στο Ελληνικό και εγώ που θέλω να μπω στα αλεξίπτωτα χωρίς να έχω σχέση με τα βύσματά τους αντιμετωπίζομαι λες και είμαι εξωγήινος.

Εσείς τι γνώμη έχετε γι όλα αυτά;
Βάλατε ή θα βάλετε βύσμα;
Και αν δεν βάλατε, δεν βάλατε επείδη δεν είχατε ή επειδή δεν θέλατε; ;

Συγγνώμη για την μεγάλη ανάρτηση!
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από ikaros »

Αυτη η νοοτροπια του βυσματος δεν υπαρχει μονο στον στρατο αλλα σε ολη την κοινωνια, οπως και η προσπαθεια ολων να μην περασουν δυσκολες καταστασεις αλλα να ειναι χαλαρα. Με αυτες τις νοοτροπιες μεγαλωσαμε και μεγαλωνουν και τωρα τα παιδια. Σκεψου οτι ειναι αρκετοι και εκεινοι που προσπαθουν να μην πανε καν στρατο. Για αυτους τους τελευταιους δεν θα ηθελα να αναφερθω καν. Οσον αφορα τα βυσματα τωρα, το θεμα συμφωνω οτι εχει παραγινει. Ολοι θελουν να ειναι κοντα στην πολη τους, αεροπορια 'ή ναυτικο, χαλαρα και να μην κανουν τιποτα. Δικαιωμα τους αλλα ποιοι θα πανε στα συνορα; Ποιοι θα προσφερουν εργο στα στρατοπεδα; Εδω θα ανοιξει αλλο θεμα, ολα αυτα θα τα κανουν οι ''βλακες''(αλλη μια νοοτροπια, οποιος ειναι αραχτος ειναι ''μαγκας'' και οσοι δουλευουν ''βλακες'')

ΥΓ1. Οπως εχουν δικαιωμα αυτοι να χρησιμοποιουν τα βυσματα για να ειναι χαλαροι, ετσι και εσυ εχεις δικαιωμα να πας αλεξιπτωτιστης και κανενας δεν μπορει να σου πει κατι γιαυτο

ΥΓ2. Βυσμα δεν εχω αλλα αν ειχα θα το χρησιμοποιουσα, οχι να ειμαι κοντα στην Αθηνα ή να μπω αεροπορια αλλα να με βαλει τεχνικο. (σπουδασαμε κατι σχετικο, ας κανουμε πρακτικη πανω σε αυτο)

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από argeadas »

Αν έχεις μπορείς να το βάλεις. Υπάρχουν πολλά άτομα όμως που δεν έχουν και εκεί έχουμε μια άλλη ομάδα. Την ομάδα του λαού που λέμε. Πείστεψέ με πως αυτοί που θα ζοριστούν στον στρατό θα απολυθούν και θα έχουν φίλους που δεν θα ξεχάσουν ποτέ. Εσύ αποφασίζεις.

αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από αβτζ »

Βυσμα παντου στο στρατο ακομα και για μια σκοπια τουλαχιστον αφηστε της ειδικες δυναμεις ρε παιδια δεν εχει αξια ο μπερες αν δεν το παρεις με την αξια σου δηλαδη να λες οτι εισαι λοκατζης και να μην εχεις κανει μια ασκηση να εχεις κατσει ολες ολες 5 μερες στο στρατοπεδο γιατι για 1000 ευρω τον αλματων εχει και αλλες μοναδες να πας να εισαι κοντα στο σπιτι σου αφηστε αμοληντες της ειδικες δυναμεις μην της κανετε μοναδες λαπαδων

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από tzovana18 »

Εχεις δικιο σε αυτο που λες! Δν ειναι ωραιο ο καθε φλωρος να πηγαινει ειδικες δυναμεις αλλα δν πιστευω οτι καποιος που δν εχει παει σε ασκησεις να παρει και το πρασινο μπερε με βισμα εγω πρωσοπικα εχω δηλ ειδικες δυναμεις και αμα αξιζω και τα καταφερω θα παρω το μπερε γιατι με βισμα δν λεει. Αυτος που εχει παρει με βισμα το μπερε θα εινα δακτυλοδυκτουμενος στους αλλους συναδελφουςθα ξερουν πως δν εχει παρει με την αξια του τιποτα ουτε και τον μπερε εγω προσωπικα θελω να το φορεσω μονο αν περασω τα βασικα σχολεια και να ξερω πως ιδρωσα και αξιζα να το φορεσω για να ειμαι περηφανη για τον εαυτο μου! ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ! !Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από αβτζ »

Εχω δει βυσμα που ερχοταν το πρωι7 και Εφευγε 9 και οταν ηρθε περιοδικο στρατιωτικο να γραψει αφιερομα για την μοναδα εβαλε βυσμα να μπει εξωφυλλο και μπηκε. Ομως μετα απο 10+χρονια ακομα γελαμε μαζι του και το ξερει ασχετα αν λεει οτι το μετανιοσε ακομα γελαμε ξερει οτι ειναι ψευτικος.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Legion »

Κοιταξτε παιδια δεν αξιζει να βαλεις βυσμα στο στρατο θα παει τζαμπα αν ειναι να το βαλεις για να σε παρουν σε μια δουλεια πχ δημοσιο εκει πρεπει να το βαλεις. Πρεπει να εισαι πολυ φλωρος για να βαλεις βυσμα στο στρατο τρελος μαμακιας...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από argeadas »

Κάποτε στο Πολύκαστρο(525), ένας φανταράκος έκανε 4 ώρες σκοπιά επειδή το τάγμα είχε πορεία και έφερε την μάνα του. Θα τρελαθούμε μ΄αυτά που γίνοντε ρεεεε.

αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από αβτζ »

Αν δεν βαρεσεις 16 ωρες σκοπια δεν ξερεις τη παει να πει ζωη συνθημα γραμμενο στο τοιχο στο ΚΕΕΔ!
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει δυνατότητα για βύσμα και δεν θα το χρησιμοποιήσει. Από εκεί και πέρα τίθεται στην νοοτροπία ή αξιοπρέπεια, όπως θέλετε πείτε το, του καθενός, πως θα το χρησιμοποιήσει.

Εγώ πχ προσωπικά δεν θα δεχόμουνα ποτέ να έχω τέτοιο βύσμα που να με βάζει σε ευμενή μεταχείρηση και δίπλα μου να βλέπω άλλους να χώνονται νυχθημερόν.

Βύσμα θα έβαζα/βάλω αν βρεθεί, μόνο έτσι ώστε να μην καταστρατηγούνται τα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχει ο κάθε στρατεύσιμος για χάρη άλλων που εκμεταλλεύονται στον χείριστο βαθμό το βύσμα που έχουνε.

Μάνος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Μάνος »

Markos_Hdi έγραψε:Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει δυνατότητα για βύσμα και δεν θα το χρησιμοποιήσει.



Μην κρίνεις τους άλλους από τον εαυτό σου.
Αυτή η νοοτροπία έχει καταντήσει την Ελλάδα έτσι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης