Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι φίλε πληρώνεσαι σαν φοιτητής της ευελπίδων
nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από nickdoud »

Παιδια εγω δινω του χρονου! Θα ηθελα ομως να μαθω τι διαδικασια πρεπει να ακολου8ησει ενας αποφητος ΣΜΥ για να δωσει για ΣΣΕ! Ξερω πως απαιτει 1 χρονο προυπηρεσια αλλα αν Ξερει κανενας λεπτομερειες θα Ηταν καλυτερα!
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Αλέξης »

Τελειώνοντας τη σχολή πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο και μετά εαν θέλεις μπορείς να δώσεις εξετάσεις τύπου πανελληνίων στα μαθήματα μαθηματικά, φυσική, χημεία και ένα άλλο σε θέματα που επιλέγει η ΣΣΕ. Αν πετύχεις στις εξετάσεις μπαίνεις με ειδική κατηγορία σε ποσοστό 10 τοις εκατό επί του συνολικού αριθμού των εισακτέων. Οποιοδήποτε όπλο-ειδικότητα κλπ έχεις πάρει απο τη ΣΜΥ '' διαγράφεται'' και ξεκινάς απ την αρχή σαν πρωτοετής.
nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από nickdoud »

Αλέξης έγραψε:Τελειώνοντας τη σχολή πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο και μετά εαν θέλεις μπορείς να δώσεις εξετάσεις τύπου πανελληνίων στα μαθήματα μαθηματικά, φυσική, χημεία και ένα άλλο σε θέματα που επιλέγει η ΣΣΕ. Αν πετύχεις στις εξετάσεις μπαίνεις με ειδική κατηγορία σε ποσοστό 10 τοις εκατό επί του συνολικού αριθμού των εισακτέων. Οποιοδήποτε όπλο-ειδικότητα κλπ έχεις πάρει απο τη ΣΜΥ '' διαγράφεται'' και ξεκινάς απ την αρχή σαν πρωτοετής.


ναι αλλα τη διαδικασια αυτη 8α πρεπει να τη διεξαγω μαζι με την υπηρεσια; Και αν θημαμαι καλα τα περσινα μορια για την ειδικη κατηγορια ηταν νομιζω 15500 περιπου.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Αλέξης »

Δε γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η ειδική κατηγορία. Όαο για το διάβασμα ναι μαζι με την υπηρεσία πρέπει να γίνει... Δε σε απαλάσσει από κάτι. Απ όσο ξέρω τουλάχιστον...
nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από nickdoud »

Αλέξης έγραψε:Δε γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η ειδική κατηγορία. Όαο για το διάβασμα ναι μαζι με την υπηρεσία πρέπει να γίνει... Δε σε απαλάσσει από κάτι. Απ όσο ξέρω τουλάχιστον...
ευχαριστω

Mixalhs

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Mixalhs »

Θελω να περασω ΣΣΕ αλλα επειδη δεν ειμαι τοσο καλος μαθητης λεω να παω ΣΜΥ. Αλλα εχω ακουσει διαφορα οτι δεν ειναι καλα οι συνθηκες και ο μισθος. Το να κανω 2 χρονια κ μετα δωσω εξετασεις απο εκει ειναι ευκολο να περασω ΣΣΕ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Mixalhs έγραψε:Θελω να περασω ΣΣΕ αλλα επειδη δεν ειμαι τοσο καλος μαθητης λεω να παω ΣΜΥ. Αλλα εχω ακουσει διαφορα οτι δεν ειναι καλα οι συνθηκες και ο μισθος. Το να κανω 2 χρονια κ μετα δωσω εξετασεις απο εκει ειναι ευκολο να περασω ΣΣΕ;


Διάβασε προηγούμενα μηνύματα
Peter_maniac

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Peter_maniac »

Ρε παιδια τι να διαβασετε για να δωσετε μετα την σμυ για σσε τι τωρα. Οσοι δεν τα καταφερουν με την πρωτη ας προσπαθησουν με την δευτερη. Εγω τουλαχιστον μεχρι το 21 μου ετος εχω βαλει σκοπο να προσπαθω για ευελπιδων. Που θα παει θα μπω.
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από PETER.D »

Επειδη ρωτησα και εμαθα για αυτες τις εξετασεις μην εχετε την εντυπωση οτι ειναι ποιο ευκολες απο αυτες των πανελληνιων... Επισης δεν ειναι ανταγωνισμου δηλαδη αν η σσε ζηταει 20 ατομα απο σμυ και αυτοι που δινουν ειναι μονο 13 δεν σημαινει οτι λους θα τους παρει θα πρεπει να ξεπερασουν ενα συγκεκριμενω βαθμο Στα γραπτα του ο οποιος ειναι αρκετα υψηλος!
kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από kalos123 »

Ναι οσο δυσκολα ειναι και στη σσε τα μαθηματα... Οσοι ειναι ειναι οι εξεταζομενοι αναλογη ειναι και η δυσκολια και για να περασεις θες βαση σ'ολα.
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από PETER.D »

Νομιζω φιλε μου πως κανεις λαθος δεν ειναι σαν τις πανελληνιες και τα μαθηματικα που κανουν μεσα στην σχολη δεν εχουν καμια σεχεση πανω σε υλη πανελλαδικων εξεταζεσαι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Greek_Army »

kallitexnis έγραψε: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΥΠΑΞΙΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΡΑΤΟΥ ΞΗΡΑΣ

(Ν.1294/82)

1. Οι υποψήφιοι της ΣΣΕ Μόνιμοι Υπξκοί του ΣΞ υποβάλλονται σε εξετάσεις, οι οποίες

οργανώνονται με μέριμνα της Σχολής και διεξάγονται στις εγκαταστάσεις της ΣΣΕ, σύμφωνα με τις

διαδικασίες που καθορίζονται στον Οργανισμό της Σχολής, τους ισχύοντες Νόμους και Π και την

Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) /21 Αυγ 02 (ΦΕΚ Β΄1142), στα μαθήματα Γ΄ τάξης του Ενιαίου

Λυκείου:

α. Νεοελληνικής Γλώσσας (Έκθεση-Έκφραση) από την εξεταστέα ύλη των μαθημάτων

γενικής παιδείας.

β. Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία από την εξεταστέα ύλη των μαθημάτων της θετικής

κατεύθυνσης.

2. Η εισαγωγή στη Σχολή γίνεται με βάση τη σειρά επιτυχίας εκείνων που έχουν

συμπληρώσει χρόνο παραμονής, ως Μόνιμοι Υπξκοί, τουλάχιστον ένα (1) χρόνο κατά την ημερομηνία

εισαγωγής τους στη ΣΣΕ.

3. Ενδεχόμενα κενά θέσεων των υποψηφίων της παραπάνω κατηγορίας του Ν.1294/82, που

αφορά τους Μόνιμους Υπξκούς του Στρατού Ξηράς (ΣΞ), δε μεταφέρονται και δεν καλύπτονται από

υποψηφίους οποιασδήποτε άλλης κατηγορίας.

kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από kalos123 »

Οκ σε υλη πανελληνιων αλλα η δυσκολια ειναι αρκετα μικροτερη των πανελληνιων λογω πολυ μικροτερης συμμετοχης ασφαλως και απ την αλλη οι λοχιες γνωριζουν αρκετα πραγματα πριν δωσουν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης