Διανυκτέρευση μονάδας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
koutsibelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2010 9:26 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από koutsibelis »

Greek_Army έγραψε: υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ο θείος του ότι έχει την ευθύνη για ότι του συμβεί όταν παίρνει διανυκτερεύσεις επίσης χάνει και την τιμητική άδεια παραμεθωρίου...
Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση-επισήμανση θα ήθελα να κάνω.1. Δικαιούμαι διανυκτέρευσης στη μονάδα που υπηρετω, μιας και ο αδελφός του πατέρα μου (Α' βαθμού συγγενής μου δηλαδή) διατηρεί σπίτι 3χλμ από το στρατόπεδο που υπηρετώ. Έχω προσκομίσει την υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη απο το θείο μου, την έχει επικυρώσει το τοπικό Α. Τ. κι έτσι έχω διανυκτέρευση κάθε φορά που έχω έξοδο από τη μονάδα και διαμένω στο σπίτι του.2. Δικαιούμαι Τιμητικής Άδειας Παραμεθορίου 2 ημερών/μήνα, διότι υπηρετώ σε μονάδα του Β-Α Αιγαίου και δεν έχω μόνιμη κατοικία στο νησί που υπηρετώ, αλλά σε πόλη της Πελοποννήσου (εδώ και 10 χρόνια). Από τη μονάδα μου, μου αναφέρουν πως δεν δικαιούμαι να λάβω ΤΑΠ, διότι παίρνω άδεια διανυκτέρευσης! Αν μπορεί ας το εξηγήσει κάποιος αυτό, γιατί δεν βλέπω για ποιό ακριβώς λόγο δεν μπορώ να πάρω ΤΑΠ... Ευχαριστώ!
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

koutsibelis έγραψε:
Greek_Army έγραψε: υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ο θείος του ότι έχει την ευθύνη για ότι του συμβεί όταν παίρνει διανυκτερεύσεις επίσης χάνει και την τιμητική άδεια παραμεθωρίου...
Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση-επισήμανση θα ήθελα να κάνω.1. Δικαιούμαι διανυκτέρευσης στη μονάδα που υπηρετω, μιας και ο αδελφός του πατέρα μου (Α' βαθμού συγγενής μου δηλαδή) διατηρεί σπίτι 3χλμ από το στρατόπεδο που υπηρετώ. Έχω προσκομίσει την υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη απο το θείο μου, την έχει επικυρώσει το τοπικό Α. Τ. Κι έτσι έχω διανυκτέρευση κάθε φορά που έχω έξοδο από τη μονάδα και διαμένω στο σπίτι του.2. Δικαιούμαι Τιμητικής Άδειας Παραμεθορίου 2 ημερών/μήνα, διότι υπηρετώ σε μονάδα του Β-Α Αιγαίου και δεν έχω μόνιμη κατοικία στο νησί που υπηρετώ, αλλά σε πόλη της Πελοποννήσου (εδώ και 10 χρόνια). Από τη μονάδα μου, μου αναφέρουν πως δεν δικαιούμαι να λάβω ΤΑΠ, διότι παίρνω άδεια διανυκτέρευσης! Αν μπορεί ας το εξηγήσει κάποιος αυτό, γιατί δεν βλέπω για ποιό ακριβώς λόγο δεν μπορώ να πάρω ΤΑΠ... Ευχαριστώ!
Ετσι οπως το λες ειναι.'Η ΤΑΠ ή διανυκτερευση

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

koutsibelis έγραψε:
Greek_Army έγραψε: υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ο θείος του ότι έχει την ευθύνη για ότι του συμβεί όταν παίρνει διανυκτερεύσεις επίσης χάνει και την τιμητική άδεια παραμεθωρίου...
Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση-επισήμανση θα ήθελα να κάνω.1. Δικαιούμαι διανυκτέρευσης στη μονάδα που υπηρετω, μιας και ο αδελφός του πατέρα μου (Α' βαθμού συγγενής μου δηλαδή) διατηρεί σπίτι 3χλμ από το στρατόπεδο που υπηρετώ. Έχω προσκομίσει την υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη απο το θείο μου, την έχει επικυρώσει το τοπικό Α. Τ. Κι έτσι έχω διανυκτέρευση κάθε φορά που έχω έξοδο από τη μονάδα και διαμένω στο σπίτι του.2. Δικαιούμαι Τιμητικής Άδειας Παραμεθορίου 2 ημερών/μήνα, διότι υπηρετώ σε μονάδα του Β-Α Αιγαίου και δεν έχω μόνιμη κατοικία στο νησί που υπηρετώ, αλλά σε πόλη της Πελοποννήσου (εδώ και 10 χρόνια). Από τη μονάδα μου, μου αναφέρουν πως δεν δικαιούμαι να λάβω ΤΑΠ, διότι παίρνω άδεια διανυκτέρευσης! Αν μπορεί ας το εξηγήσει κάποιος αυτό, γιατί δεν βλέπω για ποιό ακριβώς λόγο δεν μπορώ να πάρω ΤΑΠ... Ευχαριστώ!


Από την στιγμή που όταν παίρνεις έξοδο κοιμάσαι εκτός στρατοπέδου σημαίνει ότι έχεις σπίτι άρα αυτομάτως χάνεις το δικαίωμα να παίρνεις ΤΑΠ. Απλό είναι
koutsibelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2010 9:26 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από koutsibelis »

Το ΦΕΚ1813/22-12-2005 όμως αναφέρει πως όποιος έχει μόνιμη κατοικία στο μέρος που εδρεύει η μονάδα του δεν δικαιούται ΤΑΠ. Κι εγώ δεν έχω! Απόσπασμα απο ΦΕΚ: ''Δεν χορηγείται στους υπηρετούντες σε Μονάδες της Θράκης, εφόσον έχουν μόνιμη κατοικία στο Νομό όπου εδρεύει η Μονάδα τους καθώς και σε όσους υπη− ρετούν σε Μονάδες των νησιών Ανατολικού Αιγαίου, Δωδεκανήσου και νήσου Κύπρου εφόσον κατοικούν μόνιμα στα νησιά που υπηρετούν.'' Άρα τι σχέση έχει η μόνιμη κατοικία του θείου μου, από τη στιγμή που εγώ δεν κατοικώ μόνιμα, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται, στο νησί;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κατοικείς όμως όσο καιρό υπηρετείς στην παραμεθώριο
koutsibelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2010 9:26 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από koutsibelis »

Μα. Πώς γίνεται να κατοικώ μόνιμα καπου για 5 μηνες;(αν κατάλαβα σωστά αυτό εννοεις)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

koutsibelis έγραψε:Μα. Πώς γίνεται να κατοικώ Μόνιμα Καπου για 5 μηνες;(αν κατάλαβα σωστά αυτό εννοεις)


σημασία δεν έχει αν κατοικείς μόνιμα αλλά από την στιγμή που σε κάθε έξοδο που παίρνεις σου χορηγείται διανυκτέρευση χάνεις τα ΤΑΠ, έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα πριν αποφασίσεις
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Σεπ 07, 2010 10:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
koutsibelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2010 9:26 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από koutsibelis »

Greek_Army έγραψε:
koutsibelis έγραψε:Μα. Πώς γίνεται να κατοικώ Μόνιμα Καπου για 5 μηνες;(αν κατάλαβα σωστά αυτό εννοεις)
σημασία δεν έχει αν κατοικείς μόνιμα αλλά από την στιγμή που σε κάθε έξοδο που παίρνεις σου χορηγείται διανυκτέρευση χάνεις τα ΤΑΠ, έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα πριν αποφασίσεις...
Νομίζω πως παρέθεσα χαρακτηριστικό απόσπασμα παραπάνω, από το Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως (επίσημο έγγραφο-νόμο του κράτους δηλαδή). Δεν υπάρχουν δυο μεταφράσεις... Αναφέρει σαφέστατα για ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ στο νησί. Τώρα το πώς το μεταφράζει ο καθένας είναι δικό του θέμα... Είναι πολύ σαφές όμως, και απορώ πως δεν γίνομαι κατανοητός.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ σου λέω τι ισχύει και το είδα όταν ήμουνα φαντάρος και στο λένε και στην μονάδα σου, αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο πολύ απλά πήγαινε στο 1ο γραφείο της μονάδας σου και πες το

Υ. Γ και ποτέ δεν ανέφερα ότι μένεις μόνιμα εκεί
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Σεπ 07, 2010 10:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
koutsibelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2010 9:26 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από koutsibelis »

Σωστα, απλά με το 1ο γραφείο δεν μπορώ να συννενοηθώ γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται (!). Μέχρι και πριν 1 μήνα, έπαιρναν κανονικά ΤΑΠ οι διανυκτερεύοντες σε όλο το νησί! Επίσης να αναφέρω πως οι ΤΑΠ ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ άδειες και εαν δεν δοθούν ως άδειες, πρέπει να δοθούν ως χρηματικό αντίτιμο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το θέμα, ας ενημερώσει για το ποιες είναι οι νομικές διαδικασίες που απαιτούνται για να λάβει κάποιος τα χρήματα! Ευχαριστώ. ΥΓ. Δεν το ανέφερες εσύ, αλλά το αναφέρει το ΦΕΚ! ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koutsibelis την Τρί Σεπ 07, 2010 10:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

koutsibelis έγραψε:Σωστα, απλά με το 1ο γραφείο δεν μπορώ να συννενοηθώ γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται (!).Μέχρι και πριν 1 μήνα, έπαιρναν κανονικά ΤΑΠ οι διανυκτερεύοντες σε όλο το νησί! Επίσης να αναφέρω πως οι ΤΑΠ ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ άδειες και εαν δεν δοθούν ως άδειες, πρέπει να δοθούν ως χρηματικό αντίτιμο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το θέμα, ας ενημερώσει για το ποιες είναι οι νομικές διαδικασίες που απαιτούνται για να λάβει κάποιος τα χρήματα! Ευχαριστώ. ΥΓ. Δεν το ανέφερες εσύ, αλλά το αναφέρει το ΦΕΚ! ...


άλλαξε ο διοικητής; Επίσης μπορείς να βγεις ως παραπονούμενος στην αναφορά και αν δεν σε καλύψουνε οι απαντήσεις του διοικητή τότε πας ποιο πάνω δηλαδή στον ταξίαρχο, αν βγάλεις άκρη γράψτο και εδώ μέσα Εικόνα

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Σεπ 07, 2010 10:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

koutsibelis έγραψε:Μα. Πώς γίνεται να κατοικώ μόνιμα καπου για 5 μηνες;(αν κατάλαβα σωστά αυτό εννοεις)
Εχεις δικο σου σπιτι και κοιμασαι. Και μην πεις δεν ειναι δικο μου ειναι του θειου μου γιατι θα σου πω οτι τωρα ή εγω

koutsibelis έγραψε:δεν γίνομαι κατανοητός.
ή εσυ δεν θες να καταλαβεις, γιατι τα θες ολα δικα σου...

Κι εμας δεν μας πολυ νοιαζει οτι εσυ δεν θες να καταλαβεις. Αυτο που προσπαθησεις να μας πεισεις οτι δικαιουσε προσπησε να το περασεις Στο Λοχαγο σου. Εμεις δεν θα σου δωσουμε τα ΤΑΠ γιατι δεν τα εχουμεΕικόνα

μη ντόπιος

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από μη ντόπιος »

KΑλησπέρα σας. Υπηρετώ σε μονάδα άλλης πόληςκαι θα 'θελα να ρωτήσω σχετικά με τις διανυκτερεύσεις. Διανυκτερεύσεις εδω που υπηρετώ παίρνουν μόνο οι ντόπιοι. Εμείς που είμαστε απο άλλες πόλεις στην καλύτερη περίπτωση να είμαστε καθαροί εξοδούχοι (δηλαδή επιστροφή 2 ώρες μετα τη βραδυνή αναφορά). Αυτό ισχύει για όλες τις μονάδες; Και αν ναι, ίσχυε και παλιότερα και γιατί αυτό άλλαξε; Κάπου είχα ακούσει ότι παλαιότερα διανυκτερεύσεις στο στρατό έπαιρναν όλοι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Greek_Army »

μη ντόπιος έγραψε:KΑλησπέρα σας. Υπηρετώ σε μονάδα άλλης πόληςκαι θα 'θελα να ρωτήσω σχετικά με τις διανυκτερεύσεις.Διανυκτερεύσεις εδω που υπηρετώ παίρνουν μόνο οι ντόπιοι. Εμείς που είμαστε απο άλλες πόλεις στην καλύτερη περίπτωση να είμαστε καθαροί εξοδούχοι (δηλαδή επιστροφή 2 ώρες μετα τη βραδυνή αναφορά). Αυτό ισχύει για όλες τις μονάδες;Και αν ναι, ίσχυε και παλιότερα και γιατί αυτό άλλαξε;Κάπου είχα ακούσει ότι παλαιότερα διανυκτερεύσεις στο στρατό έπαιρναν όλοι.


1. Μόνο οι ντόπιοι και τα παιδιά που έχουνε συγγενή (1ο βαθμού) στην πόλη
2. Δεν ισχύει αυτό.

Π.Α

Διανυκτέρευση μονάδας

Δημοσίευση από Π.Α »

Λοιπον στην π. α και σιγκεκριμενα στο τατοι αυτα περι σιγγενη πρωτου βαθμου δεν υπαρχουν ολοι περνουν διανιχτερευση αμα το θελουν και ας μιν εχουν σπιτι.310λελε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες