Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Οχι. Αυτό που είπα για ακυβερνησία ήταν στο οτι επειδή θα σταματήσουν π. Χ. να μας κυβερνάνε τα δυο σάπια κόμματα, δε σημαίνει τίποτα. Απλά αυτοί μιλάνε για ακυβερνησία, λες και δεν υπάρχουν άτομα ικανά να κυβερνήσουν.

Εγω λεω να μη το φοβόμαστε αυτό το πράγμα, τίποτα άλλο.

Ούτε δεν είπα να μη πολεμήσουμε. Ίσα ίσα, το αντίθετο λεω.

Απλά το συγκεκριμένο κράτος, εγω δε το υπηρετώ. Υπηρετώ αυτά που είπες και συ. Για το χώμα που πατάω-προγόνους-οικογένεια-συμπολίτες.

Επίσης οι νόμοι όταν υπάρχουν, πρέπει να τηρούνται για όλους. Νόμοι που τηρούνται κατ επιλογήν, παύουν να είναι νόμοι.

Εγω είμαι κατά αυτού του κράτους, επειδή δε προωθεί τίποτα απο τους τόσους θησαυρούς (πολιτικοπολιτισμικούς) που έχουμε.

Πολλοί φεύγουν απο την Ελλάδα. Δε θα ρίξω την ευθύνη σε αυτούς όμως. Σκέφτονται λογικά. Σε ενα κράτος που προχωράς με τις γνωριμίες και το επιθετό σου, γιατί να κάτσει κάποιος που ενδιαφέρεται ; ...

Εγω απλά λεω οτι πρέπει να το απαλλάξουμε απο όλους αυτούς τους καρκίνους.

Έχουν αρχίσει και διαβρώνουν και το στρατό, δε κολλάνε σε τίποτα. Τίποτα δε θα αφήσουν όρθιο στο τέλος.

Επίσης Legion είμαι άτομο ανένταχτο. Σε κανένα χώρο δεν ανήκω και ούτε πρόκειται. Γιατί θεωρώ οτι η σκέψη δε πρέπει να έχει ταβάνι και ιδεολογικό καλούπι.

Αριστερίζω, δε το κρύβω. Αλλα θα παραμείνω ανένταχτος. Όποιος είναι σωστός, μαζί του.

Π. Χ. εσένα σαρέσει που μπαίνουν άτομα ειδικές δυνάμεις για να... πάρουν μόρια για να μπούν στο δημόσιο ; ; ; ; ; Είναι τρελό αυτό που έχει γίνει σε αυτή τη χώρα... Έχουν καταφέρει να διαβρώσουν ΟΛΟΥΣ τους θεσμούς.

Και παρόλο που είμαι ΚΑΤΑ του στρατού γενικά-ιδεολογικά (ιδανικά δηλαδή), δε μπορώ να μην υποστηρίζω αυτό τον θεσμό και να μη τον θέλω ισχυρό και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ απο τους κοπρίτες πολιτικούς. Είμαι και ρεαλιστής ταυτόχρονα.

Θα δείτε, οτι αν συνεχίσουμε να κατρακυλάμε σε αυτή την κατηφόρα, οτι και ο στρατός θα γίνει (ήδη έχει αρχίσει) σώμα αρχιδιστών δημοσίων υπαλλήλων.

Τουλάχιστον ας μείνει το μόνο αξιοπρεπές... "σώμα" στην Ελλάδα. Μη χαθεί και αυτό...

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

Μπορεις να εισαι αριστερος αλλα οχι πατριωτης γιατι

Στρατής Μυριβήλης . Δεν υπάρχουν Έλληνες κομμουνιστές... Όταν κανείς γίνει συνειδητός κομμουνιστής, παύει να είναι Έλληνας... " Στρατής Μυριβήλης
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιατί τέτοια προκατάληψη ; Δήλωσα υπερ του κομμουνισμού ; Ούτε με ενδιαφέρει. Σε μια άλλη ζωή ίσως αυτή η ισότητα να ήταν καλή. Σε αυτή οχι.

Φυσικά και πολέμησαν Έλληνες, δε λέει κανείς το αντίθετο.

Απλά δεν ασπάζομαι τις απόψεις της Εκκλησίας. Εκεί κολλάει το "Είναι απόφθευγμα ελεύθερων ανθρώπων που πεθάνανε για ιδανικά"

Και ιδεολογικά ελεύθεροι ήταν. Ο σκοπός ενας ήταν. Εξω ο κατακτητής.

Σε μάχη ιδεολογιών δε θα μπώ, δεν έχει νόημα. Ελεύθεροι πολέμησαν για την ελευθερία τους. Τη δική τους και τη δικιά μας.

Έτσι θα κάνουμε και μείς όταν χρειαστεί.

Προπαγάνδα υπάρχει απο όλους τους χώρους. Γιαυτό δε μαρέσει να υποστηρίζω κάποιον συγκεκριμένο. Ιδεολογικά η αναρχία καλή είναι κατα την αποψή μου, αλλα πρακτικά δε το έχει.

Όποιος είναι ελεύθερος άνθρωπος όμως, δεν ανήκει πουθενά.

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξαναλέω οτι δεν είμαι Κομμουνιστής. Όποιος είναι αριστερός, ΔΕΝ είναι κομμουνιστής.

Διαφωνώ με τον Στρατή Μυριβήλη. Όλοι θα πολεμούσαν για την πατρίδα τους. Όπου και να ανήκανε.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

GenerX έγραψε:Όποιος είναι ελεύθερος άνθρωπος όμως, δεν ανήκει πουθενά.
Συμμερίζομαι απόλυτα αυτή την άποψη σου... ελεύθερος άνθρωπος=δεν μπαίνω σε καλούπια
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

αν δεν κανω λαθος οταν δηλωνεις αριστερος εισαι κομμουνιστης , αναρχικος μπολσεβικος, τροτσκιστης ενα απο αυτα τελικα τι εισαι; Ο καρλ μαρξ εγραψε στο μανιφεστο του κομμουνισμου οτι ειναι κατα το εθνων υπερ του διεθνισμου και της παγκοσμιοποιησης κτλ...

Δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις ξερω μονο αυτο οτι οσο ο ανθρωπος φευγει απο τον δρομο της θρησκειας γινεται ακομη χειροτερος... Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν κ καλοι.

Και ναι ο σκοπος ηταν ενας εξω ο κατακτητης και μολις εφυγαν οι γερμανοι οι αριστεροι προσπαθησαν μεσω του ελασ να κυρηξουν την δικτατορια του προλεταριατου... Και παει καπως ετσι...

Ο δημοκρατικος στρατος ευθυνεται για εκτοπισεις και ομηριες 46.871 ελληνων πολιτων.
Του λογου το αληθες επιβεβαιωνουν, η 11η ολομελεια της κε/κ. Κ. Ε της 5-10/4/1945, η 12η ολομελεια της κε/κ. Κ. Ε της 25-27 /6/1945, το 7ο συνεδριο του κ. Κ. Ε της 1-6/10/1945.
Στελεχη του κ. Κ. Ε. Β. Γ μπαρτζιωτας, μιλτ. Πορφυρογενης, α. Στινας, στ. Λιολιος.
Καθως και οι ομαδικοι ταφοι περιστεριου, μελιγαλα, φενεου, γαργαλιανων, στιμολγκας, ταταρ N Ας.

Ο δημοκρατικος στρατος , τα κουμμουνια ειναι υπευθυνοι για παιδομαζωμα 28.010 ελληνοπουλων αδιακριτως φυλου και ηλικιας.

Απο το 1946 και μεχρι το 1949 εκτελεσαν 5054 αμαχους ελληνες πολιτες.
Εκτελεσαν τον συνταγματαρχη ψαρρό, ως και του υπουργου δικαιοσυνης χρ. Λαδα, και του ι. Ζευγου.

Ειναι γνωστο επισης οτι ο δημοκρατικος στρατος , τα κουμμουνια θελανε να δωσουνε την μακεδονια μας στον τιτο, και την θρακη στον δημητρωφ. Επισης θελανε δημιουργια χωριστου κρατους μακεδονια-θρακης.

Το 1940 οταν ο στρατος μας εριχνε στην θαλασσα τους φασιστες, το κ. Κ. Ε εξεδιδε μανιφεστο στο οποιο ελεγε...

''ο πολεμος προκληθηκε απο την βασιλομεταξικη σπειρα. Δεν μπορει να εχει την παραμικρη σχεση με την υπερασπιση της πατριδας... Καλουνται οι στρατιωτες να αρνηθουν να πολεμησουν''και ακομα...
''... Να προτεινουν (οι στρατιωτες) ειρηνη στους απεναντι αντιπαλους τους(φασιστες ιταλους), και να απαιτησουν απο το αλλο μερος παραιτηση της κυβερνησης, σχηματισμο προσωρινης, αντιπολεμικης, αντιδιδακτορικης κυβερνησης μετωπου εθνικης σωτηριας -ειρηνης, και προσανατολισμο της χωρας προς την σοβιετικη ενωση. Να παρη παραδειγμα ολοκληρος ο ελληνικος λαος απο τον ηρωικο λαο της βουλγαριας... ''

Την 3-5-1941, μια εβδομαδα μετα την εισοδο των ναζι στην αθηνα, και την ωρα που ο ελληνικος λαος πολεμουσε τους ναζι στη κρητη , το κ. Κ. Ε, τα κουμμουνια εξεδωσαν μανιφεστο στο οποιο ελεγαν...

''... Οι ελληνες στρατιωτες πρεπει να πεταξουν τα οπλα, και να παραδοθει η να συμμαχησει με τον αξονα, οπως ο ηρωικος βουλγαρικος αδελφος... ''

Αποσπασμα απο τον ριζοσπαστη ττης 12/7/1935 σχετικα με την μικρασιατικη καταστροφη.

''... Για αυτο και εμεις οχι μονο δεν λυπηθηκαμε για την αστικοτσιφλικαδικη ηττα στη μικρα ασια. Μα και την επιδιωξαμε... ''

Εγω δεν κανω μαχη ιδεολογιων παραθετω τα ιστορικα αρχεια...
Και αυτα που παραθετω δεν ειναι προπαγανδα για να μην λες οτι υπαρχει σε ολες τις ιδεολογιες και αφου η αναρχια δεν μπορει να γινει πραξη γιατι να ειναι καλη οχι δεν ειναι καλη... καλο και σωστο ειναι αυτο που μπορει να γινει πραξη, οπως και ο κομμουνισμος δεν τα καταφερε σε καμια χωρα...

Εχεις μπερδευτει εγω ειμαι ελευθερος ανθρωπος και ομως ανηκω καπου στην ελλας γεννηθηκα ελληνας και νιωθω ελληνας αν δεν θες να ανηκεις καπου φιλε μου τραβα στον αρη , εκει θα εισαι εντελως ελευθερος...

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

GenerX έγραψε:Ξαναλέω οτι δεν είμαι Κομμουνιστής. Όποιος είναι αριστερός, ΔΕΝ είναι κομμουνιστής.

Διαφωνώ με τον Στρατή Μυριβήλη. Όλοι θα πολεμούσαν για την πατρίδα τους. Όπου και να ανήκανε.



Τι εισαι τελικα εισαι μαρξιστης, τροτσκιστης, μαο΄ι΄στης, λενινιστης, αναρχοκομμουνιστης, σταλινιστης, σοσιαλιστης
Τι εισαι τελικα τι αριστερος εισαι ;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Είσαι σε βαθιά σύγχηση. Πολύ μεγάλη σύγχηση. Αριστερός. Ισότητα της ανθρώπινης ζωής-αξιοπρέπειας ; Κατανοητό η θα με βγάλεις τρομοκράτη που θυσιάζει παρθένες υπερ του Στάλιν ;

"Δεν με ενδιαφερει τι πιστευεις ξερω μονο αυτο οτι Οσο ο ανθρωπος φευγει απο τον δρομο της θρησκειας γινεται ακομη χειροτερος ... Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν κ καλοι. "

Και λες οτι αν η θεωρία δε μπορεί να γίνει πράξη, δεν είναι σωστή θεωρία.

Δηλαδή η ταχύτητα του φωτός δεν υπάρχει, αφού δε μπορούμε να τρέξουμε με αυτή.

Αλλα τον Θεό που δεν έχεις δεί μέχρι τώρα (και ούτε πρόκειται να δείς χαχα) τον πιστεύεις...

Και η Θρησκεία ; Αφού είναι καλή σα θεωρία, ο Θεός που κρύβεται ; ...

Βαθιά μεσάνυχτα. Σκοταδιστής είσαι. Άκου εκεί όποιος φεύγει απο το δρόμο της Θρησκείας πάει στο χειρότερο... Να χαίρεστε τον Εφραίμ σας, το Άγιο Όρος σας, τον Χριστοδουλό σας, τα χρυσοβουλά σας.

Σύμφωνα με τη λογική σου, δεν έπρεπε να πιστεύεις σε θρησκείες.

Άκου εκεί, δεν είναι σωστή μια θεωρία επειδή στην πράξη δεν έχει εφαρμοστεί...

Εγω γεννήθηκα ελεύθερος άνθρωπος, δεν ανήκω πουθενά, ούτε πρόκειται να ανήκω. Έτυχε να είμαι πολίτης αυτής της χώρας και να μένω σε αυτή. Όπως και συ, όπως και όλοι μας.

Μην ανησυχείς, οι έρευνες για τον Άρη έχουν αρχίσει εδω και δεκαετίες. Σίγουρα κάποια στιγμή ο άνθρωπος θα μεταναστεύσει. Φυσικά και δε περιμένουμε απο κανένα ανύπαρκτο Θεό να μας σώσει. Δε τον χρειαζόμαστε κι όλας. Ποτέ δε τον χρειάστηκε το ανθρώπινο είδος.

Για τους ανασφαλείς βέβαια, καλός είναι. Να τον χαίρεστε.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »


Πολυ βαθια... Μονο αυτο ξερεις για τους αριστερους , η ιδεολογία της ισοτητας που εγραψες παραπανω που μέσα σε έναν αιώνα προκάλεσε τους περισσότερους θανάτους και πολλά απο τα πιο απεχθή ολοκληρωτικά καθεστώτα. Στην ΕΣΣΔ αναπτύχθηκαν όλες οι αρετές του κομμουνισμού όπως τρομοκρατία, διώξεις, σχεδιασμένες πείνες-λοιμοί, στρατόπεδα εργασίας (γκουλαγκ), καταναγκαστικές εργασίες υπο συνθήκες άπειρης δουλείας, ανασφάλεια, δολοφονίες αντιφρονούντων.

Το Κομμουνιστικό Κόμμα των Μπολσεβίκων που πραξικοπηματικά κατέλαβε την εξουσία εφήρμοσε το κοινωνικό πείραμα της μαρξιστικής ουτοπίας αλλά και αποτέλεσε το κέντρο χειραγώγησης ΟΛΩΝ των Κομμουνιστικών Κομμάτων ανά την Υφήλιο τα οποία ιδρύθηκαν ώς παραρτήματα της Κομιντέρν ( Επίσημο όργανο του Κομμουνιστικού Κόμματος Σοβιετικής Ένωσης ) ώστε να επιβληθεί παγκόσμια προλεταριακή επανάσταση.

Δεν καταλαβα εσενα σε ενοχλει η εκκλησια και οι παπαδες και μενα με ενοχλουν τα ευτραπελα τουτα η θρησκεια σε τι σε ενοχλει ; Στο οτι δεν μπορεις να βρεις το θεο σου ;

Η θεωρια αν δεν μπορει να γινει πραξη απλα θα υπαρχει σαν μια θεωρια !

Η ταχυτητα του φωτος υπαρχει αλλα εσυ δεν μπορεις να τρεξεις μ αυτη αρα αυτη η θεωρια δεν μπορει να γινει πραξη πανω στο σωμα σου!

Κ η θρησκεια δεν ξερω αν ειναι καλη σαν θεωρια δεν ειμαι θεολογος παντως ο θεος δεν κρυβεται ειναι το μονο αληθινο που συμβαινει αλλα εσυ δεν το εχεις παρει πρεφα συμβαινουν θαυματα αλλα ξεχασα εσυ δεν τα πιστευεις...

Σκοταδιστης εσυ εισαι για μενα κ για σενα αφου δεν πιστευεις στο θεο γουστο σου αλλα αν τον ψαχνεις σε περιεργες θεωριες μαλλον εσυ εισαι ο σκοταδιστης.

Οι παπαδες δεν ειναι θρησκεια ειναι αβουλα οντα που πεφτουν σε παρανομιες οπως ολοι μας γιατι κανεις δεν ειναι τελειος.

Ειπες

Εγω γεννήθηκα ελεύθερος άνθρωπος, δεν ανήκω πουθενά, ούτε πρόκειται να ανήκω. Έτυχε να είμαι πολίτης αυτής της χώρας και να μένω σε αυτή. Όπως και συ, όπως και όλοι μας.

Ελευθερος γεννηθηκα και εγω απλα ανηκω στο Ελληνικο Γενος οπως παντα θα ανηκω μεχρι τα κοκκαλα μου να τα βρουν θαμμενα στο πυρηνα της γης.
Εσυ ετυχε πως λεμε στιγμιαιο λαθος πασχαλης κτλ και το ειπες και μονος σου ετυχε αρα δεν θες να εισαι και να λεγεσαι Ελληνας δεν θες το πολιτισμο σου και γενικα εισαι ρατσιστης με το Ελληνικο στοιχειο...
Εσυ θα πολεμουσες ειπες πριν τωρα ουτε καν κατονομασες την Πατριδα για την οποια θα πολεμισεις ειπες απλα οτι δεν ανηκεις πουθενα ετσι ειπες πουθενα... Πουθενα

Κ δεν ανυσηχω για τον αρη για κατι λαμογια σαν κ εσας που το παιζεται προοδευτηκοι ανυσηχω... Το μονο που χρειαζεσαι ειναι το χρημα για να κινησαι και να πετας μολοτοφ σε πολυκαταστηματα...

Ωπα τωρα γιναμε και ανασφαλεις... Το χαιρομαστε...

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

Φιλαρακο συνεχισαι μονος σου τωρα και ξερεις γιατι; αρχισαμε με επιχειρηματα και το συνεχισες με θεωριες πραξεις που ταλαντευονται και πας να με μουγκωσεις με αηδιες του τυπου ποιο ειναι το προβλημα της ανθρωποτητας και παει καπως ετσι λοιπον περισσοτερο κοροιδευεις το ευατο σου παρα τους αλλους...

Δεν ξαναποσταρω σε αυτο το θεμα...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Legion »

GenerX έγραψε: Εγω γεννήθηκα ελεύθερος άνθρωπος, δεν ανήκω πουθενά, ούτε πρόκειται να ανήκω. Έτυχε να είμαι πολίτης αυτής της χώρας και να μένω σε αυτή. Όπως και συ, όπως και όλοι μας.



Τελικα ο στρατης μυρηβηλης ειχε δικιο... !

Τελος δεν ξαναποσταρω

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Φιλε gener ex δεν τιθεται θεμα για το πιος ειναι σε σκοταδισμο. Και συμφωνω με τον legion οτι οσο ο ανθρωπος απομακρυνεται απο την μοναδικη αληθεια ton χριστιανισμο δεν ξερω αν γινεται χειροτερος σιγουρα, δεν ξερω που παει και που οδευει.Gener x αμα ο θεος εμφανιζονταν σε ολους τοτε θα ειμασταν ολοι πιστοι. Αλλα σου βαζει την δυσκολια δινοντας σου τα ινια του εαυτου σου, πως μπορεις να τον αμφισβητησεις. Να δεις το θεο, ξερεις τη προεργασια χρειαζεται για ναδεις το θεο εδω αγιοι πατερες δεν αξιοθηκαν να τον δουν θα τον δεις εσυ και εγω που μαστε μουνοδουλοι. Να τον δεις οπως σου ειπα ειναι δυσκολο αλλα πολυ ευκολοτερο να τον νιωσεις αν κοιταξεις γυρω σου ευλαβικα βγαζωντας τις προκαταληψεις που εχεις για την θρησκεια! Ο θεος δεν κρυβεται. Και ποιοσ σου ειπε φιλε μου οτι οποιος ειναι στην εκκλησια ντε και καλα θα αγιασει, για τα ονοματα που ανεφερες χωρις να ξερω αν οντως ειναι αναξιοι η οχι. Σου υπενθυμιζω οτι ο ενας βαρβαροσ ληστης που σταυρωθηκε με τον χριστο βρισκεται τωρα στον παραδεισο ετσι και καποιοι αγιοι ανθρωποι που εχασαν την πιστη τους μπορει να απομακρυνθουν απο τον θεο γιαυτο μην εισαι απολυτος με τα οποιοδηποτε προσωπα. ΄΄ποτε δεν χρειαστηκε τον θεο το ανθρωπινο ειδος΄΄, ενδιαφερον πολυ ενδιαφερον αυτο που ειπες. Ο ψευτοπροοδευτικισμος δεν εχει αισιο τελος, μικρο παραδειγμα την ολλανδια και το κομμα των παιδεραστων, οταν η π. Χ η ελληνικη κοινωνια τους εκραζε για τα ναρκωτικα η προοδευτικοι πιθανων να τασσονταν υπερ τους και να τι εγινε απο την πολυ στηριξη του προοδευτικου κοσμου γενικως. Κοντος ψαλμος αλληλουια και θα δουμε ολοι τι παιζει εκει ψηλα. Φιλε gener x δεν ειχα σκοπο να σε στεναχωρησω να σαι προσβαλλω ουτε κυριως να στο παιξω αγιος γιατι δεν ειμαι, ειμαι ενα παιδι οπως ολοι. Περισσοτερη πιστη λιγοτερο φιλοσοφια. Φιλικα μαχιμος.
ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Οσο για το θεμα φυσικα και δεν ειμαι υπερ της ενταξης αθεων στο στρατευμα γενικως. Πατρις-θρησκεια-οικογενεια οχι με τον φασιστικο τροπο, αλλα με τον αγνο εθνιστικο-πατριωτικο. Αλλα διωρθωστε με αν κανω λαθος στις ε. Δ εχω δει βιντεακια οπου κανουν προσευχη ολοι μαζι πριν ετοιμαστουν για φαγητο, η πρωινη προσευχη. Τελος παντων πως ενας αθεος θα συμπροσευχηθει με ολους τους αλλους; Και εδω γεννιεται ενα αλλο θεμα αν ο διοικητης που διαταζει προσευχη εναν αθεο και ο αθεος δεν εκτελει την εντολη τι γινεται; Μηπως το ιδιο ευκολα δεν θα εκτελουσε αλλες διαταγες και θα προκαλουσε στο σωμα των ε. Δ κι αλλες ριζοσπαστικες αλλαγες και θα κανταντουσαμε με ακομα πιο φλωρικο στρατο ;
Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Στρατός είναι και οχι σώμα θρησκευόμενων στρατιωτών.

Επαγγελματικότητα χρειάζεται ο στρατός. Είτε πιστεύει, είτε δε πιστεύει ο άλλος, δε λέει τίποτα. Αν είναι επαγγελματίας μας ενδιαφέρει. Η σφαίρα, το μαχαίρι, το κανόνι δε κοιτάνε ποιός είναι χριστιανός και ποιός οχι.

Αυτό ήθελα να μάθω, γιαυτό έκανα και το τόπικ yandr. Βλέπω πως κοιτάνε τους άθεους.

Μου είναι αδύνατο να καταλάβω πως γίνεται άτομα στις ε. Δ. να απορρίπτουν κάποιον λόγω πίστης και οχι λόγω ικανοτήτων κτλ κτλ

Τι να πω, θλιβερή η κατάσταση εδω. Δηλώνεις αριστερός και ο άλλος βγάζει αφρούς.

Φάνηκε τι παίζει με τους άθεους, ευχαριστώ, αυτός ήταν και ο σκοπός του τόπικ.

Τα χρήματα δεν είναι για μένα. Για κανέναν συνηδειτοποιημένο άθεο. Τα χρήματα τα αφήνουμε να τα χαίρεται το πανάγιο όρος και οι λειτουργοί του. Απότι φαίνεται, το ευχαριστιούνται. Μάγκες είναι. Διότι γνωρίζουν την αλήθεια. Και αυτό που κυνηγάνε, δείχνει τι πιστεύουν και αυτοί οι ίδιοι.

Γεννήθηκα στην Κύπρο αλλα πατρίδα μου είναι η Ελλάδα. Φυσικά και δε χρειάζεται να λεω τα αυτονόητα, δεν έχει νόημα.

Πάντως έχει ενδιαφέρον. Νόμιζα οτι μέχρι πριν καμιά δεκαετία-δεκαπενταετία πίστευε ο Έλληνας στρατόκαυλος οτι ο αριστερός είναι εχθρός (ο άλλος μέχρι και για τα γκουλάγκ ανέφερε! ).

Διαψεύστηκα, ακόμα εχθρούς θέλουν να βλέπουν κάποιοι. Δυστυχώς.

Anonymous

Άθεοι στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Για σκέψου και κάτι άλλο ΜΑΧΙΜΕ. Σκέψου αυτοί οι οποίοι κάνουν προσευχή να μην υπακούσουν σε εντολές... Δεν έχει νόημα αυτό το πράγμα.Anyway είναι ενδεικτικός ο τρόπος σκέψης που επικρατεί.

Κρατάω αυτό "συμφωνω με τον legion οτι Οσο ο ανθρωπος απομακρυνεται Απο την μοναδικη αληθεια ton χριστιανισμο δεν ξερω αν γινεται χειροτερος σιγουρα, δεν ξερω που παει και που οδευει ."

Όσο για τα άλλα περι Θεού κτλ, μου φαίνονται πολύ αστεία για να απαντήσω.

Σημασία έχουν οι μονόχνωτες μεσαιωνικές αντιλήψεις που επικρατούν. Κατατάσσετε τον άλλο σύμφωνα με τους (αποκλειστικά μοναδικούς αλλα και προσωπικά) δικούς σας κανόνες! !

Επίσης Legion για δες τι πόλεμοι γίνονται για τη Θρησκεία και τον σκοταδισμό της, τι γινόταν στην αρχαιότητα και μετά έλα να συζητήσουμε για το θέμα της ισότητας της ζωής και της αξιοπρέπειας του κάθε ανθρώπου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες