Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση

Βάλατε μέσο στην προκήρυξη;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Ιουν 03, 2021 6:08 pm

Ναι, έβαλα πολιτικό βύσμα
256
44%
Ναι, έβαλα στρατιωτικό βύσμα
47
8%
Ναι, έβαλα άλλο βύσμα
8
1%
Όχι, αλλά θα βάλω αργότερα για μετάταξη κ.λπ.
13
2%
Όχι, γιατί δεν έχω
187
32%
Όχι, γιατί θέλω να μπω αξιοκρατικά
71
12%
 
Σύνολο ψήφων: 582

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Rafale έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Rafale έγραψε:Το 68% το θεωρει λειτουργημα και το 17% επαγγελμα. Αποψη μου.


μπορείς να ανοίξες και θέμα να δούμε και τις απόψεις των παιδιών που γράφουνε στο φόρουμΕικόνα
ανοιξε εσυ. Γιατι να ανοιξω εγω;



μιας και το πρότεινες. Δεν σου είπα να κλέψεις εκκλήσια
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Rafale »

Εχω ανοιξει απειρα θεματα. Ανοιξε εσυ. Βαριεμαι αλλωστε.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από laios »

Rafale έγραψε:
laios έγραψε:
Rafale έγραψε:Το 68% το θεωρει λειτουργημα και το 17% επαγγελμα. Αποψη μου.
ισως να ειναι ετσι. Εγω το βλεπω τελειως επαγγελματικα. Μπαινω μεσα, κανω αυτο που ειναι να κανω και τελος. Μετα παω στο σπιτι να παιξω με το παιδι μου.
το να το βλεπεις Σαν επαγγελμα η σαν λειτουργημα δεν εχει να κανει πιστευω με το αν παιξεις με το παιδι σου η οχι. Και βεβαια να παιξεις. Αυτο τι σχεση εχει;

απλα σε λεω πως το βλεπω στιγνα επαγγελματικα...
Kerveros

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Kerveros »

Λοιπόν, εγώ μπήκα πριν λίγα χρόνια (τώρα έχω φύγει) ακριβώς με τα μόρια που είχα και το άριστα της συνέντευξης. Εννοείται ότι είχα βάλει και πολιτικό μέσον και στρατιωτικό κι απ'όλα... Δεν ξέρω αν θα πέρναγα αν δεν Είχα βάλει ούτε ξέρω αν θα έπαιρνα το άριστα της συνέντευξης. Τ'αθλήματα τα πάρασα κ α ν ο ν ι κ ό τ α τ α. Και εκεί ήταν που έχασα πάσα ιδέα. Και Για ειδικές δυνάμεις μάλιστα... Ε απ'τις 35 κοπέλες που ήμασταν μόνο εγώ κι άλλες δύο τα πέρασαν κανονικά, τις οποίες δεν είδα αλλά μου το είπαν. Αυτά που είδα εγώ ήταν τσίρκο μεντράνο. Να κρεμιούνται απ'το μονόζυγο και να τις Ανεβοκατεβάζει απ'τα πόδια ο λχιας Για να πουν ότι έκαναν μια έλξη... Μου'ρθε να φύγω μ'αυτά τα καραγκιοζιλίκια που έβλεπα. Είδα και κοπέλα να της λέει η επιτροπή μπροστά μου 'κόβεσαι για ειδικές δυνάμεις, έλα δευτέρα Για τα υπόλοιπα όπλα σώματα' και να τη βλέπω μετά επιτυχών Ειδικές δυνάμεις! Είδα κοπέλες να είναι 5 πόντους κοντύτερες Και να τους λέει ο λχιας 'δεν έχετε το ύψος αλλά σας περνάω με δική μου ευθύνη'. Επίσης στη βασική εκπαίδευση μία απ'τις επιλαχούσες που ήρθανε Είχε λέει 600 και κάτι μόρια ενώ όσες ήμασταν κανονικά μέσα είχαμε 200-300-400-500... 'Αρα απ'οτι κατάλαβα και να έχεις τα μόρια πάλι δεν είσαι σίγουρος. Τώρα βέβαια που καταργήθηκε η συνέντευξη δεν ξέρω τί γίνεται.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από dn24 »

Rafale έγραψε:Το 68% το θεωρει λειτουργημα και το 17% επαγγελμα. Αποψη μου.


απο τι ειδους γκαλοπ εχει γινει αυτη η μετρηση; Γιατι μου κανει εντυπωση αν ειναι η δικη σου αποψη αυτη οπως λες, γιατι να μην ειναι το 67% πχ 60% πολυ αβασιμο μου ακουγεται. Προσωπικα καθαρα ως επαγγελμα το βλεπω. Θελω να το δω ως λειτουργημα, αλλα δεν με αφηνουν να αγιασω. Ενα πρωινο που ξυπναω, κ λεω, παω τωρα να εκτελεσω το λειτουργημα μου. Μολις περασω την πυλη, κ φτασω εξω απο τον λοχο, μου λενε: Σημερα θα κανεις την υπηρεσια του "ταδε". Οποτε πανε ολα τα προγραμματα μου, μενουν πισω οι υποχρεωσεις μου, κ ο κ

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Rafale »

dn24 έγραψε:
Rafale έγραψε:Το 68% το θεωρει λειτουργημα και το 17% επαγγελμα. Αποψη μου.
απο τι ειδους γκαλοπ εχει γινει αυτη η μετρηση; Γιατι μου κανει εντυπωση αν ειναι η δικη σου αποψη αυτη οπως λες, γιατι να μην ειναι το 67% πχ 60% πολυ αβασιμο μου ακουγεται. Προσωπικα καθαρα ως επαγγελμα το βλεπω. Θελω να το δω ως λειτουργημα, αλλα δεν με αφηνουν να αγιασω. Ενα πρωινο που ξυπναω, κ λεω, παω τωρα να εκτελεσω το λειτουργημα μου. Μολις περασω την πυλη, κ φτασω εξω απο τον λοχο, μου λενε: Σημερα θα κανεις την υπηρεσια του "ταδε". Οποτε πανε ολα τα προγραμματα μου, μενουν πισω οι υποχρεωσεις μου, κ ο κ

το ξερω οτι τα νουμερα με το τι γινεται καθημερινα ειναι μερα με τη νυχτα και σε καταλαβαινω αυτα που λες μια χαρα. Και ετσι ειναι. Δυστυχως.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Greek_Army έγραψε:+1 μπράβο repainer
αυτο τι ειναι Γμακ; Αυτο δεν κανεις κ εσυ; Οποτε κρινε πρωτα εξ'ιδιων κ μετα του ςαλλους
Dum spiro spero
niki

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από niki »

Το βυσμα παιζει αναλογα κ τι ειδικοτητα εχεις επιλεξει. Δηλ. Αν επιλεξεις μια του ΠΖ που εχει απο 150 με 300 θεσεις και εχεις καποια μορια δεν χρειαζεσαι κ καποιο ιδιαιτερο μεσον. Τωρα αν θελεις να επιλεξεις καποια απο τις "καλες'' ειδικοτητες τοτε θα χρειαστεις βοηθεια δεν θα περασεις με την αξια σου, πολυ δυσκολο. Στις πρωτες σειρες δεν χρειαζονταν τοσο μεσον οσο χρειαεσαι τωρα κ αυτο γιατι δεν υπηρχε η ζητηση που υπαρχει τωρα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από dn24 »

niki έγραψε:Το βυσμα παιζει αναλογα κ τι ειδικοτητα εχεις επιλεξει. Δηλ. Αν επιλεξεις μια του ΠΖ που εχει απο 150 με 300 θεσεις και εχεις καποια μορια δεν χρειαζεσαι κ καποιο ιδιαιτερο μεσον. Τωρα αν θελεις να επιλεξεις καποια απο τις "καλες'' ειδικοτητες τοτε θα χρειαστεις βοηθεια δεν θα περασεις με την αξια σου, πολυ δυσκολο. Στις πρωτες σειρες δεν χρειαζονταν τοσο μεσον οσο χρειαεσαι τωρα κ αυτο γιατι δεν υπηρχε η ζητηση που υπαρχει τωρα.


εχεις ολα τα δικια σχεδον για ολα, απλως αυτο με το πεζικο που λες, αστο καλυτερα. Εποπ Λχιας (πζ) ειμαι, οποτε καταλαβαινεις τι εχουν δει στο πεζικο τα ματια μου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

niki έγραψε:Το βυσμα παιζει αναλογα κ τι ειδικοτητα εχεις επιλεξει. Δηλ. Αν επιλεξεις μια του ΠΖ που εχει απο 150 με 300 θεσεις και εχεις καποια μορια δεν χρειαζεσαι κ καποιο ιδιαιτερο μεσον. Τωρα αν θελεις να επιλεξεις καποια απο τις "καλες'' ειδικοτητες τοτε θα χρειαστεις βοηθεια δεν θα περασεις με την αξια σου, πολυ δυσκολο. Στις πρωτες σειρες δεν χρειαζονταν τοσο μεσον οσο χρειαεσαι τωρα κ αυτο γιατι δεν υπηρχε η ζητηση που υπαρχει τωρα.
σιγουρα Νικη κ εγω το λεω συνεχεια αυτο αλλα στην τελευταια προκηρυξη υπηρξε αξιοκρατια σε οτι αφορα τα μορια... Γιατι εβλεπες τα μορια κ αν ο τελευταιος ειχε λιγοτερα μορια απο σενα πχ που ειχες περισσοτερα μορια τοτε θα μπορουσες ανετα να κανεις ενσταση...
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε: Κ εγω το λεω συνεχεια αυτο αλλα στην τελευταια προκηρυξη υπηρξε αξιοκρατια σε οτι αφορα τα μορια... Γιατι εβλεπες τα μορια κ αν ο τελευταιος ειχε λιγοτερα μορια απο σενα πχ που ειχες περισσοτερα μορια τοτε θα μπορουσες ανετα να κανεις ενσταση...


ναι γιατι ηξερες αν αυτος που εχει περ/ρα μορια απο εσενα τα πηρε αξιοκρατικα. Σειρα βαθμονομημενη ανα φθεινουσα σειρα ηταν τα μορια, το πως δοθηκαν ειναι το θεμα... Ποιος νομιζεις οτι εκανε ενσταση για τον παραπανω του που μπηκε; Κ οσοι εκαναν νομιζεις δικαιωθηκαν;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Αν πχ εσυ ηξερες οτι ειχες 530 κ ο Τελευταιος μπηκε με 500 γιατι να μην κανει ενσταση; Εγω θα εκανα παντως... Επειδη εδω δεν ειχε συνεντευξη ολα ηταν ξεκαθαρα, αναλογα με τα προσοντα επαιρνες τα μορια που σου αναλογουσαν... Βυσμα θα επεσε σε καμια επιτροπη απαλλαγων ή σε αθληματα... Παντα κατα τη δικη μου αποψη σε οτι αφορα την προκηρυξη που ηταν σε ισχυ περυσι!
Dum spiro spero
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Rafale »

dn24 έγραψε:
illy έγραψε: Κ εγω το λεω συνεχεια αυτο αλλα στην τελευταια προκηρυξη υπηρξε αξιοκρατια σε οτι αφορα τα μορια... Γιατι εβλεπες τα μορια κ αν ο τελευταιος ειχε λιγοτερα μορια απο σενα πχ που ειχες περισσοτερα μορια τοτε θα μπορουσες ανετα να κανεις ενσταση...
ναι γιατι ηξερες αν αυτος που εχει περ/ρα μορια απο εσενα τα πηρε αξιοκρατικα. Σειρα βαθμονομημενη ανα φθεινουσα σειρα ηταν τα μορια, το πως δοθηκαν ειναι το θεμα... Ποιος νομιζεις οτι εκανε ενσταση για τον παραπανω του που μπηκε; Κ οσοι εκαναν νομιζεις δικαιωθηκαν;

ξερεις τα Περισσοτερα μορια που τα ονομαζεις αξιοκρατικα ποσο ευκολα μπορουν να αλλαξουν; Πανευκολα.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από dn24 »

Rafale έγραψε:ξερεις τα Περισσοτερα μορια που τα ονομαζεις αξιοκρατικα ποσο ευκολα μπορουν να αλλαξουν; Πανευκολα.


ουουου... Το πιο ευκολο ειναι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βύσμα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Rafale έγραψε:
dn24 έγραψε:
illy έγραψε: Κ εγω το λεω συνεχεια αυτο αλλα στην τελευταια προκηρυξη υπηρξε αξιοκρατια σε οτι αφορα τα μορια... Γιατι εβλεπες τα μορια κ αν ο τελευταιος ειχε λιγοτερα μορια απο σενα πχ που ειχες περισσοτερα μορια τοτε θα μπορουσες ανετα να κανεις ενσταση...
ναι γιατι ηξερες αν αυτος που εχει περ/ρα μορια απο εσενα τα πηρε αξιοκρατικα. Σειρα βαθμονομημενη ανα φθεινουσα σειρα ηταν τα μορια, το πως δοθηκαν ειναι το θεμα... Ποιος νομιζεις οτι εκανε ενσταση για τον παραπανω του που μπηκε; Κ οσοι εκαναν νομιζεις δικαιωθηκαν;

ξερεις τα Περισσοτερα μορια που τα ονομαζεις αξιοκρατικα ποσο ευκολα μπορουν να αλλαξουν; Πανευκολα.

εννοεις αλλα να εχουν αναρτησει κ αλλα να ισχυουν πραγματικα; Ναι αν το θετεις ετσι συμφωνω απολυτα
Dum spiro spero
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες