534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΚΩΣΤΑΣ

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Γεια χαρα σε ολους 168 σειρα 87δ ΕΣΣΟ ημουν ο διαβιβαστης του φυλακιου για δυο μηνες απρολης και μαη του 1988 παρασαμε πολυ καλα.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από oldsoldier »

Το 534 ΤΠ (τάγμα προκαλύψεως) και όχι 534 ΤΠΖ είναι στον Πέπλο και έχει υπό την διοίκηση του τα φυλάκια των συνόρων με την Τουρκία, στην γύρω περιοχή. Ήταν λίγο δύσκολα με τον προηγούμενο διοικητή, ο οποίος άλλαξε το καλοκαίρι που πέρασε. Τώρα σε συνδυασμό και με τον περιορισμό των βυσμάτων, όπου λογικά θα έχει περισσότερο κόσμο, είναι καλύτερα. Ένα διάστημα είχε πολύ μικρό αριθμό στρατιωτών με αποτέλεσμα στο στρατόπεδο να είναι ο αριθμός των στρατιωτών μονοψήφιος, καθώς έστελναν κάποιους ΚΨΜ στα φυλάκια.

Τα φυλάκια είχαν στρατιώτες αποσπασμένους από διάφορες μονάδες της "31 Μ/Κ ΤΑΞ", οι οποίοι άλλαζαν ανά εβδομάδα ή ανά 15 μέρες πχ στο "Ε. Φ. Γεμιστής" πήγαιναν άτομα από το 526 Μ/Κ ΤΠ, στο "Ε. Φ. Γέφυρας" πήγαιναν άτομα από το 535 Μ/Κ ΤΠ και από άλλες μονάδες κλπ. Το ίδιο λογικά συμβαίνει και αυτή την περίοδο.
anwnymus

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από anwnymus »

εκει εβγαλα το μεγαλυτερο μερος της θητειας μου μεχρι που απολυθηκα πριν λιγο καιρο

οταν πηγα ηταν ενας διοικητης που ολοι ειχαν προβλημα μαζι του στρατιωτες εποπ διοικητες αλλων ταγματων ταξιαρχοι μεραρχοι κα δεν τον προλαβα πολυ και μετα υπηρχε ο υποδιοικητης που ηταν κατι σαν μεταβατικος διοικητης.

Μετα απο λιγο ηρθε ενας ταγματαρχης απο μοναδα της κυπρου και ανελαβε διοικητης. Το στρατοπεδο εχει λιγους στρατιωτες σε βαθμο που μπορει να εκανες συνεχομενα υπηρεσιες για πολυ καιρο και να εβγαινες εξοδο μονο με υπηρεσιακο για λιγες ωρες.

Ολα τα φυλακια στο δελτα του εβρου ανηκουν στο 534 (γεμιστη, γεφυρα, πεταλο, πορος, εγνατια) αλλα λογω ελλειψης στρατιωτων πηγαινουν εκει στρατιωτες απο μοναδες της αλεξανδρουπολης και των φερων που ανηκουν στην 31 ταξιαρχια. Το πιο δυσκολο φυλακιο ειναι η γεφυρα και το πιο ευκολο η γεμιστη.

Το ταγμα εστελνε καποια ατομα σαν κψμ στα φυλακια αυτα και η διαφορα με τους στρατιωτες των αλλων μοναδων ειναι οτι ενω αυτοι καθονταν μια βδομαδα η δυο οι κψμτζηδες καθοντουσαν μηνα και παραπανω. Ειναι λιγο κουραστικα αλλα πολλοι το προτιμουσαν τουλαχιστον οσο ηταν ο προηγουμενος διοικητης.

Η μοναδα ειναι σε καποιο χωριο που λεγεται πεπλος και ειναι κοντα στους κηπους εβρου δηλαδη στα συνορα.

Χρήστος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Χρήστος »

Έχεις δίκιο, μέχρι και οι δόκιμοι κάναμε περίπολο!(4-10/2000 Ε. Φ. Πόρου)
DKOT41

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από DKOT41 »

1987-΄88 στο 534 αμετάθετος. Διοικητές Ηλίας Γλεντζές. Κοκμοτός, Δημητρίου Αθαν. Όποιος θέλει ας γκουγκλάρει στο Ηλίας Γλεντζές να δει τι θα πει δ/κτης. Παρά την κούραση και την δυσκολία υπερήφανος που υπηρέτησα εκεί. ΄Ημουν εκεί και τους Παρμενίωνες του ΄90 και ΄92. Λοχαγός 1ου Λόχου Θεοδωρακίδης. Τι δεν θα ΄δινα τώρα στα 52 μου να συμμετέχω σ΄ένα ανορθόδοξο 5ημερο!
DKOT41

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από DKOT41 »

Κώστας Βρυσικά έγραψε:Παιδιά του Πέπλου ξέρετε τι έγινε τον Απρίλιο του '85 στο στρατόπεδο εκεί;
Φονικά. Ήμουν εκεί 1987-88 λέω ότι άκουσα. Έφυγε κάποιος από την σκοπιά σαλταρισμένος γιατί δεν τον άλλαξαν στην ώρα που έπρεπε μπήκε στο 2ο λόχο και άδειασε την γεμιστήρα. Έστειλε δύο στον παράδεισο και αρκετούς τραυματίες.

Δημητρης

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης »

Πηγα εκει τον ιουνιο του 87 δοκιμος εφεδρος αξκος σκαπανεας πζ διμοιριτης στο θαλαμο που εγινε το φονικο. Ακομη ηταν στο τειχο οι τρυπες απ τις σφαιρες...
Άβαταρ μέλους
Δημητρης Γ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 10:58 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης Γ »

Κωστα γεια σου τι μου θυμιζεις... Ναι ξερω. Στο θαλαμο που εγινε το φονικο ηταν η διμοιρια μου 87-88 με διοικητη τον Γλεντζε. Ημουν δοκιμος σκαπανεας πζ διμοιρια σκαπανεων του ΛΥΤ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δημητρης Γ έγραψε:Κωστα γεια σου τι μου θυμιζεις... Ναι ξερω. Στο θαλαμο που εγινε το φονικο ηταν η διμοιρια μου 87-88 με διοικητη τον Γλεντζε. Ημουν δοκιμος σκαπανεας πζ διμοιρια σκαπανεων του ΛΥΤ.


Τι ακριβώς είχε γίνει αν επιτρέπεται;

Άβαταρ μέλους
Δημητρης Γ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 10:58 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης Γ »

Με τρελαινεις... Και γω εκει ημουν 87 με δοιηκητη Γλεντζε Κομκοτο. Διμοιρια Σκαπανεων εγω διμοιριτης δοκιμος με λοχαγο τον Καρατζιδη στο ΛΥΤ και 2 γραφειο τον Λακκα.
Άβαταρ μέλους
Δημητρης Γ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 10:58 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης Γ »

Ενας στρατιωτης ηταν σκοπια την πυλη και για αγνωστους σ μενα λογους μπηκε στο θαλαμο του 2 λοχου και ανοιξε πυρ αδιακριτως.2 νεκροι και 6 τραυματιες. Δεν ημουν παρων. Πηγα εκει ιουνιο του 87 δοκιμος σκαπανεας πζ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ok, δεν το γνώριζα το περιστατικό.

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
Δημητρης Γ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 10:58 pm
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης Γ »

Και γω εκει 87-88 δοκιμος σκαπανεας πζ διμοιριτης στους σκαπανεις του ΛΥΤ με λοχαγο τον Καρατζιδη δημ και διοκ τον τεραστιο Γλεντζε. Μετα τον Κομκοτο που ειχε ερθει απο το ΝΑΤο και φυσικα τον υπεροχο κοντο Δημητριου. Τον κουβατη τον θυμασαι υποδιοικητη; Ναι πηγα τρεις φορες ανταρτοπολεμο τρελες καταστασεις. Με απαγωγες αξιωματικων ασκησεις με πραγματικα πυρα και αμυντικες χειροβομβιδες τοσο τρελοι που τραυματιστικε ο Δημητριου απο χειροβομβιδα σε νυχτερινη απαγωγη αξιωμ. Ναι θεωδορακιδης αγριες καταστασεις. Αξεχαστες εμπειριες στιγμες με υπερηφανια. Τι αλλο να πω που να ξερουν οι νεοι τωρα τι να εννοουμε δεν μπορουν να καταλαβουν τι περασαμε με το δακτλο στην σκανδαλη και γεματα οπλα μερα νυχτα
DKOT41

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από DKOT41 »

DKOT41= Δημόκριτος από Ξάνθη. Στρατιώτης ΤΦ αρχικά γιά λίγο στον 1ο λόχο με Θεοδωρακίδη και μετά στον 2ο με Τζιάλα Γιώργο.1ο γραφείο Τότας,2ο γρ Λάκκας,3ο γρ Μπελεγράτης και 4ο Τραής όπου υπήρξα γραφέας του αντικαθιστώντας τον Μόκαλη. Δημήτρη αν με θυμάσαι έιχα πάντα μουστάκι και θάθελα να σε θυμηθώ και ΄γω στέλνοντάς μου περισσότερα στοιχεία σου στο email dkot41@otenet.gr.
nikos

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από nikos »

Πρεπει να σε προλαβα για κανα διμηνο εκει...2000στ εσσο

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες