534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σπυρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 2:16 am
Επικοινωνία:

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Σπυρος »

ΜΑΥΡΟ ΤΑΓΜΑ ΡΩΤΙΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠ ΤΟ 536 ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙ ΤΟΥς ΧΟΝΑΝΕ Το 534 ΤΠΖ ειναι απω τα Γιοτάδικα Τάγματα στην /Φανταρικοί / δειλαδή για των Πέο εχει ύπο την Διοίκηση του 3 Φυλάκια ακριβώς στα Σύνορα ωπος Πχ Το ΕΦ Γέφηρας στους Κήπους το Καθήκον των ΣΤΡΠΖ του ΕΦ Γέφηρας ειναι η Σκοπιά στην οριογραμμή πάνω στα Σύνορα και απέναντι ο Τούρκος σκοπός στα 5 Μέτρα... Ωραίο Φυλάκιο άλλα η Υπειρεσία μάνγκες Εικόνα ΕΜΠΛΟΚΕΙ...

Anonymous

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Το 534 ειναι ζωαρα, τα φιλακια του τα επανδρωνοθμε εμεις δηλαδη το καταμαυρο 536 !!! Μαγκες σοβαρα, μακρια απο το 536 (πατσουκα) ειναι το πιο μαυρο ταγμα σε ολη την ελλαδα... !!!
Anonymous

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Πάντως εγώ εβγαλα το σχολείο πολυβολικού στο 534 και εχο να πω οτι ειναι ΖΩΑΡΑ εκει. Στα αρχιδια σας όλα... Ζωάρα μονο σκοπιά εχει πολλή... Κανονικά ειμαι στο 535 φερρών.
ToniC

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ToniC »

Καλησπέρα. Καταθέτω την εμπειρία μου από το 534 ΕΤΠ (ειδικό τάγμα προκαλύψεως) μιας και υπηρέτησα εκεί για 5 μήνες το 2006 (4 ως αρχιφύλακας στο ΕΦ Γεμιστής και 1 στο Τάγμα).

Γενικά η μονάδα είναι χαβαλέ. Τυχεροί όσοι πάνε εκεί. Από τα γύρω τάγματα παρακαλάνε να πάρουν απόσπαση για το 534. Οι εγκαταστάσεις είναι γενικά παλιές και όχι ιδιαίτερα καλές και λειτουργικές, το τάγμα όμως ιδιαίτερα χαλαρό καθώς είναι τάγμα προκαλύψεως. Ο κύριος λόγος ύπαρξης του είναι τα 3 φυλάκια που διαθέτει, αυτά της Γέφυρας (κυρίως αυτό), του Πόρου και της Γεμιστής (ραντάρ). Όσοι είναι στο τάγμα έχουν σχεδόν καθημερινά υπηρεσιακό και μπορούν να πάνε για καφεδάκι Φέρρες ή Αλεξανδρούπολη. Το 534 λοιπόν μόνο μαύρο δεν είναι... Παρταλέ κατάσταση, λίγη εκπαίδευση, λίγες υπηρεσίες και ελάχιστο π (ρ) ήξιμο.

Η πραγματική ζωάρα όμως δεν είναι στο τάγμα (το οποίο παρεμπιμπόντως βρίσκεται μέσα σε ένα κωλοχώρι που λέγεται Πέπλος), αλλά στα φυλάκια και ειδικά σε αυτό της Γεμιστής που ήμουν εγώ και είναι και το πιο μικρό. Λίγο ζόρικα ίσως είναι σε αυτό της Γέφυρας επειδή υπάρχει η υπηρεσία επάνω στη Γέφυρα και έρχονται συνεχώς γαλονάτοι (πρέπει οι σκοποί να είναι στην τρίχα και το φυλάκιο ψιλοπροβλεπέ). Τα φυλάκια έχουν λίγους στρατιώτες ως οργανική δύναμη και οι υπόλοιποι αλλάζουν κάθε 15 ημέρες. Εάν έχετε τη δυνατότητα να πάτε ως οργανικοί, πιάσατε τον παπά απ'τα @@δια. Επιδιώξτε το πάσει θυσία. Τα φυλάκια λειτουργούν αυτόνομα και οι οργανικοί στρατιώτες έχουν κανονικά εξόδους, διανυκτερεύσεις κτλπ, ενώ στο φυλάκιο ο μόνος ανώτερος είναι ο... Δόκιμος. Θητεία με παντοφλίτσα δηλαδή, ξύδια, καλό φαγητό κτλπ.

Ειδικά στο φυλάκιο της Γεμιστής όπου καραβανάς πατάει κάθε 5 ημέρες (εντάξει... Που λέει ο λόγος), πάρτε μαζί σας σταυρόλεξα, τάβλι,laptop κτλπ γιατί αλλιώς από το πολύ καθισιό δε περνάει η ώρα. Μια υπηρεσία είναι ουσιαστικά και όλο το φυλάκιο... Αυτή του παρατητηρίου (που είναι μέσα στο παρατηρητήριο -air condition, καλοριφέρ κτλπ-). Έχει και μια σκοπιά στην κεντρική ''πύλη'' αλλά τίποτε σπουδαίο. Η μόνη πραγματικά δύσκολη και επικίνδυνη υπηρεσία, η ενέδρα, έχει καταργηθεί.

Ελπίζω να βοήθησα. Πολύ καλή μετάθεση για παραμεθώριο το 534. Προσπαθήστε να πάτε φυλάκιο.
BASILHS

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από BASILHS »

Παιδια εγω ημουν το 2003 για 3 μηνες στην γεμιστη ως απλος οπλιτης και τοτε ητανε ενα απο τα καλυτερα φυλακια αν ξανα πηγαινα φανταρος εκει θα πηγαινα! Ειμασταν 8 ατομα και ειμασταν σαν οικογενεια! Βεβαια τοτε στο παρατηριτηριο δεν ειχε ερκοντισιον οποτε μας ετρωγε η ζεστα αλλα δεν πειραζει η εμπειρια μετραει
Kiatos7

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Kiatos7 »

Αλανια ειναι ενα απο τα καλιτερα στρατοπεδα που εχω παη, εχι μεσα ineterne caffe... Κ. Ψ. Μ τελιο και απο πανο εχι ενα μπαρακι που φτιαχνι κανονικους καφεδες οτι προτιματε... Εχι μεσα nova.Xbox.plasmas tv... Ο δικιτις ειναι πσιχουλα οπιος ερ8ι εδω 8α περασι τελια οπος εμις τα σπεν ειναι λιγο *****μονο αλλα ολα τα αλλα τελιαααα
λοχιας

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από λοχιας »

Μαλλον δεν πεσατε εποχη καλλινη να δειτε μαυριλα και στα φυλακια τα 12ωρα πηγαιναν συννεφο. Φυλακιο καραγωγου σας λεει κατι...
lazaros 74

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από lazaros 74 »

12 μηνες εφ καραγωγου 535 τπ 1993-1994

χρηστος

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από χρηστος »

Στο 534 πεπλος μαγκες θα χερεστε να χεζετε καθιστοι ζωαρα μιλαμε!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Καλησπερα και εγω υπηρετησα το 2001 στο εφ πεταλου ειμουν 2000β ΕΣΣΟ η 265 θα ελεγα οτι ηταν σχετικα ηρεμα μονο που η υπηρεσια ηταν σε καθημερινη βαση αλλα περνουσαμε σχετικα καλα εγω ημουν εκει 8 μηνες αλλα διαβασα καποια σχολια πιο κατω οτι το εφ πεταλου εκλεισε και εμειναν μονο το φυλακιο της γεφυρας, γεμιστη, και πορου νομιζω !
ΣΤΑΘΗΣ

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από ΣΤΑΘΗΣ »

1992 φυλακιο πεταλου τοτε που μπαιναμε μεσα στο πεταλο περιπολα σκοπιες ενεδρες...219 σειρα 153 ασμ... τοτε το φυλακιο το ειχε το 561 τ. π διοικητης γεροβασιλειου απιστευτος τυπος να ειναι καλα... μετα το πηρε 534 τ. π με διοικητη τον λατο μεγαλο κομμαντο... ευχαριστω για το μικρο ταξιδη στο παρελθον να εισαςτε καλα

Νικολαος Τσατσαλμας

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Νικολαος Τσατσαλμας »

Γεια σας ήμουν και εγώ στο φυλάκιο πετάλου σειρά 216 εσσο 92Α. Όταν το φυλάκιο το είχε το 561 και είχα Λοχαγό το Ζα*********. Ένα χρόνο στο φυλάκιο ωραία Ζωή εκεί περιπολίες ενέδρες σκοπιές καλή εμπειρία τότε.
JIM

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από JIM »

Για σας μαγκες σειρα 88Έ ΕΣΣΟ παρόλο τις αθλιες συνθήκες περάσαμε ζωή στή γεμιστή καλή θητεία καί υπομονή!
nas 13

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από nas 13 »

Γεια σας παιδια.300 σειρα Γ εσο. Ημουν και εγω εκει!
Κώστας Βρυσικά

534 ΤΠΖ - Πέπλος Έβρου

Δημοσίευση από Κώστας Βρυσικά »

Παιδιά του Πέπλου ξέρετε τι έγινε τον Απρίλιο του '85 στο στρατόπεδο εκεί;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες