618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Καποτας

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Καποτας »

Κανείς που πάει για μετεκπαίδευση από 19 Οκτώβρη και μετά; Πόσες μέρες είναι; Πρόγραμμα κτλ;
APNEA

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από APNEA »

Καποτας έγραψε:Κανείς που πάει για μετεκπαίδευση από 19 Οκτώβρη και μετά; Πόσες μέρες είναι; Πρόγραμμα κτλ;


εγω, σημερα πηρα τηλ στην μοναδα και ρωτησα ασκηση μετεκπεδευσης εκτος στραποπεδου σκοινακια δλδ.
θα τα πουμε στις δεκαενια Του μηνος
υπηρετησα εκει το 1989 197 σειρα
ΛΕΛΕΕΕΕΕ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΛΕΛΕΕΕΕΕ »

618 Μ/Κ ΤΠ πλατης εβρου. μονο οι ανδρες πανε εκει.
Ανωνυμάρα

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Ανωνυμάρα »

Έχω υπηρετήσει στο 618 όλη μου τη θητεία εκτός των πρώτων δύο εβδομάδων που ήμουν στο κέντρο, δύσκολα, πάρα πολύ κρύο, ειδικά τα πρωινά στα σχολεία που τα κάναμε έξω στο κρύο με μυών και δεν έπρεπε να φοράμε γάντια σκουφιά κ. Α διότι έπρεπε να υπάρχει ομοιομορφία, επίσης πολλές καθολικές βραδινές κλπ, από βολές πυρ και κίνηση κλπ έχει πολύ πράμα, πολλά ΤΑΕ, και από υπηρεσίες πολύ εμπλοκή, και πολλά μπιφτέκια λόγω έλλειψης κόσμου (δηλαδή π. Χ σκοπιές σε μία μέρα παραπάνω από αυτές που έχει ο καθένας να κάνει επειδή δεν έχει άτομα), μιλάμε για 4-5 ώρες και παραπάνω μονοκόμματα. Τελευταίο στρατόπεδο στην Ελλάδα.

Καλό κουράγιο σε αυτούς που θα πάνε, βέβαια τώρα έχει αλλάξει το σύστημα, δεν είναι αμετάθετο, οπότε στους 3 μήνες την κάνεις από εκεί πάνω και είναι πολύ παρήγορο αυτό.

Stg312

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Stg312 »

Τι είναι η πλατύ; Χαχαχαχα! Εγώ είμουν μάγειρας στην πλατύ στον πρώτο λόχο κιόλας... Κάνη μεγάλο λάθος φιλαράκι... Πέρασα ζωάρα όπως δεν βορης να φαντσαστής! Και είμουν και λοχίας... Όλου μαύρο το λέτε το στρατόπεδο... Δεν ξέρω τη λες... Αλλά όση ήμασταν εκη... Όλου το ίδιο λέμε ότι περάσαμε μια χαρά... Τώρα αν εσύ έφαγες του κόσμου τα καψόνια... Δεν βορο να πο κάτι... Παντός εξής άδικο από πλευρά μου που το λες αυτό... Αυτά ιχα να πο γιατη και εγώ εκη ήμουν και ξέρω

sorry Για τα ορθογραφικά λάθη... Αλλα το keyboard μου τα εχει παίξει...

manolen

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από manolen »

Ε φυσικο ειναι φιλαρακι αν ησουν μαγειρας!κι εγω 8 μηνες εκανα στο 618 1ο λοχο και δεν ηταν και οτι καλυτερο! Σκοπετανθροπως και ασκησεις φουλ!

εκτος οτι ο καθε ενας δεν ηξερε τι του γινεται εκει μεσα, εκτος οτι ολα γινονταν για να γινονται απλα. Χασιμο χρονου για μενα δυστιχως!

Akyla84

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Akyla84 »

Γειά σας παιδιά.

Σειρά Δ1 2011 εδώ και υπηρετώ στο περίφημο 618.(1ος Λόχος).

Για να μην πανικοβάλονται παλικάρια που θα έρθουν στο άμεσο μέλλον εδώ, λέω να κάνω ένα ποστ που να αναφέρει τι παίζει αυτή τη περίοδο. Δεν θέλω να μειώσω τα προηγούμενα ποστ των παραπάνω, αλλά όσοι ήμασταν/είμαστε στο στρατό ξέρουμε πως χρόνο με το χρόνο κάθε στρατόπεδο αλλάζει, ανάλογα τον διοικητή και τα άτομα που έχει.

Λοιπόν, κατ'αρχας θεωρώ τον εαυτό που τυχερό μέσα στην ατυχία μου που μου ήρθε μετάθεση εκεί πάνω. Ο μόνος λόγος είναι πως δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ από βύσμα (και γι'αυτό με έστειλαν τέρμα ΘεούΕικόνα), αλλά το τελευταίο 3μηνο της θητείας μου θα το κάνω κοντά στο σπίτι μου, γιατί δικαιούμαι μετάθεση με τη νέα υπουργική απόφαση.
Επίσης οι σειρές 316 και 317 (Γ1, Γ2, Δ1 ΚΑΙ Δ2 δηλαδή) είναι τόσο μεγάλες που τα περισσότερα στρατόπεδα στον Έβρο είναι πλήρως επανδρωμένα. Αυτό σημαίνει περισσότερα άτομα=λιγότερες υπηρεσίες. Στις γιορτές μας πήγαινε 1/1, και τώρα μας πάει 1/3 ή 1/4... Υπερβολικά καλά!
Το φαϊ είναι παρπάνω από καλό για Στρατό. Ζεστό νερό για μπανάκι έχει σχεδόν πάντα. Μέσα στις εγκαταστάσεις των κτηριών έχει τις περισσότερες ώρες της ημέρας θέρμανση.

Τα αρνητικά.
Πολύ τρέξιμο για το τίποτα. Κάθε μέρα οπλοασκήσεις, συντήρηση στον όρχο, βολές και λοιπές παπαριές. Δεν κάθεται κανένας για κανένα λόγο. Συζητάω με φίλους και γνωστούς από άλλα στρατόπεδα τι κάνουμε εκεί μέσα και απλά με κοιτάνε με γουρλομένα μάτια. Φίδιασμα δεν υπάρχει...
Καθημερινές, εκτός Παρασκευής μπορεί αν βγει κάποιος μόνο στο χωριό. ΠΣΚ μπορεί και Ορεστιάδα.
Για το κρύο μπορείτε να καταλάβετε. Απάλευτο.
Τέλος πολύ τυπικότητα και πολύ προσοχή στους αστεράτους.

Γενικά η κατάσταση ΔΕΝ είναι πλέον για αναβολή όπως λένε μερικοί. Μπορώ να καταλάβω (και έχω μιλήσει και προσωπικά) τα παιδιά της Β' ΕΣΣΟ 2011 και παλαιότερα, πως η κατάσταση εκεί ήταν απάλευτη, κυρίως λόγω των υπηρεσιών και του αμετάθετου. Τώρα και τα δύο έχουν αλλάξει. Αν είναι κάποιος 9μηνο κάθεται σύνολο 5 μήνες και κάτι ψιλά (γιατί έχει περάσει σχεδόν ένα μήνα στο κέντρο), αν είναι 8μηνο ένα 3μηνάκι.

Αυτά. Καλή θητεία και μη μασάτε αν έρθετε εδώ πάνω! Μπορεί να είναι ένα από τα πιο προβλεπέ στρατόπεδα, αλλά δεν είναι και κόλαση.Mε καλή παρέα και καλή διάθεση, όλα περνάνε.
σλφξκλσξφδλ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από σλφξκλσξφδλ »

Γεια, ξερει κανεις Εναν Γιαννης Παρασχος απο Αθηνα;
312LELE

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από 312LELE »

Προς ΖαφειρηΥπηρετησα κ γω 312 στον 35ΛΔΒ κ απλα να πω το εξης... Τωρα μην λεμε και ***** ...

Ηρθε λεει στελεχος να απολυμανει τον θαλαμο μας γιατι εμεις δεν καθαριζαμε; Ελεος απλα...

O Δ/κας ο Δ... Ης (μην μας πεις και ανορθογραφους) ηταν σκουληκι της χειροτερης υποσταθμης. Δεν ξερω αν και πως και ποσο τσακωνοταν για να μην παρει ο ΛΔΒ υπηρεσιες, και δεν με νοιαζει κιολας. Στην τελικη γτ να μην παρει ο ΛΔΒ υπηρεσιες; Πιστευεις μας αρεσε να βλεπουμε το 618 να εχει γα-μη-θει κ μεις να ξυνουμε τα @@ μας; Αυτο που εχω να καταθεσω για τον λοχαγο αυτο, ειναι οτι, ΟΚ, δεχομαι ολα τα κομπλεξ του, τις παραξενιες του, τις προσπαθειες του να τεντωσει (λεμε τωρα) ... Οταν ομως ειναι να φυγει ο μισος λοχος για αδεια, κ σ ζητανε 2 ωρες προαναχωρηση να προλαβουν την πτηση, κ συ τους ριχνεις ακυρο... Αρα αναγκαζονται να κλεισουν αλλη πτηση κ να χασουν μιση μερα απο την αδεια τους... Τοτε εισαι απλα μουνι. Κ οταν μετα, μια μερα πριν φυγουνε, βγαινεις κ τους δινεις τελικα την προαναχωρηση (τωρα αδερφε, να την χεσουμε!) τοτε εισαι κ καραγκιοζης. Εγω προσωπικα εφυγα με αυτοκινητο, με τους συναδερφους μου που βριζεις (κ που ειδικα ο Πολυ... Λος ηταν απο τα πιο εντιμα ατομα που εχω γνωρισει), κ στην τλκ στα @@ μου για τον καθε Δ... Μη. Δεν θα ξεχασω ποτε ομως την μαλακια που επαιξε στους συναδερφους μου.

Το μονο που ειχε αδικο ο Doctor ηταν για τον Α/λχια Κου... Νη, ηταν πραγματικα καλος ανθρωπος και σκιζοτανε. Ετρωγε βεβαια κ τις φρικες του, αλλα εκει μεσα που ητανε, πως να μην τις τρωει, ανθρωπινο. Ισως το μονο στελεχος που εχω ακουσει να γυρισει μετα κ να πει συγγνωμη.

Αυτα τα ολιγα. Οσοι πατε 35 ΛΔΒ, ΛΥΓ ή ΛΕΜ, θα κανετε ζωαρα. Οσοι πατε 617, δεν θα περασετε και ασχημα. Αν σας ερθει χαρτι 618, καλο κουραγιο, κ η αναβολη δεν ειναι ντροπη. Ειναι κυριολεκτικα ταγμα ανεπιθυμητων - κ ομως, υπαρχουν ακομα.

el

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από el »

Ξέρει κανείς το τηλέφωνο του στρατοπέδου; Τι θα γίνει αν πάρω τηλ και ρωτήσω αν είναι καλά ένα παιδί εκεί?
312LELE

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από 312LELE »

el έγραψε:Ξέρει κανείς το τηλέφωνο του στρατοπέδου; Τι θα γίνει αν πάρω τηλ και ρωτήσω αν είναι καλά ένα παιδί εκεί;


To τηλεφωνο δεν το θυμαμαι πλεον, αλλα μπορεις να επικοινωνησεις με το στρατοπεδο καλωντας το ΓΕΣ και ζητωντας να σε συνδεσουν με 21ο Συνταγμα Πεζικου, Πλατη Εβρου. Αφου συνδεθεις με 2-3 τηλεφωνικα κεντρα, θα φτασεις κ στο τιμημενο ΚΕΠΙΚ του 35 ΛΔΒ. Αυτο που θα γινει ειναι οτι θα μιλησεις με εναν φανταρο που δεν θα ξερει πώς να σε βοηθησει. Αναλογα με την ωρα της ημερας που εχεις καλεσει, μπορει να σε δωσει α) στον διοικητη του παιδιου, πραγμα που θα εχει απροβλεπτες συνεπειες για τον ιδιο - διευκρινηση, οχι απαραιτητα κακες, παντως απροβλεπτες β) στον Αξιωματικο Υπηρεσιας της Μοναδας του, που σημαινει οτι θα μιλησεις με εναν καραβανα που δεν θα ξερει να σου πει κ πολλα. Αν πεσεις σε ανθρωπο, κ αν υπαρχει οντως προβλημα, πιθανον να σε βοηθησει. Αν πεσεις σε μαλακα, επεσες σε μαλακα. Γ) αν ο τηλεφωνητης υπηρεσιας δεν βρισκει τον Αξιωματικο, πιθανον να σε δωσει στο θαλαμοφυλακα - δηλαδη εναν φανταρο της μοναδας που υπηρετει το παιδι. Ως φανταρος, δεν θα ξερει που παν τα τεσσερα. Αλλα αν ξερει το ατομο που ζητας, ή αν τυχαινει καποιος αλλος φανταρος εκει κοντα να τον γνωριζει, πιθανον να μαθεις. Τωρα αν ενδιαφερεσαι συγκεκριμενα για προβλημα υγειας, μπορεις κ δ) να ζητησεις τον γιατρο της μοναδας, αλλα φανταζομαι οτι ειναι απιθανο να σου αποκαλυψει προσωπικα δεδομενα του φανταρου. Καλα κινητο δεν εχει το παλληκαρι;

εκτος βεβαια αν λεγοντας "να ρωτησω αν ειναι καλα" εννοεις να γλειψω το διοικητη. Σε αυτη την περιπτωση, καλεις σε ωρες γραφειου (δηλαδη μεχρι 3 το μεσημερι το αργοτερο) κ ζητας κατευθειαν τον διοικητη της μοναδας του φανταρου (πχ τον διοικητη του 618). Αν παιρνεις για τετοιον σκοπο παντως, δυσκολο να εχει θετικη εκβαση για τον φανταρο η κινηση σου.

Άβαταρ μέλους
zodiark
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 17, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από zodiark »

25560-53243 Το τηλ του αηδμ του 618.
Nik

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Nik »

Λοιπόν, για τον φίλο τον Τάσο (248 ΕΣΣΟ), να σχολιάσει και η απαλλαγή σου.251 σειρά,97ΣΤ, η απαλλαγής σας... Θυμάμαι σαν χθες να φθάνω στα Δίκαια με τραίνο, στις 1 το βράδυ,9 Γενάρη του 98, με 30 πόντους χιόνι, μετά από 36 ώρες ταξίδι με το τραίνο από Πειραιά... Μου πήρε καιρό να καταλάβω που βρέθηκα... Βοήθησε η ηλικία, ήμουν 24, και ας προσπάθησε η σειρούλα σας να μας "τρέξει"... Οι εηκαταστάσεις ήταν εξαιρετικές εκείνα τα χρόνια, καμιά σχέση με όποιο άλλο τάγμα και να είδα ή να έζησα... Οι άνθρωποι του χωριού φιλόξενοι σε γενικές γραμμές, και αυτή η αίσθηση του είμαι στο ποθενά, μετά από λίγο καιρό έσβησε... Ο καιρός πέρασε γρήγορα, ας είναι καλά ο τρισμέγιστος Κρίττων Μουτζουρέας, που μπορεί να μας έσκησε στο τρέξιμο, αλλά είχε τον έφεδρο πάντα σε εκτίμηση και φρόντιζε γι' αυτόν... Για τον λοχαγό μου τον Αθανασίου, δεν έχω να πω πολλά... Μικρογραφία του Κρίττωνα... Με τα καλά του και τα στράβα του... Αλλά τον δικαιολογώ... Στρατιώτικός είναι!
Έκανα λίγες, αλλά καλές φιλιές εκεί... Με λυπεί το γεγονός ότι τους έχω χάσει σχεδόν όλους...
Αυτή η φήμη περί τάγματος ανεπιθυμήτων, υπήρχε πάντα για το 618ΜΚΤΠ, αλλά εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.
Κρατάω μόνο ευχάριστες αναμνήσεις από εκεί ψηλά, και σε κάθε ευκαιρία, πάντα περνάω μια βόλτα από την ευρύτερη περιοχή...
GIORGOS

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από GIORGOS »

Ειδικα με τον αλογα! Αναφερομενος επειδη δεν χτυπησες ζωηρα προσοχη κ δεν αναφερθεικες!:p
manolen

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από manolen »

Ποοο πως θα μαρεσε να ειχα ενα βιντεο να βλεπω παλι μια απλη μερα απ το πρωι ως το βραδυ στο 618!θυμαμαι τον πανικο που γινοταν πριν ξεκινησουμε για εκπαιδευση σε κανα βουνο! Χαχαχαχα!

και μετα καπακια πισω για σκοπετο!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες