618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρης λοχίας

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης λοχίας »

Παναγιωτη των θυμαμαι εγω τον Καραγιαννιδη.Τον είχα προϊστάμενο στο γραφείο κίνησης 251 σειρά 97Στ.

Πολύ καλό παιδί . Με διοικητή Μουτζουρεα.

Δημητρης λοχίας

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Δημητρης λοχίας »

Έλα σειρουλα 251 97ΣΤ λόχος δ/σεως. Εγώ ήρθα Μάρτη αν θυμάμαι καλά

ΓΙΩΤΗΣ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΓΙΩΤΗΣ »

Εκανα και εγω 13 μηνες σειρα 179 στον τριτο λοχο με κουτσοβιτη και μετα ρεντιφη ταακη σε θυμαμαι
ΟΔΗΓΟΣ ΕΡΠΥΣΤΡΙΟΦΟΡΟ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΟΔΗΓΟΣ ΕΡΠΥΣΤΡΙΟΦΟΡΟ »

239 σειρά!!!15 ημερών στο 618 και αντιμετωπίσαμε την αξέχαστη βραδιά των ΗΜΙΩΝ!!!14 μήνες συνολικά στην πλάτη με διοικητές Ματζάκο και Μουντζουρέα. Τρέλα!!!
Πασχάλης

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Πασχάλης »

Ήμουν και εγώ εκεί 16 μήνες. Τιμή και δόξα σε αυτούς που φύγαμε από την Νέα Σάντα στον κριό και μείναμε 6 μήνες στα σχοινάκια ενωμένοι. Εποχή Ρεντίφη. Πρώτος λόχος παντού και πάντα πρώτος. Αυτοί που θα πάνε καλό κουράγιο.
Παναγιωτης

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Παικταρα μου θυμασαι τον συνταγματαρχη πως λεγεται; και τον υποδιοικητη; δν θυμαμαι ονοματα...309 σειρα.. Ηταν πολυ τεντα τα πραγματα... αλλα περασα τελεια... Αξεχαστες στιγμες... Τρομερη παρεα... Τρομερη εμπειρια... Θελω καποια στιγμη να ξαναεπισκεφτω αυτα τα μερη... Γυρισα ολο τον εβρο με το ΕΤΑΣ... πολυ κρυο... Ειχε φτασει - 20... με μπερτες και γα αλοτσες καναμε περιπολο εκεινες τις ημερες... Πολυ καλο στρατοπεδο... Καινουριο σχετικα... Φαγητο πολυ καλο... Στελεχη καλα... γενικα ειναι πολυ καλα...
Γιάννης

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα.. Τους πρώτους μήνες του 1987, μετα από επιστράτευση, το 618μτπ που βρισκόταν στη Νέα Σάντα Κιλκίς πήρε εντολή να πιαση θέσεις μάχης στο τριεθνες. Φτάσαμε μέσα από επαρχιακούς δρόμους με φορτωμένα τα πυρομαχικά στα σταγιερ τζιπ καναδεζεςκαι τα τομπ μ59. Το ταξίδι κράτησε 3 μέρες στη διαδρομή σπαγανε κάποιες ερπύστριες και τις επισκεύαζε. Φτάσαμε νύχτα έξω από τα Δίκαια. Πάντα κοιμόμασταν ο ένας πάνω στον άλλο μέσα στα μηχανοκίνητα πάνω στα κιβώτια των πυρομαχικών. Το πρωί έγινε προσκλητήριο σε ένα χωράφι και πήραμε οδηγίες ανά λοχος και μετά ανά ομάδες να στήσουμε τις σκηνές. Έμεινα στη σκηνή 5 μήνες. Μετά πήγα στο φυλάκιο Μαρασλιων. Καθησα 7μηνες. πηρα μετάθεση στον 17μηνα. Δυσκολα και σκληρά στρατιωτικά χρόνια. Γιάννης 185 σειρά,1986στ εσσο. Χαιρετισμούς σ όλους.

ΧΡΗΣΤΟΣ

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Ήμουν και εγώ εκεί πριν αρκετά χρόνια. Σειρά δεν θυμάμαι αλλά θυμάμαι ΕΣΣΟ,95ΣΤ.Υπηρέτησα Στον 35 ΛΔΒ και μπορώ να πω ότι πέρασα τέλεια. Βέβαια ειχα τους καλύτερους αξιωματικούς και υπαξιωματικούς που θα μπορούσα να έχω. Λοχαγος κάποιος Καρακούσης, πολύ καλός άνθρωπος όπως και ο Επιλοχίας ο Παπαϊωάννου από τον Βόλο, ο υπολοχαγός ο Χατζόπουλος. Όλοι τους ήταν πάρα πολύ καλοί. Ας αν καλά όπου και να βρίσκονται, θα τους θυμάμαι για πάντα. Βλέπετε ήταν πολύς και ο καιρός που έμεινα εκεί,14 μήνες. Από το ΚΕΔΒ χαϊδαρίου όπου έμεινα 4 μήνες, Μετά 2 εβδομάδες στον Λαγό Λαό Μετά Πλάτη όπου και απολύθηκα.

Κουράγιο παλικάρια, ο καιρός περνάει γρήγορα.

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από oldsoldier »

Τα τελευταία χρόνια το 618 Μ/Κ ΤΠ όπως και το 617 Μ/Κ ΤΠ στην Πλάτη θεωρούνται από τις χειρότερες μονάδες και καμιά σχέση με αυτό που περιγράφετε εσείς οι προηγούμενοι.
user12345

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από user12345 »

Καλησπερα φιλε μου. Σημερα παρουσιαστηκε ο αδερφος μου στο λαγο τεθωρας αλλα θα τον στειλουν στη πλατη. Ξερουμε πως ειναι τα πραγματα μεσα και εξω απο το στρατοπαιδο?
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από lancecorporal »

Πλατη απο σειρες μου το ξερω οτι ειναι απο τις πιο μαυρες μοναδες. Ομως μια θητεια ειναι, υπομονη θα περασει!
You couldn't beat me even if you wanted to.
Γιώργος

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά ανοίξαμε το μαγαζί στην πλάτη Οι λευκες σουβλάκι χοιρινό σουβλάκι κοτόπουλο Περόν λουκάνικο χωριάτικο
Φωτης

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Φωτης »

618μτπ 190 σειρά. Διμοιρια συντηρησεως. Υπάρχει καμία σειρουλα παιδιά; Αξέχαστοι μηνες!
Αναστάσης

618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Αναστάσης »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Ήμουν και εγώ εκεί πριν αρκετά χρόνια. Σειρά δεν θυμάμαι αλλά θυμάμαι ΕΣΣΟ,95ΣΤ.Υπηρέτησα Στον 35 ΛΔΒ και μπορώ να πω ότι πέρασα τέλεια. Βέβαια ειχα τους καλύτερους αξιωματικούς και υπαξιωματικούς που θα μπορούσα να έχω. Λοχαγος κάποιος Καρακούσης, πολύ καλός άνθρωπος όπως και ο Επιλοχίας ο Παπαϊωάννου από τον Βόλο, ο υπολοχαγός ο Χατζόπουλος. Όλοι τους ήταν πάρα πολύ καλοί. Ας αν καλά όπου και να βρίσκονται, θα τους θυμάμαι για πάντα. Βλέπετε ήταν πολύς και ο καιρός που έμεινα εκεί,14 μήνες. Από το ΚΕΔΒ χαϊδαρίου όπου έμεινα 4 μήνες, Μετά 2 εβδομάδες στον Λαγό Λαό Μετά Πλάτη όπου και απολύθηκα.

Κουράγιο παλικάρια, ο καιρός περνάει γρήγορα.


Τυχαίνει ο τότε Δκτής σου στον 35, να είναι ο πατέρς μου. Βρήκα τελέιως τυχαία το σχόλιο σου. Σε ευχαριστεί πολύ για τα καλά σου λόγια. Ν αείσαι πάντα καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Μαρ 23, 2022 10:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επισκέπτης

Re: 618 Μ/Κ ΤΠ - Πλάτη Έβρου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι, ήμουν και εγώ εκεί! Λιγο μετα τα Ιμια.96ΣΤ εσσο,245
1ος Λοχος,2η διμοιρία. Βελε, Κοκο, και μετα την
σχολη πολέμου που πήγε, ο Βελε ξανά.
Τι να πρωτοθυμηθω, τον Κρίτωνα;(Γιατί γιε μου;)
Τον Βελε;(Εδώ δεν έχει ούτε mega, ούτε Ant1. Εδώ σας γ... Ω τη μάνα και δεν το μαθαίνει κανείς... )
Τον άλλο που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα (Ελαφακια μου), τον Υπόλχγο Παπανικολάου, με τον υπερβάλλοντα ζηλο; Το πειθαρχιο; Το άψογο ΚΨΜ;
Τις 20 και (πρέπει να ξαναδώ το paybook) μέρες σκοινακια; Τα γευματα σε γαστρα και πιάτο οπως στους καταδρομείς; Την επιθεώρηση ενός στρατηγου, ετοιμότητας πέλεκυς 1 στα μαρασια 11 χλμ. Από Ανδριανουπολη; Τις άψογες σε επίπεδο καταδρομων οπλοασκησεις και παρελασεις; Τα -13 Φλεβάρη μηνα; Ακινητοι σε σταση προσοχης- ημιανας για 1 ωρα;(έκατσα 11 μήνες στο Ταγμα) και πολλά άλλα...
Αδέρφια μου, που είχαμε την τιμή να υπηρετήσουμε υπό την διοίκηση του μεγάλου αυτού στρατιωτικού ονοματη Κρίτων Μουντζουρεας.
"Μην ξεχάσετε ποτέ την εκπαίδευση σας, αυτή θα σας ενδυναμώνει για όλη σας την ζωη"
Πόσο δίκιο ειχε...
Είμαι υπερήφανος που υπηρέτησα στο 618ΜΚΤ/Π!
Είμαι ευγνώμων που είχα για διοικητή έναν από τους καλύτερους Έλληνες της πατριδας.
Δοξαζω Τον Θεό που μπόρεσα και έβγαλα πρόγραμμα μοίρας καταδρομων μέσα σε ένα μηχανοκίνητο ταγμα κάτω από τις εντολές αυτού του ανθρώπου!
25 χρόνια μετά, μπορώ να πω: Σ ευχαριστώ Κρίτωνα!
Που μου έδειξες τα όρια μου, που με εκπαίδευσες τόσο, που μπορώ μετά από τόσα χρόνια εάν επιτρέψει Ο Θεός, να ξαναπιάσω με ασφάλεια και να χειριστώ βαρεα όπλα [ milan,fagot,tow,low, όλμους 4, "2'', τυφέκια g3,fn,HK11,50αρια κτλ... ], που είδα το "παπακι" να πιάνει τελικές σύριζα στον γκρεμο, υπο τον χειρισμο του Σαββα! Που μετά από τοοοοσα χλμ. Τρεξιμο με κράτησες για πολυ καιρο σε καλή σωματικη κατάσταση και μου ενέπνευσες την αγάπη για την καημένη μου Πατριδα, που μου έδειξες μέσα από την σκληρή εκπαίδευση την αξια μου-τα όρια μου!
Αυτά είναι για εμένα το στρατόπεδο Λχγου Καρυδα.
Σε όλα μου τα αδέρφια που συνυπηρετησαμε τότε μαζι, Ο Θεός να σας έχει πάντα καλά! Εύχομαι να εισαι καλα ρε Κρίτωνα!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες