Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
QuickNavigator
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 27, 2018 3:41 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από QuickNavigator »

Γειά σας μάγκες. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν το έχω πολύ με το στρατό και δεν καταλαβαίνω καλά. Τώρα που έχουν αλλάξει τα πράγματα έχω κάτι ερωτήσεις:

1) Το χαρτί πού παρέλαβα από την αστυνομία λέει Πεζικό ΥΕΑ τι σημαίνει αυτό; Πριν κόψω την αναβολή έλεγε διαβιβάσεις (ελπίζω όχι κάτι κακό γιατί είμαι πολύ βαρύς κ. Λ. Π)

2) Τώρα που έχουν αλλάξει τα πράγματα τί κάνεις ακριβώς; Κάνεις 30 μέρες+ορκομωσία και μετά μετάθεση ή όλη τη θητεία με βάση την ψηφιακής φόρμας; Εμένα το χαρτί λέει Άφαντος Ρόδου αν θυμάμαι καλά 541 είναι καλό ή όχι;

3) Αν είμαι τρίτεκνος ο πατέρας είναι πάνω από 65 (σύνταξη) και η μητέρα άνεργη αλλά είμαι ο δεύτερος γιος (2ο αγόρι) δικαιούμαι τίποτα ή όχι;

4) Αφού είναι Ρόδος και εγώ δεν έχω πάει ποτέ εκεί πέρα. Έχω ακούσει ότι είναι πολλές ώρες με το καράβι μου προτείνετε να πάρω καλύτερα αεροπλάνο; Και αν ναι κάτι έχω ακούσει με το βάρος+βαλίτσες κ. Λ. Π επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει τι μου προτίνετε;

Ευχαριστώ πολύ και έυχομαι να πάνε όλα καλά για όλους. Προσωπικά είμαι πολύ αγχωμένος όχι μόνο γιατί είμαι σε κακή κατάσταση αλλά γιατί γενικά στην ζωή μου δεν είμαι καθόλου τυχερός.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

1) ΥΕΑ σημαίνει Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός, δηλαδή αντί να κάνεις τη θητεία σου ώς απλός οπλίτης ή "φαντάρος" θα υπηρετήσεις 5 μήνες παραπάνω επι πληρωμή και όταν απολυθείς θα είσαι Έφεδρος Αξιωματικός. Θα έχεις και λίγο καλύτερη εκπαίδευση από τους απλούς φαντάρους. Θα σας ενημερώσουν για τα σχετικά όταν παρουσιαστείτε στη μονάδα.

2) Δεν γνωρίζω τι έχει αλλάξει με τα ΣΥΠΟ.

3) Παίζουν οικονομικά κριτήρια, δες αν δικαιούσαι μετάθεση κοντά στο τόπο κατοικίας σου. Επικοινώνησε με τη Στρατολογία στην οποία υπάγεσαι

4) Δυστυχώς ναι, περίπου 15 ώρες, αν και με το καράβι δικαιούσαι δωρεάν ακτοπλοϊκό εισιτήριο ενώ το αεροπλάνο το πληρώνεις εσύ. Κάποτε το ταξίδι με πλοίο ήταν 24 ώρες, πάλι καλά να λές.
Άβαταρ μέλους
QuickNavigator
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 27, 2018 3:41 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από QuickNavigator »

1) Εννοώ τι θα κάνω όταν γράφει το όπλο Πεζικό; Δεν υπάρχουν κάποια όπλα (ειδικότητες) που παίρνεις; Γνωρίζω κάποιες όπως διαβιβάσεις, τεθωρακισμένα, υγειονομικό (κάποιος φίλος πήγε χωρίς να γνωρίζει τίποτα από αυτά) κ. Λ. Π

2) Οπότε θα δούμε γι'αυτά τι παίζει

3) Σήμερα πήρα τηλέφωνο και μου είπαν από την στρατολογία ακριβώς αυτά τα λόγια: Δεν γνωρίζουμε κάτι τέτοιο λογικά δεν δικαιούσε τίποτε χαχαχα

4) Κατάλαβα. Θα το προσέξω το θέμα γιατί είτε με καράβι είτε με αεροπλάνο θα πρέπει να πάω μια μέρα πιο νωρίς και λογικά θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο το στρατόπεδο σωστά;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

1) Το Πεζικό έχει διάφορες ειδικότητες, αν επιλέξεις να πας ΥΕΑ θα σε στείλουν στη ΣΕΑΠ (Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού) στη Κρήτη για να λάβεις συγκεκριμένη ειδικότητα την οποία θα έχεις εφ'όρου ζωής. Όταν απόλυθεις από το Στρατό θα ανεβαίνεις και βαθμό. Θα σας τα εξηγήσουν όλα στη κατάταξη.

4) Αν πας μια 'μέρα νωρίτερα αναγκαστικά θα μείνεις σε ξενοδοχείο. Δεν θα σου επιτρέψουν να καταταχθείς πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία. Και καλύτερα που θα μπορέσεις να κοιμηθείς ένα βράδυ γιατί η ημέρα κατάταξης είναι η πλέον κουραστική της θητείας σου.
Neopas

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Neopas »

Ερώτηση σχετικά με... Τη δεύτερη μέρα. Πιο συγκεκριμένα, την επόμενη μέρα από αυτή που μπαίνεις και στέκεσαι σε ουρές μέχρι να σου δώσουν ρουχισμό κτλ.

Τι συμβαίνει εκείνη την ημέρα; Σε περιμένουν να είσαι προβλεπόμενος από μόνος σου ή υπάρχουν κάποιου είδους "οδηγίες" για το πως θα πρεπει να ειμαστε από εκεί και πέρα;
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Ashen »

Γενικά μέχρι να ορκιστείς δεν περιμένει κανείς να είσαι τέρμα προβλεπόμενος.

Ειδικά τις πρώτες μέρες και παρτάλι να είσαι το περιμένουν και το καταλαβαίνουν. Έχει εκπαίδευση τις πρώτες μέρες, πως να βαράς προσοχή, πως να παρουσιάζεσαι κτλ. Κτλ.

Arqileo

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Arqileo »

Γεια σας! Παρουσιαζομαι Αυγουστο και θα ηθελα να ρωτησω την εμπειρια σας. Υπηρετησε καποιος απο εδω μεσα με θεματα αγχους και πανικου. Εγω ξεκινησα να δημιουργω διαφορα σεναρια με το μυαλο μου πριν καν μπω... Δεν ειναι κατι σοβαρο το προβλημα μου, αλλα με τις παρεες και ολα τα καψονια, αν υπαρχουν, νομιζω οτι θα γινει χειροτερη η κατασταση μου... Αν καποιος εχει υπηρετησει με τετοια θεματα κανονικα, ας ποσταρουν συμβουλες... Δεν θελω να παω Ι4, Ι5. Απλα στην αρχη με αγχωνει η ολη φαση. Πρωτες μερες, δηλαδη...
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Mparmpas »

"Δεν ειναι κατι σοβαρο το προβλημα μου, αλλα με τις παρεες και ολα τα καψονια, αν υπαρχουν, νομιζω οτι θα γινει χειροτερη η κατασταση μου... "

Καψονια δεν υπαρχουν εδω και δεκαετιες. Θα δεις οτι δεν ειναι κατι τρομερο, λιγο ζορι να συνηθισεις ειναι στην αρχη.

Γενικα καλη φαση ειναι, θα γνωρισεις πολυ κοσμο, καθε καρυδιας καρυδι με τα καλα τους και τα κακα τους. Παρτο χαλαρα,

θα δεις δεν ειναι κατι τρομερο.

Giotas12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Απρ 24, 2019 4:53 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Giotas12 »

Arqileo έγραψε:Γεια σας! Παρουσιαζομαι Αυγουστο και θα ηθελα να ρωτησω την εμπειρια σας. Υπηρετησε καποιος απο εδω μεσα με θεματα αγχους και πανικου. Εγω ξεκινησα να δημιουργω διαφορα σεναρια με το μυαλο μου πριν καν μπω... Δεν ειναι κατι σοβαρο το προβλημα μου, αλλα με τις παρεες και ολα τα καψονια, αν υπαρχουν, νομιζω οτι θα γινει χειροτερη η κατασταση μου... Αν καποιος εχει υπηρετησει με τετοια θεματα κανονικα, ας ποσταρουν συμβουλες... Δεν θελω να παω Ι4, Ι5. Απλα στην αρχη με αγχωνει η ολη φαση. Πρωτες μερες, δηλαδη...
Μην αγχωνεσαι καθολου φιλε μου. Τις πρωτες μερες θα σας εχουν χαλαρους (προσαρμογη). Η εκπαιδευση ειναι λιγο δυσκολη (απο την αποψη οτι θα εχετε πολλες ωρες ορθοστασια καθε μερα). Σαν εκπαιδευση δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Μαθαινετε προσοχη, ημιαναπαυση, κλιση προς τα δεξια/αριστερα, μεταβολη και επ ωμου, επι ποδας και παρουσιαστε οσοι εχουν οπλο. Επισης θα κανετε και βολες σε εξομοιωτη και μετα κανονικες.

Καψονια δεν υπαρχουν, μην ακους ή διαβαζεις βλακειες. Εκτος κι εχεις σκοπο να πας ειδικες δυναμεις.

Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Ashen »

Arqileo έγραψε:Γεια σας! Παρουσιαζομαι Αυγουστο και θα ηθελα να ρωτησω την εμπειρια σας. Υπηρετησε καποιος απο εδω μεσα με θεματα αγχους και πανικου. Εγω ξεκινησα να δημιουργω διαφορα σεναρια με το μυαλο μου πριν καν μπω... Δεν ειναι κατι σοβαρο το προβλημα μου, αλλα με τις παρεες και ολα τα καψονια, αν υπαρχουν, νομιζω οτι θα γινει χειροτερη η κατασταση μου... Αν καποιος εχει υπηρετησει με τετοια θεματα κανονικα, ας ποσταρουν συμβουλες... Δεν θελω να παω Ι4, Ι5. Απλα στην αρχη με αγχωνει η ολη φαση. Πρωτες μερες, δηλαδη...


Νούμερο 1 και σημαντικό

Καψόνια στο στρατό όχι μόνο δεν υπάρχουν, αλλά απαγορεύονται δια νόμου. Σε εμάς να φανταστείς σε έναν φαντάρο του έπεσε το όπλο, του είπε ο αξιωματικός να πέσει να πάρει 5 και αυτός ξεκάθαρα αρνήθηκε.

επειδή εγώ είμαι αγχωτικός τύπος γενικά, οι πρώτες μέρες στον στρατό ήταν από τις πολύ άσχημες της ζωής μου. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι συνηθίζεις αρκετά γρήγορα και στον μήνα πάνω (άντε και λίγο παραπάνω) θα είναι εντελώς ρουτίνα η φάση και θα περιμένεις απλά να απολυθείς.

Αυτο που θα πρέπει να ξέρεις, για να νιώσεις κάπως καλύτερα, είναι ότι δεν πας φυλακή. Οποιαδήποτε στιγμή νιώσεις ότι δεν αντέχεις ή δεν θες να συνεχίσεις παίρνεις μια αναβολή (το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις στον στρατό) και γυρνάς σπίτι.

Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από nikos24 »

Ξερει κανεις αν μπορουμε τις πρωτες μερες στο βασικο κεντρο εκπαιδευσης να εχουμε μαζι μας φαγητο (πχ κονσερβες, μπαρες δημητριακων) κτλ; Αν απαγορευεται και εγω παρ'ολα αυτα φερω φαγητο κρυφα θα ψαξουν, και αν βρουν ποιες θα ειναι οι κυρωσεις; Εγω θελω να δηλωσω ε. Δ επομενως θα περιμενω τα στελεχη να περασουν απο το κεντρο. Ακομη γινεται οσο θα ειμαστε στο κεντρο εκπαιδευσης να κανουμε γυμναστικη μονοι μας, πχ καψεις, μονοζυγο, τρεξιμο;(ιδιως το τελευταιο). Δεν θελω να χασω τη φορμα μου για να δοκιμαστω στα αθληματα των ειδικων δυναμεων.
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Φιλεεε και εγω ακριβως αυτο σκεφτομαι. Επισης πας καλα σιγα μην σε βαλουν και φυλακη επειδξ εφαγες φαγητο, παρε κανονικα τι θες αλλα οχι και ολοκληρο ψυγειο χαχαχαχα. Και δεν νομιζω τις πρωτες μερες να μας αφησουν γυμναστικη, εχει φουλ εκπαιδευση, ασε που θα εισαι και λιωμα. Να σαι ξεκουραστος για να δωσεις τα αθληματα, εχω αγχωθει και εγω γιατι θελω πολυ να μπω αλεξιπτωτα. Παντως σημερα στρατολογια μου ειπαν οτι με επελεξαν ειδικες δυναμεις.
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από nikos24 »

Ωραια, σκεφτομαι να παρω ξηρους καρπους (καθαρισμενους εννοειτε), παστελια αυτα που ειναι με σκετο μελι και καμια κονσερβα τονο. Εγω γενικα δεν τρωω και πολυ με ενα μικρο πακετα τετοια φαγητα μπορω να βγαλω καμια 10αρια μερες. Φυσικα παραλληλα με το φαγητο του στρατου θα συμπληρωνω. Κυριως για το πρωινο που εμαθα οτι δεν ειναι καλο.Αρα αφου σε επελεξαν για ειδικες θα παρουσιαστεις σε κεντρο βασικης εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων. Εγω που τωρα κοβω αναβολη δεν ξερω που θα με βαλουν αρχικα, παντως στο λυκειο πριν παρω αναβολη για σπουδες ειδικες δυναμεις με βαλανε. Αν πρεπει να παρουσιαστω αρχικα σε κεντρο βασικης εκπαιδευσης πεζικου εκει θα ειναι χειροτερα απο κεντρο ειδικων δυναμεων στο θεμα του φαγητου (λογικα).

Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Μια χαρα ειναι αυτα δεν θα σου πει κανεις τιποτα. Μπορει και να μην αλλαξε κατι λογω αναβολης, οπου σε βαλαν θα εισαι, ε. δ δηλαδη. Και εγω ναι την αλλη βδομαδα φευγω παρουσιαζομαι ΚΕΕΔ 15/7
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες