Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

zulbanimious έγραψε:Αρα θα μεινω εκει ε; Ξενερωσα την ζωη μου.


Αν δεν θες να μείνεις στους ΠΖΝ, μπορείς και να κοπείς αν θες και να γυρίσεις απλό πεζικό. Ουτε 9 μηνες δεν είναι η θητεία, κάνε λίγο υπομονή, να πάρεις και τα μόρια αν σε ενδιαφέρουν.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
zulbanimious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2016 1:32 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από zulbanimious »

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να παω ΜΑΚ η εστω ΛΟΚ. Απο πιτσιρικακι το ηθελα. Σκεψου ποση ξενερα εφαγα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

zulbanimious έγραψε:Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να παω ΜΑΚ η εστω ΛΟΚ. Απο πιτσιρικακι το ηθελα. Σκεψου ποση ξενερα εφαγα.


Ειδικά στις Μ. Α. Κ είναι τόσο χαλαρά, που εκεί κι αν έχει χαθεί η ουσία, και το έχουν ρίξει στην αγγαρειομαχία και στα σκοπέτα. Μια ιδέα είναι, πίστεψε με, θα ξενέρωνες την ζωή σου. Όλα θα πάνε καλά, μην αγχώνεσαι, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα στην ζωή απο αυτό. Κάτσε εκεί και πάρε τα μοριάκια σου αν τα θές, και το 9-μηνο θα φύγει χωρίς να το καταλάβεις με τις ασκήσεις των ΠΖΝ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
zulbanimious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2016 1:32 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από zulbanimious »

Να περιμενω τιποτα μαχιμο στους ΠΖΝ η θα ξυνομαι; Τα μορια δεν με ενδιαφερουν καθολου. Ειναι τελειως προσωπικη επιλογη.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από dn24 »

zulbanimious έγραψε:Να περιμενω τιποτα μαχιμο στους ΠΖΝ η θα ξυνομαι; Τα μορια δεν με ενδιαφερουν καθολου. Ειναι τελειως προσωπικη επιλογη.


Πιο ενδιαφέρον απο το ανούσιο των Μ. Α. Κ ενδεχομένως και ναι.

Πεζοναύτες: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Καλησπέρα σε όλους!Στις 11 του μηνός παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ (κέντρο ειδικών δυνάμεων) (είμαι 1.80 και 73 κιλά) Το οποίο επέλεξα από μόνος, λόγο ότι μου αρέσουν πολύ άλλα ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πιο επίλεκτες μονάδες π. Χ (Μ. Υ. Κ, Ο. Υ. Κ, Σ. Χ. Α. Λ) . Ρωτησα άνθρωπο που είναι στην Μ. Υ. Κ αρκετά χρόνια και μου είπε λόγο του Ότι δεν ξέρω κάλο μπάνιο και δεν έχω κάποια φυσική Α' φυσική κατάσταση καλύτερα να μην πάω, δεν με πειράζει το ζόρι και η κούραση ισα ισα λογικό να υπαρχει από την στιγμή που είναι Ε. Δ, το θέμα είναι ότι μου αρέσει πααααρα πολύ η όλη φάση και θα ήθελα να μου πείτε μια άποψη η ένα σώμα που θα μου ταίριαζε καλύτερα η που θα μου προτείνατε. Υπάρχει Άραγε περίπτωση Ένα άτομο σαν έμενα κυρίος στο θέμα μπάνιου να καταφέρω να μάθω καλά και να αντεπεξέλθω στις περιστάσεις;

Συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω και παρακαλώ να μου απαντήσουν όσο γινεται άτομα με εμπειρία πάνω στο θέμα!

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

DelsinRowe έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!Στις 11 του μηνός παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ (κέντρο ειδικών δυνάμεων) (είμαι 1.80 και 73 κιλά) Το οποίο επέλεξα από μόνος, λόγο ότι μου αρέσουν πολύ άλλα ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πιο επίλεκτες μονάδες π. Χ (Μ. Υ. Κ, Ο. Υ. Κ, Σ. Χ. Α. Λ) . Ρωτησα άνθρωπο που είναι στην Μ. Υ. Κ αρκετά χρόνια και μου είπε λόγο του Ότι δεν ξέρω κάλο μπάνιο και δεν έχω κάποια φυσική Α' φυσική κατάσταση καλύτερα να μην πάω, δεν με πειράζει το ζόρι και η κούραση ισα ισα λογικό να υπαρχει από την στιγμή που είναι Ε. Δ, το θέμα είναι ότι μου αρέσει πααααρα πολύ η όλη φάση και θα ήθελα να μου πείτε μια άποψη η ένα σώμα που θα μου ταίριαζε καλύτερα η που θα μου προτείνατε. Υπάρχει Άραγε περίπτωση Ένα άτομο σαν έμενα κυρίος στο θέμα μπάνιου να καταφέρω να μάθω καλά και να αντεπεξέλθω στις περιστάσεις;

Συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω και παρακαλώ να μου απαντήσουν όσο γινεται άτομα με εμπειρία πάνω στο θέμα!



Καλησπέρα και ς' εσένα, καταρχάς μιας και θες να γίνεις καταδρομέας πρέπει να μάθεις να ψάχνεις λύσεις στα προβλήματά σου, αυτό είναι κάτι που θα σε βοηθήσει και στην ζωή γενικότερα, έτσι μπορείς να ψάξεις καλύτερα το φόρουμ.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

DelsinRowe έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!Στις 11 του μηνός παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ (κέντρο ειδικών δυνάμεων) (είμαι 1.80 και 73 κιλά) Το οποίο επέλεξα από μόνος, λόγο ότι μου αρέσουν πολύ άλλα ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πιο επίλεκτες μονάδες π. Χ (Μ. Υ. Κ, Ο. Υ. Κ, Σ. Χ. Α. Λ) . Ρωτησα άνθρωπο που είναι στην Μ. Υ. Κ αρκετά χρόνια και μου είπε λόγο του Ότι δεν ξέρω κάλο μπάνιο και δεν έχω κάποια φυσική Α' φυσική κατάσταση καλύτερα να μην πάω, δεν με πειράζει το ζόρι και η κούραση ισα ισα λογικό να υπαρχει από την στιγμή που είναι Ε. Δ, το θέμα είναι ότι μου αρέσει πααααρα πολύ η όλη φάση και θα ήθελα να μου πείτε μια άποψη η ένα σώμα που θα μου ταίριαζε καλύτερα η που θα μου προτείνατε. Υπάρχει Άραγε περίπτωση Ένα άτομο σαν έμενα κυρίος στο θέμα μπάνιου να καταφέρω να μάθω καλά και να αντεπεξέλθω στις περιστάσεις;

Συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω και παρακαλώ να μου απαντήσουν όσο γινεται άτομα με εμπειρία πάνω στο θέμα!



Επέλεξε μεταξύ των 35ΜΚ ή κάποιας ΜΑΛ αν θέλεις κάτι πιο... Αξιόλογο από άποψη εκπαίδευσης. Εμένα αυτή είναι η συμβουλή μου αν και είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προϋποθέσεις, την εκπαίδευση, τις συνθήκες κλπ κλπ, μπορείς να βρεις άπειρες αν κάνεις μια απλή περιήγηση μέσα στο φόρουμ.

Καλή ανάγνωση και καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Soap »

D.Y.K έγραψε:
DelsinRowe έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!Στις 11 του μηνός παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ (κέντρο ειδικών δυνάμεων) (είμαι 1.80 και 73 κιλά) Το οποίο επέλεξα από μόνος, λόγο ότι μου αρέσουν πολύ άλλα ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για πιο επίλεκτες μονάδες π. Χ (Μ. Υ. Κ, Ο. Υ. Κ, Σ. Χ. Α. Λ) . Ρωτησα άνθρωπο που είναι στην Μ. Υ. Κ αρκετά χρόνια και μου είπε λόγο του Ότι δεν ξέρω κάλο μπάνιο και δεν έχω κάποια φυσική Α' φυσική κατάσταση καλύτερα να μην πάω, δεν με πειράζει το ζόρι και η κούραση ισα ισα λογικό να υπαρχει από την στιγμή που είναι Ε. Δ, το θέμα είναι ότι μου αρέσει πααααρα πολύ η όλη φάση και θα ήθελα να μου πείτε μια άποψη η ένα σώμα που θα μου ταίριαζε καλύτερα η που θα μου προτείνατε. Υπάρχει Άραγε περίπτωση Ένα άτομο σαν έμενα κυρίος στο θέμα μπάνιου να καταφέρω να μάθω καλά και να αντεπεξέλθω στις περιστάσεις;

Συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω και παρακαλώ να μου απαντήσουν όσο γινεται άτομα με εμπειρία πάνω στο θέμα!



Επέλεξε μεταξύ των 35ΜΚ ή κάποιας ΜΑΛ αν θέλεις κάτι πιο... Αξιόλογο από άποψη εκπαίδευσης. Εμένα αυτή είναι η συμβουλή μου αν και είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προϋποθέσεις, την εκπαίδευση, τις συνθήκες κλπ κλπ, μπορείς να βρεις άπειρες αν κάνεις μια απλή περιήγηση μέσα στο φόρουμ.

Καλή ανάγνωση και καλή θητεία να έχεις Εικόνα



Βασικα για να σου πω και γω την γνωμη μου...

Επελεξε κατι μεταξυ 35μκ και 35μκ. Ααααααα και 35μκ επισης.

Οσο για τα υπολοιπα που ειπε ο ΔΥΚ περι περιηγησης στο παρων Φορουμ για εξτρα info συμφωνω και σε παροτρυνω να το κανεις πραξη.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Ευχαρίστω πολύ για την βοήθεια σας θα ψάξω παραπάνω και στο forum Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosecon
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 9:34 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από panosecon »

Κατ'αρχάς, συγχαρητήρια στον δημιουργό του site. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Τώρα στο θέμα μας... Αρχικά ζητώ συγγνώμη αν ρωτάω πράγματα που έχουν απαντηθεί αλλού αλλά έχω ψάξει αρκετά το φόρουμ και δεν έχω βρει κάποια σαφή απάντηση. Παρουσιάζομαι τον Ιανουάριο (διέκοψα την αναβολή που είχα λόγω σπουδών) και θέλω να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις. Γνωρίζω πως σε αυτές τις δύο μονάδες η εκπαίδευση είναι σταθερά σε καλό επίπεδο, σε αντίθεση με άλλες μονάδες Ε. Δ. Που ρίχνεις ζάρι, αναλόγως με τον εκάστοτε διοικητή.

1η ερώτηση: Δεν είμαι πρόθυμος να βάλω βύσμα (τα σιχαίνομαι) και το σκέφτομαι σοβαρά για Αλεξιπτωτιστές. Προτείνετε να το δηλώσω έτσι κι αλλιώς ή θα καταλλήξω σε άκυρη μονάδα λόγω βυσμάτων; Αν μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι απίθανο, προτιμώ να δηλώσω 35η. Αξίζει το ρίσκο;

2η ερώτηση και άσχετη με τα παραπάνω: Το ότι είμαι απόφοιτος ΑΕΙ έχει κάποια επίδραση στις πιθανότητες να είμαι έφεδρος υπαξ;

3η ερώτηση: Γίνεται να πας ΔΕΑ στην 35η; Θέλει και αυτό βύσμα;

Ευχαριστώ πολύ.

νικος

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπέρα, πρόκειται να παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο στις ειδικές δυνάμεις. Από εκεί και πέρα, μετά τη βασική εκπαίδευση, τι γίνεται; Έχω δικαίωμα να επιλέξω αν θα πάω στους πεζοναύτες ή καταδρομείς;
Μιχαλης

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Γεια σας! Σε εναν μηνα παρουσιαζομαι και βρισκομαι σε ενα μεγαλο διλλημα. Να παω στρατο ξηρας πυροβολικο Ή ΕΔ πεζοναυτης. Ειμαι ατομο που κανω 60 πους απς την μερα και μιση ωρα χαλαρο τρεξιμο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε αυτή την ερώτηση, μόνο εσύ ο ίδιος μπορείς να απαντήσεις στον εαυτό σου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες