Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

Snakesh*t έγραψε:Οι υπόλοιποι τι πιστεύετε;
Δεν ξερω τι πιστευουν οι αλλοι (και αυτο δεν συμαινει οτι δεν σεβομαι τι αποψεις τους) αλλα εγω φιλε μου πιστευω οτι ΔΕΝ υπραχει καμμια συγκριση.

ΚΑΜΜΙΑ σχεση ΔΕΝ μπορει να εχει ΠΟΤΕ η εκπαιδευση του οποιουδηποτε εφεδρου καταδρομεα με αυτην του ΟΥΚ. ΚΑΜΜΙΑ

Και λεω του εφεδρου γιατι εαν μιλησουμε για στελεχος των καταδρομων (ειτε απο αμφιβια Μοιρα ειτε απο Βορεια, ειτε απο Μ. ΑΛ, ΕΤΑ, Ζ' ΜΑΚ κλπ) τοτε ναι... μπορει καλιστα να ειναι ΚΑΙ ΟΥΚ οποτε τα πραγματα σιγουρα ειναι διαφορετικα.

Και μην ξαναπει κανεις οτι οι ΟΥΚ ειναι του ναυτικου. Η σχολη των ΟΥΚ ειναι στο ναυτικο αλλα οι αποφοιτοι των ΟΥΚ και αυτοι που δικαιουνται να φερουν τα διακριτικα τους μπορει να ειναι ειτε Ναυτικου. ειτε καταδρομεις, ειτε Λιμενικου ειτε ακομα και της Αεροποριας σε καποιες ειδικες περιπτωσεις και σαφεστατα τα ιδια εχουν περασει για να την βγαλουν οπως και οι του Ναυτικου.

Μαλιστα αν θελετε να πουμε τα πραγματα οπως εχουν τουλαχιστον στην εποχη μου (τοτε δηλαδη που ακομα μπορουσαμε οι εφεδροι να γινουμε ΟΥΚ) Αν οι απο το ναυτικο προερχομενοι τραβουσαν τα θεια παθη για να βγαλουν την εκπαιδευση, ολοι οι υπολοιποι και δη οι καταδρομεις τα περναγαμε στο διπλασιο.

Οι λογοι νομιζω ειναι σαφεις: Απο την στιγμη που οι εκπαιδευτες, ο Διοικητης ακομα και το σχολειο ειναι του Ναυτικου ειχαν καθε λογο ακομα και για θεμα γοητρου να "σπασουν" τους εκτος Ναυτικου και να εχουν αποφοιτους ναυτες.

ΟΥΚ λοιπον ΔΕΝ ειναι μονο οι ναυτεςΕικόνα Αλλα μπορει να ειναι ΚΑΙ οι καταδρομεις (μονο τα στελεχη πια).

Η διαφορα ειναι πως μετα την αποφοιτηση οι μεν του ναυτικου κανουν αλλες αποστολες ρουτινας (πχ επανδρωνουν φρεγατες με αποστολη τις Νηοψιες κλπ) ενω οι καταδρομεις συνεχιζουν μεσα απο τις Μοιρες καθε ειδους τις δικες τους δραστηριοτητες.

Συγνωμη αν κουρασα αλλα ελπιζω να τα ειπα κατανοητα και ευκολονοητα.

Εικόνα Αποστολή: Από χθες ώρα 13:21 Για Ε. Δ μιλάω.

Μα και εγω για Ειδικες Δυναμεις μιλουσα φιλε Snakesh*t και οχι για Μοιρες πυροβολικου Εικόνα
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Καλα τ λες σε ολα ! Ναι την εκπαιδευση των ουκ την κανουν στελεχοι απο ολα τα οπλα και του λιμενικου αλλα ανηκει στο ναυτικο! Πχ μπορει ενας στελεχος του πεζικου ή του λιμενικου να κανει την εκπαδευση να φερει τα διακριτικα των ουκ εαν περασει την εκπαιδευση αλλα θα ειναι ενας πεζικαριος ή λιμενικος με διακρητικα των ουκ. Αυτο ειναι ολο! Αυτο δε παει να πει οτι δεν ανηκει στο ναυτικο! Εαν δεις οι δοιηκητες των ουκ Ειναι του ναυτικου και παλαια οι εφεδροι που απολοιονταν απο τα ουκ εφευγαν με το βαθμο του ναυτη! Τα Φυλλα πορειας ηταν απο ΠΝ

Απλα μπορουσε ενας εφεδρος απο στρατο ξηρας να παει στα ουκ! Εαν περνουσε κατατασωταν στο ναυτικο αλλιως γυριζε πισω εκει που ηταν!

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε:Καλα τ λες σε ολα ! Ναι την εκπαιδευση των ουκ την κανουν στελεχοι απο ολα τα οπλα και του λιμενικου αλλα ανηκει στο ναυτικο! Πχ μπορει ενας στελεχος του πεζικου ή του λιμενικου να κανει την εκπαδευση να φερει τα διακριτικα των ουκ εαν περασει την εκπαιδευση αλλα θα ειναι ενας πεζικαριος ή λιμενικος με διακρητικα των ουκ. Αυτο ειναι ολο! Αυτο δε παει να πει οτι δεν ανηκει στο ναυτικο! Εαν δεις οι δοιηκητες των ουκ Ειναι του ναυτικου και παλαια οι εφεδροι που απολοιονταν απο τα ουκ εφευγαν με το βαθμο του ναυτη! Τα Φυλλα πορειας ηταν απο ΠΝ

Απλα μπορουσε ενας εφεδρος απο στρατο ξηρας να παει στα ουκ! Εαν περνουσε κατατασωταν στο ναυτικο αλλιως γυριζε πισω εκει που ηταν!

Ρε φιλε η δεν ξερεις να διαβαζεις η διαβαζοντας ειχες το μυαλο σου αλλου και δεν καταλαβες τι διαβαζες. Δεν εξηγηται αλλιως...

Ειπα εγω πουθενα οτι τα η σχολη ΟΥΚ δεν ειναι του Ναυτικου;

Θα μας τρελανεις;

Ειπα εγω οτι ο Διοικητης δεν ειναι; Θα μας τρελανεις;

Αυτο που ειπα ειναι οτι η σχολη, η ΜΥΚ η η ΔΥΚ η οπως αλλιως θες πες της ΕΙΝΑΙ στο ναυτικο αλλα οι ΟΥΚΑΔΕς ΔΕΝ ειναι απαραιτητα μονο του ναυτικου...

Ουτε τωρα ειμαι κατανοητος; ;

ΟΥΚΑς μπορει να ειναι ειτε Ναυτης, ειτε καταδρομεας η οτιδηποτε αλλο...

Και κατι ακομα... Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

Οταν στο παρελθον καποιος εφεδρος καταδρομεας πηγαινε στην ΜΥΚ και την εβγαζε ΔΕΝ εμενε ναυτης. Προς Θεου

Γινοταν ΚΑΙ ΟΥΚΑς εκτος απο καταδρομεας. φορουσε και τιμουσε τα διακριτικα και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ γυριζε ξανα στην Μοιρα του και εμενε καταδρομεας και ΟΧΙ ναυτης...

Αυτα για να μαθαινεις

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Jrhellas έγραψε:
tigionapas έγραψε:Καλα τ λες σε ολα ! Ναι την εκπαιδευση των ουκ την κανουν στελεχοι απο ολα τα οπλα και του λιμενικου αλλα ανηκει στο ναυτικο! Πχ μπορει ενας στελεχος του πεζικου ή του λιμενικου να κανει την εκπαδευση να φερει τα διακριτικα των ουκ εαν περασει την εκπαιδευση αλλα θα ειναι ενας πεζικαριος ή λιμενικος με διακρητικα των ουκ. Αυτο ειναι ολο! Αυτο δε παει να πει οτι δεν ανηκει στο ναυτικο! Εαν δεις οι δοιηκητες των ουκ Ειναι του ναυτικου και παλαια οι εφεδροι που απολοιονταν απο τα ουκ εφευγαν με το βαθμο του ναυτη! Τα Φυλλα πορειας ηταν απο ΠΝ

Απλα μπορουσε ενας εφεδρος απο στρατο ξηρας να παει στα ουκ! Εαν περνουσε κατατασωταν στο ναυτικο αλλιως γυριζε πισω εκει που ηταν!

Ρε φιλε η δεν ξερεις να διαβαζεις η διαβαζοντας ειχες το μυαλο σου αλλου και δεν καταλαβες τι διαβαζες. Δεν εξηγηται αλλιως...

Ειπα εγω πουθενα οτι τα η σχολη ΟΥΚ δεν ειναι του Ναυτικου;

Θα μας τρελανεις;

Ειπα εγω οτι ο Διοικητης δεν ειναι; Θα μας τρελανεις;

Αυτο που ειπα ειναι οτι η σχολη, η ΜΥΚ η η ΔΥΚ η οπως αλλιως θες πες της ΕΙΝΑΙ στο ναυτικο αλλα οι ΟΥΚΑΔΕς ΔΕΝ ειναι απαραιτητα μονο του ναυτικου...

Ουτε τωρα ειμαι κατανοητος; ;

ΟΥΚΑς μπορει να ειναι ειτε Ναυτης, ειτε καταδρομεας η οτιδηποτε αλλο...

Και κατι ακομα... Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

Οταν στο παρελθον καποιος εφεδρος καταδρομεας πηγαινε στην ΜΥΚ και την εβγαζε ΔΕΝ εμενε ναυτης. Προς Θεου

Γινοταν ΚΑΙ ΟΥΚΑς εκτος απο καταδρομεας. φορουσε και τιμουσε τα διακριτικα και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ γυριζε ξανα στην Μοιρα του και εμενε καταδρομεας και ΟΧΙ ναυτης...

Αυτα για να μαθαινεις



Σωστός ρε φίλεΕικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Μονο μια ερωτηση γιατι δε ξερω! Αν παλαια ενας εφεδρος απο το ΠΖ πηγαινε στα ουκ και τα τελειωνε απο ποιο οπλο επαιρνε απολυτηριο;

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε: Μονο μια ερωτηση γιατι δε ξερω! Αν παλαια ενας εφεδρος απο το ΠΖ πηγαινε στα ουκ και τα τελειωνε απο ποιο οπλο επαιρνε απολυτηριο;

Απο το πεζικο ειτε γινοταν καταδρομεας και μετα ΟΥΚ οποτε γυριζε ξανα στις καταδρομες η εκανε ταχεια μεταταξη που σημαινει γινοταν ναυτης και σαφεστατα εμενε ναυτης εαν τελειωνε η κοβοταν και γυριζε ξανα πεζικο. Δεν υπηρχε βεβαια να γυριζε σε ταγμα πεζικου οντας ΟΥΚΑΣ. Σε Μοιρα καταδρομων ομως ναι.

tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Σε τι μοναδα ανηκει δηλ; Απο ποιον περνει διαταγη ο τελειωμενος ουκας που προερχεται απο το πεζικο και Εχει κανει σχολειο πχ χειρηστων ΣΑΠ; Απο τον παλαιο δοιηκιτη του στο κεντρο;
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Ε ειδες; Αυτο που ειπες εννοουσα φιλε! Για την ταχεια μεταταξη που εαν τελειωσης μενεις στο ναυτικο

tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Και οπως το λες οι κομενοι παντα γυριζαν σε μοιρες! Νωμιζω οτι λεμε το ιδιο ετσι δεν ειναι;
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε:Και οπως το λες οι κομενοι παντα γυριζαν σε μοιρες! Νωμιζω οτι λεμε το ιδιο ετσι δεν ειναι;
Ρε φιλε με κανεις και απορω με την νοημοσυνη σου σου (και με συνχωρεις που μιλαω ετσι αλλα με υποχρεωνεις)

Ο καταδρομεας που περναγε την ΜΥΚ και γινοτανε ΟΥΚΑς ΔΕΝ γινοτανε ναυτης. Μην με σταυρωνεις αλλοΕικόνα

Ο καταδρομεας εμενε καταδρομεας και σαφως ανηκε στις καταδρομες και στο πεζικο. Οπως ακριβως κανουν τωρα και τα στελεχη τον καταδρομων που επιστεφουν στην μοναδα τους.

Ημαρτον... Οποιος παρακολουθει την συζητηση μας τον παρακαλω να κανει τον κοπο να γυρισει πισω... να δει την τοποθετηση μου απο την αρχη να δουμε τι δεν λεω καλα και δεν με κατανοει ο φιλοςΕικόνα

tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Οκ ρε φιλε δε ξερω γιαυτο ρωταω! Μονο εαν θες και χωρις ειρωνιες πες μου εαν θες τι παει να πει αυτο για την ταχεια μεταταξει που ειπες ποιο πριν! Κακο ειναι που ρωταω ρε φιλαρακι; Αμα κουραζεσαι μην μου απαντας. Μην τρελενεσαι!

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε:Οκ ρε φιλε δε ξερω γιαυτο ρωταω! Μονο εαν θες και χωρις ειρωνιες πες μου εαν θες τι παει να πει αυτο για την ταχεια μεταταξει που ειπες ποιο πριν! Κακο ειναι που ρωταω ρε φιλαρακι; Αμα κουραζεσαι μην μου απαντας. Μην τρελενεσαι!

Οκ

Παμε απο την αρχη.

  • Ηταν καποιος ναυτης και ζητουσε να παει ΟΥΚ; πηγαινε και αν την εβγαζε εμενε σαφως ναυτης με την επιπλεον ειδικοτητα του ΟΥΚ
  • Ηταν καποιος απλα πεζικαριος και ζητουσε να περασει ΟΥΚ; πραγμα ιδαιτερα δυσκολο εως αδυνατον αφου απο το απλο πεζικο δεν ζητουσαν εθελοντες για την ΜΥΚ παρα μονο αν ειχαν ιδιαιτερη ελειψη ενδιαφερομενων. Οι υποψηφιοι για την ΜΥΚ ηταν μονο απο Ναυτικο η τις Ειδικες δυναμεις. Παρολα αυτα σε σπανιοτατη περιπτωση αν καποιος πεζικαριος κατεφερνε να παει και κοβοταν τοτε ναι γυριζε στην αρχικη του μοναδα. Αν την εβγαζε και αφου δεν προερχοταν απο μοναδα ειδικων δυναμεων τοτε μετα την αποφοιτηση και αφου περναγε και αλεξιπτωτα (οπως ΟΛΟΙ οι ΟΥΚΑΔΕΣ) πηγαινε σε ΕΔ μια και ανηκε στον στρατο Ξηρας.
  • Οσο αφορα τους εκ των Εδικων Δυναμεων υποψηφιους ειτε την εβγαζαν ειτε οχι γυριζαν παλι στην Μοιρα ειδικων δυναμεων απο οπου ειχαν ξεκινησει οπως ακριβως κανουν τωρα και τα στελεχη.
Χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας ελπιζω τωρα να εγινα πιο καταννοητος και το μονο που σου ζητησα ειναι να διαβασεις προσεχτικα τα οσα εγραφα μια και νομιζω πως ηταν ηδη κατανοητα.

Η συνεχης επαναληψη των ιδιων πραγματων ξερεις κουραζει ολους τους υπολοιπους.

Να εισαι καλα Εικόνα

tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tigionapas »

Οκ απλα φιλε ειχα πεσει θυμα παραπληροφορισης απο καποιον ουκα (ισως και να μην ηταν τελικα)που μου ειχε πει οτι οσοι τελειωνουν ανεικουν στο ναυτικο. Αυτο ηταν ολο! Ευχαριστω και λυπαμαι εαν κουρασα καποιους!
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο σώμα να επιλέξω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε:Οκ απλα φιλε ειχα πεσει θυμα παραπληροφορισης απο καποιον ουκα (ισως και να μην ηταν τελικα)που μου ειχε πει οτι οσοι τελειωνουν ανεικουν στο ναυτικο. Αυτο ηταν ολο! Ευχαριστω και λυπαμαι εαν κουρασα καποιους!
Οκ φιλαρακο

Ολα καλα... Λυπαμαι και εγω και ζητω συγνωμη αν φανηκα λιγο αποτομος.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης