ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικος2017εσσο

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Νικος2017εσσο »

Κανένα κομάντο που να απολύθηκε πρόσφατα. Ποσο διαρκεί σβέα-σχάλ, τι εξόδους είχατε, ασκήσεις κτλ.

μπαίνω σύντομα κομάντα! Ενημερώστε!
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από osfp7 »

SKY DIVER έγραψε:
sniper έγραψε:Πως γινετε καποιος να κανει ελευθερας; Αφου τελειωσει ΣΧΑΛ διλωνει οτι θελει να κανει ελευθερας;

Σχολείο Ελεύθερης Πτώσης δεν περνάνε πλέον κληρωτοί (έφεδροι). Οι υπόλοιποι (ΕΠ. ΟΠ. , ΕΜΘ, ΣΜΥ, ΣΣΕ κτλ) μπορούν να περάσουν εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Αυτές είναι:
1. Να πληρούν τις προϋποθέσεις του σχολείου, όπως για παράδειγμα ηλικία (max 35), να είναι ήδη αλεξιπτωτιστές στατικού ιμάντα, να έχουν ελάχιστο αριθμό αλμάτων 20 κτλ....
2. Να μπορούν να λάβουν μέρος στα σχολεία του έτους λόγο της μονάδας που υπηρετούν. Δεν μπορούν να λάβουν όλοι μέρος. Για παράδειγμα ένας που υπηρετεί σε μία μοίρα ορεινών ή αμφίβιων καταδρομών είναι πολύ πιο δύσκολο να λάβει μέρος από έναν που υπηρετεί σε μία μοίρα αλεξιπτωτιστών. Για αυτούς που προβλέπετε να περάσουν αναφέρετε αναλυτικά στο βιβλίο που βγαίνει κάθε χρόνο «ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ». Αναφορικά επάνω σε αυτό, στελέχη που προβλέπετε να περάσουν το παραπάνω σχολείο είναι αυτά που υπηρετούν σε μονάδες αλεξιπτωτιστών των ειδικών δυνάμεων (1η &2α ΜΑΛ, ΄Ζ ΜΑΚ, ΕΤΑ),865 Τ. ΕΝ. ΕΦ. ,31η Μ. Ε. Ε. (Μονάδα Ειδικών Επιχειρήσεων - είναι μονάδα της Πολεμικής Αεροπορίας) &Δ. Υ. Κ. (Διοίκηση Υποβρύχιων Καταστροφών - είναι μονάδα του Πολεμικού Ναυτικού).
3. Να είναι ενεργοί αλεξιπτωτιστές (να έχουν ή να μπορούν συντηρηθούν μέσα στο εξάμηνο που πρόκειται να περάσουν το σχολείο)
4. Να είναι ικανοί από υγειονομικές εξετάσεις που προβλέπετε για τους αλεξιπτωτιστές
5. Να περάσουν με επιτυχία τον ¨θάλαμο χαμηλής πίεσης¨


αυτό το βιβλίο σχολεια σωτερικού που το βρίσκουμε;

πόσα λεφτά είναι οι συντηρήσεις στην ελεύθερη πτώση;

Άβαταρ μέλους
BlackKnight
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 10:03 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από BlackKnight »

osfp7 εισαι ηδη αλεξιπτωτιστης; Εχω την εντυπωση πως ειναι τα ιδια λεφτα με τη κανονικη συντηρηση που παιρνει ενα στελεχος.
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από osfp7 »

BlackKnight έγραψε:osfp7 εισαι ηδη αλεξιπτωτιστης; Εχω την εντυπωση πως ειναι τα ιδια λεφτα με τη κανονικη συντηρηση που παιρνει ενα στελεχος.


δεν έχω υπηρετήσει ακόμα

κάπου έχεις μπερδευτεί ελεύθερη πτώση δεν κάνουν εφεδροι αλλα μόνιμοι

λες ότι αυτός που κάνει στατικό ιμάντα θα περνει τα ιδια χρήματα με αυτόν που κάνει ελεύθερας πτώσεως?

Enel

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Enel »

Καλησπέρα παιδιά, απο Δευτέρα μπαίνω 1 ΜΑΛ Χανιά. Επειδή δεν έχω πολυκαταλάβει:
1) Πόσο καιρό θα μείνω Κρήτη (π. Χ. Μέχρι τέλος θητείας "Θα Πήξεις Εικόνα") ;
2) Μετά απο πόσο καιρό περνάω ΣΒΕΑ;
3) Γενικά πόσο διαρκεί ο τζερτζελές να κάνεις τις πτώσεις και να πάρεις πουλάδα;

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από teooyk »

Enel έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, απο Δευτέρα μπαίνω 1 ΜΑΛ Χανιά. Επειδή δεν έχω πολυκαταλάβει:
1) Πόσο καιρό θα μείνω Κρήτη (π. Χ. Μέχρι τέλος θητείας "Θα Πήξεις Εικόνα") ;
2) Μετά απο πόσο καιρό περνάω ΣΒΕΑ;
3) Γενικά πόσο διαρκεί ο τζερτζελές να κάνεις τις πτώσεις και να πάρεις πουλάδα;

Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Ναι εκεί θα μείνεις, μόνο στο σβεα θα πας πάνω και εκεί αν μείνεις εκπαιδευτής ή στην σχαλ μπορείς να κάτσεις μέχρι τέλους 2η μαλ.

Σβεα θα περάσεις αφου πάρεις μπερέ κρήτη δηλαδή τα ΤΠΕΝ που είναι περίπου 4 βδομάδες. Ανάλογα μετά αν ξεκινάει σχολείο σβέα θα σας στείλουν πάνω. Λογικά με το που τελειώσετε θα πάτε κατευθείαν εσείς.

Το σβέα δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο μπορεί να πάρει και 2 μήνες αλλά συνήθως διαρκεί 4-6 βδομάδες. Στην 346 ήταν 9 βδομάδες,347 5-6 βδομάδες και τώρα είναι στην 3 ακόμα.

Συμβουλή: Στην 1η μαλ θα πονέσεις πολύ να ξέρεις. Αν αντέχεις και το γουστάρεις μην το αφήσεις. Είναι μια ευκαιρία που δεν θα ξαναβρεις. Παλεψέ το και σφίξε τα δόντια για να βγουν τα τπεν. Καλή επιτυχία. Προσοχή στην αυπνία!

beard man
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 10:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από beard man »

Παιδιά αν έχω πάθει κάταγμα στο μικρό δάχτυλο του δεξιού χεριού υπάρχει περίπτωση να με κόψουν από σχαλ;
Μαρινος

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Μαρινος »

'Εχω υπηρετήσει 18μηνη θυτεία στις καταδρομές (ΛΟΚ) στην κύπρο.
Υπάρχει τρόπος να πάω στην ΣΧΑΛ να κάνω το ΣΒΕΑ;
Ελληνίδα

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Ελληνίδα »

Καλησπέρα, με ενδιαφέρουν οι ειδικες δυναμεις για αλεξιπτωτιστης ειμαι γυναίκα πως μπορω να μπω, τι διαδικασία χρειάζεται μέχρι ποιο είναι το όριο ηλικίας που μπορεις να μπεις. Αν γνωριζει κάποιος ας μου πει παρακαλώ πολύ
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Αν εισαι κατω των 19χρονων, δωσε παννεληνιες για ΣΜΥ, Ευελπιδων και κοιτα για προκυρηξεις ΕΠΟΠ, ΟΒΑ. Αν εχεις γνωριμιες μπορει να σε χωσει μεσα καποιος γνωστος σου χωρις να το μαθουν πολλοι, οπως με εναν θειο του πατερα μου, που ειναι στρατηγος στην Αστυνομια μου εχει πει αν θελω να με βαλει καπου.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από δημητρης98 »

SomeDayAdmiral έγραψε:Αν εισαι κατω των 19χρονων, δωσε παννεληνιες για ΣΜΥ, Ευελπιδων και κοιτα για προκυρηξεις ΕΠΟΠ, ΟΒΑ. Αν εχεις γνωριμιες μπορει να σε χωσει μεσα καποιος γνωστος σου χωρις να το μαθουν πολλοι, οπως με εναν θειο του πατερα μου, που ειναι στρατηγος στην Αστυνομια μου εχει πει αν θελω να με βαλει καπου.


χωρις πανελληνιες λιγο δυσκολο μου ακουγεται

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Γινεται, αλλα καλυτερα να πας με τον βαθμο που σου αξιζει, θελω να παω στην Σχολη Ναυτικων Δοκιμων εδω και ποσο καιρο, αν δεν περασω απλα δεν περασα, δεν θα ψαχνω να βρω θειους για να βαλουν το χερακι τους.
Eagle

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Eagle »

Μολις εκανα το δελτιο απογραφης. Ειπα πως θελω να παω Σχαλ και με δηλωσανε ειδικες δυναμεις. Θα επιλεξω αργοτερα σχαλ η πρεπει να κανω κατι τωρα?
Νεκταριος

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Νεκταριος »

Καλησπερα. Και εγω πηγα σημερα να κανω το δελτιο απογραφης. Δηλωσα επισης και εγω ειδικες δυναμεις αλεξιπτωτα, και οχι δεν χρειαζεται να κανεις κατι, απλα οταν παρουσιαστουμε θα μαθουμε. Καταρχας για να μπεις σε αυτο το σωμα του Στρατου, περνας καποια αθληματα
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 11:12 pm
Τοποθεσία: Στρατιωτικος
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Νεκταριος »

Καλησπερα. Και εγω πηγα σημερα να κανω το δελτιο απογραφης. Δηλωσα επισης και εγω ειδικες δυναμεις αλεξιπτωτα, και οχι δεν χρειαζεται να κανεις κατι, απλα οταν παρουσιαστουμε θα μαθουμε. Καταρχας για να μπεις σε αυτο το σωμα του Στρατου, περνας καποια αθληματα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες