Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

typos έγραψε:Πρωινη γυμναστικη *εαν* κανεις, θα ειναι τρεξιμο κυριως, δυναμικες λιγες που ουτε να ιδρωσεις δε προλαβαινεις.
Γυμναστηρια τωρα,*εαν* εχει η μοναδα, θα πρεπει να παρεις αδεια για να πας, να ειναι καποιος μαζι σου εκει κτλπ κτλπ και ολα αυτα φυσικα στον ελευθερο σου χρονο που δε θα εχεις.


Ευχαριστώ για την απάντηση. Με απογοήτευσες με όσα μου έγραψες. Είναι απίστευτο, ο, τι η γυμναστική έχει ουσιαστικά καταργηθεί, ακόμα και απο τις ειδικές δυνάμεις, ενώ σε άλλες χώρες δίνεται τεράστια έμφαση σε αυτόν τον τομέα. Εγώ είμαι πρόθυμος να χάσω ακόμα και το μεσημεριάνο φαγητό και να γυμνάζομαι εκείνη την ώρα αν επιτρέπεται. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα μπορούσα, ως γνώστης, να γίνω υπεύθυνος του γυμναστηρίου; Τελοσπάντων πρέπει να βρω ένα τρόπο γιατί αν μείνω αγύμναστος 9 μήνες, την έκατσα τη βάρκα...
Άβαταρ μέλους
george7388
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2011 3:39 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από george7388 »

Εγω θα σου πω το ακριβως αντιθετο. Γυμναστικη (τρεξιμο κυριως πολυ τρεξιμο αλλα και καμψεις, ελξεις, βυθισεις σε διζυγο) σε καθημερινη βαση (καθε πρωι στις 7). Γυμναστηριο ειχαν οι μοναδες που πηγα και σε ολες εκανα χωρις ιδιαιτερη επιβλεψη. Το μονο που θα σε περιορισει ειναι η ελειψη χρονου και κυριως η διαθεση...
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

george7388 έγραψε:Εγω θα σου πω το ακριβως αντιθετο. Γυμναστικη (τρεξιμο κυριως πολυ τρεξιμο αλλα και καμψεις, ελξεις, βυθισεις σε διζυγο) σε καθημερινη βαση (καθε πρωι στις 7). Γυμναστηριο ειχαν οι μοναδες που πηγα και σε ολες εκανα χωρις ιδιαιτερη επιβλεψη. Το μονο που θα σε περιορισει ειναι η ελειψη χρονου και κυριως η διαθεση...


Ευχαριστώ για την απάντηση. Για διάθεση μην ανησυχείς, και 2 ώρες να έχω κενές θα κάνω τη 1 γυμναστική, όσο κουρασμένος κι άν είμαι. Που ακριβώς είχες πάει; ΛΟΚ; Αλεξιπτωτιστές; Ρωτάω για να δω που έχει αρκετή γυμναστική, ώστε να το παλέψω να πάω εκεί.
Άβαταρ μέλους
george7388
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2011 3:39 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από george7388 »

Πεζοναυτες ειχα παει. Μην το δενεις κομπο ομως μπορει και αλλου να πας να εχει και εκει γυμναστικη εξαρταται απο το που θα πεσεις... Στελεχη κλπΑν εχεις 2 ωρες κενες πιστεψε με θα θες να κοιμηθεις γτ δν θα την παλευεις. Αλλα οπως και να εχει θα κανεις πολυ περισσοτερη γυμναστικη απ'οτι σε πεζικο, αεροπορια κλπ

Άβαταρ μέλους
Johnny_Lawrence
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2012 3:43 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Johnny_Lawrence »

Vasss έγραψε:Γειά σαςΣε λίγο καιρό μπαίνω κι εγώ να υπηρετήσω τη θητεία μου στις ειδικές δυνάμεις!

Επειδή είμαι αθλητής με απασχολεί πάρα πολύ το θέμα της γυμναστικής και το πως θα καταφέρω να διατηρήσω τη φυσική μου κατάσταση τους 9 μήνες.

Θα ήθελα παρακαλώ να με διαφωτίσει κάποιος γνώστης, εάν υπάρχουν γυμναστήρια μέσα στα στρατόπεδα και δυνατότητα χρησιμοποίησής τους.

Ευχαριστώ.



Φίλε επειδή πριν μερικούς μήνες με απασχολούσαν τα ίδια ακριβώς ερωτήματα και τελικά μπήκα στις Ε. Δ ως καταδρομέας στο Σταυροβούνι Θέλω να σου πω 2-3 πράγματα Να τα σκεφτείς καλά πριν πάρεις την οριστική απόφαση να πας σε μια τέτοια μονάδα.
Λογικό είναι να θέλει κάποιος που αθλείται στην πολιτική του ζωή να θέλει να διατηρήσει τη καλή του φυσική κατάσταση και στο Στρατό μέσα. Έτσι έλεγα κι εγώ και η πρώτη σκέψη που έρχεται είναι αιντε πάμε στις Ε. Δ τότε να γυμναζόμαστε.
Πράγματι γυμναστική υπάρχει είτε με τρεξίμο (γύρω στα 7 χλμ) είτε με τους στίβους μάχης
(μια μέρα το ένα μια το άλλο) τα οποία συνοδεύονται από κάμψεις μονόζυγα δίζυγα κοιλιακούς Και συναφή.
Αυτά ακούγονται ωραία σε πρώτη φάση αλλά το θέμα είναι κάτω υπο ποιες συνθήκες γίνονται και κατά πόσο αθλείσαι ή στην πραγματικότητα απλά καταπονείσαι με το πρόγραμμα αυτό.
Γιατί όταν θα σε βάζουν 7 το πρωί να τρέξεις στο χωματόδρομο ή να περάσεις στίβο όντας άυπνος επειδή το προηγούμενο βράδυ φύλαγες 4-6 ή 2-4 ή 3-6 και έχεις κοιμηθει στην ούσια 1,5 ή 2 ώρες πίστεψε με μετά απο μια δυο βδομάδες θα αρχίσεις να δυσανασχετείς. Συνυπολόγισε επίσης την εμπλοκή που υπάρχει στις περισσότερες απ αυτες τις μονάδες λόγω όχι καλής επάνδρωσης και και θα καταλάβεις ότι οι μέρες χωρίς υπηρεσία θα είναι λίγες.
Το φαγητό που θα τρως δεν θα σε καλύπτει σε καμια περίπτωση για την ενέργεια που θα πρέπει να καταναλώσεις μέσα στη μέρα και ιδιαιτερα η αυπνια που θα υφίστασαι θα σε καταπονεί ακόμα περισσότερο σωματικά και ψυχολογικά. Και ως αθλητης θα ξέρεις οτι το φαγητο και η ξεκουραση είναι το Α και Ω για να μπορεις να γυμνάζεσαι σωστά
Στον ελεύθερο σου χρόνο όχι όρεξη για γυμναστική δεν θα έχεις αλλά θα ψάχνεσαι να πας σε κάνα ΚΨΜ να φας ή να πιεις κάτι να τονωθείς ή απλά να την πέσεις λίγο για ύπνο για να την παλέψεις μετά.
Aφήνω απέξω το ψυχολογικό κομμάτι και το σπάσιμο νεύρων που υφίστανται όσοι πάνε σε τέτοιες μονάδες.
Δεν είναι τυχαίο που όλοι ενώ έρχονται καυλωμένοι όταν παλιώνουν ψάχνουν να καβατζωθούν σε κάποιο πόστο (γραφείς, λέσχες Α. Μ κτλ) ακριβώς για να αποφύγουν την Ακούς για τρέξιμο και εξαφανιζεσαι
Αυτα είναι διαπιστώσεις απο την προσωπική μου εμπειρία στα ΛΟΚ. Μπορεί να υπάρχουν άλλες μοίρες που να ναι κάπως διαφορετικά αλλά πιστεύω ότι δεν διαφέρουν πολύ γτ απλά είναι έτσι η φύση του Στρατού.
Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο. Αν είσαι αθλητής τόσο υψηλού επιπέδου που αν χάσει την προπονηση του θα εχει τοσο σοβαρες επιπτώσεις στην καριέρα σου ψάξτο μήπως μπεις σε κάποια εθνικη ομάδα και απαλλαγείς. Αλλιώς κάνε ένα διάλειμμα και πήγαινε κάπου να αράζεις όσο περισσότερο μπορείς.
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

@Johnny_LaWrence
Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις όλα αυτά, τα αρκετά διαφωτιστικά. Ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου και διάλεξα να πάω στις ΕΔ. Συμφώνω ο, τι διατροφή και ύπνος είναι το 50% στη γυμναστική.
Είμαι επαγγελματίας αθλητής του kick boxing. Κάνω 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση και άλλες 2 γυμναστική (τρέξιμο 12-15χμ, βάρη, μηχανήματα). Εφόσον την προπόνησή μου θα τη χάσω ούτως ή άλλως τους 9 μήνες παλεύω να μη χάσω τουλάχιστον τη γυμναστική. Δυστυχώς είναι ακατόρθωτο να πάρω απαλλαγή, οπότε οι ειδικές δυνάμεις φαντάζουν στο μυαλό μου ως μονόδρομος.
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις φιλους και συναδελφους σου που υπηρετησαν ωστε να παρεις γνωμες. Σιγουρα ο καθενας θα πει τη δικη του ιστορια, αλλος υπηρετησε προσφατα, αλλος οχι. Εγω θα σου πω οτι οσους εχουμε απο kick boxing, ποδοσφαιρο, πολο και αλλα, εχουν πεσει και εχουν αδυνατισει αρκετα.
Ο κυριος λογος ειναι φυσικα οι κακουχιες για εναν αθλητη οπως ασχημο φαγητο και καθολου υπνος, καθως και, η μια ωρα τρεξιμο καθε μερα η οποια ακολουθειται απο 20-30 καμψεις το πολυ μαζι με 10-15 ελξεις το πολυ και αντε αλλες τοσες βυθισεις. Οπως βλεπεις δεν υπαρχει καμια ισορροπια.
Δυστυχως τοση ωρα τρεξιμο, και σε τετοιο ρυθμο, κανουν οσοι θελουν να καψουν λιπος και γενικα να χασουν κιλα, δεν προσφερει κατι.
Οπως δε προσφερουν τιποτα τα συμπληρωματα, βλεπω τους παντες να κυκλοφορουν με ενα σεικερ στο χερι, φυσικα οπως το πινουν ετσι το αφοδευουν, γιατι οπως ειπαμε, αν δεν κοιμασαι και αν δεν τρως καλα, ειναι σαν να πετας 60 ευρω στη τουαλετα, κυριολεκτικα...
Ισως αν πηγαινες πεζικο οπου θα ειχες περισσοτερο ελευθερο χρονο για το γυμναστηριο και θα ησουν πιο ξεκουραστος θα ηταν καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Ευχαριστώ.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες για τα συμπλήρωματα.
Άβαταρ μέλους
xalaoua
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 6:03 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από xalaoua »

Καλησπερα σε ολους τους φανταρους και τους υποψηφιους. Υπηρετω στα αλεξιπτωτα εδω και 3 μηνες. Μπορει να μην ειναι πολλοι αλλα θεωρω οτι ειναι αρκετοι για να γραψω και εγω την αποψη μου περι γυμναστικης. Καταρχας να αρχισω λεγοντας η γυμναστικη οπου και να πας στις ΕΔ ειναι πανω κατω η ιδια ισα ισα αμα πας τιποτα πεζοναυτης αυλωνα παιζει να τρεχεις οποτε θυμουνται. Γενικα μην ακουτε πολλες γνωμες, σας το λεω γιατι ειμαι μεσα και το ζω καθε μερα! Τη γυμναστικη που κανουμε μπορει να τη βγαλει και ενας χοντρος δεν ειναι τιποτα δυσκολο και οσο για τις υπηρεσιες που αναφερε ο συναδελφος απο πανω το οτι μπορει να εχεις 3-6 το πρωι υπηρεσια και να πρεπει να τρεξεις οντως ισχυει αλλα θα υπαρξουν και μερες οπως τα σ/κ που στη κυριολεξια θα λιωσεις στον υπνο! Για να καταλαβετε η γυμναστικη εχει ως εξης, τρεξιματακι νορμαλ για περιπου 30 λεπτα συνηθως, αντε τα τελευταια 10 λεπτα να επιταχυνετε λιγο. Στη συνεχεια εχει διατασεις που εμενα ειναι οι αγαπημενες μου και τελος καμψεις, ελξεις αυτα! Δε σε ετοιμαζουν και για το Ιρακ. Α και επισης εμεις τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα κανουμε και στιβο μαχης που πραγματικα θα σας αρεσει !
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

xalaoua να φανταστω υπηρετεις 1η ΜΑΛ ε... ;

Άβαταρ μέλους
xalaoua
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 6:03 pm
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από xalaoua »

Ναι 1η μαλ υπηρετω αλλα επειδη αυτη τη στιγμη περναω σβεα στη σχ. Αλ πιστεψεμε κανουμε τρελη γυμναστικη, τουλαχιστον 1 ωρα την μερα ειναι μονο το τρεξιμο και παρολα αυτα εξακολουθω να πιστευω οτι και ενας ευσωμος μπορει να με φτασει στα ορια ! Ελεος πια, μη τρομαζετε τον κοσμο με τις Ειδικες Δυναμεις λες και ειναι τιποτα ουαου! Ειδαμε και τα πεν πως ητανε στη 2μαλ !
κωνσταντίνος

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από κωνσταντίνος »

Θα ήθελα να ρωτίσω για την γυμναστική μετά την ορκωμοσία, δηλαδή στα τπεν. Όλοι λένε διαφορετικά πράγματα αλλά γενικά έχω λάβει την αίσθηση ότι και να περάσω τις δοκιμασίες (1km,20 κάμψεις κτλπ.) δεν αρκεί. Έχοντας υπ' όψην ότι στο θέμα της γυμναστικής στις ειδικές δυνάμεις δεν αναφέρονται λεπτομέρειες για την πρωινή γυμναστική, πόσο τρέξιμο να περιμένω στις πρώτες βδομάδες;4-6χμ;6-10; Περισσότερο; Σου δίνουν περιθώρια να βελτιωθείς; Παραμυθένιο αυτό που λένε πολλοί ότι θέλει μόνο ψυχή και θέληση όμως θέμιτα θα ήταν και κάποια ποιό συγκεκριμένα νούμερα από άτομα που έχουν υπηρετήσει πρόσφατα. Ευχαριστώ
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pantzos4 »

Υπολογιζε κανενα 20 λεπτο αντε 30 αλεπτο τρεξιμο. Τωρα οσο τραβαει η ομαδα τοσο θα τρεξετε αν αρχισουν ξερναν απο τα 10 λεπτα και υπαρχουν ολοι την ωρα αποκοπη 10 -20 ατομα καταλαβαινεις κοβει ο ρυθμος... Βελτιονεσε θελεις δεν θελεις το κανεις καθε μερα αφου. Εκτος απο κραξιμο και καψονια δεν σε κανουν και τιποτα αλλο... Και βεβαια ειναι και αναλογα και το σχολειο και τους εκπεδευτες. Σε ποιον θα πεσεις αλλους τους αρεσει το τρεξιμο... Αλλους ποιο πολυ καμψεις ψαλιδακια κτλ αλλους μονοζηγα και στιβο μαχης... Ο καθενας ποιο ειναι το ατου του
Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
typos

Γυμναστική στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Ρε τυπε, η γυμναστικη που θα κανεις εξαρταται απο τοσα πολλα πραγματα που δε μπορεις να φανταστεις, ειναι δυσκολο να προβλεψει κανεις το τι γυμναστικη θα κανεις εσυ στη θητεια σου.
Η μοναδα, ο διοικητης, το προγραμμα της μοναδας, ο λοχος στον οποιο ανηκεις και ο λοχαγος, ο καιρος, ποιος σε τρεχει και τι ορεξη εχει, ποιος σε βλεπει να τρεχεις κτλπ κτλπ εχουν μεγαλη σημασια και μπορει να αλλαζουν στην ιδια μοναδα απο τη μια μερα στην αλλη, θα ξερουμε να σου πουμε και για αλλες μοναδες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες