Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από tourist1 »

tourist1 έγραψε:Ριξε μια ματια στο ΠΔ 169/2007 "Κωδικας Πολιτικων και Στρατιωτικων Συνταξεων περι Θεμελιωτικης Συνταξιμης Υπηρεσιας" άρθρο 36 παράγραφος 6.
Η διαταγη (το σήμα) πληρωμης που ηρθε στη μοναδα απο οπου και παιρνεις την επιταγή της αποζημειωσης, εκτος αλλων αναφέρει:(στο μεταφέρω κατα λέξη αν θελεις στο στέλνω και σε pdf) "... Και ενημερώνει τον ενδιαφερόμενο οτι συμφωνα με την παραγραφο 6 του αρθρου 36 του ΠΔ 169/2007 ο χρονος υπηρεσιας για τον οποιο καταβληθηκε αποζημείωση δεν υπολογίζεται ως συνταξιμος χρονος.
Σου παραθετω το συνδεσμο οπου θα βρεις το εν λογω αρθρο.

http://www.seepeaa.gr/displayITM1.asp?ITMID=524

Εφοσον ισχυει σαν νομος του κρατους απλα εφαρμοζεται.



Αν η ενσταση σου ειναι οτι δεν ειναι στον 2936/01 αλλα το αναφερει στον παραπανω νομο και το εγραψα λαθος ζηταω συγνωμη
Άβαταρ μέλους
aris2000
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 08, 2012 6:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από aris2000 »

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι που ρώτησε ένας συνάδελφος και δεν πήρε απάντηση.
Κάποιος που θα παραιτηθεί μετά την μονιμοποίηση δικαιούται αποζημίωση; Αν δικαιούται πως υπολογίζεται αυτή;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από tourist1 »

Προσωπικα δεν το γνωριζω. Υποθετω πως θα εισαι στο ιδιο καθεστως με τα παιδια απο τις σχολές.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από yandr »

Αν και δεν γνωρίζω σε καμία περίπτωση την απάντηση, άμα είναι να αποζημιώνουμε και αυτούς που οικειοθελώς παραιτούνται καλύτερα να μεταναστεύσω.
joker1981

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από joker1981 »

tourist1 έγραψε:Προσωπικα δεν το γνωριζω. Υποθετω πως θα εισαι στο ιδιο καθεστως με τα παιδια απο τις σχολές.


Δηλαδη τι ισχιει για τα παιδια απο τις σχολες; Γιατι με ενδιαφερει και εμενα το θεμα: Τι δικαιουτε Καποιος (αποζημιωση) αν παραιτηθει μετα την μονιμοποιηση.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Greek_Army »

joker1981 έγραψε:
tourist1 έγραψε:Προσωπικα δεν το γνωριζω. Υποθετω πως θα εισαι στο ιδιο καθεστως με τα παιδια απο τις σχολές.


Δηλαδη τι ισχιει για τα παιδια απο τις σχολες; Γιατι με ενδιαφερει και εμενα το θεμα: Τι δικαιουτε Καποιος (αποζημιωση) αν παραιτηθει μετα την μονιμοποιηση.


Εγώ πάντως δεν βρήκα κάτι για αποζημίωση...

Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).

ex politis

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ex politis »

Μετά την μονιμοποίηση δεν παίρνεις φράγκο τσακιστό σαν αποζημίωση απόλυσης, αλλά κρατάς τα ένσημα και δεν μπλέκεις με ΓΛΚ. Το ρώτησα στο ΚΤΣ που άνηκα. Δεν είμαι σίγουρος για τις κρατήσεις υπέρ ΜΤΣ_ΤΑς, αυτές λογικά τις παίρνεις, αλλά δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά.
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από OMEGA »

Ερε... ! Καποιοι πινανε εξω.

και εσυς σκεφτεσται για παραιτηση.

"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
απιαστος

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από απιαστος »

Δηλαδη ρε παιδια αν καποιος εποπ δηλωσει να μην μονομποιηθει στη 7ετια, και δεν θελει τα λεφτα, θελει τα ενσημα, τι θα γινει; Θα τον ρωτησει το 1ο γραφειο; Τι θελεις; Λεφτα ή ενσημα; Και αν υποθεσουμε οτι δεν κανει καμια ενεργεια για να παρει λεφτα και το αφησει στο φλου, χανει τα ενσημα; Ερωτηση; Πως μπορει καποιος να μην μονιμοποιηθει στην 7ετία και να παρει τα ενσημα?
joker1981

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από joker1981 »

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής, δεν γίνετε να πάρεις και τα λεφτά και τα ένσημα και εξηγουμε: Στην επταετία δηλώνεις παραίτηση και παίρνεις αποζημίωση τα χρήματα Χωρίς όμως τις κρατήσεις για τα συντάξιμα χρονια. Δηλαδη αυτά που σου κρατούσαν στα 7 χρόνια για τα ένσημα να μην στα δώσουν στην αποζιμιωση. Π. Χ αν σου κρατούσαν 200 εύρο κάθε μηνά για ένσημα στα 7 χρόνια είναι 16800 άρα στα κρατάν αυτά και σου δίνουν τα Υπόλοιπα όποτε έχεις και ένσημα και κάποιο χρηματικό ποσό.
ex politis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 1:39 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ex politis »

Με την παρέλευση της 7ετίας δηλώνεις μονιμοποίηση ή μη (παραίτηση). Όταν ισχύει το 2ο ξεκινούν οι ενέργειες αποστρατεύσεως. Δεν σε ρωτάει κανένας αν θέλεις αποζημίωση ή ένσημα, είσαι υποχρεωμένος βάση νόμου να την πάρεις. Όταν την πάρεις, κάνεις ενέργειες με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους από μόνος σου και εντός 5ετίας και έτσι όπως την πήρες την δίνεις. Αλλιώς χάνεις αυτοδίκαια τα συντάξιμα. Ο μόνος υπεύθυνος για να κρατηθούν τα ένσημα είσαι εσύ και κανένας άλλος (οπότε δεν έχει νόημα να αφήσεις τίποτα στο φλου). Το μόνο που σου μένει από ρευστό είναι οι κρατήσεις υπέρ ΜΤΣ (γύρω στο 600αρι/έτος) τις οποίες άλλωστε παίρνεις εξτρα με δικές σου πάλι ενέργειες και τρέξιμο να μαζέψεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Τώρα αν στο τέλος μας τα φάνε και αυτά, άλλου παππά ευαγγέλιο.
joker1981

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από joker1981 »

Ευχαριστω φιλε μου
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από tourist1 »

Ο ισχυον νόμος ειναι ο 2936/01 (ΦΕΚ 166 Α/25-07-2001) Εδω θα δεις ποτε καποιο δικαιουται αποζημειωση.
XRHSTOS

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Καλημερα στο Φορουμ. Ειμαι Επ. Οπ.8η σειρα καταταχθηκα στις 14 Απρ 2010 εχω βγει Ι3 ψυχολογικο (επιλογη μου γιατι ηθελα να φυγω) και περιμενω το χαρτι της αποστρατειας μου (το ΦΕΚ συγκεκριμενα πια) ξερει κανεις τι αποζημιωση δικαιουμαι και για να την παρω κανω καμια αναφορα ή μπαίνει αυτοματα στο λογαριασμο που πληρωνομουν τοσο καιρο; Επισης ειναι διαφορετικη η αποζημιωση απο τα λεφτα των κρατησεων που με εκαναν υπερ ΜΤΣ; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

XRHSTOS έγραψε: Καλημερα στο Φορουμ. Ειμαι Επ. Οπ.8η σειρα καταταχθηκα στις 14 Απρ 2010 εχω βγει Ι3 ψυχολογικο (επιλογη μου γιατι ηθελα να φυγω) και περιμενω το χαρτι της αποστρατειας μου (το ΦΕΚ συγκεκριμενα πια) ξερει κανεις τι αποζημιωση δικαιουμαι και για να την παρω κανω καμια αναφορα ή μπαίνει αυτοματα στο λογαριασμο που πληρωνομουν τοσο καιρο; Επισης ειναι διαφορετικη η αποζημιωση απο τα λεφτα των κρατησεων που με εκαναν υπερ ΜΤΣ; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
Στό εγκόλπιο περι ΕΠ. ΟΠ που έχεις χρεωθεί στο κέντρο τα έχει όλα, ρίξε μια ματιά.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες