Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Police_man
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 9:49 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Police_man »

Ερωτηση αποροία! Αστυφύλακας μπορεί να ''τραβήξει'' γυναίκα ΕΠΟΠ αφού έχει κλείσει την επίμαχη 2ετια στο Στρατό και έχει τοποθετηθεί σε μοναδα παραμεθωρίου; Αρχαιότερος ειναι.
Police_man
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 9:49 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Police_man »

Καλησπέρα. Κολητός μου Αρχιφύλακας (ΠΣ) έκανε αίτηση συνυπηρέτησης με τη σύζυγό του ΕΦ και τον τράβηξε. Δηλαδή η νεότερη τράβηξε τον αρχαιότερο. Θα ήθελα να ρωτήσω. ΕΦ 3ης σειράς που υπηρετεί στην Αθήνα μπορεί να τραβήξει ΕΠΟΠ τελευταίας σειράς που υπηρετεί παραμεθώριο; Λογικά ναι. Τι λέτε;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

zzzzzz έγραψε:ο στρατος τραβαει τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, σε οποια υπηρεσια και αν ειναι ο αλλος ή οσα χρονια και αν ειναι ηδη εκει...
και στους δασκολους, και στους τραπεζικους, και στους αστυνομικους, και στους ειδ. Φρουρους και σε ολα...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Police_man έγραψε:Καλησπέρα. Κολητός μου Αρχιφύλακας (ΠΣ) έκανε αίτηση συνυπηρέτησης με τη σύζυγό του ΕΦ και τον τράβηξε. Δηλαδή η νεότερη τράβηξε τον αρχαιότερο. Θα ήθελα να ρωτήσω. ΕΦ 3ης σειράς που υπηρετεί στην Αθήνα μπορεί να τραβήξει ΕΠΟΠ τελευταίας σειράς που υπηρετεί παραμεθώριο; Λογικά ναι. Τι λέτε;

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ !
Police_man
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 9:49 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Police_man »

Τους παπατζηδες να τους ψάξετε αλλού, όχι στο πρόσωπό μου. Έχουμε φάει με το κουταλι το πεζοδρόμιο.
ΒΑΓΓΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 3:38 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΟΣ »

Καλημέρα! Υπηρετώ στην παραμεθώριο περιοχή μαζί με τη γυναίκα μου, όπου είναι αξιωματικός της αστυνομίας κι εγώ εποπ δνεας (αρχαιότερος από αυτή, αν παίζει ρόλο) ! Θα ήθελα να μάθω αν είναι ευκολο βέβαια, εάν πάρω μετάθεση έρχεται μαζί μου; Τι ισχύει ακριβώς; Ευχαριστω προκαταβολικά!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε και προηγούμενα μηνύματα...3-4 μηνύματα ποιο πάνω γράφουμε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

police_man έγραψε:τους παπατζηδες να τους ψάξετε αλλού, όχι στο πρόσωπό μου. Έχουμε φάει με το κουταλι το πεζοδρόμιο.
Το οτι εχεις φαει με το κουταλι το πεζοδρομιο δεν σημαινει οτι δεν μπορει καπου να κανεις λαθος. Στη συνυπηρετηση στην αστυνομια ο ανωτερος ταβαει τον κατωτερο και σε περιπτωση ομοιοβαθμων ο αρχαιοτερος -με αυστηρη τηρηση της επετηριδας - τραβαει τον νεοτερο. Γνωριζω παραδειγμα ανθυπαστυνομου ο οποιος αιτηθηκε συνυπηρετηση με την συζυγο του αρχιφυλακα Π. Σ η οποια υπηρετουσε επαρχια και το Αρχηγειο του απαντησε αρνητικως αναφέροντας την αίτηση του ως απαράδεκτη και οτι κακως υπεβαλε αιτηση εφοσον το Π. Δ 100/2003 ''Μεταθεσεις αστυνομικού προσωπικού'' παραγραφος 17 ''Εκτακτες μεταθέσεις'' περίπτωση ''ιδ'', το αναγραφει ρητως οτι κατι τετοιο δεν προβλεπεται ακόμα και αν καταλαμβάνουν την ιδια οργανική θέση. Με λιγα λογια παραλιγο να βρει τον μπελα του ο ίδιος κ ο διοικητής του που την δέχτηκε. Πιθανως κατι αλλο θα εγινε με τον Αρχιφύλακα κ την Ε. Φ. Μπορει να προβαλαν αλλους λογους. Δεν υπαρχει καμία αμφιβολία για αυτο κ καλο είναι πριν αναφερουμε κατι να το διασταυρονουμε απο πολλες πλευρες. Ειναι κριμα να παρασυρονται συναδερφοι κ να υποβαλλουν αδικα αιτησεις τρεφοντας ελπιδες βάση τυχαίων παραδειγματων.
andrep64
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Η συζυγος ειναι ανωτερη και κανονικα σε τραβαει αυτη! Τωρα τελευταια ψηφιστηκε 0 Ν.3883/10 (δες παραγραφο 5) και η υπουργικη αποφαση http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypetha/ada/4Α1Ζ6-Ω Οπου ρυθμιζονται αρκετα θεματα!

Αλλα και παλι λογω του οτι οι στρατιωτικοι αυτα τα θεωρουν ''εξωγηινα'' και πιστευουν οτι νομος ειναι η διαταγη καθε ανωτερου ασχετα αν ειναι νομιμη η οχι γιαυτο υπαρχουν τα διοικητικα δικαστηρια και τους επαναφερουν στην ταξη! Εφ΄οσον αναφερεται στο νομο 3883/10 οτι παιζει συνυπηρετηση στελεχων... Αστους να χτυπιονται! Πρεπει να σου βρουν θεση οπωσδηποτε! Διαβαστε καλα το νομο και την υπουργικη αποφαση... Και μην σας ''ψαρωνουν'' με κουβεντες του στυλ αυτα δεν εφαρμοζονται κλπ. Οταν τους φτασεις στο αμην και αφου με ωραιο τροπο στην αναφορα που θα κανεις αφησεις να εννοηθει οτι θα ζητησεις ευθυνες για οποιον δεν εφαρμοσει τους νομους και τις υπουργικες αποφασεις... Να δουμε ποιος θα υπογραψει αρνητικα!
σ

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από σ »

Καλησπέρα παρακολουθώ το φόρουμ κ αποφάσισα να γράψω κ γω. Είμαι Αστυνομικός Κ υπηρετώ στην Παραμεθόριο. Η Σύζυγος Μ είμαι Επ. Οπ Δεκανέας και υπέβαλε αναφορά συνυπηρέτησης. Βγήκε η μετάθεση της εντός 2μήνου για το νομό όπου υπηρετώ. Αυτά από μένα.

stef

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από stef »

καταρχάς δεν νομίζω ότι είσαι αρχαιότερος απ τη συζυγό Σ αξιωματικό αστυνομίας κ συ επ. Οπ δκανέας δες:

1 τν Νόμο 3511/2006 αρ11 παρ 2 Καθορίζει Ξεκάθαρα την αρχαιότητα δες επίσης

2 ν.287/76 αρ 7 παρ 1 κ 4

3 π. Δ 100 /03 Αρθ 17 παρ ιδ

4 ν.3883/2010 άρθρο 5 παρ.1β και 1β (8)

Εγώ με αυτά τραβηξα την συζυγο μ επ. Οπ δεκανεα στην παραμεθωριο όπου υπηρετώ ως αστυφύλακας
όποια αλλη απορία εχεις ξαναγράψε αν μπορούμε να βοηθήσουμε

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από yandr »

Σε απάντηση της ερώτησης που κατέθεσαν οι Βουλευτές κ. Κ. Ανατολάκης Γεώργιος και Κοραντής Ιωάννης προς τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας με θέμα τη συνυπηρέτηση στελεχών Ε. Δ. σας γνωρίζω τα ακόλουθα σύμφωνα με τα στοιχεία που τέθηκαν υπ' όψιν μου:

Στο πλαίσιο της μέριμνας για το προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, τα Γενικά Επιτελεία καταβάλλουν κάθε προσπάθεια ώστε οι ημερομηνίες εκτέλεσης μετάθεσης των συζευγμένων στελεχών να ταυτίζονται, ή στην περίπτωση που υπηρεσιακές ανάγκες (χρονικό διάστημα που απαιτείται για την παράδοση και παραλαβή καθηκόντων, καθυστέρηση παρουσιάσεως αντικαταστατών για λόγους υγείας κ. Τ. Λ) δεν το επιτρέπουν, το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί για την εκτέλεση των μεταθέσεων να είναι το ελάχιστο δυνατό, σύμφωνα πάντα με τις διαδικασίες που καθορίζονται στο Ν.3883/2010 και στην Υπουργική Απόφαση υπό στοιχεία Φ.411/27/81060/Σ.172/9-3-2011 (ΦΕΚ Β΄378/9-3-2011).

Επιπλέον, με βάση τις ανωτέρω διατάξεις, καθορίζεται ότι ως τόπος συνυπηρέτησης νοείται Μονάδα ή Υπηρεσία των Ενόπλων Δυνάμεων, που εδρεύει κατ'αρχάς σε ίδια περιφερειακή ενότητα και όπου αυτό δεν είναι εφικτό, σε όμορη περιφερειακή ενότητα. Κατ' εξαίρεση, για τις νήσους -πλην Κρήτης- ως τόπος συνυπηρέτησης νοείται Μονάδα ή Υπηρεσία των Ενόπλων Δυνάμεων που εδρεύει στην ίδια νήσο.

Τέλος σε κάθε περίπτωση αιτήματος στελέχους για συνυπηρέτηση, τα αρμόδια κατά Κλάδο συμβούλια υποχρεούνται σε άμεση συνεργασία με σκοπό την ικανοποίηση του αιτήματος του ενδιαφερομένου. Η συνυπηρέτηση είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία και μόνο σε περιπτώσεις ανελαστικών σταδιοδρομικών/υπηρεσιακών αναγκών (π. Χ. Συμπλήρωση χρόνου διοίκησης ή ειδικής υπηρεσίας για προαγωγή), είναι δυνατή η μη ικανοποίηση του σχετικού αιτήματος.
κατια

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από κατια »

Και εμένα ΜΑΡΙΑ, το 2003 ο προιστάμενος Πρωτοβάθμιας Ρόδου μου πε Ιαλυσό.> Ο άντρας μου υπηρετούσε στη Ρόδο. Μάντεψε πιά διάλεξα...

ελευθερια

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από ελευθερια »

Αν ο αντρας ειναι στρατιωτικος εποπ και η γυναικα στο λιμενικο τι ισχυει γιατι δεν καταλαβα. Καποιος μου ειπε οτι δεν παιρνουν μαζι μεταθεσεις συμφωνα με ενα προεδρικο διαταγμα. Μου φαινεται πολυ ανοητο αν ισχυει κατι τετοιο. Ξερει κανενας τι παιζει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης