Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

Μαλλον καλο μου φαινεται οτι οπου υπαρχει στρατοπεδο μπορει να παει λογω της ειδικοτητας της... Αν αυτο εννοεις... Οσων αφορα τις υπηρεσιες κ. Λ. Π πεφτει εκπαιδευση απο τωρα να κανει ψυχολογια, χαλαρα δηλαδη...
makis

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από makis »

Οι γυναικες περνάνε καλά στα Σώματα Ασφαλείας, πρεπει να το ξέρεις. Μην ανησυχεις. Όλα θα πάνε καλά.
mary

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από mary »

Μακης έγραψε:. Τώρα σε τραβάει, ειδικά στην πρωτη μεταθεσή της (όπου θα παραμείνει για 5-7 έτη)..
5-7 χρονια ειναι η πρωτη μεταθεση οπου και αν πας; Ή παιζει ρολο ο τοπος; Και ξερεις αν αυτο ειναι και για στρατο, και για Αεροπορια και για στρατολογια;

jim

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από jim »

Μακαρι ρε makis, παντως θα το κοιταξω απο νομικης πλευρας γιατι στο κατω κατω ο νομος υπερτερει της γνωμοδοτησης... Οσο χρονο παρει παντως...
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Μπορει λοιπόν η σύζυγός σου να ζητήσει τοποθέτηση σε κάποια από τις ανωτέρω υπηρεσίες η οποία θα είναι κοντά στην μονάδα σου υποβάλλοντας βεβαίωση της υπηρεσιας σου οτι εισαι μονιμο στελεχος ενοπλων δυναμεων

μπορεις επισης και εσυ μιας και η γυναικα σου ΔΕΝ δικαιολογει συνυπηρετηση να ζητησεις μεταθεση πιο κοντα στον τοπο αρχικης τοποθετησης της υποβαλλωντας βεβαιωση του ΛΣ οτι η γυναικα σου για τα 5 πρωτα χρονια ΔΕΝ δικαιουται συνυπηρετηση

στη διαθεση σου για οτιδηποτε
Κρητικός

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Κρητικός »

Γεια. Η συζυγος μου πριν απο ενα μηνα αποφοιτισε την σχολη Λιμενοφυλακων και τοποθετηθηκε σε ενα νησι. Εγω ειμαι υπαξιωματικός πεζικού και πριν έξι μήνες μετατέθηκα στην Κρήτη. Απο το λιμενικό μας λένε οτι η πρώτη τοποθέτηση ειναι υποχρεωτική και επιτρέπεται συνυπηρέτηση. Δεν έχει υποβάλλει στην υπηρεσία της ακόμη αναφορά και πιστεύω οτι δεν η απαντηση θα είναι αρνητική. Θέλουμε αργότερα αν δεν γίνει δεκτό το αίτημα μας για να έρθει εκει που υπηρετώ τοτε θα κινηθώ νομικά.
θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας.
αν έχω πιθανότητες για συνηπηρέτηση.
και αν υπάρχει άλλος τρόπος για να είμαστε μαζί με την σύζυγο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Φίλε μου ο κανονισμος μεταθεσεων του ΛΣ εχει εγκριθει με το ΠΔ 33/09 το οποιο μπορεις να δεις στο ακολουθο λινκ

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=663&Itemid=2

οι μετακινησεις του προσωπικου ΛΣ διακρινονται σε
τοποθετησεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Β
μεταθεσεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Γ
αποσπασεις οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Δ
λοιπες μετακινησεις για εκτελεση υπηρεσιας οι οποιες ρυθμιζονται απο το κεφαλαιο Ε

η περιπτωση συνηπηρετησης στελεχων ΛΣ με στελεχη των ΕΔ ρυθμιζεται από το κεφάλαιο Γ το οποίο στο άρθρο 9 παρ 12 ορίζει ότι

12. Η συνυπηρέτηση των εγγάμων στελεχών Λ. Σ. Με στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας θα εξετάζεται κατά περίπτωση και θα ικανοποιείται, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν, από το Συμβούλιο Μεταθέσεων.

καταρχήν απο την γραμματική διατύπωση προκύπτει σαφέστατα ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό για την διοίκηση αλλά αντίθετα :
-θα εξετάζεται κατά περίπτωση και
-θα ικανοποιείται, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν

το ανωτέρω άρθρο όμως δυστυχώς δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σας διότι σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ 1
1. Οι απόφοιτοι εντάσσονται στη διαδικασία των μεταθέσεων, μετά από τη συμπλήρωση πέντε (5) ή οκτώ (8) ετών, αναλόγως, από την αρχική τους τοποθέτηση.

η γυναικα σου υπαγεται στα 5 ετη και μεχρι να συμπληρωσει την πενταετια δεν ισχυουν για αυτην οι διαταξεις του κεφαλαιου Γ

σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ 2
2. Αξιωματικοί (Α/Ξ), Υπαξιωματικοί (Υ/Ξ) και Λιμενοφύλακες (Λ/Φ) που μόλις αποφοίτησαν από τις Παραγωγικές Σχολές τοποθετούνται σε υπηρεσίες της πρώτης, δεύτερης και τρίτης Κατηγορίας του άρθρου 3 του παρόντος για εκτέλεση 5ετούς υπηρεσίας σύμφωνα με τη διαδικασία των επόμενων παραγράφων

σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ 1 εδάφιο γ σημείο αα
αα) Οι υπηρεσίες του Λ. Σ. Κατατάσσονται στις εξής κατηγορίες:

Πρώτη κατηγορία:
Λιμενικές Αρχές - Α. Ε. Ν.:
Οθωνών, Μεγίστης, Ψαρών, Λειψών, Αγίου Ευστρατίου, Κάσου, Διαφανίου, Νισύρου, Χάλκης, Τήλου, Σύμης, Οινουσσών, Φολεγάδρου, Εύδηλου, Σιγρίου, Αστυπάλαιας, Φούρνων Κορσεών, Γαϊου Παξών, Αγίου Κηρύκου, Καρπάθου, Α. Ε. Ν. Οινουσσών, Αγ. Πελαγίας, Καψαλίου, Κιμώλου, Κατάπολα Αμοργού, Αιγιάλης Αμοργού. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

Δεύτερη κατηγορία:
Λιμενικές Αρχές:
Λέρου, Σάμου, Καλύμνου, Κώ, Κέρκυρας, Χίου, Ρόδου, Ηγουμενίτσας, Μύρινας, Πάτμου, Λευκίμης, Καρδάμαινας, Καρλοβασίου, Πυθαγορείου, Μεστών, Καρδάμυλων, Σαμοθράκης, Μούδρου, Λίνδου, Δάφνης, Ίου, Σκύρου, Σίφνου, Σέριφου, Κύθνου, Πάρου, Αντίπαρου, Θήρας, Μυκόνου, Νάξου, Σύρου, Μήλου, Τήνου, Ιθάκης, Άνδρου, Γαυρίου, Κέας. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

Τρίτη κατηγορία:
6η ΠΕΔΙΛΣ και 3η ΠΕΔΙΛΣ
Λιμενικές Αρχές - Α. Ε. Ν.:
Νεάπολης Βοιών, Γυθείου, Ζακύνθου, Κεφαλληνίας, Ύδρας, Μονεμβασίας, Δυρού, Φισκάρδου, Πόρου Κεφαλληνίας, Νυδρίου, Σάμης, Αλόνησου, Σπετσών, Σκιάθου, Λευκάδας, Σκοπέλου, Γλώσσας Σκοπέλου, Ληξουρίου, Πολιχνίτου, Μήθυμνας, Συβότων, Μυτιλήνης, Πλωμαρίου, Περάματος Γέρας, Α. Ε. Ν. Χίου, Α. Ε. Ν. Ρόδου, Σαγιάδας, Αγίου Νικολάου Βολιμών. Για τα Λιμενικά Τμήματα που υπάγονται στις ανωτέρω Λιμενικές Αρχές ισχύουν τα μόρια των Λιμενικών Αρχών υπαγωγής τους εκτός εάν ορίζεται ειδικά.

Μπορει λοιπόν η σύζυγός σου να ζητήσει τοποθέτηση σε κάποια από τις ανωτέρω υπηρεσίες η οποία θα είναι κοντά στην μονάδα σου υποβάλλοντας βεβαίωση της υπηρεσιας σου οτι εισαι μονιμο στελεχος ενοπλων δυναμεων

μπορεις επισης και εσυ μιας και η γυναικα σου ΔΕΝ δικαιολογει συνυπηρετηση να ζητησεις μεταθεση πιο κοντα στον τοπο αρχικης τοποθετησης της υποβαλλωντας βεβα ...
Αθηνά

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Αθηνά »

Γεια σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις μεταθεσεις. Λοιπον ειμαι υπολοχαγος νοσηλευτρια (ΣΑΝ) και σε ενα χρονο περιπου θα παντρευτω, το θεμα ειναι οτι ο αντρας μου (νυν) ειναι λοχαγος ΠΖ και αυτοι εχουν μεταθεσεις ανα 3 χρονια. Εγω εχω την δυνατοτητα αν θελω να καθησω σε ενα μερος για αρκετα χρονια. Το ερωτημα μου λοιπον ειναι αν μπορω να τον κρατησω εγω ή πρεπει να τον ακουλουθω συνεχεια και να εχω μεταθεσεις ανα 3 χρονια.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει απαντηθεί το ερωτημά σου. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες
Αθηνά

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Αθηνά »

Greek_Army έγραψε:Έχει απαντηθεί το ερωτημά σου. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες


Τα διαβασα ολα αλλα δεν ταιριαζει κατι με το δικο μου γιατι ειναι ειδικη περιπτωση οπως ειπα αν θελω μπορω να παραμεινω σε ενα μερος για πολυ καιρο. Αυτο που θελω να μαθω ειναι θα μπορω να κατσω ή τωρα αναγκαστικα θα πρεπει να μετακινηθω ανα 3 χρονια. Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εφόσον είναι αρχαιότερος ο άντρας σου σε τραβάει αυτός δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να παραμείνεις κάπου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Μάιος 11, 2010 1:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αθηνά

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Αθηνά »

Greek_Army έγραψε:Εφόσον είναι αρχαιότερος ο άντρας σου σε τραβάει αυτός δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να παραμείνεις κάπου


Ευχαριστω για την βοηθεια. Αν καταλαβα οτι θεση και να εχεις, αν ο αντρας ειναι αρχαιοτερος στον βαθμο σε τραβαει. Ειχα μια ελπιδα για τους αποφοιτους απο ΣΑΝ οτι θα ειναι ''λιγο'' διαφορετικα. Διδιμοτειχο ετοιμασου ερχομαι. Ωχ!
Αθηνά

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Αθηνά »

Αθηνά έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Εφόσον είναι αρχαιότερος ο άντρας σου σε τραβάει αυτός δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να παραμείνεις κάπου


Ευχαριστω για την βοηθεια. Αν καταλαβα οτι θεση και να εχεις, αν ο αντρας ειναι αρχαιοτερος στον βαθμο σε τραβαει. Ειχα μια ελπιδα για τους αποφοιτους απο ΣΑΝ οτι θα ειναι ''λιγο'' διαφορετικα. Διδυμοτειχο ετοιμασου ερχομαι. Ωχ!
ΕικόναΕικόνα
xaxaxaxa

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από xaxaxaxa »

Καλάαααααααα ειναι και κει.1000χλμ απο Αθήνα!
andrep64
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Ειμαι αστυνομικος Ανθ/μος Προσφατως μεταταχθης σε υπηρεσια γραφειου λογω σοβαρων προβληματων υγειας. Η συζυγος υπ-αξ στο πολ. Ναυτικο. Υπαρχει περιπτωση συνυπηρετησης στον τοπο που υπηρετω και πως /

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες