Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Συναδερφε τα πραγματα στην περιπτωση συνυπηρετησης αστυνομικων-στρατιωτικων ειναι λιγο μπερδεμενα ποσο μαλλον στην δικη σου περιπτωση καθως ο στρατος δεν δεχεται το π. δ 100/2003! το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθηνθεις αμεσα στην ποασυ που σιγουρα θα σε βοηθησουν αν κ θα τραβηχτεις.
andrep64

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Εχω αποφασισει οτι θα φτασω στα διοικητικα δικαστηρια καθ ΄οσον το προεδρικο διαταγμα ειναι νομος του κρατους ενω ο στρατος χρησιμοποιει μια γνωμοδοτηση που λεει οτι δεν ειναι ανακη ο αρχαιοτερος να τραβαει τον νεωτερο! Δεν αποκλειει την συνυπηρετηση στελεχων ομως εστω και σε επιπεδο τριετιας συμφωνα με παγια δγη του ΓΕΕΘΑ. Αρα εστω και για διαστημα τριετιας οφειλουν να εξυπηρετήσουν!
Τεσπα, αυτη ειναι η Ελλαδα... Να τρεχεις για το νομιμο και για το αυτονοητο!
Σε καθε περιπτωση θα ενημερωνω για καθε κινηση που κανω!
Ευχαριστω και να ξερετε (ειδα αρκετους να το γραφουν) οτι ο στρατος δεν προκύπτει απο Πουθενα οτι ειναι Ανωτερος απο αλλα σωματα! Αν δεν εχει νομοθετήσει Την συνυπηρετηση οπως η Αστυνομια και το λιμενικο προβλημα τους!

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Καλα τα λες κ ορθα θα πραξεις! ειμαι σιγουρος οτι στο τελος θα δικαιωθεις κ ειναι καιρος να πατησουμε ολοι σε μια αποφαση δικαστηριου-δεδικασμενο ωστε να μην χρειαζεται να τρεχουμε για αυτονοητα πραγματα! ο ελληνικος στρατος φαινεται οτι δεν σεβεται κ δεν εκτιμα την -οικογενεια-! περιμενουμε να μας ενημερωσεις για τις ενεργειες σου! καλο κουραγιο!
antreas85
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 10:43 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από antreas85 »

Καλησπερα... Ειμαι υπαξιωματικος στην αεροπορια και σκεφτομαι να κανω πολιτικο γαμο με την κοπελα μου τον σεπτεμβριο... Η κοπελα μου ειναι εποπ στρατολογικο... Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι παιζει με την συνυπηρετηση; Θα περιμενω τις επομενες μεταθεσεις ή θα υπαρξει αποσπαση; Ο υφιπουργος ειχε αναφερει στο εθνος στις 18/2/10 κατι μετρα και με την συνυπηρετηση υποχρεωτικη και με αποσπαση... Ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων...
SOTHRIS

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από SOTHRIS »

Γειά σας, είμαι λιμενοφύλακας επί 8 χρόνια η γυναίκα μου κατατάχτηκε πριν 2 μήνες στον Ε. Σ. Ως ΕΠ. ΟΠ. Ποιος τραβάει τον άλλο για την συνυπηρέτηση ο αρχαιότερος ή το αρχαιότερο σώμα;
Δημητρης

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ειμαι Αρχ/κας στην Ελ. Ασ. , η γυναικα μου ειναι Επιλοχιας στην Πολεμικη Αεροπορια και υπηρετουμε στην Αθηνα. Το 2012 παιρνει το βαθμο του Αρχισμηνια, αν υποθεσουμε τοτε οτι παιρνει μεταθεση για Λαρισα θα την ακολουθησω, ομως το 2015 παιρνω τον βαθμο του Ανθ/μου και Ειμαι ανωτερος ενω εκεινη παραμενει Αρχισμηνιας εως το 2017, μπορει αυτο να εχει ως συνεπεια τη μεταθεση μας απο την Λαρισα. Ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Συναδερφε δυστυχως αυτα που αναφερεις σχετικα με τα ετη προαγωγης θα ισχυαν αν η γυναικα σου ηταν αστυνομικος καθως ο στρατος δεν προβλεπει υποχρεωτικα συνυπηρετηση οπως η αστυνομια αλλα μονο κατ'εξυπητρετηση κ οπως τους βολευει. Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα κ θελουν πολυ ψαξιμο. Ισως χρειαστει να βαλεις δικηγορο κ να απευθηνθεις στην ποασυ. Πολλοι συναδερφοι εχουν το ιδιο προβλημα αλλα δεν υπαρχει παγια λυση. Πρεπει μαλιστα να κανεις αμεσα ενεργειες γιατι μπορει να παρει καμια μεταθεση κ να τρεχεις τελευταια στιγμη...
andrep64
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Συναδελφε, το ΠΔ 100/2003 παρ.17 αναφερει οτι ο κατωτερος ακολουθει τον ανωτερο, οποτε αν η συζυγος ειναι ανωτερη τοτε η αστυνομια θα σου κανει μεταθεση να την ακολουθησεις!
Οταν εσυ γινεις ανωτερος τοτε θα κανεις χρηση του ιδιου αρθρου για να σε ακολουθησει αυτη οπου πας! Αυτη την στιγμη, επαναλαμβανω οτι εν νομικη ισχυ ειναι το ΠΔ 100/2003 και οχι οποιαδηποτε αλλη αποφαση οποιουδηποτε στρατηγου! Τους τα θετεις υποψην τους δια της καταλληλης αναφορας (παντα γραπτης και με αριθμο πρωτοκολλου) και αστους να ψαχνονται! Εχω ιδια πειρα και παρομοια υποθεση οπου αρχικα απαντησαν (ψελλισαν μαλλον... Δεν προβλεπεται απο τις διαταξεις... Κλπ και οταν επανηλθαμε με αναφορα. Του στυλ... Ποιος τις χεζει τις διαταξεις και οτι υπαρχει νομος που η μη εφαρμογη του επιφέρει ποινικες ευθυνες για αυτους που δεν τον εφαρμοζουν, η απαντηση δεν επιδοθηκε και γυρισε για επανεξεταση γιατι καπποιος δεν ενημερωσε σωστα τον ναυαρχο... (ουτε το ΠΔ 1000/2003) δεν μπηκαν στον κοπο να διαβασουν. Τους το δωσαμε εμεις σε δευτερο χρονο!
Αντιμετωπιζουν το προσωπικο με τροπο απαραδεκτο λεσκαι τους τρως το ψωμι!
Παρακαλαω να απορριψουν το αιτημα... Να παω στα διοικητικα και να παρω αποφαση για παντα!
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Προσεξε ομως κατι σημαντικο, οτι το πδ 100/2003 υπογραφεται απο τον υπουργο δημοσιας ταξης κ τον προεδρο της δημοκρατιας ειναι συμφωνος και αναφερεται στις διαταξεισ του οργανισμου του υπουργειου δημοσιας ταξησ κ της αναδιαρθωσης υπηρεσιων υπουργειου δημοσιας ταξης. δεν αναφερεται πουθενα στον ελληνικο στρατο κ τιποτα δεν υποχρεωνει τον στρατο να τον εφαρμοσει ! ουτε ακομα κ να τον γνωριζουν δεν ειναι υποχρεωμενοι ως νομο της αστυνομιασ-υπουργειου προστασιας του πολιτη ! ειναι καθαρα δικος μας νομος κ δεν εφαρμοζεται αλλου. για να ειχε εφαρμογη θα επρεπε να ειχε συνυπογραφει απο τον υπουργο αμυνας. οποτε πρεπει να ψαχτειτε αλλιως πατωντας σε αλλον νομο κ ισως σε αυτον του αρθρου 21 του συταγματος ''προστασια της οικογενειας κ του γαμου''.
ο στρατος δεν εχει σχετικη διαταξη νομου για συνυπηρετηση κ δεν εφαρμοζουν ουτε οτι ο κατωτερος ακολουθει τον ανωτερο αλλα κανουν τις μεταθεσεις οπως τους βολευει.
MARIA

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από MARIA »

Ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που ο συζυγος ειναι αξιωματικος πεζικου και η συζυγος στην αεροπορια; Εχω ακουσει πως αν δεν εχεις βυσμα η συνυπηρετηση δεν γινεται και πολλοι καταφευγουν στα δικαστηρια. ευχαριστω εκ των προτερων!
andrep64
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 7:25 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Εμενα παντως με την σωστη αναφορα που υποβαλαμε εγινε δεκτη η συνυπηρετηση και ετσι εγω ο Ανθυπαστυνομος τραβαω την Αρχικελευστη συζυγο μου !
Το πδ 100/2003 εχει νομικη ισχυ ως νομος του κρατους και αυτα που λες συναδελφε δεν ισχυουν οτι ισχυουν μονο για την αστυνομια κλπ! Σε καθε υπηρεσια υπαρχουν νομικοι συμβουλοι που ενημερωνουν την ηγεσια για την αναλογικοτητα των νομων και τα υπολοιπα... !
Μαρια... Υπαρχει διαταγη του ΓΕΕΘΑ που λεει για την συνηπηρετηση http://www.hellenicnavy.gr/images/Synypiretisi2.jpg διαβασε την και κινησου αναλογα! Και μην φοβηθεις να τους τρεξεις στα διοικητικα δικαστηρια!
Δημητρης

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ειμαι Αρχ/κας στην Ελ. Ασ. Και η γυναικα μου Αρχισμηνιας στην Πολ. Αερ. Βασει του Ν.300/2003 ακολουθει ο κατωτερος τον ανωτερο. Ποιος απο τους δυο θεωρειται ανωτερος... Μετραει ποιος πηρε πρωτος τον βαθμο...
andrep64

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από andrep64 »

Ακριβως ετσι! Προσεξε να κανει (η γυναικα σου) σωστη αναφορα! Υπαρχει η αρχη της ισοτητος και της αναλογικοτητας και πρεπει να το κανουν! Αν εχεις δυσκολιες το email μου ειναι andreaspoulos@gmail.com!
μαρια

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από μαρια »

Τι εννοείς σωστή αναφορά;
bill79

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από bill79 »

Παιδιά καλησπέρα, είμαι Αρχιφύλακας στην Αστυνομία και η γυναίκα μου καινούργια λιμενοφύλακας (νεοεξερχόμενη). Το λιμενικό δεν δέχεται το Π. Δ.100/2003 σύμφωνα με το οποίο την "τραβάω" λόγω αρχαιότητας, αλλά σύμφωνα με το Π. Δ.33/2009 (δικό του διάταγμα) λέει ότι είναι υποχρεωμένη να υπηρετήσει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στην περιοχή τοποθέτησής της. Τι μπορούμε να κάνουμε; Υπ' όψιν, γραπτή απάντηση της αρνησης δεν έχουμε λάβει ακόμα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες