Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

Γ Ε Ν Ι Κ Η Δ Ι Α Τ Α Γ Η
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ
1ο ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ/ΓΜΠ
Τηλέφ. (Εσωτ. ) 3235
Φ.440/38/23445 Σ.4960
Αθήνα 08 Οκτ 2001

ΘΕΜΑ: Μέριμνα υπέρ Στρατιωτικού Προσωπικού

1. Σας γνωρίζουμε ότι στα πλαίσια της μέριμνας για το στρατιωτικό προσωπικό και προκειμένου να διευκολυνθούν τα στελέχη που είναι γονείς με αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις και έντονα κοινωνικά προβλήματα, καθορίζεται η χορήγηση απαλλαγής την επομένη εικοσιτετράωρης υπηρεσίας διανυκτερεύσεως για:

Α. Το γυναικείο στρατιωτικό προσωπικό που έχει τρία τέκνα και άνω εκ των οποίων τουλάχιστον το ένα διανύει προσχολική ηλικία και μέχρι να φοιτήσει στην Α' τάξη Δημοτικού Σχολείου

Β. Τα στελέχη (άνδρες ή γυναίκες):
(1) Που έχουν τέκνο ή σύζυγο με ειδικές ανάγκες - σοβαρά νοσήματα, όπως αυτά αναφέρονται στο (α) σχετικό και εφόσον συμβιούν με αυτά.
(2) Που τελούν σε χηρεία ή είναι διαζευγμένα ή εν διαστάσει ή ανύπαντρα εφόσον έχουν την επιμέλεια τέκνων τους και μέχρι αποφοιτήσεως τους από τη Γ' τάξη Γυμνασίου.

2. Τα παραπάνω μέτρα να έχουν εφαρμογή σε συνδυασμό με ότι ισχύει με το (β) όμοιο για τις υπηρεσίες διανυκτερεύσεως σε ημέρες αργίας.

3. Το (γ) σχετικό παύει να ισχύει και να καταστραφεί με τη λήψη του παρόντος.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από illy »

Μπράβο zzzzzz, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου... Και φυσικά αναφέρομαι κσι στα 3 topics που παρέθεσες τις διαταγές! Ευχαριστούμε πολύΕικόνα

No_aRmY
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:49 am
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από No_aRmY »

funepop έγραψε: Καλησπέρα είμαι 23 χρονών και έχω δυο παιδάκια. Έκανα τα χαρτια μου για εποπ και ο ανδρας μου είναι ήδη. Θα ήθελα να ρωτήσω όποια ή όποιον ξέρει εκτος απο +υπηρέτηση Υπάρχουν αλλα προνόμια .
για μενα δεν ηπαρχει καμια μεριμνα στον ες αν δεν εισαι συνταγ Ταξια στρατ και ου το καθεξεις γλιοδης υποκιμενο
Σορρυ για την απαντηση αλλα ξεσπαω...
No_aRmY
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:49 am
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από No_aRmY »

zzzzzz έγραψε:γ ε ν ι κ η δ ι α τ α γ η
Γενικο επιτελειο στρατου
1ο επιτελικο γραφειο/γμπ
Τηλέφ. (εσωτ. ) 3235
Φ.440/38/23445 ς.4960
Αθήνα 08 οκτ 2001

Θεμα: μέριμνα υπέρ στρατιωτικού προσωπικού

1. Σας γνωρίζουμε ότι στα πλαίσια της μέριμνας για το στρατιωτικό προσωπικό και προκειμένου να διευκολυνθούν τα στελέχη που είναι γονείς με αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις και έντονα κοινωνικά προβλήματα, καθορίζεται η χορήγηση απαλλαγής την επομένη εικοσιτετράωρης υπηρεσίας διανυκτερεύσεως για:

Α. Το γυναικείο στρατιωτικό προσωπικό που έχει τρία τέκνα και άνω εκ των οποίων τουλάχιστον το ένα διανύει προσχολική ηλικία και μέχρι να φοιτήσει στην α' τάξη δημοτικού σχολείου

Β. Τα στελέχη (άνδρες ή γυναίκες):
(1) που έχουν τέκνο ή σύζυγο με ειδικές ανάγκες - σοβαρά νοσήματα, όπως αυτά αναφέρονται στο (α) σχετικό και εφόσον συμβιούν με αυτά.
(2) που τελούν σε χηρεία ή είναι διαζευγμένα ή εν διαστάσει ή ανύπαντρα εφόσον έχουν την επιμέλεια τέκνων τους και μέχρι αποφοιτήσεως τους από τη γ' τάξη γυμνασίου.

2. Τα παραπάνω μέτρα να έχουν εφαρμογή σε συνδυασμό με ότι ισχύει με το (β) όμοιο για τις υπηρεσίες διανυκτερεύσεως σε ημέρες αργίας.

3. Το (γ) σχετικό παύει να ισχύει και να καταστραφεί με τη λήψη του παρόντος.

Απο διαταγες να φανε και η κοτες στην πραξη τη γινεται; 14 αναφορες για μεταθεση μια μυνηση και 3400 στα δικαστιρια και που ειναι η μεταθεση Που δεν πηρα ; ποια μεριμνα βρε παιδια , 3 παιδια εχω το Ενα με ειδηκες αναγκες... και να η αναφορεσ Και να παρουσιαστο στο ΓΕΣ και να τα βισματα και τελικα τι εκανα τ ι π ο τ α απλα εβαλα φω τια το γραφειο του δκτη μου ! !
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

Αυτα που αναφερει εδω ειναι για απαλλαγες και αδειες οχι για μεταθεσεις... κριμα παντως που ολα αυτα τα διαταγματα μενουν μονο στα χαρτια... τι να πω καλο κουραγιο σου ευχομαι και μακαρι να σου ερθουν ολα καλυτερα στο μελλον
Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας, παρακολουθούσα τη συζήτησή σας κι επειδή υπηρετώ ήδη στον Ες θα ήθελα να διορθώσω το σχόλιο σχετικά με τις μητέρες. Η γυναίκα στρατιωτικός δικαιούται να λάβει 14 μήνες άδεια κυήσεως-λοχείας και πέραν τούτου δε λαμβάνει καμία άλλη διευκόλυνση, ούτε με ελαστικότερο ωράριο, ούτε με επιπλέον απαλλαγές (εξαιρούνται οι πολύτεκνες). Πάντως ισχύει φυσικά ότι δεν βγαίνουν και οι δύο σε ασκήσεις.

katerina...
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 2:15 am
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από katerina... »

Καλημερα... Ξερει κανεις εαν υπαρχουν στα στρατοπεδα σπιτια και για τους εποπ... ; εαν δικαιουνται δηλαδη οχι απλο δωματιο... Σπιτι εννοω... Ευχαριστω...
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Υπαρχει σειρα προτεραιοτητας στα στρατιωτικα οικηματα. Αναλογως τα χρονια υπηρεσιας συγκεντρωνεις και μορια
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
katerina...
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 2:15 am
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από katerina... »

Καλησπερα... Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχουν σπιτια για εποπ στα στρατοπεδα... ; κι αν ναι που... ; οχι δωματιο... Σπιτι για ζευγαρι η οικογενεια...
Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας ειμαι επιλαχουσα ΕΠΟΠ. Διαζευγμενη κ εχω ενα παιδακι. Γνωριζει καποιος να μου πει αν υπαρχει καποια διευκολυνση ας το πω. Οσο αφορα τις μεταθεσεις κ το ωραριο; Σας ευχαριστω πολυ.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Marina2 »

Κανονικά θα επρεπε να υπάρχουν πολλα ειδικά για τις γυναικές με παιδάκια, χωρις βεβαια να θέλω να σε απογοητευσω, εχω ψαξει αρκετα μέσω ιντερνετ και εχω βρει άρκετά παράπονα γυναικών για τετοια θεματα. Ωστόσο μπορει να ειναι μεμονωμένα περιστατικά και να ειναι θέμα μονάδας και διοικητή και αν με το καλό μπεις να ειναι ολα οκ. Τωρα τι να σω πω; Καλη επιτυχία.
Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Σε ευχαριστω πολυ. να εισαι καλα.
dimarxos007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από dimarxos007 »

Καλησπέρα υπάρχει διαταγή για τις υπηρεσίες για τους έγγαμους... Θα τα βάλεις όμως με τους συναδέρφους σου η με την ιεραρχία; Άσε που θα σε φάει ενα κάρο λεφτά ο δικηγορός...
dimarxos007
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από dimarxos007 »

Υπάρχουν διαταγές για συζευμένα στελέχη... Αν θέλεις σου δίνω το Φ.
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Lxias »

dimarxos007 έγραψε: Καλησπέρα υπάρχει διαταγή για τις υπηρεσίες για τους έγγαμους... Θα τα βάλεις όμως με τους συναδέρφους σου η με την ιεραρχία; Άσε που θα σε φάει ενα κάρο λεφτά ο δικηγορός...

Nαι φίλε μου υπάρχει ΠΔ4-51/2008 οι έγγαμοι με τέκνα εκτέλουν άλλες στον αριθμό υπηρεσίες, είναι στην κρίση του Δκτή αναφέρει η διαταγή και φυσικά παίζει ρόλο ο βαθμός που έχεις. Μ. ΕΠΟΠ. Λχίας 4-3-2002. Δεν τα βάζεις με τους συνάδελφους σου, πρόεχει η οικογένεια σειρούλα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες