Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
funepop
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από funepop »

Καλησπέρα είμαι 23 χρονών και έχω δυο παιδάκια. Έκανα τα χαρτια μου για εποπ και ο ανδρας μου είναι ήδη. Θα ήθελα να ρωτήσω όποια ή όποιον ξέρει εκτος απο +υπηρέτηση Υπάρχουν αλλα προνόμια .
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

υπαρχει μειωμενο ωραριο για τη μητερα, απολλαγη απο νυχτερινες υπηρεσιες και απο πολλοι-ημερες ασκησεις... αυτα εχω διαβασει σε διαφορες σελιδες για το θεμα
funepop
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από funepop »

zzzzzz έγραψε:υπαρχει μειωμενο ωραριο για τη μητερα, απολλαγη απο νυχτερινες υπηρεσιες και απο πολλοι-ημερες ασκησεις... αυτα εχω διαβασει σε διαφορες σελιδες για το θεμα
Καλημέρα μπορείς να μου πεις μερικές σελίδες

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από illy »

funepop έγραψε: Καλησπέρα είμαι 23 χρονών και έχω δυο παιδάκια. Έκανα τα χαρτια μου για εποπ και ο ανδρας μου είναι ήδη. Θα ήθελα να ρωτήσω όποια ή όποιον ξέρει εκτος απο +υπηρέτηση υπάρχουν αλλα προνόμια.
Μπράβο πολύ ωραία ερώτηση διότι είναι κάτι που με ενδιαφέρει κ εμένα άμεσα!!! Πάντως έχω την εντύπωση πως με 2 παιδιά ένας από τους δύο δεν βγαίνει σκηνάκια...
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

αν κανεις τον κοπο να παρεις ενα τηλ σε καποιο στρατολογικο γραφειο θα σε ενημερωσουν. επισης μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο google εχει αρκετα αρθρα...
funepop
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από funepop »

ναι Zzzzz, μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Σε παρακαλω

funepop
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από funepop »

Mηπως μπορει καποιος να μου πει καμια συγκεκριμενα που θα βρω πληροφοριες γιαυτο το θεμα
Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

oxi, ο καθενας πεταει μια χαζομαρα χωριςε να μπορει να την στηρίξει καπου.
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

Για τη μητέρα δημόσιο υπάλληλο προβλέπεται μετά τη λήξη της άδεια λοχείας άδεια ανατροφής (εννέα μήνες απουσία από την εργασία ή μειωμένο ωράριο μέχρι την ηλικία των τεσσάρων ετών του παιδιού). Όμως, ο πατέρας δημόσιος υπάλληλος δεν δικαιούται την παραπάνω άδεια.
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

περισσοτερα δεν θυμαμαι... ξερω σιγουρα ομως οτι το μειωμενο ωραριο ισχυει για ολο το δημοσιο και η απαλλαγη απο καποιες ασκησεις ισχυει σιγουρα στο στρατο...
Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι 2 σειρα εποπ εγγαμος με 3 παιδια, στη μοναδα που υπηρετω ενασ αξκοσ με μια εποπ ειναι παντρεμενοι με ενα παιδι, στα 12 ημερα στισ ασκησεισ και στισ νυχτερινεσ η διαταγη για μεριμνα προσωπικου προβλεπει ενασ εκ των δυο να μη παιρνει μεροσ οπωσ και γινεται καθωσ και οι υπηρεσιεσ τουσ να μην ειναι τισ ιδιεσ μερεσ. Επισησ θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιοσ αν υπαρχει διαταγη για μικροτερο αριθμο υπηρεσιων στουσ εγγαμουσ με τεκνα ή αν εφαρμοζεται αυτο το μετρο σε καποια αλλη μοναδα (ολοι οι εποπ στη μοναδα μου απο 1 σειρα εωσ 6 κανουμε 7 υπηρεσιεσ)
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από illy »

Ναι, αυτό με τα σκηνάκια ισχύει... Ξέρεις αν για τις γυναίκες που έχουν παιδιά ισχύει το μειωμένο ωράριο κ αν ισχύει ότι μπορούν να αποστρατευτούν στα 45; Κοίταξε να δεις, οι υπηρεσίες παίζουν, πάνω κάτω είναι παντού το ίδιο, είναι ανάλογα την μονάδα!!! Τώρα για το αν έχουν λιγότερες υπηρεσίες επειδή υπάρχουν παιδιά δεν το γνωρίζω κ καλό θα ήταν να μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει διότι με ενδιαφέρει κ εμένα

Anonymous

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερω τρεις περιπτωσεισ μητερων στο στρατο στισ οποιεσ το ωραριο ειναι το ιδιο, σε μια περιπτωση το ζευγαρι δεν εχει που να αφησει το παιδι το πρωι μεχρι να περασει το σχολικο, εκει ο δκτησ δινει υπηρεσιακο σημειωμα για να παει μια ωρα αργοτερα η μητερα ή ο πατερασ στη δουλεια. Για τα 45 ετοι δεν γνωριζω τιποτα
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙς

Γ Ε Ν Ι Κ Η Δ Ι Α Τ Α Γ Η

ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ
ΔΝΣΗ ΜΕΡΙΜΝΑς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ/1α
Τηλέφ. (Εσωτ. ) 3235
Φ.440/33/765754 Σ.77
Αθήνα,30 Μαϊ 2005

ΘΕΜΑ: Μέριμνα Υπέρ Στρατιωτικού Προσωπικού
ΣΧΕΤ: α. Φ.440/39/25220/Σ.5449/30 Οκτ 2001/ΓΕΣ/1ο ΕΓ/ΓΜΠ β. Ν.3257/2004

1. Στα πλαίσια της μέριμνας για το στρατιωτικό προσωπικό και προκειμένου να διευκολυνθούν ευαίσθητες κατηγορίες στελεχών, με γνώμονα την προστασία της πολύτεκνης οικογένειας, την προστασία των ατόμων που αντιμετωπίζουν έντονα κοινωνικά-οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα, λόγω της παρουσίας ατόμων με ειδικές ανάγκες στην οικογένειά τους, καθορίστηκαν τα παρακάτω:

Α. Για τις πολύτεκνες οικογένειες (συμπεριλαμβανομένων και όσων έχουν 3 τέκνα):

(1) Κατά προτεραιότητα μετάθεσή τους στις φρουρές επιθυμίας τους έναντι των άλλων στελεχών, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν (ύπαρξη θέσεων στις υπόψη φρουρές, ανάλογες με το Όπλο ή Σώμα που ανήκουν και το βαθμό που κατέχουν).

(2) Παραμονή στις φρουρές προτίμησης-συμφερόντων ως εξής:
(α) Μέχρι 10 συνεχή έτη στις φρουρές Ν. Έβρου (πλην Αλεξ/πολης)-Νήσων ΠΕ ΑΣΔΕΝ (πλην Κρήτης).
(β) Μέχρι 6 χρόνια, στις λοιπές φρουρές, με δυνατότητα παράτασης άλλα 2 χρόνια, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν και η παραμονή τους δε θα καθιστά δυσχερή και τη μετάθεση άλλων στελεχών στις υπόψη φρουρές.
(γ) Οι ανωτέρω χρόνοι παραμονής στις φρουρές προτίμησης -συμφερόντων, θα υλοποιούνται με την προϋπόθεση ότι είναι δυνατή η συμπλήρωση του απαιτούμενου ΧΔ στο βαθμό ή θα δύναται να συμπληρωθεί μετά τη λήξη του χρόνου παραμονής και δε θα δημιουργούνται προβλήματα στην εξέλιξη των στελεχών (φοίτηση σε σχολεία, απόκτηση εμπειριών ανάλογων με το βαθμό και την προέλευση κλπ).

(3) Στέγαση στα ΣΟΑ-ΣΟΜΥ κατ΄ εξαίρεση (χωρίς μόρια), με μέγιστο χρόνο στέγασης στην ίδια φρουρά, όπως παρακάτω:
(α) Έγγαμοι με 4 παιδιά και άνω, για 5 χρόνια. - 2 - . /.
(β) Έγγαμοι με 3 παιδιά, για 3 χρόνια.

(4) Παραθερισμός στα ΚΑΑΥ κατά προτεραιότητα (όχι βάσει μορίων) και σε παραθεριστική σειρά της επιθυμίας τους, εφόσον είναι δυνατόν.

(5) Παραθερισμός των τέκνων σε ιδιωτικές παιδικές κατασκηνώσεις κατά προτεραιότητα (όχι βάσει μορίων) χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο παραθερισμός στο ίδιο ημερολογιακό έτος σε ΚΑΑΥ.

Β. Για τους έχοντες τέκνο ή σύζυγο με ειδικές ανάγκες:

(1) Κατά προτεραιότητα μετάθεσή τους στις φρουρές επιθυμίας τους, έναντι όλων των άλλων στελεχών, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν (ύπαρξη θέσεων στις υπόψη φρουρές, ανάλογες με το Όπλο ή Σώμα που ανήκουν και το βαθμό που κατέχουν).

(2) Επιδίωξη για απεριόριστο χρόνο παραμονής στις φρουρές επιθυμίας τους, με γνώμονα την ύπαρξη ειδικού κέντρου για την αποκατάσταση της υγείας του προστατευόμενου μέλους. Να λαμβάνεται υπ΄ όψη ότι μετά από οποιαδήποτε υποχρεωτική για την εξέλιξη του στελέχους μετακίνηση αυτό θα τοποθετείται σε φρουρά επιθυμίας του ανάλογα με την πάθηση -κατάσταση υγείας του προστατευόμενου μέλους (Γνωμάτευση Επιτροπής Απαλλαγών) .

(3) Στέγαση στα ΣΟΑ-ΣΟΜΥ κατ΄ εξαίρεση (χωρίς μόρια), με μέγιστο χρόνο στέγασης, τα 5 χρόνια. Ακολούθως και εφόσον ο δικαιούχος παραμείνει στη Φρουρά, επιτρέπεται να ξαναστεγαστεί σε ΣΟΑ μετά την παρέλευση 5ετίας.

(4) Παραθερισμός στα ΚΑΑΥ κατά προτεραιότητα (όχι βάσει μορίων) και σε παραθεριστική σειρά της επιθυμίας τους, εφόσον είναι δυνατόν.

(5) Παραθερισμός των τέκνων σε ιδιωτικές παιδικές κατασκηνώσεις κατά προτεραιότητα (όχι βάσει μορίων).

2. Τονίζεται ότι ως προστάτες ΑΜΕΑ χαρακτηρίζονται οι δικαιούμενοι μειωμένο ωράριο , σύμφωνα με το (β) σχετικό .

3. Οι συναρμόδιοι φορείς του ΓΕς παρακαλούνται για την τροποποίηση όλων των εν ισχύ σχετικών διαταγών αρμοδιότητάς τους, σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στην παρούσα.
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μέριμνα για το στρατιωτικό προσωπικό

Δημοσίευση από zzzzzz »

Γ Ε Ν Ι Κ Η Δ Ι Α Τ Α Γ Η
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ
1ο ΕΠΙΤΕΛΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ/ΓΜΠ
Τηλέφ. (Εσωτ. ) 3235
Φ.440/37/23594 Σ.4957
Αθήνα 04 Οκτ 2001

ΘΕΜΑ: Μέριμνα υπέρ Στρατιωτικού Προσωπικού

1. Στα πλαίσια της μέριμνας για το στρατιωτικό προσωπικό και ειδικότερα για συζευγμένα στελέχη του Στρατού Ξηράς που έχουν τέκνα, συνυπηρετούν και συμμετέχουν από κοινού σε δραστηριότητες ή καταστάσεις οι οποίες απαιτούν διανυκτέρευση (ασκήσεις, επιφυλακή κλπ) εξαιρουμένων των ορισθέντων σε 24ωρη υπηρεσία, αποφασίζονται τα παρακάτω:

Α. Να αποδεσμεύονται οι μητέρες που έχουν ανήλικα τέκνα και συμμετέχουν ταυτόχρονα με τους συζύγους τους σε ασκήσεις, επιφυλακή που απαιτούν διανυκτέρευση.

Β. Η αποδέσμευση αυτή να γίνεται με τη λήξη του μεσημβρινού ωραρίου και επαναφορά με την έναρξη του την επομένη, όπως αυτά καθορίζονται από το καθημερινό πρόγραμμα ωρών υπηρεσίας και εκπαιδεύσεως.

Γ. Η μετακίνηση από και προς τους χώρους ασκήσεων να γίνεται με μέριμνα των Μονάδων - Συγκροτημάτων -Σχηματισμών.

2. Τα παραπάνω μέτρα ισχύουν και για τις μονογονεΪκές οικογένειες με αρχηγό πατέρα ή μητέρα δηλαδή στελέχη σε χηρεία, διαζευγμένα, σε διάσταση ή ανύπαντρα, που έχουν την επιμέλεια ανήλικων τέκνων και συγκατοικούν με αυτά καθώς και για στελέχη με ανήλικα παιδιά, συζευγμένα με στρατιωτικούς, οι οποίοι- ες τοποθετούνται σε Επιχειρήσεις Υποστήριξης Ειρήνης (Στρατηγεία ΕΥΕ, Μονάδες ΕΥΕ, Αποστολές ΟΗΕ ) και για όσο διάστημα υπηρετούν σε αυτές τις θέσεις.

3. Οι μητέρες που έχουν τέκνα με ειδικές ανάγκες καθώς και τα στελέχη ('άντρες ή γυναίκες) που έχουν σύζυγο με ειδικές ανάγκες, λόγω των ιδιαίτερα αυξημένων οικογενειακών υποχρεώσεών τους, απολαμβάνουν του ιδίου ευεργετήματος.

4. Των παραπάνω μέτρων εξαιρούνται ο Δκτής και οι Δντές 2ου και 3ου ΕΓ-Γραφείου.

5. Εφαρμογή της παρούσης από λήψεως
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης