Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Nassos έγραψε:Καταδρομέας + φακοί επαφής = κακή ιδέα.


θα συμφωνήσω. Ειδικά στις ασκήσεις το να έχεις φακούς και να πέφτει σε χώματα και σε λάσπες δεν νομίζω να είναι ότι καλύτερο
Γιάννης

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Γιάννης »

Παιδιά μια ερώτηση έχω. Μπαίνω με την Α ΕΣΣΟ,8/2 παρουσιάζομαι Λαμία. Θέλω να δηλώσω πεζονάυτες, όμως έχω μυωπία (2,75 σε κάθε μάτι). Ξέρω πως είμαι Ι1, και μπορώ να μπω στις ειδικές δυνάμεις (νομίζω εκτώς αλεξιπτωτιστών), αλλά λογικό δεν είναι να προτιμούν άτομα χωρίς κανένα πρόβλημα; Δηλαδή πρακτικά τα γυαλιά δεν θα είναι πρόβλημα, αρχικά για να με πάρουν και έπειτα στις ασκήσεις κτλ... ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γιάννης έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση έχω. Μπαίνω με την Α ΕΣΣΟ,8/2 παρουσιάζομαι Λαμία. Θέλω να δηλώσω πεζονάυτες, όμως έχω μυωπία (2,75 σε κάθε μάτι). Ξέρω πως είμαι Ι1, και μπορώ να μπω στις ειδικές δυνάμεις (νομίζω εκτώς αλεξιπτωτιστών), αλλά λογικό δεν είναι να προτιμούν άτομα χωρίς κανένα πρόβλημα; Δηλαδή πρακτικά τα γυαλιά δεν θα είναι πρόβλημα, αρχικά για να με πάρουν και έπειτα στις ασκήσεις κτλ... ευχαριστώ



Έλεος όχι ρε φίλε θα σε πάρουνε τι ειναι αυτά που λες
RAM

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από RAM »

Καλησπερα!
Με 4 βαθμους μυωπια πρεπει να φοραω παντα γυαλια στις ασκησεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Για λόγους υγείας οπωσδήποτε και μόνο γυαλιά. Δεν θα ήθελες πχ να φοράς φακούς και κάποια στιγμή να μπεί σκόνη μέσα στα μάτια σου.

Απλά είναι σπαστικό κάθε λίγο και λιγάκι να καθαρίζεις τα γυαλιά από τις διάφορες βρωμιές.
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Ενας φιλος μου υπηρετησε καταδρομεας και φορουσε φακους αρκετα συχνα! Εκει που δε φορουσε ποτε τους φακους ηταν στο ερπινγκ κυριως, και γενικα οτι ειχε σχεση με χωμα λασπη κτλ! Παντως γενικα τους φορουσες αρκετα συχνα
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από K.G »

Εχω 2 βαθμους μειωπια ειμαι μεσα στα ορια οποτε οκ.

θελω να ρωτησω τι γνωμη σας με το πως να δρασω οταν παρουσιαστω και με ρωτήσουν εκει:

1) αν το δηλώσω κανονικά θα με εξετάσουν επιπροσθετα στα ματια μου για να το διαπιστώσουν και αυτοί και θα με υποχρεώνουν να φοράω συνεχεια γυαλιά; Σκεφτομαι να φοράω φακούς για ανεση. Θα με αφήνουν όμως;

2) να μην το δηλώσω και να παω κατευθείαν φορόντας φακους και να τελιώσει το θεμα ή παλι θα με δουν και θα με διοξουν επιδη λεω ψεματα;

αν θελετε λυστε μου τη απορία!

ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

K.G έγραψε:Εχω 2 βαθμους μειωπια ειμαι μεσα στα ορια οποτε οκ.

θελω να ρωτησω τι γνωμη σας με το πως να δρασω οταν παρουσιαστω και με ρωτήσουν εκει:

1) αν το δηλώσω κανονικά θα με εξετάσουν επιπροσθετα στα ματια μου για να το διαπιστώσουν και αυτοί και θα με υποχρεώνουν να φοράω συνεχεια γυαλιά; Σκεφτομαι να φοράω φακούς για ανεση. Θα με αφήνουν όμως;

2) να μην το δηλώσω και να παω κατευθείαν φορόντας φακους και να τελιώσει το θεμα ή παλι θα με δουν και θα με διοξουν επιδη λεω ψεματα;

αν θελετε λυστε μου τη απορία!

ευχαριστω



Προσωπικά με έχεις κουράσει με το πρόβλημα που έχεις με την μυωπία σου, στο έχω πει 3-4 φόρες με τους βαθμούς που έχεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να γράφεις συνέχεια το ίδιο πράγμα. Δηλαδή έλεος

Θα παρουσιαστείς με γυαλιά θα τους πεις την αλήθεια οπότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι κάτι, από εκεί και πέρα θα κρίνεις μόνος σου αν θα πρέπει να φοράς γυαλιά η φακούς
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από K.G »

Οκ γνωριζω οτι δεν εχω θεμα με τους βαθμους το εγραψα κιολας και παραπανω, απλα ρωτησα καποια νεα πραγματα.

οκ ευχαριστω
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

greek army εισαι το ατομο που σεβομαι περισσοτερο απο καθε αλλο σε αυτο το φορουμ... Αλλα σε παρακαλω πολυ μη νευριαζεις με τις αποριες των ψαρούληδων... Εικόνα
Παύλος Κ.

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Παύλος Κ. »

Χέρεται. Έχω μυωπία 1.25 και άλλο τόσο αστιγματισμό. Τελειώνει η αναβολή μου και σκέφτομαι να πάω ΜΑΚ ή ΠΝ. Βλέπω χωρίς γυαλλιά αλλά με κουράζει πολύ. Θα μπορώ να ανταποκριθώ στις ασκήσεις φορώντας γυαλιά ή φακούς
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

Παύλος Κ. έγραψε:Χέρεται. Έχω μυωπία 1.25 και άλλο τόσο αστιγματισμό. Τελειώνει η αναβολή μου και σκέφτομαι να πάω ΜΑΚ ή ΠΝ. Βλέπω χωρίς γυαλλιά αλλά με κουράζει πολύ. Θα μπορώ να ανταποκριθώ στις ασκήσεις φορώντας γυαλιά ή φακούς


Ναι φίλε μου... Ξέρεις ποσα άτομα είναι έτσι... Αλλα αν δεν φοράς φακούς συνέχεια θα σε ζορίσουνε στην αρχη στης ασκησεις. Το γυαλί καλύτερο

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
35M.K 310 lele
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2011 6:49 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από 35M.K 310 lele »

pantzos4 έγραψε:
Παύλος Κ. έγραψε:Χέρεται. Έχω μυωπία 1.25 και άλλο τόσο αστιγματισμό. Τελειώνει η αναβολή μου και σκέφτομαι να πάω ΜΑΚ ή ΠΝ. Βλέπω χωρίς γυαλλιά αλλά με κουράζει πολύ. Θα μπορώ να ανταποκριθώ στις ασκήσεις φορώντας γυαλιά ή φακούς


Ναι φίλε μου... Ξέρεις ποσα άτομα είναι έτσι... Αλλα αν δεν φοράς φακούς συνέχεια θα σε ζορίσουνε στην αρχη στης ασκησεις. Το γυαλί καλύτερο

εχεις δικιο παντζο... Στην κυπρο εμας οσους ειχαν μιοπια τους ελεγαν τα στελεχοι να φορανε γυαλια γιατι οι φακοι εμποδιζουν...
Θα σε ελευθερωσουμε πενταδαχτηλε η θα μας παρει ο ΧΑΡΟΣ... ΕΛΛΑΔΑ εισαι ΜΙΑ στον κοσμο αλλη καμια η ΚΥΠΡΟΣ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ..
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

Βρε οι φακοί καλή είναι... Απλά Σε αάσκηση χωματα, βρωμιές κτλ μπαίνουν στο μάτι και γυρίζει ποιο έυκολα... Εαν δεν είσαι συνιθισμένος θα σε βγάλει την ψηχη. Εγω πχ μπορουσα να τον βγαλω και να τον βαλω χωρις καθρέφτη και πολλες φορές τον καθάριζα με σάλιο η ειχα μαζί μου την θήκη για αποθίκευση τον 1αν Όταν ήμασταν πάνω στης προασκήσειςμεχρι πέρας

Μακαρι ολη η ζωη να ηταν μια εκδρομη Ολη την ζωη μου τρελαμενος παοκαρα ως το τελος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες