Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Navy seal

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Navy seal »

Γεια σας παιδιά θελω μία ερωτηση να κανω, εχω γυρω στα 2.25-2,5 μυωπια και θελω για πεζοναυτες παιζει να με παρουν;
δεν εχω μετρηθει αλλα νομιζω γυρω στα 1.60 -1,65
εχω ελπιδες;

Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από steve.mc »

Εγώ από την άλλη έχω το ανάποδο πρόβλημα από πολλούς εδώ μέσα... Μετά από άπειρες προσπάθειες που έχω κάνει τα μάτια μου δεν αντέχουν τους φακούς πάνω από 3-4 ώρες... Συνεπώς φοράω μονίμως γυαλιά. Ξέρει κανείς άν θα έχω πρόβλημα με αυτό; Σίγουρα θα πάω να αγοράσω δεύτερο ίσως και τρίτο ζευγαρι βεβαια.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, απλώς έχε και ένα λαστιχάκι που τα συγκρατούν.
Άβαταρ μέλους
ProWrestler
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 19, 2018 8:22 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από ProWrestler »

Εχω σοβαρό ερώτημα! Εχω μυωπία 1,90 και 2,00

Δηλωσα ΕΔ και με βαλανε Σάμο αμφίβιο. Εχω διαβάσει πως οι φακοί ΔΕΝ κανουν μεσα στο νερο και τα γυαλιά οπως ειναι φυσικό δεν θα βολεψουν. Τι στο διαολο να κανω που μαι εξτασιασμενος (κ@υλωμενος δλδ αλλα στο πιο κοσμιο) και δε θελω να αλλαξω δλδ να παω ορεινός. Κάποια λύση ;

Ευχαριστω!

fsafa

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από fsafa »

Να πάρεις αδιάβροχα γυαλιά.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ProWrestler
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 19, 2018 8:22 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από ProWrestler »

Λογικά απ'οσο εχω δει αν ειναι να κανουν κατάδυση φοράνε τη κλασική μασκα δύτη. Αμα βαλω τους φακούς και τη μάσκα ισως μη περάσει νερο. Αλλα και να περάσει θα το παρω το ρίσκο
Εθελοντής ΛΟΚ

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Εθελοντής ΛΟΚ »

Χαίρετε,

Έχω ψάξει στο forum για μια ερώτηση που να με καλύπτει αλλά δεν έχω βρει κάτι. Θέλω πολύ να υπηρετήσω στους ορεινούς καταδρομείς αλλά έχω 4.25 μυωπία στο δεξί και 6.00 στο αριστερό μάτι. Έχω διαβάσει πως μέχρι 4.50 είναι Ι1. Γίνονται υποχρεωτικά οφθαλμολογικές εξετάσεις αν δηλώσεις βαθμό μυωπίας η γίνονται έτσι και αλλιώς; Αν δηλώσω μικρότερη μυωπία και δεν εξεταστώ, θα δεχθώ ποινικές κυρώσεις αν ανακαλυφθεί στην πορεία ότι έχω παραπάνω μυωπία (χωρίς συμμετοχή σε ατύχημα) η θα με κόψουν; Μπορώ να μην πω καν πως έχω μυωπία και να υπηρετήσω με γυαλιά; Θα με ρωτήσει κανένας ανώτερος αν με δει στην μονάδα η στις ασκήσεις; Επίσης, αν μπω το φθινόπωρο θα έχω γίνει 20 ετών και έχω ακούσει ότι παίρνουν μόνο τους 18-19ρηδες και πως αν δηλώσω ειδικές δυνάμεις στο περιοδεύων (που είχα δηλώσει) έπρεπε να πάω αμέσως αλλιώς με αλλάζουν σε απλό πεζικό. Ισχύει;

Σας ευχαριστώ γα την απάντηση εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Nick25000
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2019 4:16 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nick25000 »

Παιδια επιτρεπονται τα γυαλια ηλιου; Εχω πολυ ευαισθητα ματια και οταν εχει ηλιο ακομα και λιγο να εχει τυφλωνομαι δακρυζω και δεν μπορω να δω, ακομα και τον χειμωνα φοραω γυαλια ηλιου. Επειδη υποθετω πως απαγορευονται επιτρεπετε να φοραω καπελο; Ο στρατος μας δινει καπελο η οχι; Επισης τι μου πρωτεινετε να κανω με το προβλημα που εχω με τα ματια μου; Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; Παρουσιαζομαι 7 Φλέβαρη btw

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Θα δηλώσεις ότι έχεις φωτοφοβία, έχοντας μαζί σου και τα έγγραφα-ιστορικό από τον οφθαλμίατρο που σε παρακολουθεί. Και να επιμείνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις την όποια δραστηριότητα χωρίς τα γυαλιά ηλίου.

Αναστασης

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Αναστασης »

Χαιρετε. Και συγνωμη αν υπαρχει ηδη η ερωτηση που θα κανω.

Εχω κερατοκωνο και μυωπια και αστιγματισμο και στα δυο ματια, στο δεξι ειναι τοσο χαλια που δεν μπορω να αναγνωρισω καποιο οικειο προσωπο στο 1.5 μετρο, ο γιατρος μου οτι πολυ πιθανον να προκληθηκε απο το πολυ τριψιμο των ματιων λογω αλεργιας (ναι εχω και αλλεργια στη σκονη και στη γυρη, την τυχη μου μεσα).

Θα μπορεσω να παρω απαλλαγη η θα παω ι3 αοπλος η ι4;

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Άβαταρ μέλους
ChrisGreekArmy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 6:50 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από ChrisGreekArmy »

Έχω αστιγματισμό στο δεξί 0,5 και στο αριστερό 1 να πάω με τα γυαλιά μου στο κεεδ η να μην τα πάρω γιατί έχω συνηθίσει να μην τα φοράω και δεν έχω θέμα όταν δεν τα φοράω
nikos

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από nikos »

Καλημερα παιδια, εγω που εχω 8.5 βαθμους σε καθε ματι συν 1.5 βαθμο αστιγματισμο στο αριστερο εχω δει οτι θα ειμαι Ι3 απλα δεν γνωριζω αν θα ειμαι ι3 ενοπλο ή αοπλο. Γνωριζει κανεις να μου πει;
Ραφαήλ

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Ραφαήλ »

Παιδιά καλησπέρα με 2-2.5 βαθμούς μυωπία μπορεί κάποιος να μπει σε Σ. Υ. Κ. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση να μπει με φακούς επαφής και να αντεπεξέλθει Σε ασκήσεις πισίνας και θάλασσας. Παρακαλώ θα ήθελα απάντηση μόνο από αυτούς που γνωρίζουν πραγματικά είναι σημαντικό ...

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
GreekGod
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Δευ Ιαν 20, 2020 7:32 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από GreekGod »

Παιδιά εγώ έχω 2.25 μυωπία στο κάθε μάτι. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι2;
The only easy day was yesterday.
teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Παιδιά να ξέρετε ότι επίσης παίζουν μαλακοί φακοί που φοριούνται για ένα μήνα χωρίς να τους βγάζεις καθόλου. Γενικά δεν συνίστανται αλλά έχω δοκιμάσει 2-3 φορές και δεν είχα πρόβλημα. Οπότε θα κάνω αυτό ή θα έχω τους κανονικού φακούς και γυαλιά. Εγώ έχω 6.5 με 7.10 μυωπία ξέρετε τι θα βγω; Γενικά δεν ψήνομαι να βγω άοπλος αν και έχω ακούσει ότι πολύ το προτιμούν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες