Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από yandr »

ΙΜΔ έγραψε:Γεια σας παιδια, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν εχω παει ποτε σε γιατρο για τα ματια μου και πιστευω οτι εχω μυωπια, οταν πηγα για εξετασεις για εποπ νομιζω μου ειπαν οτι εχω καπου στα 2 στο καθε ματι με εβγαλαν ι1. Τι πρεπει να κανω αν με παρουν εποπ; Να παω σε γιατρο για να βαλω γιαλυα ή να παρω φακους επαφης;


Αφού σε έβγαλαν Ι1 ποιο είναι το πρόβλημα;
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι. Σχετικα με τις υγειονομικες εξετασεις για τους εποπ και ιδιαιτερα για τα ματια που θα μπορουσα να βρω πληροφοριες η εαν υπαρχει καποιο τηλεφωνο να ρωτησω! Ευχαριστω
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Marina2 »

Μπορεις αν εχεις τη διάθεση να ψαξεις πληροφορίες στην προκήρυξη του 2008, να δεις ακριβώς ποιες παθησεις δεν πρεπει να εχεις.
ΝΟΝΗ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 12:12 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από ΝΟΝΗ »

Μαρίνα1 έγραψε:Μπορεις αν εχεις τη διάθεση να ψαξεις πληροφορίες στην προκήρυξη του 2008, να δεις ακριβώς ποιες παθησεις δεν πρεπει να εχεις.
Μαρινάκι που μπορούμε να το δούμε αυτό;

Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Μαρίνα1 έγραψε:Μπορεις αν εχεις τη διάθεση να ψαξεις πληροφορίες στην προκήρυξη του 2008, να δεις ακριβώς ποιες παθησεις δεν πρεπει να εχεις.
Μαλιστα το βρηκα σε ευχαριστω πολυ!
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από thrakiotis »

Ρε παιδες θα με τρελανουν αυτοι πηγα στο στρατολογικο και δεν ηξεραν να με πουν για την Μυωπία αν θα βγω Ι1-Ι2 [να θυμησω στο ενα το ματι εχω 2.75 και στο αλλο 3.25 ] τους λεω ποσο εχω και δεν ηξεραν! Απο εκει και μετα ρωτησα ενα φιλαρακι που κανει την θυτεια του μου ειπε βγαινεις Ι1 πηρα τηλ στο υγιονομικο του στρατου στην αθηνα με λενε μεχρι 3 βαθμους για Ι1 μετα εκανε ενα φιλαρακι μ ενα τηλ σε ενα γιατρο του στρατου και μου λεει το οριο μυωπιας για Ι1 ειναι μεχρι 5 ! ΕΛΕΟΣ τι συμπερασμα να βγαλω εγω τωρα;
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Στην προκήρυξη λέει να έχεις μέχρι 6βαθμούς. Αν έχεις πάνω από 6θα ς βγάλουν Ι2. Αν φοράς φακούς πήγαινε με τους φακούς.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Ισμήνη έγραψε:Αν φοράς φακούς πήγαινε με τους φακούς.
Οχι Θρακιωτη μου, μην το κανεις αυτο! Να πας κανονικα με τα γυαλια σου... Θα σου πουν να βγαλεις τους φακους σου για να μετρησουν τη μυωπια σου, οποτε γιατι να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια; Και καλο ειναι να μην τους κρυψεις οτι εχεις μυωπια γιατι θα σε μετρησουν και μεσα στο κεν

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Lxias »

illy έγραψε:
Ισμήνη έγραψε:Αν φοράς φακούς πήγαινε με τους φακούς.
Οχι Θρακιωτη μου, μην το κανεις αυτο! Να πας κανονικα με τα γυαλια σου... Θα σου πουν να βγαλεις τους φακους σου για να μετρησουν τη μυωπια σου, οποτε γιατι να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια; Και καλο ειναι να μην τους κρυψεις οτι εχεις μυωπια γιατι θα σε μετρησουν και μεσα στο κεν



Έτσι όπως τα λέει η illy θα κάνεις, θα πας με τα γυαλιά κανονικά.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Λχίας'02 έγραψε:
Έτσι όπως τα λέει η illy θα κάνεις, θα πας με τα γυαλιά κανονικά.
Εικόνα

babisLar
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2009 5:10 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από babisLar »

Κανονικα δεν θα επρεπε να βγαινουν Ι1 πανω απο 2-3 βαθμους μυωπια χωρις διορθωτική επεμβαση. Είναι στρατος δεν είναι παιχνιδι. Πες τε πως γινει πολεμος και χασεται τα γυαλια τι θα κανεται. Θα ριχνετε με το οπλο και οποιον παρει ο χαρος... ; Αν είναι δυνατον.
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά είπα με φακούς γιατί πέρσι ο γιατρός εξέτασε μερικά άτομα που φόραγαν φακούς! Γ αυτό τ είπα. Καλά κ εσυ μην τρελαίνεσαι. Κάνει λέιζερ ο άλλος κ δν έχει μυωπία. Σιγά μην ς κόψουν στη μυωπία. Γ αυτό έβαλαν μέχρι 6βαθμούς γιατί είναι πολλοί οι βαθμοί!
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από aleka »

Ισμήνη έγραψε:Παιδιά είπα με φακούς γιατί πέρσι ο γιατρός εξέτασε μερικά άτομα που φόραγαν φακούς! Γ αυτό τ είπα. Καλά κ εσυ μην τρελαίνεσαι. Κάνει λέιζερ ο άλλος κ δν έχει μυωπία. Σιγά μην ς κόψουν στη μυωπία. Γ αυτό έβαλαν μέχρι 6βαθμούς γιατί είναι πολλοί οι βαθμοί!


Εχω μυωπια 2,0 κ 2,5 (Ι1) κ οταν πηγα για εξεταση περυσι τους ειπα οτι φοραω φακους επαφης κ μου ειπαν δεν πειραζει κ με εξετασαν κανονικα. Η εξεταση ειναι του λεπτου σε βαζουν να πεις μια σειρα απο αριθμους κ τελειωσες, δεν γινεται τοσο εξονυχιχστικα οπως οταν πας στον οφθαλμιατρο, φαντασθειτε τι θα γινονταν με τοσα ατομα...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Μπορει να ειναι στα εκαστοτε νοσοκομεια ή στον εκαστοτε γιατρο το πως θα εξετασει... Σε εμας τους ειπαν να τους βγαλουν τους φακους κ τους εξετασαν κανονικοτατα για να μετρησουν την μυωπια τους... Αφου πηγαιναν αμεσως στις τουαλετες κρατωντας τους φακους στο χερι τους για να τους ξαναφορεσουν αμεσως
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Velerefontis »

TΑ πραγματα εχουν γινει αρκετα πιο αυστηρα οσον αφορα τα υγειονομικα. Το 2002 που μπηκα, οσα ατομα χρησιμοποιουσαν φακους επαφης-αναμεσα τους και εγω-εξεταστηκαν με αυτους.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες