Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι παιδιά μην αγχώνεστε. Κ εγώ με φακούς εξεταστηκα διάβασα κάτι αριθμούς κ έφυγα. Γ αυτό το όριο είναι 6βαθμοί για να μην κοπεί κανείς!:-)
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από thrakiotis »

illy έγραψε:
Ισμήνη έγραψε:Αν φοράς φακούς πήγαινε με τους φακούς.
Οχι Θρακιωτη μου, μην το κανεις αυτο! Να πας κανονικα με τα γυαλια σου... Θα σου πουν να βγαλεις τους φακους σου για να μετρησουν τη μυωπια σου, οποτε γιατι να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια; Και καλο ειναι να μην τους κρυψεις οτι εχεις μυωπια γιατι θα σε μετρησουν και μεσα στο κεν

Mε τρέλαναν με την ασχετηλα τους γιαυτο τα είπα όλα αυτά Εικόνα

ευτυχώς έμαθα ότι το όριο είναι στα 5 τώρα αν αυξηθεί δεν ξέρω πάντως σημασία εχει ότι είμαι Ι1 και δεν θα χρειαστεί να κάνω laser [προς το παρων] τώρα και να τα πληρώσω από την τσέπη μου

όπως πολύ σωστά είπες illy μου θα πήγαινα με τα γυαλιά γιατί έμαθα ότι υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να σου πουν να βγάλεις του φακούς αλλά δεν υπάρχει πρόβλημαΕικόνα

επίσης να προσέξουν τα παιδιά με αχρωματοψία πηγαίνουν αυτόματα Ι2 και χωρίς να έχουν μυωπία Εικόνα

δεν υπάρχει λόγος να τους κρύψεις κάτι ούτως η άλλος δεν έχω και πολύ Εικόνα

Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια εφοσον γνωριζετε, προσφατα εκανα επεμβαση κατταρακτη (οσο παραξενο και αν ακουγεται) στα ματια μου και απο 10 μυωπια εχω 2 και 2.5 αστιγματισμο. Θα με περασουν απο τις υγειονομικες εξετασεις η τσαμπα εχω ενθουσιαστει; Ευχαριστω!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οσον αφορα την μυωπια μπορω να σου απαντησω οτι συμφωνα και με προηγουμενες προκυρηξεις το οριο ητανε 5 με 6! Οσον αφορα την δευτερη ερωτηση σου περι αστιγματισμου δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου, ας μας βοηθησει καποιος συναδελφος!

Παντως για την μυωπια ειμαι σιγουρος!

Καλη επιτυχια!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Ναι μην αγχωνεσαι... Και εγω εχω και απο τα δυο και περασα τις εξετασεις υγειονομικες... Αλλωστε εχεις μεχρι 6 βαθμους οριο! Οποτε παμε γερα με τσαμπουκαΕικόναΕικόναΕικόνα

Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Σας ευχαριστω δεν φανταζεσται τι ανακουφιση νιωθω μετα απο τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω πολυ οποτε λογικα ουτε και για αστυνομικες-στρατιωτικες σχολες θα εχω προβλημα φαναταζομαι ετσι δεν ειναι; Σκεφτομουνα να ξαναδωσω του χρονου τωρα που τελειωσα με την μυωπια!
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Το οριο 6 βαθμων απ'οσο θυμαμαι ισχυει και για τις αλλες σχολες... Τωρα σε οτι αφορα τον καταρρακτη-πραγματι πολυ παραξενο σε αυτη την ηλικια-δεν ειναι αναγκη να το αναφερεις, σιγα... Να ξαναδωσεις κ σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ο, τι κανεις!Εικόνα

Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Αλλα απο οσο ξερω σε εξεταζουν σε μηχανημα η κανω λαθος και ο γιατρος μπορει να καταλαβει για την επεμβαση εφοσον με δει στο μηχανημα δυστυχως. Αλλα δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα δεν διαφερω σε κατι απο καποιον που ποσο μαλλον εχει και γυαλια με 5 βαθμους μυωπια!
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Marina2 »

Δημητρης έγραψε:Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Αλλα απο οσο ξερω σε εξεταζουν σε μηχανημα η κανω λαθος και ο γιατρος μπορει να καταλαβει για την επεμβαση εφοσον με δει στο μηχανημα δυστυχως. Αλλα δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα δεν διαφερω σε κατι απο καποιον που ποσο μαλλον εχει και γυαλια με 5 βαθμους μυωπια!
Ο γιατρός δεν κάθεται να εξετάσει με μηχάνημα. Τουλάχιστον οταν εδινα εγω, η εξέταση για κάθεμια μας δεν διαρκούσε πάνω από 2 λεπτα!

Σε βλέπει με ενα φακό στο μάτι και σε βάζει να διαβάσεις. Εμένα μου πηρε και τα γυαλιά που φορούσα και τα κοιταξε απλα.

Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια για δυσχρωματοψια κοβουν και πας ι2 (οχι αχρωματοψια Δυσχρωματοψια!) ευχαριστω
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας. Καταρχας συγχαρητηρια για την ιστιοσελιδα σας μου εχει λυσει πολλες αποριες σχετικα με τους εποπ! Πριν 4 μηνες εκανα εγχειρηση κατταρακτη (ακουγεται λιγο περιεργο) και στα 2 ματια λετε να με κοψουν στις υγειονομικες εξετασεις γυαλια πλεον δεν φοραω και εχω μονο λιγο αστιγματισμο τι λετε εχω ελπιδες; Ευχαριστω.
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ελπιδα ειναι πολλοι, απο ορθοπεδικο μεχρι καρδιολογο, εξετασεις της πλακας ομως αν εξαιρεσεις αιματος και ουρων

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από illy »

Σκεψου οτι μας κανουν ενα ολικο τσεκ απΕικόναΕικόναΕικόναοποτε μπορεις να καταλαβεις ποιοι γιατροι μας εξεταζουν
Anonymous

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερει κανεις να πει ποσο ειναι το οριο της μυωπιας για αεροπορια; Ποσο πρεπει να χει κανεις για να ειναι καταλληλος;

geo_gio
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από geo_gio »

Το 2006 που ειχα κανει εξεταση για ματια (ς ενα μηχανημα που εβλεπα ενα σπιτι) !:P το αποτελεσμα ηταν +1,5 και -1,5 :P

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες