Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
σοφια

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από σοφια »

καλησπερα. Ειμαι εποπ με τοποθετηση στην παραμεθωριο και εχω παντρευτει με πολιτικο. Ο συζυγος δουλευει στην εαβ στην χαλκιδα. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Η ΕΑΒ. ΤΙ γινεται με τραβαει αυτος¨; Δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην παραμεθωριο για τον συζυγο.
ΧΑΡΑ

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από ΧΑΡΑ »

Γεια σας. να ρωτησω κατι; Ειμαι δασκαλα πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης και ο συζυγος μου ειναι αστυνομικος με οργανικη θεση σε νησι νομου. εγω εχω οργανικη θεση σε σχολειο στην ευβοια και καθε χρονο αιτουμαι αποσπασης με κριτηριο την συνηπηρετηση, η οποια και εως τωρα ικανοποιηται και ετσι υπηρετουμε μαζι στο νησι. οταν ο συζυγος μου παρει μεταθεση στην πρωτευουσα του νομου εγω θα αποσπαστω-εργαστω σε σχολειο στην ιδια περιοχη με το συζυγο (πρωτευουσα του νομου) η' βασει μοριων που εχω στην ευρυτερη περιοχη-νομο, τουτεστιν σε απομακρυσμενη περιοχη, περαν την περιοχης που θα ειναι ο συζυγος; Γιατι η πρωτοβαθμια εκπαιδευση του νομου ισχυριζεται αυτο που ανεφερα, ενω το υπουργειο ισχυριζεται οτι ακολουθω κανονικα το συζυγο οπου και αν μετατεθει, στη "στενη" περιοχη και οχι στο νομο. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Κρυσταλλία

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από Κρυσταλλία »

Γεια σας. Είμαι εκπαιδευτικός αναπληρώτρια και σε ένα μήνα θα γίνω μόνιμη. Ο σύζυγός μου ανήκει στην Πυροσβεστική. Η συνυπηρέτησή μας θα ισχύει από τον πρώτο χρόνο του διορισμού μου ή θα τον ακολουθήσω αφού ολοκληρώσω Τρία χρόνια;
Δεσποινα

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από Δεσποινα »

Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση στο μήνυμα της Χαράς θα χαιρόμουν πολύ μια κι εγώ είμαι σύζυγος στρατιωτικού κι εκπαιδευτικός στη δευτεροβάθμια. Πήρα βέβαια αποσπαση όμως δεν ξέρω αν η τοποθέτηση θα γίνει στην ευρύτερη περιοχή του νομού ή πρέπει να είναι κοντά στην εργασία του συγκεκριμένα πρωτεύουσα του νομού; Ξέρει κανεις αν υπάρχει οδηγία που να το διευκρινίζει;
Dimitris

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από Dimitris »

Καταρχήν ΠΑΝΤΑ ο Στρατιωτικός τραβάει τον άλλο ΔΥ, ΠΑΝΤΑ η συνυπηρετηση στην παραμεθόριο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!
Αν δηλώσει κάποιος παραμονή για 10 χρόνια στον ΑΣΕΠ για μια θέση τότε ΒΥΕ ΒΥΕ η συνυπηρέτηση.
Για ΑΤΕ που ρώτησε κάποιος ξέρω συνάδελφο που το κατάφερε με κάποια γνωμάτευση θετική απο τα κεντρικά της τράπεζας (δεν είναι Δημόσιο προσοχή με την ένοια που συζητάμε εδώ). Η γυναίκα μου διάλεξε το ΙΚΑ και οχι ΑΤΕ (Περασε και στα 2 μέσο ΑΣΕΠ) γι'αυτό το λόγο.
Οσο για το Νομό δεν είμαι σίγουρος αλλά θυμάμε οτι μπορούν να σε μεταθέσουν στον ίδιο Νομό σε άλλο μέρος αρκεί να έχει απ'ευθειας σύνδεση οδικού μέσου... Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος.
guest

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από guest »

Να ρωτησω κατι επειδη και εγω εχω διοριστει στο ΙΚΑ και ο αντρας μου ειναι ΕΠΟΠ, εψαξες αν ισχυει η υποχρεωτικη παραμονη για μια διετια στο ΙΚΑ που διοριστηκε καποιος, πριν την συνυπηρετηση;

Ευχαριστω εκ των προτερων

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από dn24 »

guest έγραψε:Να ρωτησω κατι επειδη και εγω εχω διοριστει στο ΙΚΑ και ο αντρας μου ειναι ΕΠΟΠ, εψαξες αν ισχυει η υποχρεωτικη παραμονη για μια διετια στο ΙΚΑ που διοριστηκε καποιος, πριν την συνυπηρετηση; Ευχαριστω εκ των προτερων



Δες εδω

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
αννα

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από αννα »

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εγώ που είμαι αναπληρώτρια σε δημόσια υπηρεσία του υπουργείου εκπαίδευσης και ο φίλος μου εποπ, πρόκειται να συνυπηρετήσουμε ποτέ; Θα πρέπει να διοριστώ στο δημόσιο;(τώρα είμαι ικα). Και αφού το κράτος πλέον δεν διορίζει γιατί δεν φροντίζει και για τους αναπληρωτές με τους στρατιωτικούς ως προς τις συνυπηρετήσεις;
jenny 81
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 3:15 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από jenny 81 »

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει, είμαι σύζυγος στρατιωτικού και δημόσιος υπάλληλος, ο σύζυγός μου μετατέθηκε πέρισυ στην Χίο, εγώ φέτος έκλεισα διετία και μονιμοποιήθηκα στην Αθήνα, και πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος και δυστυχώς έχω μια αρκετά άσχημη εγκυμοσύνη με αιμορραγία και ακινησία. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορεί να έρθει εδώ ο σύζυγός μου?
Δεν μας τα λες καλά

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από Δεν μας τα λες καλά »

Τι πάει να πεί "... Πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος". Αφού μονιμοποιήθηκες έπρεπε την ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ να υποβάλλεις την αίτηση συνυπηρέτησης, να πάρεις ιατρική γνωμάτευση ότι είσαι έγγυος, αναρ. Άδεια και να πάς στην Χίο στον αντρουλη σου έως ότου εγκριθεί η συνυπηρέτηση. Αλλά σε βολεύει να μεινεις με τη μαμά σου στην Αθήνα, πήρες και χαρτί για επαπειλούμενη κύηση (δεν είναι δα και δύσκολο) και παρακαλάς να αφήσει ο στρατιωτικός τα σύνορα και να ΄ρθει να "φυλάει" την Αθήνα
jenny 81
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 3:15 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από jenny 81 »

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, η μαμά μου είναι στην Θεσσαλονίκη όπως και η πεθερά μου με σοβαρά προβλήματα υγείας και οι 2, εγώ έχω κλείσει και επίσημα 4 μήνες όχι απλά ξάπλα στο κρεβάτι, αλλά είμαι με εισαγωγή στο νοσοκομείο Έλενα Βενιζέλου, δεν βγήκα ούτε μία ώρα, είμαι εντελώς μόνη μου κι ο άντρας μου έρχεται όποτε μπορεί. Δεν είναι μια ευχάριστη κατάσταση.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από Greek_Army »

jenny 81 έγραψε:Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει, είμαι σύζυγος στρατιωτικού και δημόσιος υπάλληλος, ο σύζυγός μου μετατέθηκε πέρισυ στην Χίο, εγώ φέτος έκλεισα διετία και μονιμοποιήθηκα στην Αθήνα, και πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος και δυστυχώς έχω μια αρκετά άσχημη εγκυμοσύνη με αιμορραγία και ακινησία. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορεί να έρθει εδώ ο σύζυγός μου;


Αν δεν μας πεις σε ποια υπηρεσία είσαι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε

jenny 81
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 3:15 pm
Επικοινωνία:

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από jenny 81 »

Είμαι νοσηλεύτρια διορισμένη στον Ευαγγελισμό, υπάρχει καμί περίπτωση να έρθει ο σύζυγός μου με απόσπαση έως ότου γεννήσω?
deaki

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Δημοσίευση από deaki »

Είμαι Δ. Υ και σύζυγος στρατιωτικού που υπηρετεί σε παραμεθόριο.

Έχω κάνει τα χαρτιά μου από τα μέσα Αυγούστου με βάση το Νόμο 2946/2001.
Λόγω Καλλικράτη την έχω πατήσει όπως και πολλοί άλλοι διότι άργησαν να σχηματισθούν τα υπηρεσιακά συμβούλια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει το θέμα.

Δυστυχώς η διαδικασία αυτή είναι χρονοβόρα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπορέσω να πάω πίσω στο σπίτι μου.

Έψαξα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι στο ιντερνετ.

Έχουν περάσει 4,5 μήνες και έχει γίνει μόνο το πρώτο βήμα της διαδικασίας και σε περίπτωση εκλογών δεν το συζητώ ότι μπορεί να πάρει ολόκληρο χρόνο για να γυρίσω.

Η κατάσταση είναι τραγική και φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο στο δικό μου σπίτι αυτό το πρόβλημα. Θα παρακαλούσα αν γνωρίζεται κάτι να με ενημερώσετε.

Και κάτι νέο.

Πλέον με το Πολυνομοσχέδιο που εκδόθηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης στις 27/10/2011, αριθμός φύλλου 226 υπάρχουν αλλαγές και στο ποιος φορέας θα καταβάλει την μισθοδοσία των αποσπασμένων. Από 01.01.2012 την μισθοδοσία την αναλαμβάνει ο φορέας που πηγαίνεις.

Βλέπετε Ν.4024 άρθρο 25.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης