Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Greek_Army έγραψε:
Μορφονιόσ έγραψε:Γεια σας εγω που εχω 5 βαθμους μυωπια σε ποιες στρατιωτικες σχολες μπορω να περασω;


Διάβασε την προκήρυξη

Agiorgitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 16, 2011 9:42 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Agiorgitis »

Σήμερα ο οφθαλμίατρος μου διέγνωσε εξωφορία... Ξέρετε αν είναι λόγος απόρριψης; Καλή συνέχεια με τις πανελλήνιες!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η εξωφορία είναι ένας είδος στραβισμού αν δεν απατώμαι, ο στραβισμός είναι μια πάθηση που αποκλείει κάποιον υποψήφιο για την εισαγωγή του σε στρατιωτικές σχολές
Agiorgitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 16, 2011 9:42 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Agiorgitis »

Έλαβα αυτή την απάντηση σήμερα από πρώην στρατιωτικό οφθαλμίατρο: "Η εξωφορία που έχεις, εφ' όσον δεν είναι έντονα εμφανής (και μάλλον δεν είναι επειδή δεν τη διέγνωσαν πέρυσι), κρίνεται με βάση την οπτική οξύτητα που μετρήθηκε. Αν η οπτική οξύτητα είναι 10/10 και στα δύο μάτια, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. "
Agiorgitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 16, 2011 9:42 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Agiorgitis »

Υποθέτω πως ναι.:) Ευχαριστώ πολύ
role

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από role »

Παιδια για ΣΣΕ σε παιρνουν αν εχεις παω απο 4.5; Για να γινω πιο συγκεκριμενος στο ενα ματι εχω 4.5 στο αλλο 4 αλλα το γυαλι που φοραω ειναι 5 (απο το ενα ματι) γιατι στην προπερσινη εξεταση με τον γιατρο ειχα διαλεξη τον φακο για 5 βαθμους ενω περισυ εβλεπα τελεια κ με 4.5 κ μου ειπε και οτι το 4.5 με το 5 ειναι μικρη διαφορα στο ματι.

παρεπιμπτοντος ο οφθαλμιατρος αυτος ειναι στρ. Γιατρος δουλευει κ σε στρ. Νος. Και μου ειπε πως θα μου κανει ενα λειζερ το χειμωνα και θα φυγει η μυωπια. Επειδη ακουω διαφορα, τι ισχυει;

- εμενα στη ΠΚΟ τι θα διαβασουν απο το βιβλιαριο τους 4 και 4.5 βαθμους ή τους 5 και 4.5 και τι γινετε;

-ακομα και αν εχει καποιος πανω απο 4.5 κ γινει λαιζερ Σε δεχονται;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

role έγραψε:Παιδια για ΣΣΕ σε παιρνουν αν εχεις παω απο 4.5; Για να γινω πιο συγκεκριμενος στο ενα ματι εχω 4.5 στο αλλο 4 αλλα το γυαλι που φοραω ειναι 5 (απο το ενα ματι) γιατι στην προπερσινη εξεταση με τον γιατρο ειχα διαλεξη τον φακο για 5 βαθμους ενω περισυ εβλεπα τελεια κ με 4.5 κ μου ειπε και οτι το 4.5 με το 5 ειναι μικρη διαφορα στο ματι.

παρεπιμπτοντος ο οφθαλμιατρος αυτος ειναι στρ. Γιατρος δουλευει κ σε στρ. Νος. Και μου ειπε πως θα μου κανει ενα λειζερ το χειμωνα και θα φυγει η μυωπια. Επειδη ακουω διαφορα, τι ισχυει;

- εμενα στη ΠΚΟ τι θα διαβασουν απο το βιβλιαριο τους 4 και 4.5 βαθμους ή τους 5 και 4.5 και τι γινετε;

-ακομα και αν εχει καποιος πανω απο 4.5 κ γινει λαιζερ Σε δεχονται;


Διάβασε την Προκήρυξη για να δείς τι απαιτείται και ποιά προσόντα πρέπει να πληρούν οι υποψήφιοι.
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από cocoblogger »

Στην Σχολή Ναυτικών Δοκίμων για τους μάχιμους απαιτείται οπτική οξύτητα 10/10.Εκτός από την αρχική εξέταση που γίνεται στις υγεονομικές εξετάσεις, Υποψήφιος εφόσον κριθεί κατάλληλος θα ξαναπεράσει από οφθαλμίατρο κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας του;(όπως για παράδειγμα στην Σχολή Ικάρων)

Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
φιλοπατρις

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από φιλοπατρις »

Ρε παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι!θελω να μπω σε στρατιωτικες σχολες και για την ακριβεια στην σσε και εν συνεχεια να δηλωσω ειδικες δυναμεις εχω ομως μυωπια θα κανω εγχειρηση, αλλα μετα θα με δεχτουν; , καθως διαβασα το ακολουθο για τη ΣΝΔ και σκεφτηκα οτι θα ισχυει το ιδιο και για τις ειδικες δυναμεις σας παρακαλω, εαν μπορειτε απαντηστε μου (αν ειστε σιγουροι) ευχαριστω πολυ! Ακομα το ιδιο ισχυει και για τα ΕΚΑΜ της αστυνομιας;(τουλαχιστον να εβελπιστω και για εκει αν δε μπορω σσε)

Σχολή Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) (Μάχιμοι)

Οπτική οξύτητα 10/10 σε κάθε οφθαλμό χωρίς διόρθωση

Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από cocoblogger »

φιλοπατρις έγραψε:Ρε παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι!θελω να μπω σε στρατιωτικες σχολες και για την ακριβεια στην σσε και εν συνεχεια να δηλωσω ειδικες δυναμεις εχω ομως μυωπια θα κανω εγχειρηση, αλλα μετα θα με δεχτουν; καθως διαβασα το ακολουθο για τη ΣΝΔ και σκεφτηκα οτι θα ισχυει το ιδιο και για τις ειδικες δυναμεις σας παρακαλω, εαν μπορειτε απαντηστε μου (αν ειστε σιγουροι) ευχαριστω πολυ! Ακομα το ιδιο ισχυει και για τα ΕΚΑΜ της αστυνομιας;(τουλαχιστον να εβελπιστω και για εκει αν δε μπορω σσε)

Σχολή Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) (Μάχιμοι)

Οπτική οξύτητα 10/10 σε κάθε οφθαλμό χωρίς διόρθωση

Μας μπερδεψες λιγο! ΣΝΔ θες τελικα ή ΣΣΕ;
Στην ΣΝΔ (Μαχιμοι) απαιτειται οπτικη οξυτητα 10/10 χωρις διορθωση! Πραγμα το οποιο ισχυει και για την Σχολη Ικαρων για το τμημα των ιπταμενων. Απο κει και περα οι υπολοιπες στρατιωτικες σχολες δεχονται διορθωσεις με λειζερ απο οσο γνωριζω!

Πιο συγκεκριμενα για την ΣΣΕ που ανεφερες για το τμημα των Οπλων που μαλλον θα σε ενδιαφερει, η προκυρηξη αναφερει:

οπτική οξύτητα

χωρίς ή με διόρθωση 10/10 σε κάθε οφθαλμό και η διαθλαστική ανωμαλία να μην

υπερβαίνει τις τέσσερις και μισή σφαιρικές διοπτρίες (41/2) (σφαιρικό ισοδύναμο).

Επομενως για την ΣΣΕ δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα με την εγχειρηση.

Τωρα για τα ΕΚΑΜ δεν μπορω να σε βοηθησω...

Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Άβαταρ μέλους
elias17
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 9:07 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από elias17 »

Γεια σας ειμαι ακομα 16 αλλα μου αρεσει ο στρατος και επελεξα αναλογες κατευθυνσεις (στο σχολειο) για να μπω. Το προβλημα μου ειναι οτι εχω μυωπια και θελω να παω πολεμικο ναυτικο υπαρχει καποιο προβλημα για την καταταξη μου εκει?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στις προηγούμενες σελίδες υπάρχει η προκήρυξη των στρατιωτικών σχολών, αν την διαβάσεις θα βρεις και τα όρια μυωπίας...
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από cocoblogger »

Καποιος στο ερωτημα μου γνωριζει να μου απαντησει;
Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες