Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Kostas »

Ξπαιδια καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να μπω στο λιμενικο ως ναυαγωσωστης; Δλδ βγαινει προκυρηξη μαζι με τους λ/φ ή παιζει κατι αλλο;
ευχαριστω
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Kostas έγραψε:Ξπαιδια καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να μπω στο λιμενικο ως ναυαγωσωστης; Δλδ βγαινει προκυρηξη μαζι με τους λ/φ ή παιζει κατι αλλο;
ευχαριστω
Οταν λες να μπεις στο Λιμενικο σαν Ναυαγωσωστης τι εννοεις;

Γινε λιγο πιο σαφης...

Kostas

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Kostas »

Αν εισαι επαγγελαμτιας ναυαγωσωστης πρεπει να βγει προκυρηξητου λιμενικου Συγγεκριμενη, που θα ζητα το λιμενικο ναυαγωσωστες ή μπαινουν από τη σχολη λ/φ δηλώνωντας Σε αιτηση οπως κανουν για τα ΚΕΑ
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Kostas έγραψε:Αν εισαι επαγγελαμτιας ναυαγωσωστης πρεπει να βγει προκυρηξητου λιμενικου Συγγεκριμενη, που θα ζητα το λιμενικο ναυαγωσωστες ή μπαινουν από τη σχολη λ/φ δηλώνωντας Σε αιτηση οπως κανουν για τα ΚΕΑ
Φιλε Κωστα, επειδη δεν εχω ξανακουσει να εχει γινει κατι τετοιο, θυμασαι ποτε εγινε τελευταια φορα και που τι θεσεις καλυψανε οι ναυαγωσωστες αυτοι?
kostas

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από kostas »

Δε θυμαμαι κατι αναλογο οσες φορες συμμετειχα σε δ/σμους του λιμενικου δεν υπηρχε κατι τετοιο λεω μηπως εσιες γνωρίζετε κατι παραπανω που μαλλον μου εχι διαφυγει παντως σε ευχαριστω
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

kostas έγραψε:Δε θυμαμαι κατι αναλογο οσες φορες συμμετειχα σε δ/σμους του λιμενικου δεν υπηρχε κατι τετοιο λεω μηπως εσιες γνωρίζετε κατι παραπανω που μαλλον μου εχι διαφυγει παντως σε ευχαριστω
Δεν εχει ζητηθει ποτε σαν προσον καταταξης η ναυαγωσωστικη τουλαχιστον για τις σειρες απο το 98-99 και μετα. Απο κει και μετα το Σωμα εχει τα Ναυαγωσωστηκα σκαφη και τα Ελικοπτερα τα οποια συμμετεχουν σε επιχειρησεις SAR (Ερευνας και διασωσης). Για να υπηρετησεις στα μεν Ν/Γ πρεπει να εισαι ειτε αποφοιτος της Σχολης Λ/Φ χωρις αλλο προσον, ειτε αποφοιτος της ΣΔΥΛΣ ή ΣΔΣΛΣ και ΑΕΝ. Για τα Ελικοπτερα σαν χειριστες - πληρωματα προτυμουνται οι εξ ΑΕΝ αλλα νομιζω δεν ειναι απαραιτητο και οι διασωστες πρεπει να εχουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητα Αυτοδυτη ή Υ/Κ απο το Π. Ν.

NAVYBL
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2010 8:47 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από NAVYBL »

Ίσως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα... Ναυαγοσώστης στο λιμενικό δεν υφίσταται. Οι Ναυαγοσώστες είναι απόφοιτοι σχολής ναυαγοσωστικής εκπαίδευσης και Δύνανται να εργασθούν ως ναυαγοσώστες αφού εφοδιαστούν με άδεια απο την Λιμενική Αρχή. Μήπως εννοείς διασώστης; Για να γίνεις διασώστης θα πρέπει να μπείς αρχικά στο Λιμενικό Σώμα και μετά να περάσεις την ανάλογη εκπαίδευση (αφού έρθει σήμα απο το υπουργείο που να ζητάει διασώστες)

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

Αλλαγες στην εκπαιδευση του Λιμενικου Σωματος

Στο Λιμενικό Σώμα, εξάλλου, αναθεωρείται το πρόγραμμα σπουδών και των τριών σχολών του Σώματος, Δόκιμων Σημαιοφόρων, Υπαξιωματικών και Λιμενοφυλάκων.

Προστίθενται αστυνομικά μαθήματα που ανταποκρίνονται στα νέα καθήκοντα του Σώματος όπως «Εγκληματολογία», «Οργανωμένο Εγκλημα», «Διαχείριση Κρίσεων», «Ναρκωτικά» και «Ανθρώπινα Δικαιώματα».

Αστυνομικά καθήκοντα

Υπενθυμίζεται ότι οι προωθούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις προβλέπουν υπαγωγή του Λιμενικού Σώματος στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και άρα εκχώρηση αστυνομικών καθηκόντων στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος.

Οι αλλαγές είναι δυνατό να ισχύσουν άμεσα, για όσους δηλαδή εισαχθούν στις σχολές με τον επόμενο διαγωνισμό.

Των Γιαννη Σουλιωτη και Κωστα Oνισενκο

www.kathimerini.gr
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Μεγαλα λογια, Ετσι μιλουσαν οταν ελεγαν οτι στο Λιμενικο θα σταματησουν τα παρεργα και δεν θα ειναι τσιρακια των εφοπλιστων και δες τους τωρα...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

Αναβαθμίζονται τα Σώματα Ασφαλείας εκτός του Λιμενικού Σώματος

250 εκατ. Ευρώ θα διεκδικήσει από κοινοτικούς πόρους το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για έργα που θα υλοποιηθούν τους επόμενους 18 μήνες.

Τα χρήματα θα προέλθουν από το Τέταρτο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης, και αφορούν τα τρία σώματα ασφαλείας, με την Ελληνική Αστυνομία και την Πυροσβεστική να κερδίζουν τη μερίδα του λέοντος.

Η τελευταία συμφωνία υπεγράφη αρχές Αυγούστου και αφορά την υλοποίηση 15 έργων αξίας 91 εκατομμυρίων ευρώ.

Από αυτά τα 14 εκατομμύρια θα διατεθούν για την ψηφιοποίηση του αρχείου της Ελληνικής Αστυνομίας, ενώ 4 εκατομμύρια θα χρησιμοποιηθούν για την αγορά λογισμικού της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.To ΛΙΜΕΝΙΚΟ κυριοι δεν θα παρει τιποτα;Εικόνα

Πηγη: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170152&cid=4

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Κυρ Σεπ 05, 2010 5:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

ΕικόναΘα παρει οτι παιρνει συνηθως... Εικόνα

kikalim

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από kikalim »

Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

kikalim έγραψε:Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...


αν είσαι κοπέλα και μιλάς για παραμεθώριο που θα σε έχουνε η στο νησί καταγωγής σου η σε καμία μύκονο καμία πάρο κτλπ μην μιλας για επικινδυνοτητα γιατί δεν σε παίρνει, καλά πώς είναι δυνατόν να ζητάς ρεπό καλοκαιριάτικα εφόσον τα περισσότερα νησιά πνίγονται από κόσμο; Εκτός και αν δεν ξέρεις τι κάνει το λιμενικό τότε πάω πάσο
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Κυρ Σεπ 05, 2010 9:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

kikalim έγραψε:Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...
Πες μου Κατι. Στην υπηρεσια που εισαι υπαρχουν η δεν υπαρχουν Λ/Φ που δεν εχουν καμια ευθυνη και παιρνουν ιδια η και περισσοτερα απο σενα. Ξερω ατομα που ειναι σε γραφεια και κανουν δουλεια γιατι ειναι υπευθυνοι. Ξερω ατομα που ειναι πεζοδομιο και το γουσταρουν. Αλλα Εχω ακουσει για πολλους Που "κανουν" οτι πνιγονται σε μια κουταλια νερο για να μην τους δωσουν ενα κρασοποτηρο ευθυνες, και ετσι καταληγουν καποιοι να παιρνουν τις ευθυνες με το μπετονι. Ειναι ετσι η δεν ειναι; ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 297ΙΜΑΚ την Πέμ Σεπ 09, 2010 1:27 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

kikalim έγραψε:Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...


Επικυνδυνοτητα;ΕικόναΕικόναΕικόνα... Σε λιγο θα μας πεις οτι εισαι και πληρωμα σε πλωτο σκαφος και κυνηγας λαθρομεταναστες... ΕικόναΕικόναΕικόνα. Επειδη εγω ειμαι ασχετος μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τις υπηρεσιες που κανεις καθε μηνα και σε τι ποστο; Ευχαριστω πολυ εαν απαντησεις... Εαν ομωςΕικόνα

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Δευ Σεπ 06, 2010 12:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες