Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ψάξε το φόρουμ και θα τα βρεις όλα
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από nikopaok4 »

katerina09 έγραψε:Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση

ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω

1. Ο μισθός στην σχολή είναι του δόκιμου και είναι περίπου στα 200? και κατι

2. Δεν υπάρχει επίδομα ειδικό για το εάν έχει κάποιος κάποιο Πτυχίο

3. Όσο για την έξοδο δεν υπάρχει. Μόνο τετάρτη απόγευμα και σκ εαν δεν έχεις στέρηση εξόδου ή κάποια υπηρεσία (η διανυκτέρευση έξω έγινε μόνο στην προηγούμενη σειρά γιατί δεν υπήρχαν κρεβάτια για όλους) στρατιωτική σχολή παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται
καλα μη το λες εγω Εκανα φανταρος 4 μηνες σε στρατιωτικη σχολη και τα ειδα απο κοντα... Ζωαρα εκαναν οι μαθητες...
nikosl86
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2011 5:11 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από nikosl86 »

nikopaok4 έγραψε:
katerina09 έγραψε:Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση

ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω

1. Ο μισθός στην σχολή είναι του δόκιμου και είναι περίπου στα 200? και κατι

2. Δεν υπάρχει επίδομα ειδικό για το εάν έχει κάποιος κάποιο Πτυχίο

3. Όσο για την έξοδο δεν υπάρχει. Μόνο τετάρτη απόγευμα και σκ εαν δεν έχεις στέρηση εξόδου ή κάποια υπηρεσία (η διανυκτέρευση έξω έγινε μόνο στην προηγούμενη σειρά γιατί δεν υπήρχαν κρεβάτια για όλους) στρατιωτική σχολή παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται
καλα μη το λες εγω Εκανα φανταρος 4 μηνες σε στρατιωτικη σχολη και τα ειδα απο κοντα... Ζωαρα εκαναν οι μαθητες...


μου ειπαν οταν πηγα τα χαρτια μου οτι δεν θα κανουν υπηρεσιες οποιοι μπουν και θα εφαρμοσουν μαλλον το συστημα που εκαναν μεχρι το 2008, θα μπαινουν πρωι και μεσημερι προς απογευμα διανυκτευρευση στο σπιτι σου αν εισαι αθηναιος.
Άβαταρ μέλους
AlexTheGood
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2009 5:58 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από AlexTheGood »

Η σχολή λιμενοφυλακών είναι Πειραία απ οτι έχω καταλάβει. Μετά απο πόσο καιρό μπαίνουμε στην σχολή; Αφού περάσουμε τα αθλήματα;

Και στην σχολή λ/φ, έχεις εξόδους κάθε μέρα ή σαπίζεις μέσα; Πως λειτουργεί; Και τι εκπαίδευση έχει πάνω κάτω;
Ου πόσοι αλλά που
σισσυ

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από σισσυ »

elenaki88 έγραψε:Καλησπέρα και Καλή επιτυχία σε όλους.

θα ήθελα να Διορθώσω Ότι εαν κάποιος έχει πτυχίο είτε ΤΕΙ είτε ΑΤΕΙ και το αναγνωρίσει παίρνει ακόμα ένα με δυο βαθμούς Πάνω από του ΑΝΘΥΠΑΣΠΙΣΤΉ...

Πολύ γέλιο βλέπω και ειρωνεία να το πω και προσβολή σε αυτούς που ήδη υπηρετούν καλό θα ήταν να μην δίνεται λάθος πληροφορίες εαν δεν γνωρίζεται... Η κοπέλα είπε δεν έχει ιδέα...

ΛΙΜΕΝΙΚΟΣ είναι αυτός που υπηρετεί στην Ελληνική Ακτοφυλακή (πρώην Λιμενικό Σώμα) ανεξαρτήτου βαθμού

ΛΙΜΕΝΟΦΎΛΑΚΑΣ είναι αυτός που φέρει τον κατώτερο βαθμό...

Όσο Αφορά Την τοποθέτηση σας μετά την σχολή σύμφωνα με το ισχύον Π. Δ. Είναι 5-8 χρόνια σε μία περιοχή απο τις 3 πρώτες κατηγορίες που σημαίνει οπουδήποτε στο Χάρτη Βλέπεται να υπάρχει νησί και να υπάρχει έστο και ένα φυλάκιο δικό μας... http://www.hcg.gr/ Μπείτε εδώ διαβάστε ενημερωθείτε...



Σευχαριστουμε Ελενακι για την ενημερωση. Ποσο κυμαινεται μισθος στη σχολη κ μετα στη δοθλεια ξερεις;

elenaki88

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από elenaki88 »

Δεν θυμάμαι ακριβώς γύρω στα 220? σαν Δόκιμος όταν είσαι στην σχολή μετά από την αποφοίτηση σου μέχρι και να κλείσεις χρόνο από την ημερομηνία κατάταξής σου έχεις κρατήσεις γύρω στα 800-850? και μετά εάν δουλέψεις κανονικά με πενθήμερα και νυκτερινά περίπου 1050 και έπονται νέες μειώσεις όπως ακούτε... Όποιοι αποφασίσετε ότι θέλετε να μπείτε δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνεται πλούσιοι είναι όμως μια αξιοπρεπή δουλειά που χρειάζεται σοβαρότητα Και πάνω από όλα να σου αρέσει...

lila
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 26, 2011 1:31 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από lila »

Γεια σας. σε λιγο καιρο παιρνω πτυχιο αει (με οικονομικα). τωρα πηρα ειδηση την προκυρηξη για λιμενοφυλακεσ... αρχικα η εκπαιδευση ειναι 6μηνο; μπορεις μετα να δωσεις εξετασεις για αξιωματικος η πηγαινει ιεραρχικα; αν πηγαινει ιεραρχικα μπορεις να γινεις αξιωματικος καποια στιγμη; Οι προκυρηξεις ανα τι διαστηματα βγαινουν; ειμαι 23, συμφερει καλυτερα να περιμενω οποτε ξαναγινει προκυρηξη για αξιωματικους; ευχαριστω πολυ... ειμαι τελειως ασχετη αναφορικα στα θεματα αυτα
lobiolo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 27, 2011 3:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από lobiolo »

Μετα την αποφοιτηση ο λιμενοφυλακας φερει περιστροφο κατα την εκτελεση υπηρεσιας;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από greko_27 »

lobiolo έγραψε:Μετα την αποφοιτηση ο λιμενοφυλακας φερει περιστροφο κατα την εκτελεση υπηρεσιας;

ναι για την περιπτωση που τους επιτεθει κανενα χελιδονοψαροΕικόνα
lobiolo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 27, 2011 3:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από lobiolo »

Στη σχολη θα κανουμε βολες με οπλο; Θα χει σκοπετα; Αναφορες και φρουρες;

Αν καποιος ειναι αποφοιτος ΑΕΙ και εισαχθει ως Λιμενοφυλακας εξελισσεται βαθμολογικα γρηγοροτερα?
Alex

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Alex »

Lobiol, πολύ πιστολίδι θες. Πήγαινε στρατό αν είναι... :P
lobiolo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 27, 2011 3:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από lobiolo »

Και κατι αλλο! Γιατι η προκυρηξη δεν κανει διακριση σε αντρες και γυναικες; Θεωρητικα ειναι δυνατον να εισαχθουν σα σπουδαστες μονο γυναικες και στις δυο προκυρηξεις για τις θεσεις που συναγωνιζονται με αντρες. Δε θα υπαρξουν στρεβλωσεις στη λειτουργια του ΛΣ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Greek_Army »

lobiolo έγραψε:Και κατι αλλο! Γιατι η προκυρηξη δεν κανει διακριση σε αντρες και γυναικες; Θεωρητικα ειναι δυνατον να εισαχθουν σα σπουδαστες μονο γυναικες και στις δυο προκυρηξεις για τις θεσεις που συναγωνιζονται με αντρες. Δε θα υπαρξουν στρεβλωσεις στη λειτουργια του ΛΣ;


Από την στιγμή που ρίξανε το όριο ύψους για τις γυναίκες λες να τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο;Εικόνα
Lock
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 1:23 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Lock »

Παιδια, ποια η γνωμη σας σχετικα με το "λιμενοφυλακας". Αξιζει τελικα;
Εγω ενδιαφερομαι κυριως για ΕΠΟΠ αλλα φαινεται να μην βγαινει παλι προκηρυξη συντομα, να δοκιμασω χαρτια στο Λιμενικο ή θα απογοητευτω στην πορεια; Η επικινδυνοτητα του επαγγελματος ειναι στα υψη; Γενικα συγκριση με εναν ΕΠΟΠ Στρατου Ξηρας γινεται, η καμια σχεση;

Εχω διαβασει απειρα στοιχεια αυτες τις μερες.(συνολο μοριων εχω 20100, με απολυτηριο λυκειου και ξεν. Γλωσσες).
(Παρακαλω μη ειρωνικες απαντησεις αν ειναι αυκολο).
Sheldon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 8:51 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Δημοσίευση από Sheldon »

Μπορείτε να μας πείτε αν αξίζει σα δουλειά;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες