Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gatos858
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 2:13 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gatos858 »

Να κάνω με τη σειρά μου κι εγω μια ερώτηση. Είδα στην ιστοσελίδα του ΓΕΣ πως παρουσιάζομαι κι εγώ ΚΕΤΘ Αυλώνα ειδικές δυνάμεις, το είχα δηλώσει όταν είχα περάσει περιοδεύων (το ήθελα), το θέμα είναι πως είμαι εξαμηνίτης σίγουρο τί γίνεται στην περίπτωση μου κάνω εκπαίδευση και μετά με σουτάρουν ή καν εκπαίδευση;

Όπλο-Σώμα κατάταξης: ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ Κέντρο κατάταξης: ΚΕΤΘ Ημερομηνία κατάταξης: 25-10-2011
Συγγνώμη για το διπλότυπο δεν είχα κάνει εγγραφή στην αρχή...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Gatos858 έγραψε:Να κάνω με τη σειρά μου κι εγω μια ερώτηση. Είδα στην ιστοσελίδα του ΓΕΣ πως παρουσιάζομαι κι εγώ ΚΕΤΘ Αυλώνα ειδικές δυνάμεις, το είχα δηλώσει όταν είχα περάσει περιοδεύων (το ήθελα), το θέμα είναι πως είμαι εξαμηνίτης σίγουρο τί γίνεται στην περίπτωση μου κάνω εκπαίδευση και μετά με σουτάρουν ή καν εκπαίδευση;

Όπλο-Σώμα κατάταξης: ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ Κέντρο κατάταξης: ΚΕΤΘ Ημερομηνία κατάταξης: 25-10-2011
Συγγνώμη για το διπλότυπο δεν είχα κάνει εγγραφή στην αρχή...


Εσύ θες να παραμείνεις στις ειδικές δυνάμεις η όχι;

Gatos858
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 2:13 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gatos858 »

Ναι εννοείται πως θέλω... Το θεματάκι μου είναι με το εξάμηνο που κάνω αν θα με αφήσουν... Μειωμένη κάνω λόγω του ότι προέρχομαι από υπερπολύτεκνη οικογένεια έχουν κάνει 3 πριν από μένα και ήρθε η σειρά μου... Σόρυ για το αργοπορημένο απλά τρέχω και με την σχολή... Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Gatos858 έγραψε:Ναι εννοείται πως θέλω... Το θεματάκι μου είναι με το εξάμηνο που κάνω αν θα με αφήσουν... Μειωμένη κάνω λόγω του ότι προέρχομαι από υπερπολύτεκνη οικογένεια έχουν κάνει 3 πριν από μένα και ήρθε η σειρά μου... Σόρυ για το αργοπορημένο απλά τρέχω και με την σχολή... Εικόνα


6μηνη θητεία και ειδικές δυνάμεις δεν γίνεται! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αρνηθείς την μειωμένη θητεία!

Άρνηση μειωμένης θητείας

Gatos858
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 2:13 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gatos858 »

Αυτό σημαίνει δηλαδή πως δεν κάνω ούτε εκπαίδευση στις ειδικές δυνάμεις και με το που θα πάω με στέλνουν στους απλούς... Πού και πότε μπορώ να ζητήσω να κάνω κανονική θητεία (8μηνο αν είμαι ενημερωμένος σωστά);
Gatos858
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 2:13 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gatos858 »

Ρώτησα θα πρέπει να αποποιηθώ του δικαιώματος μου για μειωμένη θητεία... Ευχαριστώ για την βοήθεια.
peris

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από peris »

Καλησπερα, Ισχύει ακόμα οτι οι πεζοναυτες δεν κάνουν 8μηνο;
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Ο αδερφος μου ειναι εφταμηνιτης (γεννηθηκε στους 7 μηνες) θα τον παρουν; Εγω ειμαι 9μηνιτης ουτως η αλλως θα με παρουν σιγουραΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα Κλαιω απο τα γελια! Διαβαστε ρε καμια προηγουμενη σελιδα
pantzos4

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pantzos4 »

Newton έγραψε:Καλημέρα παιδιά,

θα 'θελα να ρωτήσω, και όσοι ξέρουν ας μου απαντήσουν παρακαλώ, είχα δηλώσει Ε. Δ. Και μου ήρθε το χαρτί για 24 Νοέμβρη (Μεγάλο Πεύκο). Τυγχάνει να είμαι προστάτης (λόγω πατέρα), άρα με 9μηνη κανονική θητεία εγώ θα έπρεπε να κάνω (μειωμένη) 8μηνη. Ξέρετε εάν τους 8μηνους τους "κόβουν" στις Ε. Δ. Ή απλώς μπορώ να μην κάνω χρήση του δικαιώματος και να υπηρετήσω 9 μήνες, ώστε να μείνω Ε. Δ.
Επίσης, αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο δεν είναι εάν κάνω 8 ή 9 μήνες, αλλά εάν υπάρχει στις Ε. Δ. Αυτό που λέμε "ευνοϊκή μετάθεση" για τους προστάτες... Δηλαδή, εάν μετά την εκπαίδευση υπάρχει περίπτωση να με στείλουν κοντά στα μέρη μου (Β. Ελλάδα) ... Ή αυτά δεν υπάχουν στις Ε. Δ. Σόρυ αν ακούγονται γελοίες οι ερωτήσεις, αλλά δεν ξέρω καθόλου τί παίζει με τα παραπάνω...


Καλημέρα φιλε μου...
Για τo 8μηνο σε Εγγυώμαι Οτι μπορείς να το κάνεις. Σαν ΑΞΚΟΣ ιμαντισμου εχω Ξεχρεώσει Πολλους 8μηνίτες στης ΕΔ.

Για την μετάθεση θα σε πώ ψέματα οτι και να σε πω. Περίμενε κάποια Απάντηση Από Άλλα Μέλη που γνωρίζουν ποιο πολλά... Μέχρι Αύριο Πιστέυω να σε έχουν Απαντήσει
Bill

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Bill »

Οτι οι 8μηνοι μπορούν να πάνει Ε. Δ εγινε σαφες.

Η ερωτηση μου ειναι, αν οι 8μηνοι μπορούν να πάνε στους ορεινους της Κυπρου (35ΜΚ). Ρωταω επειδη εχω ακουσει διαφορα...

marina

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marina »

Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Δεν βρισκω σχετικη απαντηση οποτε με συνχωρητε αν εχει απαντηθει παλαιοτερα.Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε το νοεμβριο μεγαλο πευκο, ειδικες δυναμεις, και δηλωσε πεζοναυτης. Και εκει που περιμεναμε να παει αυλωνα η βολο του ηρθε μεταθεση για χιο! Και μαλιστα για πεζικο, τον εβγαλαν απο ειδικες δυναμεις. Παιζει κανενα ρολο που κανει 8μηνο και οχι 9μηνο; Οσοι εχουν μειωμενη θητεια αποκλειονται απο ειδικες δυναμεις;(να προσθεσω οτι δεν αποκλειστηκε λογω καποιας δοκιμασιας η καποιου παραπτωματος)

ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

marina έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Δεν βρισκω σχετικη απαντηση οποτε με συνχωρητε αν εχει απαντηθει παλαιοτερα.Ο αδερφος μου παρουσιαστηκε το νοεμβριο μεγαλο πευκο, ειδικες δυναμεις, και δηλωσε πεζοναυτης. Και εκει που περιμεναμε να παει αυλωνα η βολο του ηρθε μεταθεση για χιο! Και μαλιστα για πεζικο, τον εβγαλαν απο ειδικες δυναμεις. Παιζει κανενα ρολο που κανει 8μηνο και οχι 9μηνο; Οσοι εχουν μειωμενη θητεια αποκλειονται απο ειδικες δυναμεις;(να προσθεσω οτι δεν αποκλειστηκε λογω καποιας δοκιμασιας η καποιου παραπτωματος)

ευχαριστω



Δεν παίζει ρόλο η μειωμένη θητεία, σίγουρα έγινε έτσι; Είναι περίεργο να κόβουν κάποιον χωρίς την θέλησή του

pezonauths

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pezonauths »

Ευχαριστω πολυ τωρα θα ηθελα να ρωτησω και κατι πολυ σημαντικο για εμενα και οποιος μπορει και ξερει να με βοηθησει.

Είμαι στις ειδικές δυνάμεις πεζοναύτης και ενώ σκόπευα να κανω 8μηνο μου έχουν πει παρά πολλά άτομα ότι αν κάνω τα χαρτιά μου ότι είμαι 6μνο τον 5ο μήνα θα κάνω 6μνο και θα πάρω απολητήριο από ειδικές δυνάμεις θα ήθελα κάποιον που να ξέρει σίγουρα να μου πει για να ξέρω τι να κάνω μην με διοξουν κ χάσω τα μόρια τζάμπα.
Ευχαριστώ πολύ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καταρχάς είναι λυπηρό να πηγαίνεις μόνο και μόνο για τα σκατό μόρια στις ειδικές δυνάμεις, από εκεί και πέρα αυτό που σου είπανε ισχύει, τουλάχιστον είχα μια σειρά μου που έκανε ακριβώς το ίδιο και απολύθηκε από τις ειδικές, βέβαια έχω ακούσει ιστοριούλες (δεν τις εξακρίβωσα ποτέ) που διοικητές κόβανε τέτοια άτομα και τους έστελναν σε μονάδες πεζικού...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες