Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kwstantis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 09, 2017 7:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Kwstantis »

Όταν πας να παρουσιαστείς και σε εξετάσουν πες τους τα όλα αυτά αλλά αυτοί δεν θα πειστούν με τα λόγια και θα πρέπει να κρατάς τα πάντα που να αποδεικνύει όλα όσα λες. Προσωπική μου άποψη πως θα πάρεις Ι5
Kwstantis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 09, 2017 7:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Kwstantis »

Βασίλης Κ. έγραψε:Καλησπέρα σας

Έχω γεννηθεί με πλαγιοκεφαλία (μια μορφή κρανιοσυνοστέωσης), και στα 3 μου χρόνια έκανα οφθαλμολογική επέμβαση πλαγιοκεφαλίας με μεγάλη υπερμετρωπία και μετάθεση κάτω λόξου.

Φυσικά μου έχουν μείνει προβλήματα όρασης, όπως μόνιμος και συνεκτικός στραβισμός, σχετικά μεγάλη μυωπία (9 και 5), όπως και ελάχιστος αστιγματισμός, ενώ εξ' αιτίας του στραβισμού χάνω πολλές φορές την 3η διάσταση, δηλαδή το βάθος.

Νευροχειρούργος μου έχει πεις πως στην κρανιοσυνοστέωση οφείλονται και άλλα προβλήματα, όπως ενός μικρού βαθμού βαρηκοΐα στο αριστερό αυτί, και δυσχέρεια σε συγκεκριμένες κινήσεις του αυχένα.

Καταλαβαίνετε πως το ζήτημα μου είναι πως εξ' αιτίας και πρακτικών (όραση κλπ.) αλλά και ψυχολογικών προβλημάτων (λόγω εμφάνισης), δεν μου είναι και τόσο ευχάριστη η σκέψη να κάνω θητεία.

Επειδή, όμως, απ' ότι είδα στο ΦΕΚ κανένα από τα ζητήματα αυτούσιο δεν οδηγούν σε οριστική απαλλαγή, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο "πάντρεμα", και ο συνδυασμός να οδηγήσει σε μόνιμη απαλλαγή. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, λαμβάνοντας και υπ' όψιν ότι καθένα από τα ζητήματα απαιτεί και άλλη ειδικότητα (Οφθαλμίατρος, νευροχειρουργος, ΩΡΛ) ;

Σας ευχαριστώ.

Για Ι4 σε κόβω να αράζεις σε κανένα γραφείο αλλά τώρα μιας και ειπες οτι έχεις και ψυχολογικά και μετά απο αυτό που έγινε στην Κρήτη με τον φαντάρο ίσως το λάβουν ποιο σοβαρά στα υπόψιν τους τα ψυχολογικά θέματα... Αλλά οταν λες ψυχολογικά λόγω εμφάνισης τι εννοείς;
Βασίλης Κ.

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Βασίλης Κ. »

Ε, μην επεκταθούμε, πλαγιοκεφαλία και στραβισμός ξέρετε τι αποτέλεσμα δίνουν στο σχήμα της κεφαλής και στα μάτια. Και σε μια κοινωνία "ανθρωποφαγων" και bullying, μπορείτε μαλλον να σκεφτείτε τι "ομορφιές" έχει ακούσει ένα τέτοιο άτομο από πιτσιρίκι. Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το ζήτημα, ούτε θα ήθελα να κλαψουρίζω γι' αυτό.

Το ζήτημα μου, κυρίως, είναι αν υπάρχει αυτός ο "συμψηφισμός", και συνδυαζόμενα όλα μαζί να μπορούν να σε απαλλάξουν.

Και κάτι εκτός αυτών, που ξέχασα να αναφέρω, είναι πως στο κεφάλι μου πάνω υπάρχουν 2-3 λιπώματα, το ένα αρκετά μεγάλης έκτασης, τα οποία με εμποδίζουν να φοράω ακόμα και καπέλο, για κράνος ούτε λόγος, και πρέπει να έχω μαλλί λίγο μεγαλύτερου μήκους, έτσι ώστε να καλύπτεται, όχι για το αισθητικό του θέματος, αλλά για το πρακτικό, να μην είναι εκτεθειμένο.

Υπάρχει δυνατότητα να σου πουν ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να φοράς τίποτα στο κεφάλι σου, ή ακόμα και να είσαι μέσα, μη κουρεμένος.

κοστα
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 5:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από κοστα »

Καλησπερα σε ολους.
αν μπορει καποιθος να βοηθησει, ή να αναφερει καποιες συμβουλες/λεπτομερις για το πως πρεπει να κινηθω;
Εχω πετρες στα νεφρα (1,2 εκατοστα στο αριστερο και μερικες στο δεξι πανω απο 0,3χιλιοστα-0,6 αν θυμαμαι καλα)
Αριστερο εσωτερικο τραυματισμενο μινισκο και αρθριτικα στα 2 γονατα, λογω πολεμικων τεχνων (τριβες, τραυματισμοι κτλ)
και ειμαι 99 κιλα με 1,72 υψος (στην καλυτερη).

Άβαταρ μέλους
Arjyxatzi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 4:00 pm
Τοποθεσία: Αεροπορια
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Arjyxatzi »

Παιδια καλυσπερα!Εχω μια ερωτηση, οποιος μπορει ας μου απαντησει παρακαλω.

Απο 4 χρονων εχω μια παθηση στο αριστερο μου ποδι ονοματι ινωδους οστικη δισπλασιαδισπλασια. Αυτη την στιγμη ειμαι 20 και το προβλημα μου εχει υπενθιμισει την παρουσια του 8 φορες. Εχω κανει 8 καταγματα απο τα οποια τα 5 εχουν χειρουργηθει.

Αυτη την στιγμη εχω σιδερα στο ποδι. Αυτη η παθηση εχει την ιδιοτητα να αποδυναμωνει τα οστικα κυτταρα με αποτελεσμα να δημιουργουντε "κουφια" σημεια στο κοκαλο και να σπαει.

Οταν αλλαζει ο καιρος, οταν το ζορισω καπου η το κουρασω με καθηλωνει στο κρεβατι απο τους πονουςπονουςκαθως επισης μπορει να σπασει ανετα απο μια πτωση.

Η ερωτηση ειναι η εξης: Ειναι αυτος ενας λογος για απαλλαγη ή εστω για αναβολη στράτευσης;

mother
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 09, 2018 1:17 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από mother »

Χαιρετε,

Θελω να σας ρωτησω και αν μπορειτε παρακαλω πολυ μου απαντατε αμεσα διοτι επειγει το θεμα.

Ο ανηψιος μου ηταν να καταταγει τον Μαιο. Λογω προβληματος δεν παρουσιαστηκε.

Πηγε ο πατερας του στο φρουραρχειο και ζητησε να στειλουν γιατρο στο σπιτι.

Ειχε παει τελικα ο γιατρος μετα απο 20 μερες.

Τον εβγαλε Ι4 παθολογικο σε γραφειο.

Περιμενε το παιδι καποιο χαρτι τιποτα μεχρι στιγμης.

Πηρε ο πατερας του τηλ. Στην στρατολογια να μαθει εχει γινει.

Του ειπαν οτι θα πρεπει να παει ο ανηψιος μου και γιος του στην στρατολογια να υπογραψει οτι θελει Να στρατευθει

και να δηλωσει μεταμελεια.Εικόνα Του λεει ο πατερας του παιδιου γιατι μεταμελεια; Τι εκανε; Αρρωστος δεν ειναι παρανομος.

Οχι επεμεναν πρεπει α ερθει εδω να υπογραψει οτι δεχεται να υπηρετησει. Ζηταγαν Α. Φ. Μ κ. Λ. Π.

Τους λεει οχι δεν θα ερθει να στειλετε το χαρτι καταταξης και θα ζητησει να περασει δια μεσω φρουραρχειου και μετα 401 για επαναξεταση για να παρει Ι5 παθολογικο.

Μπορειτε να μου πειτε τι στην ευχη του Θεου συμβαινει;

Δεν ειναι παρανομος. Δεν τον εχουν ανυποτακτο μας ειπαν απο φρουραρχειο. Γιατι ζητανε να παει να υπογραψει οτι θελει να υπηρετησει;

Η νομιμη διαδικασια δεν ειναι να ερθει χαρτι καταταξης; Περιεργο. Μπορειτε να υποθεσετε τι συμβαινει; Ευχαριστω πολυ!

Νικος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα σας, τελειωσε η διχρονη αναβολη μου για λογους υγειας (πηρα 1+1 χρονο) και παρουσιαζομαι το σεπτεμβριο. Εχω ριξη επιχειλιου χονδρου και στα δυο μου ισχια εκ των οποιων στο δεξι ποιο σοβαρη που με αναγκαζει να βαδιζω με πατεριτσα εδω και αρκετους μηνες απο τον πονο. Εχω αγχωτικη διαταραχη και κρισεις πανικου και βλεπω ψυχολογο εδω και καποιους μηνες. Αν μπορει καποιος να μου πει οταν θα παρουσιαστω στο στρατιωτικο νοσοκομειο μπορω να ζητησω χαρτι για εξεταση απο 2 ειδικοτητες γιατρων (ορθοπαιδικο και ψυχιατρο) ;

ευχαριστω εκ των προτερων

Βαγιανοσ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Βαγιανοσ »

Μάγκες έχω χρόνιο πρόβλημα στη μέση και τον Μάιο εγχειριστηκα γτ κόντεψα να χάσω το πόδι μ. Είχα τρεις κοιλες οι οποίες αφαιρέθηκαν αλλά τώρα ο γιατρός μ έχει απαγορέψει πολλά πράγματα. Ξέρουμε τι παίζει?
Peter

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Peter »

Πριν δύο χρόνια πήρα ΔΑ λόγω ελκωδους κολίτιδας και τώρα θα ξαναπεράσω από την επιτροπή . Στα δύο αυτά χρόνια η πάθηση παράμενει και μάλιστα από το ΚΕΠΑ μου έδωσαν ποσοστό 67% αναπηριας. Υπάρχει περίπτωση να μην πάρω ι5 αλλά ι4;
Spyros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2018 3:15 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Spyros92 »

Γεια σας πριν δύο χρόνια στον 5ο μήνα της θητείας μου είχα ένα τροχαίο με αποτέλεσμα να σπάσω το μοιραίο οστό και να χειρουργηθω βάζοντας εσωτερικά στο κόκκαλο λάμα στην πορεία πέρασα δύο φορές από επιτροπή και πήρα σύνολο δύο χρόνια αναβολή. Τώρα μπορεί το κόκκαλο να έχει δέσει αλλά μου έχει μείνει πρόβλημα στη βαδηση λάθος και πόνοι έσπασα οι δύο βίδες της λάμας και η μία προεξεχει. Δεν μπορώ να κάνω στη καβονκαν ζωή μου πράγματα που έκανα όπως το να κοιμάμαι χωρίς να ξυπνάω από τους πόνους η να παω μια βόλτα χωρίς να υποφερω. Πήγα με το χαρτί κατατακατ στο 424 και κανείς δεν βάζει την υπογραφή του για απαλλαγή ακόμα και όταν μου λένε και οι ίδιοι πως είναι για απαλλαγή η περιπτπερ μου τρέχω 19 μέρες και ακόμα τίποτα κάνεις δεν αναλαμβάνει να με βγάλει ι5 έχω απελπιστει καθώς ούτε στην τουαλέτα δεν θα μπορώ να πάω αν μπω γιατι είναι πλέων αδυνατη υτή η στάση... Τι να κάνω που να βρω το δίκιο μου
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Συγγνώμη, σε εξέτασε Ορθοπεδικός στο 424 και δεν υπέγραφε την γνωμάτευση; Πρόσκληση από Επιτροπή Απαλλαγών έλαβες;
Spyros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2018 3:15 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Spyros92 »

Πήγα με το χαρτί κατάταξης στο φρουραρχείο και μου έδωσαν κάτι χαρτιά για γνωμάτευση που θα τα συμπληρώσει ο γιατρός με είδαν 3 γιατροί από τις 1 Νοεμβριου αλλά όλοι με έλεγαν να δω τον γιατρό που με είχε δει ξανά αλλά αυτός έλειπε και φτάσαμε 19 μέρες μετά ενώ έπρεπε να καταταγω στις 5 Νοεμβρίου... Σήμερα ο τελευταίος γιατρός που με είδε με έστειλε στον διευθυντή της ορθοπεδικής αλλα αλλα δεν κατάφερα να τον δω λόγο της ώρας. Εκεί πετυχα τον γιατρό που με είχε δει και άλλη φορά και όταν τον είπα το πρόβλημα μου με είπε αφού κόλλησε το κόκκαλο τίποτα δεν έχεις κάνε ότι σου είπαν και στην τελική κάνεις δεν θα με βγάλει απαλλαγή και ας έχω θέματα κάνεις δεν ακούει και δεν πράττει
Spyros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2018 3:15 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Spyros92 »

Το μόνο που έχω λάβει είναι το χαρτί κατάταξης
Μιχάλης Παπαδοπουλος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχάλης Παπαδοπουλος »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω, το 2012 έκανα σπονδυλοδεσια και μου αφαιρέσανε την σπονδυλική στυλη και μου βάλανε σίδερα. Τα σίδερα τα έχω ακόμα μέσα με αρκετά κινητικά προβλήματα (ορθοστασία, σκυψημο, βάρη κ. λ. π) με εντολή να παρακολουθούμε από γιατρό κάθε 6 μήνες. Ξέρετε αν βγαίνω ι5; Παρουσιάζονται σε ένα μήνα με την Α εσσο σε στρατό ξηράς.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Κατευθείαν Ι5. Απαλλάσεσαι από τη θητεία.

ΦΕΚ Σωματικής Ικανότητας

#602 Σπονδυλοδεσίες διαφόρων τύπων με παραμόρφωση και αστάθεια και σημαντικού βαθμού λειτουργικές διαταραχές - Ι5
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης