Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
.

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από . »

Καλημερα

ειμαι διαβητικος τυπου 2 αλλα περνω πια μονο ινσουλινες εχω δυσκολα ρυθμιζομενο διαβητη χρηζω συνεχης παρακολουθησης εχω παθει αρκετες φορες φλργμονες και διαφορα αλλα θολωση ορασης κτλ και ειμαι 1.82 υψος και 168 κιλα δικαιουμαι καποια αναβολη ωστε να τα ρυθμισω ολα αυτα;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

. έγραψε:Καλημερα

ειμαι διαβητικος τυπου 2 αλλα περνω πια μονο ινσουλινες εχω δυσκολα ρυθμιζομενο διαβητη χρηζω συνεχης παρακολουθησης εχω παθει αρκετες φορες φλργμονες και διαφορα αλλα θολωση ορασης κτλ και ειμαι 1.82 υψος και 168 κιλα δικαιουμαι καποια αναβολη ωστε να τα ρυθμισω ολα αυτα;
/forum/forum_posts.asp?TID=2646

bobmastoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 7:28 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από bobmastoras »

Γειά σε όλουςΕίμαι 23 και σε δύο χρόνια λήγει η αναβολή μου λόγω σπουδων. Φέτος διαγνώστηκα με Hiv και δεν ξέρω τι γίνεται με την στρατιωτική θητεία. Ετσι κι αλλιως δεν συφμωνω με το ολο θεμα του στρατου και δεν θέλω να σπαταλήσω ενα χρόνο για κάτι τέτοιο αλλα τωρα αλλάζει το πράγμα. Λόγω της ασυμπτωματικης λοιμωξης δικαιούμαι 2 χρόνια αναβολη. Μετα απο αυτο Τι γινεται; Κανω κανονικα την θητεία η παιρνω Ι5 παθολογικο; Και αν απαλλαγώ υπαρχει προβλημα στην μετεπειτα πορεια μου; Φαινεται πουθενα για ποιο λογο το πηρα;

Σας ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε και για την βοηθεια προκαταβολικα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω εξυπακούεται ότι θα πάρεις απαλλαγή από το στρατό.
bobmastoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 7:28 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από bobmastoras »

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου απλα ως τωρα δεν εχω βγαλει ακρη.και τι γινεται; Υπαρχει καποιο προβλημα υστερα; Τι φαινεται στο χαρτι που παιρνεις; Φαινεται ο λογος; Εχεις προβλημα με την μετεπειτα επαγγελματικη αποκατασταση κτλ;

με συγχωρειτε για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι καπως χαμενος με ολο αυτο

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Δεν φαίνεται τίποτα. Υποθέτω θα γράψουν ότι απαλλάχθηκες ως Ι5 παθολογικό.

Δεν υπάρχει καμία επίπτωση πάντως.
...
Βασίλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Γεια σας παιδιά.Έχω ένα πρόβλημα στη γάμπα μου. Φλεβίτιδα (ή κιρσοί). Ο γιατρός μου μού έχει πει πως πρέπει να εγχειριστώ και πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ορθοστασία.

Αν ξέρετε, υπάρχει περίπτωση να βγω Ι5;

Θέλω να ξέρω πριν μπω φαντάρος. Γιατί αν είναι να βγω Ι4 να πάω να κάνω την εγχείρηση τώρα. Αλλιώς, αν είναι για Ι5, μπαίνω στρατό, παίρνω απαλλαγή, και την κάνω μετά.

Επίσης, η εξέταση που γίνεται; Σε στρατιωτικό νοσοκομείο;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Θα κάνεις την επέμβαση και μόλις αναρρώσεις θα σε καλέσουν να υπηρετήσεις.
Βασίλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Δηλαδή δεν τον γλιτώνω το στρατό.

Έλεγα μήπως και κατάφερνα να βγω Ι5 παθολογικό.

Οκ, ευχαριστώ

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας
Ειμαι επιληπτικος, με μεγαλη συχνοτητα κρισεων (περιπου δεκα το μηνα), εδω και 18 χρονια, εχω χειρουργηθει για τον ιδιο λογο χωρις αποτελεσμα και εχω χαρακτηριστει αναπηρος σε ποσοστο 67%. Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν απαλλαγη απ'ευθειας η θα με ταλαιπωρουν με συνεχομενες αναβολες;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

morkinor έγραψε:Καλησπέρα. Είμαι 26 ετών και έχω ένα ουρολογικό πρόβλημα. Μήπως υπάρχει κάποιος στρατιωτικός γιατρός να μου απαντήσει; Συγκεκριμένα, το πέος μου καίει καμμιά φορά κατά την διάρκεια της ούρησης και η κύστη βγάζει ένα διάφανο υγρό μετά την έκκριση του οποίου η πέτσα καίει και ζαρώνει προς τα μέσα. Έχω κάνει ουρολογικές εξετάσεις αλλά σε όλα έχουν δείξει πεντακάθαρες. Δεν έχω κάνει εξετάσεις αίματος διότι φοβάμαι τις βελόνες. Παράλληλα έχω ψυχολογικά προβλήματα και παίρνω ψυχοφάρμακα εδώ και 2 με 3 χρόνια. Συγκεκριμένα παίρνω tavor,abilify και HCL biperiden. Ακούω απειλητικές φωνές και έχω παραισθήσεις. Μια ημέρα είδα μια λευκοντυμένη γυναίκα να λάμπει ολόκληρη. Κάτι σαν φάντασμα. Είμαι ψυχωτικός χαρακτήρας; Δικαιούμαι μια περαιτέρω αναβολή μια και είμαι φοιτητής του ΤΕΙΘ. Παράλληλα έχω περιττά κιλά και είμαι υπέρβαρος. Μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να ρωτήσει κάποιον στρατιωτικό ιατρό κάτι για την περίπτωση μου;
ο συνδυασμος της αγωγης και των συγκεκριμενων Παρασκευασματων Που λαμβανεις πιθανο να σε παραπεμψει σε αναβολη η και σε απαλλαγη. Αυτο ομως θα στο πει ο γιατρος που θα σε εξετασει και θα δει το ιστορικο σου. Που φανταζομαι οτι υπαρχει. Εδω στο φορουμ δεν θα σου δοθει απαντηση σε οτι αφορα θεμα υγειας παρα μονο μια αποψη Αφου υπαρχουν ειδικοι.

σε συζητησεις στο φορουμ μπορουν να παιρνουν μερος ολοι. Και στρατιωτικοι και πολιτες και οπλιτες.

Tassos

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Tassos »

Γιά σας,
θα ήθελα να ρωτήσω εάν όσοι είναι ανοσοκατεσταλμένοι (δηλ. Δεν λειτουργεί το ανοσοποιητικό σύστημα) λόγω προβλήματος υγείας και λήψης φαρμάκων, μπορούν να πάρουν απαλλαγή στράτευσης από τον Ελληνικό Στρατό.
Διότι έχω Ρευματοειδή αρθρίτιδα και κάνω ενέσεις μεθοτρεξάτης οι οποίες είναι Ανοσοκατασταλτικές. Πρέπει να ρωτήσω στο Στρατολογικό Γραφείο που έκανα την εγγραφή ή να πάω στο 424;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Rafale »

Καλυτερα να πας στο 424 να εξετασθεις να παρεις Ιατρικη γνωματευση και οι γιατροι θα σου πουν αν παρεις απαλλαγη η αλλαγη ισως σωματικης ικαντοητας. Οτι αφορα απαλλαγες κλπ ειναι στο θεμα στρατολογια

...
morkinor
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 8:33 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από morkinor »

Θα ήθελα να μάθω πόσα άτομα πέρασαν απο εξετάσεις και βγήκαν Ι5 και πόσα κοπήκαν.Εικόνα
Μιτζέλος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιτζέλος »

Καλημέρα.

Θα ήθελα παρακαλώ να μου πει όποιος ξέρει αν η θρομβοφιλία παίρνει Ι5. Ευχαριστώ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες