Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Με την πρόταση για την δεύτερη αναβολή απο το γιατρό του 401 τον ρώτησα γιατί δεν βγαίνω Ι5 απο τώρα, εφόσων είμαι σε διπλή φαρμακευτική αγωγή ως επιληπτικός, μου ανέφερε ότι με την βεβαίωση απο το γιατρό σου το επόμενο έτος(δηλαδή φέτος) μου είπε ότι << θα το δούμε>> Επιστρέφοντας στο φρουραρχείο ρώτησα τα παιδιά, που σημείωναν τα αποτελέσματα απο τους γιατρούς του 401, γιατί δεν μου έδωσαν απαλλαγή απο εκείνη την χρονική στιγμή και μου απάντησαν ότι έλα του χρόνου με την βεβαιωσή σου και δεν θα έχεις πρόβλημα. Σημειώνω ότι όταν πέρασα απο το νευρολογικό του 401 ένα παιδί είχει σκλήρυνση κατα πλάκας και του είχαν δώσει ένα έτος αναβολής, όταν εγώ έπαιρνα τη δεύτερη αναβολή, αυτός απαλλάχθηκε. Μήπως υπάρχει καποια διάταξη που να στηρίζει το γεγονός ότι κάποιος με προβλήματα υγείας(ίσως πάνω απο δύο σε βαθμό Ι4) παιρνει απαλλαγή; Κάτι τέτοιο δεν έχω βρεί ακόμη. Ευχαριστώ και πάλι.
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια ζητω την βοηθεια σας ακουστε ή μαλλον δειτε πως εχουν τα πραματα. Εκοψα την αναβολη μου πριν ενα μηνα ωστε να παρουσιαστω τον νοεμβρη πριν λιγο καιρο πηγα για αναλυσεις αιματος κ ο γιατρος μου διεγνωσε πιθανον ιδιοπαθη πολυκκυταιμια(ακομα με ψαχνουν). Η ασθενεια αυτη ειδα στο φεκ κ βγαινει Ι5 με διετη αναβολη. Θελω να ρωτησω 1ον θα μου δωσουν κατευθειαν απαλλαγη ή θα μου δινουν διετη αναβολη κ θα ξαναπερναω απο επιτροπη (σημειωτεον οτι η ασθενεια ειναι εφορου ζωης) κ αν ναι σε ποσο καιρο θα μου δωσουν την οριστικη απαλαγη. κ δευτερον αν οντος παρω την απαλλαγη με Ι5 θα υπαρχει καποιο αντικτυπο στην μετεπειτα ζωη μου εννοω αν θελω να γινω δημοσιος υπαλληλος(εννοειτε οχι σωματα ασφαλειας) ή αν θελω να ανοιξω δικη μου επιχειεηση θα μπορω; παιδια καταρχην ευχαριστω αλλα επειδη το θεμα ειναι σοβαρο θα παρακαλουσα οχι ραδιο αρβυλα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Από περίπτωση παιδιού που είχε μόνιμο πρόβλημα στα νεφρά θυμάμαι το εξής:

Παρουσιάστηκε κανονικά (Νοέμβριος 2007), πήγε στο 401 μαζί με το φάκελο του προβλήματος που είχε, του έδωσαν 2ετή αναβολή και, επειδή αυτό είναι μόνιμο πρόβλημα, θα πάρει Ι5 παθολογικό όταν ξαναπρουσιαστεί το 2009.

Λογικά κάτι τέτοιο θα γίνει και με εσένα. Αν πάρεις Ι5 παθολογικό, όχι, θα μπορέις να ανοίξεις επιχείρηση και επίσης, όσα έμαθα από 1ο Γραφείο, το Δημόσιο σου δίνει κάποια μόρια για πρόσληψη (λογικά με βάση το % αναπηρίας).

Με Ι5 ψυχολογικό έχεις πρόβλημα με Δημόσιο, όχι Ι5 παθολογικό.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Παραβιάζοντας τη νομοθεσία, ο στρατός μεθοδεύει την «προσωρινή κατάταξη» στρατεύσιμων, που κανονικά θα έπρεπε να πάρουν απαλλαγή ως «Ι5»! Το σκεπτικό; Να ντυθούν ντε και καλά φαντάροι, ώστε να... νοσηλευτούν σε στρατιωτικό νοσοκομείο! Εάν γίνουν καλά θα υπηρετήσουν, εάν όχι, κάποια στιγμή θα τους απαλλάξουν από την υποχρέωση στρατιωτικής θητείας.

...

Οπως διαπιστώνει η ανεξάρτητη αρχή:

* Η «επιτροπή απαλλαγών» σε σειρά αποφάσεών της παρεκκλίνει αναιτιολόγητα τόσο από τις αρχικές γνωματεύσεις ειδικών στρατιωτικών γιατρών, όσο και από τον «πίνακα νοσημάτων» με βάση τον οποίο ορισμένες παθήσεις επιφέρουν υποχρεωτικά απαλλαγή στράτευσης.

* Το ΓΕΣ χαρακτηρίζει προσωρινές (!) τις κρίσεις, επικαλείται «αμφιβολίες» της επιτροπής και εκτιμά ότι οριστική εκτίμηση της «σωματικής ικανότητας» είναι εφικτή μετά την κατάταξη του στρατεύσιμου και τη νοσηλεία του ως φαντάρου!

* Η διαδικασία αυτή είναι παράνομη, καθώς ο νόμος ορίζει ότι μετά την εξάντληση διετούς αναβολής ακολουθεί υποχρεωτικά οριστική κρίση. Χωρίς θετική κρίση δεν είναι νόμιμη η κατάταξη.

Ελευθεροτυπία
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω Μονιμο σιδερο στον αγκωνα, σιδερο στον αστραγαλο και στη κατω γναθο τα οποια πιθανον να βγαλω καποια στιγμη. Αλλα μαυτο στον αγκωνα ειναι μονιμο. Σε τι κατηγορια λετε να με καταταξουν;
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Θέλω να ρωτήσω άμα ξέρει κανείς σε περίπτωση ατόμου με εγχείριση υδροκεφάλου άμα παίρνει απαλλαγή. Ευχαρίστω
aiolos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 5:34 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από aiolos »

Φίλε συνονόματε!

Μεθαύριο πάω για πρώτη φορά στο φρουραρχείο και δεν ξέρω τι θα συμβεί!

Έχω 5 κρίσεις τα τελευταία έξι χρόνια και είμαι σε διπλή φαρμακευτική αγωγή. Επιπλέον με εξέταση από τη νομαρχία έχω χαρακτηριστεί με αναπηρία 70%. Δύο διαφορετικ΄ς αποφάσεις, μία το 2006 και μία τώρα.

Είναι λίγο παρόμοια η ιστορία μου.

Τι θα γίνει στο 401;

Θα την πάρω την αναβολή ήθατρχω να παρουσιαστώ;

Ευχαριστώ!

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε νομίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις απ'ευθείας Ι5 (μόνο σε ειδικές περιπτώσεις γίνεται). Πρέπει να μαζέψεις δύο χρόνια αναβολών για λόγους υγείας. Θα πρέπει να δεις τα Κριτήρια που περιγράφονται στο Προεδρικό Διάταγμα 133/2002 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 109Α του 2002, για να εντοπίσεις σε ποια κατηγορία εντάσεται η πάθηση σου. Υπάρχουν όμως και πιο ειδικοί από εμένα να σε βοηθήσουν.

Καλά ξεμπερδέματα!

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα σε όλους σας!
Έχουμε κάποια εξέλιξη στο θέμα "επιληψία και στρατός - αναβολή"
επιτέλους έφτασε η απόφαση από το στρατολογικό γραφείο στο σπίτι μου.
Να υπενθυμήσω ότι μου έχει δοθεί αναβολή για δύο χρόνια λόγω υγείας.
[Εγώ έχω πάρει από το στρατολογικό γραφείο πιστοποιητικό τύπου Α που χρησιμοποιώ αυτό τον καιρό για την αναζήτηση εργασίας, αλλά θα χρειαζόταν καλλίτερα η απαλλαγή]

Η απόφαση γράφει στο κάτω μέρος ότι μπορώ να ζητήσω επανεξέταση μετά την πάροδο 6 μηνών.
να ζητήσω ή να αφήσω να περάσουν τα δύο χρόνιά;
Στην επανεξέταση μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο χαρτι γιατρού από το νοσοκομείο ή να πάρω καινούργιο;
ευχαριστώ!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Κατ'εμέ,6 μήνες είναι πολύ μικρό διάστημα.

Πάντως, δεν χάνεις και τίποτα αν το δοκιμάσεις. Σίγουρα πάντως μετά από 2 χρόνια θα πάρει οριστική απαλλαγή.
aiolos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιαν 21, 2009 5:34 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από aiolos »

Εννοείς Σε έξι μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα για να ζητήσω επανεξέταση;

Με το πρόβλημα που έχω θα παίρνω φαρμακευτική αγωγή καθημερινά για όσο...

άρα καταλήγουμε σε αυτό που προτείνεις ότι δεν έχω να χάσω και τίποτα.

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν θελω να παρω αναβολη 2 χρονια ρε παιδια ειναι αρκετο διαστημα κ δεν θελω ουτε Ι5, απλα να τελειωνω θελω. Εχω ηδη 6μηνες θητεια για ποιον λογο να με κοψουν τωρα κ να ερχομαι παλι σε 2 χρονια. Ειμαι ηδη αρκετα μεγαλος για να με παει κ αλλο πισω ο στρατος... Απλα αν ξερει καποιος να μου πει αν στο γραφειο στο στρατοπαιδου ερχεται καποιο χαρτι που να αναφερει οτι εχω ενδειξη για αναβολη απο το 401. Αν δεν εχω σκεφτομαι να μην δωσω το χαρτι κ να τελειωσει εκει το θεμα. Ευχαριστω πολυ...
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ikaros »

Μια ερωτηση θελω να κανω. Με ποιο σκεπτικο το 401 σου δινει διετη αναβολη για θεματα υγειας; Αν το προβλημα υγειας που εχεις ειναι μονιμο, τι θα αλλαξει σε 2 χρονια;
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ελα ντε... Δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα γιατι με το προβλημα που εχω στην μεση δεν υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει κ ουτε βεβαια να κανω χειρουργειο. Απλα ειναι κολλημενοι οι ανθρωποι κ για να αποποιηθουν τις τυχων ευθυνες μοιραζουν αναβολες. Δεν ξερω θα δειξει. Εκτος των παραπανω, αν τυχων κ τελικα η επιτροπη μου προτεινει αναβολη, μπορω να ζητησω επανεξεταση;
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Κανεις ρε παιδια; Κ κατι αλλο. Αν τελικα ισχυσει η αναβολη μου δινουν Ι5 στα 2 χρονια ή πρεπει να παρω αλλα 2 χρονια αναβολη μετα; Κανενα τηλ Στρατολογιας υπαρχει να ρωτησω στα σιγουρα; Ευχαριστω...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης