ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

dj_jim έγραψε:Καλησπέρα στο φόρουμ ψάχνω διακριτικά για ΟΒΑ και δεν μπορώ να βρώ πουθενά! Μήπως υπάρχει κατι απο net να παραγγείλω;Help!
φιλε δεν υπαρχουν διακριτικα για οβα. Στην αεροπορια τουλαχιστον. Απλα εχουν ενα σκρατς που γραφει πανω ονομα ειδικοτητα και σε παρενθεη (οβα).
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Μηπως ξερετε ποτε κατατασσονται οι ο. β. α;
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω κανει τα χαρτια για ο. β. α εδω και 60 ημερες. μηπως ξερετε ποτε θα μας ειδοποιησουν για καταταξη;
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ratatoulis »

Γεια σας να ρωτισω κατι αλλα θα μου απαντισει μονο οποιος ξερει καλα. Λοιπον ας υποθεσουμε οτι ενα παιδι αυτην την στιγμη κανει την θητεια του σε ενα σωμα των ενοπλων δυναμεων στρατου ξηρας και αποφασιζει να γινει ΟΒΑ. Υστερα απο αιτηση του. Μετα απο κανα χρονο βγαινει προκηρυξη για εποπ αυτο το παιδι εχει τελειοσει λυκειο μονο, αλλα ειναι οβα σε μια ειδικοτητα που στις προυποθεσεις για εποπ θελει αποφιτους ιεκ ας πουμε αυτο το παιδι αφου ειναι οβα στην ταδε ειδικοτητα και κανει τα χαρτια του για εποπ. Μπορει να επιλεξει την ειδικοτητα αυτην αλλα δεν εχει τα μορφοτικα Προσοντα με βαση την προκηρθξη για Εποπ. Αλλα αυτος ειναι οβα στην συγκεκρικμενη ειδικοτητα. Εχει δλδ προυπηρεσια αλλα δεν εχει τιτλο ιεκ πχ. Να μου πει μοναχα μονο οποιος Ξερει καλα γιατι δεν θελω να δωσω λαθος πληρφοριες.

ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ratatoulis »

Πχ το παιδι ειναι φανταρος στις διαβιβασεις και μπαινει οβα εκει. Χειριστης ασθρματων επικοινονιακων συστιματων. Και βγαινει προκηρθξη για εποπ το παιδι κανει τα χαρτια του για εποπ αλλα εχει απολυτιριο λυκειου. Και η προκηρθξη για εποπ σε αυτην τιν ειδικοτητα ζηταει αποφοιτους ιεκ. Αν αυτος που ειναι οβα σε αυτην τιν ειδικοτητα κανει αιτηση για εποπ θα τον κοψουνε εφοσον δεν ειναι αποφοιτος ιεκ; Αλλα ειναι οβα σε αυτην την ειδικοτητα με απολυτιριο λυκειου;

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Velerefontis »

Τ ο πιθανοτερο ειναι πως θα τον κοψουν λογω ελλειψης γραμματικων προσοντων. Εκτος της περιπτωσης που το ελαχιστο ζητουμενο προσον ειναι το απολυτηριο λυκειου. Τοτε θα εχει ελπιδες και εφοσον εχει και την προυπηρεσια ως οβα και πολλες πιθανοτητες
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ratatoulis »

Velerefontis έγραψε:Τ ο πιθανοτερο ειναι πως θα τον κοψουν λογω ελλειψης γραμματικων προσοντων. Εκτος της περιπτωσης που το ελαχιστο ζητουμενο προσον ειναι το απολυτηριο λυκειου. Τοτε θα εχει ελπιδες και εφοσον εχει και την προυπηρεσια ως οβα και πολλες πιθανοτητες
και τοτε ρε φιλε πως ειναι δυνατον να υπηρετει ος οβα στιν συγκεκριμενη ειδικοτητα; Δλδ ετσι ειναι ικανος και σαν εποπ δεν ειναι; Μηπως δεν εισαι αρκετα σιγουρος; Μην το καψω το παιδι και του πω αλλα και αλλα... Κανενας που να ξερει απο στρατολογικα θεματα καλα;

Mpisas_09
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2009 11:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Mpisas_09 »

Εχω κανει τα χαρτια για ο. Β. Α πριν απο δυο μηνες και δεν μου εχει ερθει χαρτι για για καταταξη. Μηπως ξερετε ποτε θα πραγματοποιηθει η καταταξ稴 **Ρωτησα στη στρατολογια αλλα δεν μου εδωσαν καμια απαντηση

Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Να ρωτισω κατι για ΟΒΑ τι χρειαζετε; Απαντιστε μου παρακαλω για να ξερω τι να κανωΕικόνα

george306
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 1:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από george306 »

Γεια σας! Θελω να ρωτησω για τον οβα. Ειμαι αμφιβιος κδ κ θελω να μαθω αμα γινω οβα αν μπορω να παω αλεξιπτωτα κ πως; Επισης θελω να μαθω αν ειναι υποχρεωτικα να μεινω ενα χρονο η μπορω να φυγω πιο μπροστα;
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι ακριβως κανεις στα ΟΒΑ.

ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Μπορω να κατσω 1-2 μηνες ΟΒΑ; Ή πρεπει απο 1 ετος μεχρι 3 οπωσδηποτε;
Γιατι ενδιαφερομαι για κανα 2 μηνακια το πολυ

(@yandr εψαξα για ΛΥΒ που ενδιαφερομαι και δν βρηκα κατι. Μπορεις να με κατατοπισεις αν υπαρχει σχετικη συζητηση; )
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Δεν βλέπω συζητήσεις, αλλά ρίξε μια ματιά στο άρθρο για ΛΥΒ και ΟΒΑ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Απολύθηκα τον αύγουστο του 2008. Ξέρω ότι μέχρι και 3 χρόνια μετά την απόλυσή σου μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για ΟΒΑ. Τι διαδικασίες πρέπει να κινήσω; Κάνω αίτηση στην Στρατολογία μου και περιμένω ενημέρωση; Τι ακριβώς παίζει;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

1) Πότε μπορώ να κάνω αίτηση για Ο. Β. Α στην Στρατολογία;

2) Μπορώ να εκπαιδευτώ σαν Ο. Β. Α σε κάποιο επίλεκτο σώμα;(Δ. Υ. Κ, Ε. Τ. Α κτλ)

Ευχαριστώ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες