ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lxias »

Μέχρι να λήξει η σύμβαση και να απολυθείς που είναι εώς τρία έτη παραμένεις εκεί που σε τοποθετήσανε.
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με ΟΒΑ; Τι γπροοπτικες εχει μετα απο την τριετια; Επεισης εχει μεταθεσεις; Τι κανει ενας ΟΒΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ε.Π.Σ.
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 4:30 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ε.Π.Σ. »

Δημητρα απ'οτι γνωριζω, οβα μενεις απο φανταρος. Δηλαδη. Μετα τη θητεια του. Καποιος μπορει να δηλωσει Συμβαση στο στρατο, να μεινει π. Χ για 3 χρονια μεσα. Με το βαθμο που ειχε! Πληρωνεται κανονικα οπως οι επ-οπ. Και ασφαλιζεται στο ικα.
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Μετα απο την τριετια ως οβα τι προοπτικες αχει; Απλα κανεις τα τρια χρονια και τελος; Αν ειναι παντρεμενος επηρεαζει σε τιποτα αυτο;
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΔΗΜΗΤΡΑ έγραψε:Μετα απο την τριετια ως οβα τι προοπτικες αχει; Απλα κανεις τα τρια χρονια και τελος; Αν ειναι παντρεμενος επηρεαζει σε τιποτα αυτο;


Kaμια προοπτικη δεν υπαρχει μετα απο ΟΒΑ, απλα παιρνουν καποια μορια (νομιζω 100) για τους διαγωνισμους ΕΠΟΠ. Αυτος ηταν ενας προχειρος θεσμος για να αντιμετωπιστει μπακαλιστικα η ελειψη ατομων σε μοναδες εκστρατειας-και ταυτοχρονα μια κακογουστη κινηση για μειωση της ανεργειας...
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Συμφωνω μαζι σας ( Nicolas_mk2) αλλα δεν μπορουμε πλεον να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Η ανεργια ειναι ενα προβλημα οπου τον τελευταιο καιρο εχει φτασει στο απροχωρητο! Οποτε ο πνιγμενος απο τα μαλλια πιανετε και για προσωρινα δεν ειναι κακη λυση το οβα εως οτου καποιος μπορεσεi να δει τι θα καταφερει να κανει...
Κατα την γνωμη μου ως προς το τιποτα κατι ειναι και αυτο!
diomidis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 12:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από diomidis »

Έχω μπερδευτεί λίγο... Εγώ έκανα κανονικά την θητεία μου στο πολεμικό ναυτικό την περίοδο 2006-2007. Οκ;

εάν τώρα θέλω να καταταγώ σαν ΟΒΑ μπορώ ;
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΔΗΜΗΤΡΑ έγραψε:Συμφωνω μαζι σας ( Nicolas_mk2) αλλα δεν μπορουμε πλεον να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Η ανεργια ειναι ενα προβλημα οπου τον τελευταιο καιρο εχει φτασει στο απροχωρητο! Οποτε ο πνιγμενος απο τα μαλλια πιανετε και για προσωρινα δεν ειναι κακη λυση το οβα εως οτου καποιος μπορεσεi να δει τι θα καταφερει να κανει...
Κατα την γνωμη μου ως προς το τιποτα κατι ειναι και αυτο!


Συμφωνω εν μερει, απλως το μετρο οφειλε να εχει μεγαλυτερη διαρκεια καθως στα 3 χρονια-ειδικα σε δυσκολες ειδικοτητες-δεν υπαρχει ο απαιτουμενος χρονος για ουσιαστικη υπηρεσια καθως ο ΟΒΑ αναγκαζεται να αποχωρησει τη περιοδο που εχει εξικοιωθει πλεον Με τον επαγγελματικο στρατο και την ειδικοτητα του-ουσιαστικα δηλαδη φευγει οταν αρχιζει πλεον να ειναι πραγματικα παραγωγικος...
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

diomidis έγραψε: Έχω μπερδευτεί λίγο... Εγώ έκανα κανονικά την θητεία μου στο πολεμικό ναυτικό την περίοδο 2006-2007. Οκ;

εάν τώρα θέλω να καταταγώ σαν ΟΒΑ μπορώ ;

Οχι δυστηχως, ΟΒΑ κατατάσσονται μονο κατα τη διαρκεια της θητειας, πλεον μονο σαν ΕΠΟΠ...
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

φιλε συγνωμη που επεμβαινω ομως οταν καποιος απολυθει εχει το δικαιωμα μεσα σε 3 χρονια εαν θελει να ξανα καταταγει σαν οβα. Ομως δυστηχος η τελευταια σειρα τον οβα μπηκε τον μα'ι'ο. ο θεσμος τον οβα καταργηθηκε.:(:(
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Nicolas_mk2 έγραψε:
Οχι δυστηχως, ΟΒΑ κατατάσσονται μονο κατα τη διαρκεια της θητειας, πλεον μονο σαν ΕΠΟΠ...


μπορείς να καταθέσεις αίτηση εντός τριμήνου από την απόλυσή σου, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα γράφω στο άρθρο για τους ΟΒΑ .
ArisA
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ArisA »

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω κληθεί να υπηρετήσω την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία μου και σκέφτομαι να παραμείνω για ΟΒΑ διότι πραγματικά χρειάζομαι τα χρήματα. Το θέμα είναι πως έχω αφήσει κάποιες σπουδές στο τελείωμα και θα ήθελα να πάρω το πτυχίο μου. Επειδή όμως είμαι Αθηναίος κι η σχολή μου είναι στην επαρχία είναι αδύνατον να επιστρέψω εκεί μιας και δεν έχω εισοδήματα.
Αν παραμείνω σαν ΟΒΑ υπάρχει τρόπος για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου;
Και κάτι άλλο άσχετο. Στο παρελθόν είχα ακούσει πως ο στρατός αν καταταγείς εθελοντικά υπάρχουν κάποια προγράμματα που μπορεί να σε βάλει σε κάποιες σπουδές. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Velerefontis »

Σαν ΟΒΑ το μεγιστο που μπορεις να υπηρετησεις ειναι τρια χρονια. Μπορεις κανονικα να συνεχισεις τις σπουδες σου και δικαιουσαι τις αναλογες φοιτητικες αδειες για να δινεις μαθηματα. Το πως θα παρακολουθεις τα μαθηματα εφοσον οπως λες δε δυνασαι να φυγεις μακρια απο την αθηνα ειναι κατι που δε μπορω να σε βοηθησω. Αλλα πρεπι να ξερεις οτι σαν ΟΒΑ συνεχιζεις και υπηρετεις στη μοναδα που βρισκεσαι. Οποτε εσενα ποιος σου εξασφαλιζει οτι θα εισαι στην αθηνα; Για το τελευταιο ερωτημα σου, δεν ισχυει κατι τετοιο, αλλα συνηθως οι αξιωματικοι καποιων σωματων σπουδαζουν σε ΑΕΙ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Mirodin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 4:18 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Mirodin »

Αφου εψαξα σε προηγουμενα θεματα... Ναι μεν βρηκα αλλο θεμα σχετικα με τους ΟΒΑ αλλα τα ερωτηματα που εχω να δωσω εγω δεν εχουν απαντηθει εκει, γιαυτο παρακαλω οσοι γνωριζουν να απαντησουν στις ερωτησεις που θα κανω διοτι ειναι ενα θεμα που θα επηρεασει οχι μονο το μελλον μου, αλλα και ολη μου τι ζωη. Λοιπον αρχιζω...

1) Τι ωρα μπαινουν οι ΟΒΑ μεσα και τι ωρα βγαινουν;

2) Τι πραγματα/δουλειες/αγγαριες κανουν οσο ειναι μεσα;(Η ιδικοτητα μου ειναι μαγειρας).

3) Εκτος του οτι κανουν καθημερηνες υπηρεσιες, ποσες υπηρεσιες (οπως κανουν υπηρεσιες οι ΕΠΟΠ, της βραδυνες δηλαδη) κανουν το μηνα;(αν κανουν).

4) Ειναι αληθεια οτι εκει απο οπου απολυεσε,3 μηνες πριν απολυθεις πρεπει να δηλωσεις για ΟΒΑ, αν ναι ειναι αληθεια οτι θα υπηρετησεις εκει για οσα χρονια εχεις δηλωσει ΟΒΑ η περνεις μεταθεση;

5) Αν δηλωσεις ΟΒΑ για 1 χρονο, και ας πουμε οτι αυτος ο ενας χρονος περναει. Δεν μπορεις να δηλωσεις για αλλο ενα χρονο; Ενοω πως αφου μπορεις να κανεις μεχρι 3 χρονια, μηπως καθε χρονος που περναει, μπορεις να δηλωνεις και για παραπανω.

6) Οτι αλλο επιπροσθετες πληροφοριες εχετε, παρακαλω πολυ να τις πειτε.

Ευχαριστω πολυ!

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lxias »

Mirodin έγραψε: Αφου εψαξα σε προηγουμενα θεματα... Ναι μεν βρηκα αλλο θεμα σχετικα με τους ΟΒΑ αλλα τα ερωτηματα που εχω να δωσω εγω δεν εχουν απαντηθει εκει, γιαυτο παρακαλω οσοι γνωριζουν να απαντησουν στις ερωτησεις που θα κανω διοτι ειναι ενα θεμα που θα επηρεασει οχι μονο το μελλον μου, αλλα και ολη μου τι ζωη. Λοιπον αρχιζω...

1) Τι ωρα μπαινουν οι ΟΒΑ μεσα και τι ωρα βγαινουν;

2) Τι πραγματα/δουλειες/αγγαριες κανουν οσο ειναι μεσα;(Η ιδικοτητα μου ειναι μαγειρας).

3) Εκτος του οτι κανουν καθημερηνες υπηρεσιες, ποσες υπηρεσιες (οπως κανουν υπηρεσιες οι ΕΠΟΠ, της βραδυνες δηλαδη) κανουν το μηνα;(αν κανουν).

4) Ειναι αληθεια οτι εκει απο οπου απολυεσε,3 μηνες πριν απολυθεις πρεπει να δηλωσεις για ΟΒΑ, αν ναι ειναι αληθεια οτι θα υπηρετησεις εκει για οσα χρονια εχεις δηλωσει ΟΒΑ η περνεις μεταθεση;

5) Αν δηλωσεις ΟΒΑ για 1 χρονο, και ας πουμε οτι αυτος ο ενας χρονος περναει. Δεν μπορεις να δηλωσεις για αλλο ενα χρονο; Ενοω πως αφου μπορεις να κανεις μεχρι 3 χρονια, μηπως καθε χρονος που περναει, μπορεις να δηλωνεις και για παραπανω.

6) Οτι αλλο επιπροσθετες πληροφοριες εχετε, παρακαλω πολυ να τις πειτε.

Ευχαριστω πολυ!

Καλημέρα φίλε μου, σαν μάγειρας θα είσαι μόνο στα μαγειρία γιατί δεν υπάρχει κόσμος, οι υπηρεσίες σου θα είναι τόσες όσες κάνουν και οι υπόλοιποι ομοιόβαθμοι σου ΕΠΟΠ, αλλά εσύ δεν θα μένεις μέσα γιατί θα έχεις περίεργα ωράρια και απασχολείσαι διαφορετικά, ναι τρείς μήνες πρίν την απόλυση σου το δηλώνεις στο 1ο Γρ, αρχικά για μένα δήλωσε για 1 χρόνο και μετά κάντο εώς 3 χρόνια,1+1+1 δεν γίνεται, έαν προβλέπεται απο τον Π. Ο. Υ της μονάδος και υπάρχει ανάγκη για μάγειρας θα παραμείνεις αμετάθετος, το 99,9 των μονάδων θέλει μάγειρες καλή επιτυχία.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες