Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nazgul
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2008 9:51 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nazgul »

Μια χαρα ισχυουν, ρωτα καποιον απο την 1η σειρα
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Η 1 σειρά δεν έχει μονιμοποιηθεί ακόμη. Τον Ιανουάριο μονιμοποιούνται
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχει κανεις τα θεματα των εξετασεων που θα δωσουν οι εποπ τον ιανουαριο;
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

νικος έγραψε:Εχει κανεις τα θεματα των εξετασεων που θα δωσουν οι εποπ τον ιανουαριο;

Φαντάζομαι θα εννοοείς την εξεταστέα ύλη γιατί τα θέματα δεν είναι ανακοινώσιμα. Λογικά σε κάποιο ΦΕΚ θα είναι. Ρώτησε στη μονάδα σου, πάντως για το ναυτικό κοίτα στην επίσημη σελίδα του ΓΕΝ.
Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Λοχίας »

Prince_23 έγραψε: Αν τους κρατήσουν Μετά την εφταετία πέρνουν τον βαθμό του λοχία και τυπικά μονιμοποιούνται, γίνονται ΕΜΘ(Επαγγελματίες Μακράς Θητείας) και έχουν πιο Υπεύθυνα πόστα Μέχρι τότε είναι απλά ο τελευταίος τροχός της αμάξης ή τους βάζουν βοηθούς σε κάνα γραφείο και τρέχουν συνέχεια. Εξαρτάται σε τι σώμα θα πάει, μπορεί να περάσει καλά μπορεί να μην την παλέψει. Αν είναι διατεθημένος να περνάει κάθε χρόνο τα ίδια μέχρι να φτάσει την 7ετία και να αλλάξουν κάποιες καταστάσεις ας πάει. Και να μην ξεχάσω είναι και καλά τα λεφτά


Αν μου επιτρέπεις κάποιες διορθώσεις: μετά την επταετία γίνονται λοχίες οσοι ΕΠΟΠ δέν έχουν εκπληρώσει στρατιωτική θητεία ώς έφεδροι. Οι έχοντές κάνει την θητεία τους (όπως ο γραφων) γίνονται λοχίες στα 6 χρόνια υπηρεσίας. Μετά την μονιμοποίηση ονομάζεσαι "Μόνιμος ΕΠΟΠ" στον βαθμό που φέρεις εκείνη την στιγμή. Θέσεις διοικητικής φύσεως μπορείς να αναλάβεις μετά τα 10 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας (χωρίς δηλαδή την θητεία).
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι οκ καταλαβαινω... 1 σιερα; Διλαδη φετος μονιμοποιηθηκες; Χμ τι εξετασεις εδωσες; Καλα βρε πες την ειδικοτητα να καταλαβω... Δεν νομιζω αυτο να σου διμιουργει προβλημα... Σωστος παντως με την νομοθεσια επ. Οπ... Ναι ετσι λεω και εγω να μπω... Περιμενω αποτελεσματα... Ειμαι Συνειδιτοποιημενη παντως... Γνωριζω πιστευω αρκετα Οσα μπορει να γνωριζει καποιος εκτος του τομεα...

Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Λοχίας »

sauraki...4 έγραψε:Ναι οκ καταλαβαινω... 1 σιερα; Διλαδη φετος μονιμοποιηθηκες; Χμ τι εξετασεις εδωσες; Καλα βρε πες την ειδικοτητα να καταλαβω... Δεν νομιζω αυτο να σου διμιουργει προβλημα... Σωστος παντως με την νομοθεσια επ. Οπ... Ναι ετσι λεω και εγω να μπω... Περιμενω αποτελεσματα... Ειμαι Συνειδιτοποιημενη παντως... Γνωριζω πιστευω αρκετα Οσα μπορει να γνωριζει καποιος εκτος του τομεα...



Εμεις δίνουμε γραπτες εξετασεις για την μονιμοποιηση την δευτερα (wish me luck) και ορκιζόμαστε μονιμοι 4 Μαρτίου. Ειδικότητα δε μπορω να πω και οπλο γιατι ειμαστε τοσοι λιγοι που ειναι σαν να λέω ποιος είμαι και το ΓΕς παρακολουθεί...
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Χθές δώσανε η πρώτη σειρά επ. Οπ εξετάσεις για την μονιμοποίηση τους απο ότι ξέρω ήταν σχετίκα εύκολα τώρα περιμένουν αποτελέσματα μέχρι τον μάρτιο και μεταθέσεις εαν φυσικά μονιμοποιηθούν.
Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Λοχίας »

Τελικά αρίστευσα Εικόνα Εσύ σαυράκι 4 περασες;
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Οχι επιλαχων και να φανταστεις Εχς κ πτυχια κ εβγαλα τ χρονο σε ολα τα αθληματα πρωτη σοβαρα μιλαω σε ολα και ειμαι εκτοσ... Τελειο; Χαλαρα κωλομεσον... Αστο ...syxgarhthria... :) Εικόνα

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από argeadas »

Τα θέματα στο στρατό, πάντα είναι εύκολα. Όποιος έχει όμως κάποια αμφιβολία άς βάλει και κανέναν θείο για σιγουριάΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Λοχίας »

Τα θεματα ηταν σχετικα ευκολα για τις περισσοτερες ειδικοτητες. Για τις εξειδικευμενες οπως η δικια μου ηταν ψιλοπαλουκι. Διαβασα βεβαια αρκετα και εγραψα 100%. Η βαση ηταν το 70%.
Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Λοχίας »

...4 έγραψε:Οχι επιλαχων και να φανταστεις Εχς κ πτυχια κ εβγαλα τ χρονο σε ολα τα αθληματα πρωτη σοβαρα μιλαω σε ολα και ειμαι εκτοσ... Τελειο; Χαλαρα κωλομεσον... Αστο ...syxgarhthria... :) Εικόνα


Τι πτυχία έβαλες; Δε ρωταω απο απλη περιέργεια
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από yandr »

«ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ δεν θέλω με τέτοια ανεργία! Διάβασα επί 2-3 μήνες σαν να ήταν Πανελλήνιες Εξετάσεις για το Πανεπιστήμιο, γιατί δεν θέλω με τίποτα να απορριφθώ και να φύγω από το Στράτευμα!».

Ο 27χρονος Μ. Λ. παντρεμένος και μέλλων πατέρας, υπηρετεί ως Επαγγελματίας Οπλίτης στον Στρατό Ξηράς από το 2002. Η προπερασμένη Δευτέρα, όπως και για τους περίπου 1.400 συναδέλφους του, ήταν σταθμός στην καριέρα του: αν περάσει τις γραπτές εξετάσεις και την εν γένει αξιολόγηση τής μέχρι τώρα επίδοσής του, μονιμοποιείται στις Ένοπλες Δυνάμεις!

Πρόκειται για διαδικασία που προβλέπεται στους όρους επιλογής νέων ανδρών και γυναικών, όταν κατατάσσονται ως Επαγγελματίες Οπλίτες. Σύμφωνα με τον σχετικό όρο, η μονιμοποίηση γίνεται μετά το 7ο έτος θητείας και έπειτα από εξετάσεις.

Στον Στρατό Ξηράς η πρώτη σειρά αυτής της κατηγορίας ήταν 1.483 και ζήτησαν να παραμείνουν (λαμβάνοντας μέρος στις εξετάσεις) 1.398- ποσοστό 94,27%! «Όταν βλέπεις την ανεργία να αυξάνεται στην ηλικία μου, πού να πας να ξαναρχίζεις καριέρα!» λέει ο Κ. Π. ένας από τους νέους που μετέβησαν στη Σχολή Ευελπίδων, στη Βάρη, για τις εξετάσεις μονιμοποίησης.

Οι εξετάσεις

Με βάση τα πρώτα στοιχεία, από τους 1.400 της πρώτη σειράς μονιμοποίησης, μόνο μερικές δεκάδες δεν φαίνεται να περνούν τις εξετάσεις. Οι εξετάσεις περιελάμβαναν μεταξύ άλλων 40 ερωτήσεις, οι περισσότερες εκ των οποίων ειδικές. Και στους τρεις Κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων οι Επαγγελματίες Οπλίτες είναι σήμερα 23.818- άνδρες και γυναίκες.

ΤΑ ΝΕΑ
Grecia
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2008 4:27 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Grecia »

Εεε σιγουρα με τετοια ανεργια... Ποιος θα φυγει; Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες