Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση

Είσαι τρελλός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μαρ 06, 2020 12:17 am

Σου αλλάζουν τα φώτα;
40
9%
Είναι χαλαρά;
53
12%
Πρεπει να είσαι στα α@@@ια σου για να αντέξεις;
286
62%
Πρέπει να είσαι γεννημένο κομάντο;
80
17%
 
Σύνολο ψήφων: 459

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ranger
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2013 3:03 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ranger »

Γεια σας παλικαρια ειμαι 16 χρονων εχω κολημα με τις ειδικες δυναμεις αμα γινοταν θα εμπενα και σε αυτη τιν ηλικια μπορειτε να με πειτε τι εκπεδευση εχει;
Άβαταρ μέλους
blackcommando01
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2013 11:01 pm
Τοποθεσία: επιλοχιας
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από blackcommando01 »

Αμα το γουσταρεις και εχεις υπομονη κατα τη γνωμη μου τη βγαζεις μια χαρα... !
την πατριδα ουκ ελαττω παραδοσω
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από samloxias »

Τι να σου πω τώρα. Πήγενε δεν χάνεις και τίποτε. Αλλά! Κράτα την ποιό πολύ δύναμη για την υπόλοιπη ζωή σου, θα σου χρειαστή.
Άβαταρ μέλους
Johnny_Lawrence
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2012 3:43 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Johnny_Lawrence »

Εξαρτάται που θα πέσεις, από το διοικητή από το λοχαγό σου από πολλούς τυχαίους παράγοντες. Πάντως όντως θέλει να τους γράφεις στα @@ σου όλους και να μη δίνεις σημασία στην κάθε μαλακία που μπορεί να σου πει ο κάθε καμμένος στρατόκαυλος.
αλλά ρε φίλε αν είσαι 16 χρονών και το μόνο που σε προβληματίζει είναι αν θα κάνεις την 9μηνη θητεία στις ειδικές δυνάμεις ή κάπου αλλού σου λέω άλλαξε προτεραιότητες. Αν σ αρέσει πολύ ο στρατός μπες σε κάποια στρατιωτική σχολή. Η θητεία δεν λέει τίποτα...
Άβαταρ μέλους
Ghost_rider
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2013 3:08 am
Τοποθεσία: χρή θαρσείν
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ghost_rider »

Μας κανατε την καρδία περιβολι ειδικά οσοι μπαίνουμε τώρα... Όχι οτι εχετε αδικο μπορεί εμεις αλλιώς να εχουμε φανταστεί τη φάση...
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Ghost_rider έγραψε:Μας κανατε την καρδία περιβολι ειδικά οσοι μπαίνουμε τώρα... Όχι οτι εχετε αδικο μπορεί εμεις αλλιώς να εχουμε φανταστεί τη φάση...

Όταν είσαι απ'έξω είναι αλλιώς. Όταν αρχίσεις να το ζείς και πάρεις τα πρώτα σημάδια κόπωσης σωματικής και ψυχολογικής εκεί είναι που αρχίζουν οι περισσότεροι και τους περνάει.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
Ghost_rider
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2013 3:08 am
Τοποθεσία: χρή θαρσείν
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ghost_rider »

Σωστα τα λες να δούμε πως θα την παλέψουμε... Χαχα:P
Άβαταρ μέλους
Odysseus_C
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2015 12:10 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Odysseus_C »

Καλημέρα σε όλους,

Μπαίνω στις 10/3 Τεθωρακισμένα στην Αυλώνα, στα 28 μου έτη, αναβολή λόγω σπουδών. Από πιτσιρικάς είχα την επιθυμία να καταταγώ Ε. Δ. Για να μάθω 5 πράματα (το έχω δηλώσει και στο περιοδεύον όταν ήμουνα σχολείο ακόμα), είμαι σε πολύ καλή φυσική κατάσταση (μαραθωνοδρόμος, πολεμικές τέχνες) και δε σκιάζομαι την ψυχολογική πίεση, οπότε δεν με ενδιαφέρουν αυτά.

Ωστόσο, απ'όσο διαβάζω τα θέματα όσο περνάνε τα χρόνια, στην τελευταία δεκαετία ειδικά υπάρχει μια φθίνουσα κατάσταση όσον αφορά την εκπαίδευση, ενώ το ακριβώς αντίθετο γίνεται με τις αγγαρείες. Οπότε για να μην σας κουράζω ας κάνω κατευθείαν τις ερωτήσεις, τις οποίες τις ξαναρωτάω κι ας έχουν ειπωθεί για να έχουμε μια εικόνα εν έτει 2014/2015 (γιατί οι εμπεριστατωμένες απαντήσεις που έχω δει είναι οι πιο πρόσφατες του '13).

0) Επειδή το χαρτί πάνω γράφει Τεθωρακισμένα, μπορώ να πάω Ε. Δ. Κανονικά;(απ'όσο διαβάζω ναι αλλά ας είμαστε σίγουροι).
1) Πόσο αγγαριομαχεία θα παίξει; Δεν κυνηγάω τη λούφα, αλλά αν είναι να ρίξω μισή βολή παραπάνω για να φάω πολλαπλάσια αγγαρεία, δεν το ψήνω για πρακτικούς λόγους.
2) Κατά προτίμηση θα ήθελα να καταλήξω σε Ε. Δ. Στη Μυτιλήνη (αμφίβιους). Τι πιθανότητες έχω αν το δηλώσω; Από Αθήνα είμαι αλλά έχω φιλικό κόσμο στη Μυτιλήνη.
2α) Πώς είναι οι Ε. Δ. Στη Μυτιλήνη; Διάβασα καλά πράματα σε απαντήσεις προηγουμένων ετών, ισχύουν ακόμα;
3) Μου είχανε πει αρχικά πως δεν παίρνουνε ΥΕΑ/ΔΕΑ στις ειδικές δυνάμεις, αλλά απ'ό, τι διαβάζω (και στα επίσημα) μπορείς να κάνεις και τα δύο θεωρητικά. Πρακτικά γίνεται, ή χρειάζεται πάλι βύσμα; Συγνώμη αν ξαναρωτήθηκε, αλλά ρωτάω συγκεκριμένα για το πρακτικό του θέματος.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά, και αν κάποιος είναι Ε. Δ. Στη Μυτιλήνη ας μου στείλει ένα μηνυματάκι.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Ναι μπορείς, πάντα περνάει Κλιμάκιο επιλογής υποψηφίων.
2) Σίγουρα όχι τόση όσα σε άλλα Όπλα/Σώματα.

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν πιο ειδικοί από εμένα.
Άβαταρ μέλους
Odysseus_C
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2015 12:10 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Odysseus_C »

Nassos έγραψε:1) Ναι μπορείς, πάντα περνάει Κλιμάκιο επιλογής υποψηφίων.
2) Σίγουρα όχι τόση όσα σε άλλα Όπλα/Σώματα.

Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν πιο ειδικοί από εμένα.


Ευχαριστώ, και επίσης συγνώμη στους διαχειριστές που αναγκάστηκαν να μεταφέρουν το μήνυμα μου.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από DaMon »

Και δεα μπορεις να πας ανετα στις ειδικες δυναμεις. Ναι μεν τα βυσματα παιζουν το ρολο τους αλλα αυτο αν εισαι χαμηλα σε αθλητικες επιδοσεις. Ποτε δε κοψαν ατομο απο τη ΣΕΑΠ για Ρεντινα ενω αυτος ειχε αριστευσει στις αθλητικες δοκιμασιες.
giwrgos

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από giwrgos »

Εκδρομη ειναι οι ειδικες δυναμεις. Αφηστε την παπατζα και πειτε την αληθεια στα παιδια. Ετσι μου λεγαν και μενα και οταν πηγα απορουσα ποτε θα ρχισει το πραγματικο τρεξιμο. Μεχρι που απολυθηκα. Απλα παπατζες οσοι λενε οτι ειναι σκληρα στις εδ
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Vasss »

Που πήγες φίλε Γιώργο κι έκανες "εκδρομή" στις ειδικές δυνάμεις; Πενηντάρα δεν έκανες; Αντάρτη; Θαλασσίες; Κατοικημένους τόπους κλπ; Πως γίνεται εγώ να τα έκανα αυτά στο 575 Τ/ΠΝ πριν 2 χρόνια. Και ακόμα 3 αποβάσεις. Καψώνια δεν έφαγες; Εξόδους δε σου κόψανε χωρίς λόγο; Φωνές απο το πρωί μεχρι το βράδυ δεν άκουγές; Νυχτερινές δεν έκανες Τρίτες και Πέμπτες;4ωρα οπλοασκήσεις στους 40 βαθμούς; Τι "εκδρομή" έκανες ακριβώς; Υπηρέτησες στις ΕΔ, ή άκουσες απο το φίλο του φίλου για την "εκδρομή"; Κλίνω προς το δεύτερο, αλλά θα ήθελα να μου απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
Razorakos15
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 12:58 am
Τοποθεσία: Γ'Λυκειου ΓΕΛ
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Razorakos15 »

giwrgos έγραψε:Εκδρομη ειναι οι ειδικες δυναμεις. Αφηστε την παπατζα και πειτε την αληθεια στα παιδια. Ετσι μου λεγαν και μενα και οταν πηγα απορουσα ποτε θα ρχισει το πραγματικο τρεξιμο. Μεχρι που απολυθηκα. Απλα παπατζες οσοι λενε οτι ειναι σκληρα στις εδ


που εισουν, ποιο ετος και με τι δυναμη;

Περισσότερος ιδρώτας στην εκπαίδευση λιγότερο αίμα στον πόλεμο.
XristosSar
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2017 6:26 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από XristosSar »

Καλησπέρα!Θα ήθελα να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις. Αλλα θέλω να μπω από στρατιωτική σχολή. Μπορει κάποιος να μου πει από ποια σχολή και πως πάω ειδικές δυνάμεις.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες