Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση

Είσαι τρελλός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μαρ 06, 2020 12:17 am

Σου αλλάζουν τα φώτα;
40
9%
Είναι χαλαρά;
53
12%
Πρεπει να είσαι στα α@@@ια σου για να αντέξεις;
286
62%
Πρέπει να είσαι γεννημένο κομάντο;
80
17%
 
Σύνολο ψήφων: 459

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΠΖΝ

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΠΖΝ »

Εμενα το χαρτι μου ηρθε για αυλωνα ειδικες δυναμεισ... Πεζοναυτης δλδ... Αν και δεν ειχα επιλεξει κατι τετοιο στο παραμεθωριο η οταν εκοψα την αναβολη μου...

Τεσπα σκεφτομαι να το κανω, εχει κανεις σας τπτ να με συμβουλεψει;9 μηνες ειναι δλδ ποσο ασχημα μπορει να ναι...

Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Gladiatore »

ΠΖΝ έγραψε:Εμενα το χαρτι μου ηρθε για αυλωνα ειδικες δυναμεισ... Πεζοναυτης δλδ... Αν και δεν ειχα επιλεξει κατι τετοιο στο παραμεθωριο η οταν εκοψα την αναβολη μου...

Τεσπα σκεφτομαι να το κανω, εχει κανεις σας τπτ να με συμβουλεψει;9 μηνες ειναι δλδ ποσο ασχημα μπορει να ναι...



Κοίτα την ψηφοφορία και θα λάβεις την απάντηση που ψάχνεισ Εικόνα Ότι άλλο και να ακούσεις, να ξέρεις ότι κάθε θητεία είναι διαφορετικη. Εσύ θα καθορίσεις τον βαθμό δυσκολίας!

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ »

Καλησπέρα!

παρουσιάζομαι Θήβα πυροβολικό σε μια βδομάδα και ενω όλοι μου λένε να μην πάω ειδικές δυνάμεις εγω θέλω αρκετά.

Μπορεί να απαντήσει καποιος που πήγε σε φαση συμβουλής;

egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Πότε μπαίνεις;24 εγώ. Όσοι έχουν πάει πάντως μου λένε να πάω. Οι υπόλοιποι είναι αντίθετοι.
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Ρε παιδιά τελικά όσο περνάει ο καιρός κι όσο μιλάω με άτομα, τόσο περισσότερο με αγχώνουν. Όλοι μου λένε να μην πάω, ότι θα κάνω κακό στον εαυτό μου στην ουσία και πως αντί να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος και να σε βοηθάνε οι ειδικές δυνάμεις να ξεπεράσεις κάποια πράγματα, γίνεσαι χειρότερος και τρελαίνεσαι. Τι ισχύει τελικά;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

egweimai έγραψε:Ρε παιδιά τελικά όσο περνάει ο καιρός κι όσο μιλάω με άτομα, τόσο περισσότερο με αγχώνουν. Όλοι μου λένε να μην πάω, ότι θα κάνω κακό στον εαυτό μου στην ουσία και πως αντί να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος και να σε βοηθάνε οι ειδικές δυνάμεις να ξεπεράσεις κάποια πράγματα, γίνεσαι χειρότερος και τρελαίνεσαι. Τι ισχύει τελικά;


Αν δεν πας δεν θα μάθεις ποτέ, ο καθένας θα σου πει την άποψή του, όλοι είμαστε διαφορετικοί εγώ πήγα και γούσταρα, άλλος πήγε και ξενέρωσε, δοκιμάζεις τα όρια σου, αν δεν σπάζεσαι που θα σε διατάζουν με το παραμικρό πήγαινε αλλιώς επέλεξε κάτι ποιο χαλαρό

egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Όχι, δε σπάζομαι με αυτά. Φοβάμαι επειδή πριν 3 χρόνια είχα κρίσεις άγχους και δεν ξέρω αν θα έρθουν πάλι στην επιφάνεια λόγω της πίεσης. Σε όσους λέω πως θέλω να πάω γιατί το βλέπω σαν κάτι που θα με βοηθήσει να ξεπεράσω και κάτι τέτοια θέματα μου λένε πως θα χειροτερεύσω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γενικά οι πρώτες 15 ημέρες που θα είσαι εσώκλειστος σε ένα χώρο είναι δύσκολες, φρικάρεις και είναι λογικό θα Αναρωτιέσαι Τι κάνεις εσύ εδώ κτλπ Εικόνα
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Κοίτα ένα θέμα που έχω είναι ο ύπνος μαζί με άλλους. Είμαι πολύ δύσκολος σε αυτό. Ούτε με τις κοπέλες μου δε μπορούσα να φανταστείς! Αλλά νομίζω είναι θέμα συνήθειας. Και είναι κι ένα απ' τα πράγματα που θέλω να ξεπεράσω. Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα ειδικών δυνάμεων αλλά γενικώς του στρατού. Εσάς η γνώμη σας είναι πως κάποιος ξεπερνάει αυτά που έχει ή χειροτερεύει; Εγώ πιστεύω το πρώτο αλλά όλοι διαφωνούν.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν θα το ξεπεράσεις το πρόβλημα που έχεις στις ειδικές δυνάμεις
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Άρα πιο πιθανό είναι να χειροτερεύσει κάποιος.
AggelosFa
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 14, 2011 10:16 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από AggelosFa »

Παιδια χαιρεται,
Ειμαι νεος στο Φορουμ και θα ηθελα, αν μπορειτε, να μου λυσετε καποιες αποριες για τις Ειδικες Δυναμεις. Το βασικοτερο ολων ειναι κατα ποσο ειναι δυσκολο. Εννοειται οτι δεν εχω στο μυαλο μου οτι θα παω για παρτι αλλα θελω να μαθω τι κανουν οι ανωτεροι στους νεοσυλλεκτους. Ακομα θελω να μαθω αν αντεχεται σε ψυχολογικο επιπεδο η εκπαιδευση.

Σε ευχαριστω Nassos!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

AggelosFa έγραψε:Παιδια χαιρεται,
Ειμαι νεος στο Φορουμ και θα ηθελα, αν μπορειτε, να μου λυσετε καποιες αποριες για τις Ειδικες Δυναμεις. Το βασικοτερο ολων ειναι κατα ποσο ειναι δυσκολο. Εννοειται οτι δεν εχω στο μυαλο μου οτι θα παω για παρτι αλλα θελω να μαθω τι κανουν οι ανωτεροι στους νεοσυλλεκτους. Ακομα θελω να μαθω αν αντεχεται σε ψυχολογικο επιπεδο η εκπαιδευση.

Σε ευχαριστω Nassos!



Ψυχολογικός Πόλεμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Στο φόρουμ έχουμε πολλά θέματα για να καταλάβεις τι παίζει με την εκπαίδευση, αν θέλεις ας πούμε να πας αμφίβιος καταδρομέας πρέπει να διαβάσεις αυτό το θέμα

Έχουμε αντίστοιχα θέματα για τους Λοκατζίδες , για τους Αλεξιπτωτιστές και για τους Πεζοναύτες

Επίσης μπορείς να διαβάσεις και αυτό το θέμα (δες ακριβώς από κάτω) ώστε να πάρεις μερικές γνώμες από παιδιά που έχουνε υπηρετήσει

Ποίο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Ελπίζω να έχεις όρεξη να διαβάσεις γιατί αλλιώς θα πάει τσάμπα και ο κόπος μου

egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από egweimai »

Επειδή λίγους μήνες πριν, βρέθηκα στη θέση που βρίσκεστε κι εσείς... Δηλαδή να ψάχνω και να ρωτάω διάφορα πράγματα για το στρατό και κυρίως για τις ειδικές δυνάμεις, θα γράψω τις εμπειρίες μου ως τώρα. Λίγα πράγματα αφού είμαι σε άδεια, δεν έχω αρκετό χρόνο και μου είναι και πολύ δύσκολο να εκφραστώ μέσω κειμένου σε φόρουμ. Είναι καθαρά οι προσωπικές μου απόψεις κι εμπειρίες. Σίγουρα κάποιοι θα διαφωνήσουν. Θα ήθελα πάντως και την άποψη των παλιών.

- Αν αναρωτιέστε σχετικά με το μορφωτικό αλλά και νοητικό επίπεδο στις ειδικές δυνάμεις, τα πράγματα είναι τραγικά. Πολύ κόμπλεξικοί ειδικά οι μόνιμοι. Και θα την πληρώνετε και για τις μαλακίες των άλλων.

- Αν έχετε πτυχίο εννοείται πως είναι άχρηστο. Το σίγουρο είναι πως εκεί μέσα θα ξεχάσετε κι αυτά που μάθατε.

- Οι μισοί φαντάροι πάνε για τα μόρια και οι άλλοι μισοί για να αποδείξουν σε γκόμενες και φίλους ότι είναι κάποιοι και να ανεβάσουν και καμιά φωτογραφία στο φεισμπουκ. Και μιλάμε για άτομα που στη ζωή τους είναι μαμ, κακά και νάνι.

- Οι ηλικίες είναι μέχρι 22- 23. Αν είσαστε μεγαλύτεροι δε θα μπορείτε να συνεννοηθείτε με κανέναν.

- Αν ο μόνος λόγος που πάτε είναι για γυμναστική, ασκησούλες κτλ θα κάνετε πολύ μεγάλο λάθος. Αυτά κρατάνε ένα μήνα και μετά υπάρχετε απλώς για σκοπιές.

- Τα αθλήματα που δίνονται είναι εντελώς για πλάκα. Και 500 κάμψεις να κάνετε δεν παίζει κανέναν ρόλο! Να ξέρετε πως δεν κόβεται ΚΑΝΕΙΣ! Τη μέρα που έδινα τα αθλήματα κατάλαβα πόσο μούφα είναι τα πράγματα. Δε μπορούσαν να ανεβούν καν για έλξεις πχ και τους περνούσαν έτσι. Αγκαλιά τους έπιαναν για να τους βοηθήσουν.

- Τα άτομα που πάνε είναι πολύ λίγα, ειδικά στα νησιά. Το μόνο που κάνετε είναι να λιώνετε στις υπηρεσίες.

- Ομαδικό κλίμα και πνεύμα δεν έχω δει ως τώρα. Το αντίθετο! Ρουφιανιλίκι, τσακωμοί και όλα τα σχετικά. Όλοι είναι μες στα νεύρα με αποτέλεσμα να σου χαλάει την ψυχολογία όλο αυτό.

- Αν θέλετε να πάτε ''δοκιμαστικά'', μην το κάνετε. Είναι πολύ δύσκολο να φύγετε! Σας κρατάνε με το ζόρι και παίζουν με τα νεύρα σας πολύ απλά επειδή δεν υπάρχουν άτομα.

- Αν νιώθετε Ότι Είσαστε διαφορετικοί απ' τους άλλους, πχ πιο αθλητικοί, δυνατοί, έξυπνοι κτλ, ξεχάστε το! Όχι επειδή δεν είσαστε, απλώς όταν βλέπετε τον κάθε μπουχέσα εκεί μέσα να μη μπορεί να πάρει τα πόδια του, πως θα νιώσετε όταν για παράδειγμα φορέσει κι αυτός το μπερέ; Ποτέ δε θα αποδείξετε την αξία σας, ίσα ίσα που όλοι είναι μια μάζα. Και ποτέ δε θα υπάρξει ανταμοιβή.

- Επειδή μίλησα και με εκπαιδευτή, μου είπε πως όλα είναι Τελείως Ψεύτικα. Δηλαδή φωνές, ψυχολογικός πόλεμος κτλ. Κι εκεί ειδικά καταλαβαίνεις πόσο μούφα είναι το θέμα. Ψεύτικη εκπαίδευση που όπως είπα μετά το τέλος των ΠΕΝ δεν υπάρχει. Μόνο σκοπιές.

Θέλω να πω πολλά ακόμη αλλά καλύτερα να μου πουν κι άλλοι τη γνώμη τους. Όχι όμως πως ήταν τα πράγματα 10 χρόνια πριν. Επειδή φαντάζομαι τότε θα άξιζε να πας ειδικές δυνάμεις.

Νικ

Πώς είναι στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Νικ »

Σε ποια μοίρα είσαι; Ευχαριστούμε που μοιραστηκες τις εμπειρίες σου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες