Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Σε τι ηλικία υπηρετήσατε στις Ε.Δ.?

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Σεπ 09, 2018 4:13 pm

18-21 (μετά το σχολείο)
176
62%
22-26 (μεση κατάσταση)
66
23%
27-30 (μετά τις σπουδές)
26
9%
>30
17
6%
 
Σύνολο ψήφων: 285

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Επαναλαμβάνουμε ότι το μοναδικό κρητήριο για να μπεις ειδικές δυνάμεις είναι να είσαι Ι1, δηλαδή υγιείς σωματικά και ψυχολογικά. Όραση κάτω από 4,5 βαθμούς μυωπία και να μην είσαι υπέρβαρος. Ύψος και ηλικία δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο. Ο καλύτερος φίλος μου είναι στην ΙΜΑΚ 29 χρονών από τους πιο μάχιμους του λόχου του.
ΙΜΑΚ για πάντα
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Η ηλικία δε παίζει κανέναν απολύτως ρόλο , όταν η ψυχή σου γουστάρει καταδρομιλίκι και έχεις και τα σωματομετρικά χαρακτηριστικά που προανέφερε ο Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ. Θυμάμαι 27άρη καταδρομέα της Μοίρας που πήγε ΜΥΚ και την έβγαλε μια χαρά...
megisteas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 12:15 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από megisteas »

Γειά χαρά. Είμαι στα 27 178 ύψος 90 κιλά γυμνασμένος πρώιν αθλητής ενόργανης και ακροβατικής γυμναστικής. Τώρα έκοψα την αναβολή που ειχα λόγο σπουδών και παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη. Έχω δηλώσει ΛΟΚ και θα ξενερόσω τρελλά αν πάω καπου αλλού. Στο ΡΟΥΦ που πήγα μου είπαν ότι ειναι σχεδόν σίγουρο πως θα με πάρουν αλλά με αγχόνει το θέμα της ηλικίας. Δεν έχω πρόβλημα αντοχής και καταπόνησης 20 χρόνια αθλητής ημουν βαράω 100 κάμψεις σε κατακόριφο για πλάκα απλα θέλω να ρωτήσο το εάν και κατα πόσο θα έχω πρόβλημα λόγο ηλικίας και απο τουσςεκπαιδευτές και από τα παιδιά της σειράς μου.
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Δεν μετράει πολύ η ηλικία
Lykost
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lykost »

Ειμαι 19 χρονων κ θα θελα να υπηρετησω στις ειδικες δυναμεις και συγκεκριμενα στη Μοναδα Υποβρυχιων Καταστροφων. Μπορει καποιος να με πληροφορησει σχετικα με τις προυποθεσεις και το οριο ηλικιας για την εισαγωγη; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Δεν παίρνει κληρωτούς η ΜΥΚ.

Δες την σχετική συζήτηση και μετά το ξανασυζητάμε.
Anonymous

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Το όριο ηλικίας για τη Μ. Υ. Κ. απο ΕΠΟΠ στο Π. Ν. ειναι 26 χρονων και απο εποπ στις Ε. Δ. Ειναι 28 χρονων; 'Η ειναι 28 και απο Π. Ν. και απο Ε. Δ. ;
_294_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:42 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από _294_ »

Eγω μπηκα αρκετα μεγαλος.26 ημουν. Οι περισσοτεροι ηταν πολυ μικροτεροι σε ηλικια. Πολλα ατομα δεν μπορουν να δεχτουν οτι ενας πολυ μικροτερος μπορει να τους κανει οτι θελει (παλιος) κ σπαζονται. Αυτο ειναι το μοναδικο προβλημα για μενα. Αν εισαι τυπος που δε δινει σημασια σε τετοια κανενα προβλημα.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλοι εσεις που ενδεχομενως ειστε λιγο μεγαλυτεροι ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ. ΚΑΝΕΝΑ ρολο δεν παιζει η ηλικια εκτος και και αν εσεις εχετε υποβαθμισει Τον εαυτο σας θεωρωντας τον παροπλισμενο απο τα 25 του.

Εκοψα την αναβολη μου αμεσως μετα την αποφοιτηση μου απο το πολυτεχνειο στα 24 (πατημενα).

Ο στρατολογος τοτε θυμαμαι Μου ειπε χαρακτηριστικα: Δεν εχεις κανενα λογο να ανησυχεις, αλλωστε ο ανδρας θεωρειται στο ζενιθ του στα 30 του! !

Περασα αλεξιπτωτα, λιγους μηνες μετα εβγαλα την ΜΥΚ και εκανα το υπολοιπο της θητειας μου (2 χρονια τοτε και οχι 12μηνο) και απολυθηκα απο το ΕΤΑ.

Η ηλικα δεν με σταματησε σε τιποτα. Οποτε ΜΗΝ μασατεΕικόνα

Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου σε ολους σας και καλη επιτυχια οτι και αν κανετε!

Anonymous

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δικιο εχεις ρε φιλε, κ εγω το ιδιο πιστευω... Μια ερωτηση μονο. Ειπες οτι αποφοιτησες απο το πολυτεχνειο και πηγες ΜΥΚ. Δηλαδη μπορει οποιοσδηποτε να μπει εκει; Κ κατι ακομα... Εβγαλες κ αλεξιπτωτα και ΜΥΚ; Γινεται αυτο;

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jrhellas »

Lykost έγραψε: Δικιο εχεις ρε φιλε, κ εγω το ιδιο πιστευω... Μια ερωτηση μονο. Ειπες οτι αποφοιτησες απο το πολυτεχνειο και πηγες ΜΥΚ. Δηλαδη μπορει οποιοσδηποτε να μπει εκει; Κ κατι ακομα... Εβγαλες κ αλεξιπτωτα και ΜΥΚ; Γινεται αυτο;

Σιγα φιλε σιγα!

Η κατι δεν εγινε κατανοητο η αντε εστω να δεχτω οτι σε κατι δεν εκφραστηκα εγω καλαΕικόνα .

Ναι αποφοιτησα απο το Πολυτεχνειο και μετα πηγα στην ΜΥΚ, που το παραξενο; Ολα αυτα εγιναν προ εικοσαετιας και βαλε. ΤΟΤΕ ΝΑΙ... στην ΜΥΚ πηγαινε οποιος ηθελε (και αφου φυσικα περνουσε τα τεστ εισαγωγης) αλλα την τελειωνε ΜΟΝΟ οποιος μπορουσεΕικόνα .

Αν το σχολειο μου το τελειωσαν 4 απο συνολο 63 τι λες; Να το περναγε οποιος ηθελε;

Το οτι μιλαω για τοσο παλια επρεπε να το καταλαβεις αφου γραφω οτι η θητεια ηταν 2+ χρονια και οχι 12μηνηΕικόνα .

Για τωρα ξεχνα το... Στην ΜΥΚ ΔΕΝ πανε πια εφεδροι και οι λογοι ειναι απολυτα κατανοητοι. Απο τους 12 μηνες της θητειας αν θες 1- 1,5 στο κεντρο για προσαρμογη και ορκομωσια τι εμεινε;10 μηνακια.

Αν θες μετα αλλα 6 στην ΜΥΚ; παμε στα 4. Αντε και ενα μηνα κατ'ελάχιστον αδεια; Μειναμε στους 3; Μα αν ειναι να επενδυσει σε εσενα η πατριδα κοστος και χρονο 9 μηνων για να σε αξιοποιησει με το ζορι τους 3 τοτε φιλε μου η επενδυση κρινεται ιδιαιτερως ασυμφορη. Κανω λαθος;

Τωρα στο οτι εβγαλα αλεξιπτωτα και ΜΥΚ ναι... Τιποτα το περιεργο και εδω τουλαχιστον για οποιον γνωριζει πως ηταν τα πραγματα τοτε.

Καταρχην την ΜΥΚ την δοκιμαζαν ειτε μονιμοι ειτε εφεδροι απο ΠΝ και Ειδικες δυναμεις του Πεζικου. Κατα συνεπεια ναι... και απο τις Μ. ΑΛ. ζητουσαν κατα καιρους εθελοντες για την ΜΥΚ. Και φυσικα ΟΛΟΙ οι αποφοιτησαντες της ΜΥΚ ειτε ναυτες ειτε καταδρομεις περνουσαν μετα αλεξιπτωτα εκτος και αν ηταν ηδη απο πριν αλεξιπτωτιστες.

Ελπιζω λοιπον τωρα να εγινα κατανοητος. ΤΟΤΕ ΝΑΙ... Ολα αυτα γινονταν. Τωρα πια σιγουρα οχι.

Anonymous

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κοιτάξει αρκετές από τις συζητήσεις εδώ, όμως προς το παρόν δεν έχω βρει απάντηση στο εξής: Επίσημο άνω όριο ηλικίας υπάρχει για τις ειδικές δυνάμεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Anonymous

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε 10κωστας50 μηπως ξερεις ποια ειναι τα κριτηρια για να βγεις Ι1 και αν υπαρχει οριο ηλικιας; Γιατι εχω ακουσει οτι προτιμανε τους "μικρους" γενικα. Γιατι αν ισχυει αυτο, θα πρεπει να παω οσο το δυνατον το συντομοτερο.
kostis21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2009 10:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kostis21 »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, "παρακαλουθω" καιρό το forum και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά. Θα ήθελα να εκθέσω κάποιες απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε. Είμαι γεννημένος το 1992 28/2 και έχω "διλεσωει" ειδικές δυνάμεις. Πιστευτέ να πάω τώρα στα 18-19 στα αλεξίπτωτα η μετά από τις σπουδές μου; Θα έχω κάποιο πρόβλημα εάν πάω μικρός; Ποτε μπορώ να καταταγώ του χρόνου εννοώ; Χωρίς βύσμα θα με δεχτούν; Σας ευχαριστώ πολύ;
kostis21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2009 10:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kostis21 »

Κανεις να μου απαντησειι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες