Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
patsakonism
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 06, 2011 7:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από patsakonism »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω στην περιπτωση κατ'εξαιρεσεις μεταθεσεις οπου υπηρετουν 2 αδερφια και τηρουν τις προυποθεσεις που λεει ο νομος. Και κανει ενας απο τους 2 την αιτηση μετα απο ποσο καιρο περιπου βγαινει η αποφαση για την μεταθεση γνωριζει κανεις?
Guest

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Guest »

Αλέξανδρος, εάν πάρεις Ειδικότητα που απαιτεί εκπαίδευση, τότε θα πας εκεί που γίνεται η εκπαίδευση και μετά θα πας δίπλα στο σπίτι σου.

patsakonism, την μετάθεση θα την μάθεις όποτε θα της μάθουν και οι άλλοι στρατιώτες. Δηλαδή, μόλις γυρίσεις στο Κέντρο από την άδεια ορκωμοσίας θα έχει αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων μαζί με την ειδικότητα σου.
Γιάννης89
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2012 5:54 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Γιάννης89 »

Να ρωτήσω κάτι, αν έχεις αδερφο που σπουδάζει επαρχια, αλεξανδρούπολη π. Χ. Υπάρχει κάποια πρόβλεψη για μετάθεση κοντα στον τοπο κατοικίας σου;
Άβαταρ μέλους
Mazda 6
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:30 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Mazda 6 »

K4rMa έγραψε:
. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
. Υπεύθυνη δήλωση του οπλίτη που
παραχωρεί το δικαίωμα στον αδελφό του
. Υπεύθυνη δήλωση του οπλίτη που θα κάνει
χρήση του δικαιώματος.
. Βεβαίωση της Μονάδας ότι υπηρετούν
κανονικά οι παραπάνω οπλίτες


Ισχύουν ακόμη αυτά έγγραφα; Για να είμαι καλυμένος και επειδή έχω εργαστεί σε ΚΕΠ και μπορώ να τα φτιάξω γρήγορα, λέω να τα πάρω μαζί μου και να τα παραδώσω με το που θα παρουσιαστώ.

Εννοείτε ότι τις υπεύθυνες δηλώσεις θα τις αφήσω κενές για να τις συμπληρώσω μέσα, ώστε να ξέρω τι να γράψω.
Άβαταρ μέλους
tekilas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 8:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από tekilas »

Αν εχω καταλαβει καλα, οι περιπτωσεις των συνυπηρετουντων αδερφων δεν ανηκει στην κατηγορια μεταθεσεων αλλα κατ εξαιρεση τοποθετησεων με την εννοια οτι ρητα ο νομος λεει οτι θα τοποθετουνται στον τοπο συμφεροντων τους μετα τη βασικη εκπαιδευση. Αρα δεν τιθεται θεμα υποχρωτικης παραμονης ενος τουλαχιστον μηνα στην παραμεθοριο, σωστα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σύμφωνα με τον νόμο 3421-2005 περί μεταθέσεων "Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα την στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των συμφερόντων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη αυτής
Άβαταρ μέλους
tekilas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 8:17 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από tekilas »

Greek_Army έγραψε:
χρι έγραψε:Λοιπον παιδες,
πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα μηνα διαφορα (ημερα που παρουσιαζεσαι με την ημερα που απολυεται ο αδερφος σου) και τα χαρτια που χρειαζονται ειναι 2:
1. Υπεύθυνη δηλωση αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα μεταθεσης,
"Εγω ο ΤΑΔΕ παραιτουμαι του δικαιοματος να υπηρετησω στον τοπο συμφεροντων μου (ΤΟΠΟΣ) και το παραχωρω στον αδερφο μου ΤΑΔΕ ο οποιος καταταχθηκε στο ΚΕχχχ την ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ της 20χχ Χ ΕΣΣΟ. "
2. Χαρτι απο το πρωτο γραφειο της μοναδας αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα, να λεει οτι υπηρετει εκει.

(αυτα ακριβως εκανα εγω)
ενταξει το 1 μπορει να εχει γινει πριν την καταταξη. Αλλα το 2 δεν γινεται, αναγκαστικα δηλαδη, Αφου παρουσιαστει ο αδερφος μου; Και μεχρι Να ερθει στο κεντρο μου Το χαρτι, προθεσμιες αντε γεια

achilleas1989
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2012 9:12 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από achilleas1989 »

Ειμαι απο κοζανη κ ειμαι φανταρος στον εβρο (μαιος-2012 γ ΕΣΣΟ), ο αδερφος μου θα μπει τον νεομβριο... γνωριζω για την κατ εξαιρεση μεταθεση αλλα εχω μια απορρια... εγω δικαιουμε μεταθεση απο το στρατοπεδο μου αφου συμπληρωσω 6 μηνες θητεια δλδ στις 14 νοεμβριου... εχω δηλωσει να παω λαρισα για προσωπικους λογους, και απο οτι βλεπω οι 9 στους 10 απο το στρατοπεδο μου πανε εκει που δηλωνουν... εαν παρω μεταθεση στην λαρισα στις 15 νοεμβριου, ο αδερφος μου που λογικα θα τελειωνει απο το κεντρο εκεινες τις μερες, θα μπορει να παρει την κατ εξαιρεση για να παει στην πολη μας, κοζανη; σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πριν μπεις στην διαδικασία να γράψεις κάτι, πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα, δεν γίνεται να γράφουμε συνέχεια τα ίδια, καταντάει κουραστικό
guest

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από guest »

Εχω διδυμο αδερφο και σημερα ειδα οτι εγω παρουσιαζομαι στην Τριπολη και ο αδερφος μου Θηβα 14/11 και οι 2.
Απο οσο ειχα διαβασει εδω στο forum θα παρουσιαζομασταν μαζι.
Μηπως εγινε καποιο λαθος, Η αλλαξε κατι σε οσο αφορα τα διδυμα αδερφια?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής"

Δεν λέει πουθενά ο νόμος ότι παρουσιάζεστε στο ίδιο κέντρο
Alexk07
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2012 4:05 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Alexk07 »

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις πολύ σημαντικές για μένα. Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο τοπικ. Αλλά όμως έχω κάποιες απορίες.

Συνολικά είμαστε 3 αδέρφια.2 δίδυμοι και ο ένας ο μεγάλος.

Ο μεγάλος μπήκε στο στρατό τον Νοέμβριο και λόγω 3τεκνιας η θητεία του είναι 8μήνες, αντί για 9μηνο.

Οπότε θα απολυθεί λογικά τον Ιούλιο.

Αν εγώ κόψω την αναβολή μου και μπω στρατό τον Μάιο. Σύμφωνα με όσα διάβασα δικαιούμαι μετά την εκπαίδευση να έρθω Αθήνα (μένω Αθήνα) ή έστω στην κοντινότερη μονάδα.

Η απορία μου (ίσως λίγο χαζή) είναι.

1. Θα υπηρετήσω κανονικά όλη μου τη θητεία μετά την εκπαίδευση στην Αθήνα. Έτσι; Ακόμα και όταν απολυθεί και φύγει ο αδερφός μου και μείνω μόνος μου.

2. Υπάρχει περίπτωση όμως να με βάλουν σε κάποια υπηρεσία που να μην έχει Αθήνα πχ και αναγκαστικά με στείλουν στη πιο κοντινή μονάδα;(πχ να μην έχει Αθήνα και να πάω Λαμία, Λάρισα ή κάτι τέτοιο;) Ή προσέχουν να με βάλουν κάπου που να υπάρχει Αθήνα; Αν και από τα λίγα που ξέρω. Νομίζω ότι Αθήνα έχει σχεδόν όλα. Έτσι;

3. Αν τύχει και ο αδερφός μου όταν μπω εγώ. Είναι ήδη στην Αθήνα. Θα μπορέσω να πάρω το δικαίωμα αυτό εγώ ή όχι;

Συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί παρόμοιες ερωτήσεις. Αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος. Και επειδή είμαι τελειόφοιτος φοιτητής... Θέλω οπωσδήποτε να είμαι Αθήνα για να πάρω κάποιες άδεις να δώσω τα τελευταία μου μαθήματα ώστε να ξεμπερδεύω και από το πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Βασικά το τελευταίο 4μηνο ο αδερφός μου που είναι ήδη μέσα τώρα. Δικαιούται να έρθει σίγουρα στον τόπο κατοικίας (Αθήνα) λόγω 3τεκνίας που είπα και 8μηνο. Οπότε έχω μπερδευτεί αν εγώ μετά θα δικαιούμαι να έχω το δικαίωμα αυτό. Δηλαδή θα είμαστε και οι 2 στην Αθήνα για ένα διάστημα;

ΣΠΥΡΟΣ

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ »

Καλησπερα σας! Με λενε σπυρο και ηθελα να ρωτησω κατι! Μπαινω με την Β ΕΣΣΟ (μαρτιος 2013) μαζι με τον αδερφο μου! Και οι δυο ειχαμε παρει αναβολη και την διακοψαμε τον δεκεμβρη! Χαρτι δεν μας εχει ερθει ακομη για το που παρουσιαζομαστε! Μενουμε Σαλαμινα με μητρωα αρρενων στην αθηνα! Ηθελα να ρωτησω αυτος που θα ερθει κοντα στο σπιτι του Βαση του νομου θα κανει ολη την θητεια του κοντα στο σπιτι του η θα παρει μεταθεση; Και επισης συνηθως ποσες μεταθεσεις εχουμε; Θα κανουμε και οι δυο 9μηνο!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης