Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Το γνωρίζω αυτό. Δε ρωτάω αν γίνεται να πάμε και οι δύο. Απλά ρωτάω αν μπορώ εγώ να κάνω χρήση του δικαιώματος αυτού επειδή είμαι ειδικές δυνάμεις. Παίζει ρόλο αυτό;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Nassos »

Σε όποιο όπλο και αν υπηρετήσεις το διακαιούσαι, είτε είναι Ειδικές Δυνάμεις είτε Τεθωρακισμένα είτε Πεζικό κλπ.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Να ρωτήσω κάτι. Ποιο από τα 2 αδέρφια δικαιούται αυτή την διευκόλυνση; Και τι γίνεται στην περίπτωση που μπαίνουνε με διαφορά μιας σειράς; Γνωρίζετε;

kwsths89
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:53 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από kwsths89 »

Παιδια μια ερωτηση. Ο αδερφος μου κανει τωρα τη θητεια του στην αεροπορια μπηκε με τη σειρα του νοεμβρη εγω μπενω τωρα τον φεβρουαριο. Υπαρχει περιπτωση να υπηρετησω εγω κοντα στην πολη μου;
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας θα ήθελα μερικές πληροφορίες όσον αφορα την παράλληλη θητεία 2 αδελφών. Εχώ πάρει αναβολή για σπουδές και σε ένα μήνα αποφοιτώ, η αναβολή μου έχει τελειώσει και μάλλον κατα 99% θα με καλέσουν το Μάη. την πρώτη φορά μου έιχε έρθει χαρτι για το ΚΕΤΘ στην Αυλώνα.
Ο αδελφός μου που έχει ακόμη αναβολή σκέφτεται να την κόψει και να μπεί Νοέμβρη, του είχε έρθει χαρτί για Μεταφορών, ανεφοδιασμού Σπάρτη.
Σε περίπτωση που πάμε και οι δυο παράλληλα ή μπουμε μαζί, υπάρχουνε κάποιες διευκολήνσεις στην θητεία; Εικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Έχει απαντηθεί ήδη φίλε μου, μπορείς να διαβάσεις την συζήτηση και θα το βρεις.
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχουμε και λέμε.

3 αδέρφια, τα 2 δίδυμα.

Και οι 3 μπαίνουμε Μάιο.
Εγώ είμαι ο μεγάλος και "μόνος" (οι άλλοι 2 είναι δίδυμοι)
Μου είπαν ότι ο νόμος για συνυπηρέτηση (ο ένας δεν πάει παραμεθόριο) δεν ισχύει για μένα.
Δηλαδή, τα αδέρφια μου σαν δίδυμα θα πάνε μαζί (μετά το κέντρο), και εγώ κανονικά παραμεθώριο.

Να πω ότι εγώ θέλω να μείνω Αθήνα, και τα 2 μου αδέρφια παραμεθώριο (τόπος κατοικίας τους έτσι και αλλιώς).

Τραγική περίπτωση;
Δηλαδή, θα πάμε 3 φαντάροι, και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα της συνυπηρέτησης;
Mitsaras Thess
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 2:25 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Mitsaras Thess »

Καλησπέρα σας, είμαι απο τη Θεσσαλονίκη και παρουσιάζομαι μαζι με τον αδερφό μου στη κόρινθο στις 19/8. Επειδή άκουσα οτι αμα υπηρετούν 2 αδέρφια στο στρατό ο ένας δικεούται μετάθεση στη πόλη του. Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες πάνω στο θέμα και κυρίως να μου πείτε εαν ισχύει ή οχι.
Giorgos 2009A
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 4:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Giorgos 2009A »

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.
Εγώ είμαι 306 και πήρα πρόσφατα μετάθεση κατ εξαίρεση στο Τ/ΓΕΣ. Την κατ εξαίρεση την πήρα με τη βοήθεια του αδερφού μου που είναι 307 (συνυπηρέτηση αδερφού).
Θέλω να ρωτήσω το εξής: Θα επηρεάσει εμένα που ήρθα Αθήνα αν ο αδερφός μου θελήσει να πάρει αναβολή στράτευσης; Είναι επείγον το θέμα οπότε όποιος μπορεί και θέλει ας μου απαντήσει... !Εικόνα
Σας ευχαριστώ
Γιώργος

chrbal01
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 3:43 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από chrbal01 »

Καλησπερα παιδια με λενε χρηστο κ μπαινω τον νοεμβρη στις ειδικες δυναμεις τον ιδιο μηνα μπαινει κ ο αδερφος μου στο πεζικο. δικαιουται ο ενας απο τους 2 νομιζω να μεινει μονιμα στον τοπο κατοικιας του κοντα. αν ξερετε κατι η για οποιοδηποτε αλλο δικαιωμα-προνομιο παρακαλω ενημερωστε με ευχαριστω πολυΕικόναΕικόναΕικόνα
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα. Μπαινω κι εγω το Νοεμβρη στο πεζικο και ο αδρλφος μου ειδικες δυναμεις. Θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα ο νομος για τα αδελφια οπου ο ενας απο τους δυο υπηρετει κοντα στον τοπο διαμονης του. Μηπως επειδη η θητεια εγινε 9μηνη και ολοι υπηρετουν αμεταθετα πλεον εχει αλλαξει και δεν ισχυει πια.

Ευχαριστω
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Μια χαρά ισχύει, μην ανησυχείς
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω; Πρεπει να κανω κατι πριν παρουσιαστω η οτι ειναι να γινει θα το κανω μεσα; Ευχαριστω για την απαντηση
Anonymous

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια χαρά, να ρωτήσω ρε Παιδιά, έχω μετατεθεί κοντά στον τόπο διαμονής μου λόγω συνηπερουντα αδερφού (ο αδερφός μου έχει πλέον Απολυθεί). Αν δεν είχα το αμετάθετο θα έπαιρνα μετάθεση στις 28 νοεμβρίου (όπως και η σειρά μου 2009 Β'ΕΣΣΟ). Επειδή θέλω να φύγω, να κόψω το αμετάθετο γίνεται; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω; Να επικοινωνήσω με το στρατολογικό; Γιατί στην μονάδα δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης