Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Rafale »

Χάρης έγραψε:Γεια χαρά, να ρωτήσω ρε Παιδιά, έχω μετατεθεί κοντά στον τόπο διαμονής μου λόγω συνηπερουντα αδερφού (ο αδερφός μου έχει πλέον Απολυθεί). Αν δεν είχα το αμετάθετο θα έπαιρνα μετάθεση στις 28 νοεμβρίου (όπως και η σειρά μου 2009 Β'ΕΣΣΟ). Επειδή θέλω να φύγω, να κόψω το αμετάθετο γίνεται; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω; Να επικοινωνήσω με το στρατολογικό; Γιατί στην μονάδα δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Παρε καλυτερα τηλεφωνο στο στρατολογικο γραφειο θα σου πουν.
ttc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2009 4:08 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ttc »

Παιδιά, το Φλεβάρη φεύγω στρατό, ενώ ο αδερφός μου υπηρετεί ήδη. Τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ προκειμένου να πάρω ευνοϊκή μετάθεση;
gpoly
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 2:48 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από gpoly »



Καλήμερα κ απο μενα, θα ήθελα τα φώτα σας στο εξης. Εγω παρουσιαζομαι 9/2 Λαμια Υλικο Πολεμου Ερευνας Πληροφορικης κ ο μικροτερος αδερφος μου Κανει ηδη την θητεια του κ αυτη την στιγμη ειναι στην βεροια με την τελευταια μεταθεση του καθως απολυεται στις 18 μαρτιου. Δικαιουμε κατ'εξαιρεση να υπηρετησω κοντα στον τοπο διαμονης μου,δεδομενου οτι μετα απο λιγες μερες απολυεται ο αδερφος μου Επισης σε περιπτωση που μεινω στο κεντρο παραπανω καιρο για εκαπιδευση υπαρχει καποιο θεμα;

χρι

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από χρι »

Παρομοίως με τον gpoly μόνο που ο αδερφός μου είναι ελ. Δυ. Κ. Και απολύεται Μάιο.
Θέλω κάποιον να μου ξεκαθαρίσει τα πράματα γιατί, στο ΓΕΣ, τα τηλέφωνα νομίζουν οτι ειναι ραδιόφωνα...
Να πω όμως, οτι ο νόμος λέει οτι ένας εκ των δυο πάει ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ και ο άλλος σπίτι του.
Δηλαδή για Βέροια δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει...
γιωργος

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από γιωργος »

Ξέρετε αν πρεπει να εχω μαζί μου τπτ εγγραφα στο κεντρο που θα παρουσιαστω, ωστε μετα το κεντρο να παρω μεταθεση κοντα στον τοπο κατοικιας μου; ευχαριστω

sotis

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από sotis »

Δεν χριαζεσαι εγγραφα, απλα οταν ειναι να διαλεκσεις στο κεντρο σε ποια περιοχη "προτιμας" να πας, θα πεις οτι υπιρετει ο αδερφος σου και θες να πας στην πολη κατοικιας σου. Απο κει αφτοι θα επικοινονισουν με το κεντρο που βρισκεται ο αδερφος σου και τελος.
gpoly
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 2:48 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από gpoly »

Εγω εχω χαρτι απο τον αδερφο μου κ ενα πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης κ θα κανεις κ μια αιτηση εκει οταν πας

χρι

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από χρι »

Λοιπον παιδες,
πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα μηνα διαφορα (ημερα που παρουσιαζεσαι με την ημερα που απολυεται ο αδερφος σου) και τα χαρτια που χρειαζονται ειναι 2:
1. Υπεύθυνη δηλωση αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα μεταθεσης,
"Εγω ο ΤΑΔΕ παραιτουμαι του δικαιοματος να υπηρετησω στον τοπο συμφεροντων μου (ΤΟΠΟΣ) και το παραχωρω στον αδερφο μου ΤΑΔΕ ο οποιος καταταχθηκε στο ΚΕχχχ την ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ της 20χχ Χ ΕΣΣΟ. "
2. Χαρτι απο το πρωτο γραφειο της μοναδας αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα, να λεει οτι υπηρετει εκει.

(αυτα ακριβως εκανα εγω)
dchris
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2010 4:40 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από dchris »

Καλησπερα σε ολα τα μελοι! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ! Αλλα ο λογος που στελνω ειναι ο εξης! Εχω διδυμο αδερφο και συνηπηρετουμε η τουλαχιστον συνηπηρετοπυσαμε... Ειμαστε και οι δυο 310 σειρα και Παρουσιαστηκαμε μαζι στο ιδιο κεντρο! Το τραγικο ειναι οτι εχω ρωτησει στην στρατολογια κ εχω μαθει οτι δικαιουμαστε κατ'εξερεση μεταθεση στην πολη μας κ Επισης να συνηπηρετησουμε! Αλλα απο οτι φαινεται τπτ δεν λειτουργει σωστα... ΕικόναΕικόνα Με αποτελεσμα να μας χωρισουν με τον αδερφο μου και να με στειλουν εμενα εβρο ενω αυτος ειναι κορινθο... Θα ηθελα εστω και μια συμβουλη, κατι να μου δωσετε για να με βοηθησετε...

Επισης αυριο μου ειπε το οργανο να παμε να ρωτησουμε κ αν γινετε να κανω τα χαρτια μου για να με κανουν ξανα μεταθεση και να παω μαζι με τον αδερφο μ... (δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο βεβαια.) ! Και αν ξερει κανεις αν πανε τα χαρτια μου στο γες ποσο χρονο θελει περιπου για να βγει αυτη η μεταθεση.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dchris την Πέμ Μαρ 25, 2010 4:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fantaros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από fantaros »

Αμα ειμαι και εγω και ο αδερφος μου στρατο ο ενας απο τους 2 μενει αθηνα?
πολιτης

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από πολιτης »

fantaros έγραψε:Αμα ειμαι και εγω και ο αδερφος μου στρατο ο ενας απο τους 2 μενει αθηνα;
ο ενας αδελφος απο τα δυο αδελφια που εκπληρωνουν ταυτοχρονα τη στρατιωτικη τους υποχρεωση μετα απο τη βασικη τους εκπση υπηρετει στο τοπο Κατοικιας των συμφεροντων του εφοσον υπαρχει μοναδα η πλησιεστερη αυτης.

οι διδυμοι αδελφοι εκπληρωνουν τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις στην ιδια μοναδα του τοπου συμφεροντων τους εφοσον αυτη υπαρχει Η στη πλησιεστερη αυτης.

giwrgos

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από giwrgos »

Ρε παιδια υπηρετω αυτη τη στιγμη στον εβρο... Και παρουσιαζεται ο αδερφος μου τωρα το μαιο σαν υεα... Δικαιουμαι κατ'εξαιρεση η οχι; Και ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η μεταθεση αν δικαιουμαι;
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Black_Knight »

giwrgos έγραψε: Ρε παιδια υπηρετω αυτη τη στιγμη στον εβρο... Και παρουσιαζεται ο αδερφος μου τωρα το μαιο σαν υεα... Δικαιουμαι κατ'εξαιρεση η οχι; Και ξερει κανεις ποσο καιρο κανει να βγει η μεταθεση αν δικαιουμαι;


Γιατί δεν το αναφερεις να δεις τι γινεται ;
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
gee

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από gee »

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω κ γω για την κατ' εξαιρεσιν μεταθεση λογω συνυπηρετουντων αδελφων. Ενας φιλος μου παρουσιαστηκε τωρα τον Μαιο,(σε 10 μερες φευγει, τελειωνει η βασικη εκπαιδευση), κ ο αδερφος του παρουσιαζεται τον Αυγουστο. Θελει να παρει ο πρωτος το δικαιωμα μεταθεσης, αλλα ακουσα κατι οτι εφ'οσον εχει παρει τη μεταθεση του μετα την βασικη εκπαιδευση δεν γινεται να παρει αργοτερα και κατ'εξαιρεσιν μεταθεση. Ισχυει αυτο; Και αν γινεται παρ'ολα αυτα, ποσο καιρο κανει να πραγματοποιηθει η κατ'εξαιρεσιν μεταθεση;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες