Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από roverr24 »

Πολυ δυσκολα στο στρατο ξηρας υπαξιωματικος να γινει αξιωματικος μονο με πτυχια νομικης και πολιτικων επιστημων και ισως και πολυτεχνειο για τις τεχνικες ειδικοτητες...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από roverr24 »

Στο πολυτεχνειο μπαινουν μετα απο αποφοιτηση της αντιστοιχης σχολης ΣΤΕΑΜΧ, ΣΤΕΑΤΧ, ΣΤΗΑΔ και μπαινουν σε μεγαλο εξαμηνο 6ο για το τεχνικο σωμα και 7ο για το μηχανικο (πολιτικοι μηχανικοι) η κανονικη φοιτηση ειναι 9 εξαμηνα στο πολυτεχνειο αρα αυτος μπου μπαινει 7ο κανει μονο τα 3 τελευταια... Και οσο σπουδαζει δεν εργαζεται απλα προσκομιζει πιστοποιητικα και αναλυτικες... Αν καποιος θελει να μπει με κατατακτηριες για δικο του χομπυ δινει 3 μαθηματα και αν περασει ξεκιναει απο το πρωτο εξαμηνο με δικα του εξοδα και εχει αδειες μονο στην εξεταστικη, εργαζεται κανονικοτατα και αναποσπαστα

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από roverr24 »

Το αντιστοιχο τμημα ειναι μηχανολογων-μηχανικων στο πολυτεχνειο παντως... Εκει ασχολουνται με CNC και τορνους, επιστημονικα φυσικα... Μπορει εχω μια επιφυλαξη και το τμημα μεταλλιολογων μηχανικων
Δημήτρης

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Δημήτρης »

GUest έγραψε:Γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα τμήματα των ΑΕΙ των οποίων οι ειδικότητες υπάρχουν και ως ειδικότητες αξιωματικών ΣΞ, ώστε να είναι δυνατή η μετάταξη σε αυτές; Κάθε χρόνο αναρτάται πίνακας από τον αντίστοιχο κλάδο και από το ανώτατο συμβούλιο αυτού, τον οποίο όμως δεν μπορώ να βρω.Είμαι απο ΣΜΥ και έχω Τεχνικό Σώμα με ειδικότητα Τεχνίτης Εργαλειομηχανών και Οπλισμού (Οπλουργός). Υπάρχει αντίστοιχο τμήμα πανεπιστημίου για την ειδικότητά μου, ωστέ να με προωθήσει βαθμολογικά αν αποκτήσω το πτυχίο;

Τέλος, αν αποκτήσω πτυχίο ΑΕΙ που δεν υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα Αξκου, πχ ΤΕΦΑΑ, θα με βοηθήσει σε τίποτα;(βαθμολογικά και μισθολογικά)



Φίλε έχω παρεμφερή ειδικότητα με σένα Σε μεγαλύτερα διαμετρήματα :) σπουδάζω οικονομικά με έγκριση απο την υπηρεσία και με 20 μέρες άδεια επιπλέον... Αν πας για Μηχανολόγος μηχανικός που πάει γάντι στην περίπτωση σου δεν μπορείς γιατι έχει υποχρεωτικά μαθήματα και η υπηρεσία δεν το εγκρίνει.
Εγώ απλά θα πάω για μετάταξη στο οικονομικό σώμα με την αποφοίτηση μου μετά βέβαια απο προκύρηξη των αντιστοιχων θέσεων που θα γίνεται κάθε χρόνο.
Πτυχίο μετά ΣΣΕ

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Πτυχίο μετά ΣΣΕ »

Γεια χαρά,είμαι 3η λυκείου και πριν μερικούς μήνες αποφάσισα να δηλώσω ΣΣΕ ΣΝΔ ΣΜΥ και ΣΜΥΝ αλλά μέχρι να αλλάξω γνώμη θα δήλωνα σχολές ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών Και επιστήμη υπολογιστών. Προχθές διάβασα ότι μετά την αποφοίτηση από κάποια στρατιωτική σχολή μπορείς να πάρεις άδεια για να φοιτήσεις σε κάποιο ΑΕΙ. Έψαξα για περαιτέρω πληροφορίες αλλά δεν βρήκα τίποτα ιδιαίτερο μπορεί κάποιος αν ξέρει να με ενημερώσει σχετικά;

Τέλος διάβασα ότι αν έχεις extra πτυχία υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις μεταθέσεις στο εξωτερικό όπως NATO, Ε. Ε και άλλα ισχύει αυτό;

Υ. Γ. Αξίζει να σπουδάσεις άλλα 4 χρόνια ή είναι τσάμπα χρόνος

Υ. Γ.2. Όσο σπουδάζεις στο κάποιο ΑΕΙ (μετά που την αποφοίτηση από την Σ. Σ) παίρνεις κάποιο οικονομικό επίδομα;

Bill

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Bill »

Είμαι σπουδαστης στη ΣΤΥΑ θέλω να ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορώ να μπω σε 1 πανεπιστήμιο; Κατατακτήριες ή πρέπει να δώσω πανελλλήνιες πάλι?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Terminator »

Κατατακτήριες και πανελλήνιες εξετάσεις αλλά αν είναι σχολή με πολλά μαθηματικά π. Χ ΣΕΜΦΕ/ΥΜΜΗ/Στατιστική/Μαθηματικό/Φυσικό/Μηχανολόγος Μηχανικός κτλ θα έχεις τεράστια δυσκολία γιατί δεν μπορέίς να παρακολουθήσει όλα τα μαθήματα θα παίρνεις άδεια για να γράφεις μόνο στις εξεταστικές
Bill

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Bill »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μόνο για εξεταστικές δίνεται άδεια από την υπηρεσία όχι για τα εργαστήρια; Επίσης μπορώ να εγγραφώ στο Άνοιχτό Πανεπιστήμιο που είναι εξ'αποστάσεως τα μαθήματα και γίνονται συνεδρίες 1-2 φορές το χρόνο, ισχύει το πτυχίο του;
Greek_Army

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Bill έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μόνο για εξεταστικές δίνεται άδεια από την υπηρεσία όχι για τα εργαστήρια; Επίσης μπορώ να εγγραφώ στο Άνοιχτό Πανεπιστήμιο που είναι εξ'αποστάσεως τα μαθήματα και γίνονται συνεδρίες 1-2 φορές το χρόνο, ισχύει το πτυχίο του;


http://www.haf.gr/wp-content/uploads/2015/01/geetha_pad_4_33_2011.pdf

Στη σελίδα 10 αναφέρεται πως μπορεί να δοθεί σε στρατιωτικό η φοιτητική άδεια.

δάσκαλος

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από δάσκαλος »

Σπουδάζω παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης μπορώ όταν πάρω το πτυχιο μου να δώσω κατατκτηριες για σώματα ασφαλείας και στρατιωτικές σχολές; Παίζει ρόλο το πτυχίο τη είναι. πόσο το έβγαλα?

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν γίνεται να δώσεις κατατακτήριες για σώματα ασφαλείας και στρατιωτικές σχολές ετσι κι αλλιώς. Ναι bill μπορείς να γραφτείς στο ανοιχτό πανεπιστήμιο το κάνουν πολλά άτομα στρατιωτικοί αλλά πληρώνεις κάθε εξάμηνο
δάσκαλος

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από δάσκαλος »

Συμπεριλαμβανεται μέσα και το λιμενικό και η πυροσβεστική; επειδη περνει ατομα άτομα με πτυχία τριτοβάθμιας;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Terminator »

Η πυροσβεστική Εντάσσεται στον θεσμό των πανελλήνιων και οχι ουτε εκεί γίνεται να μπεις με κατατακτήριες το λιμενικό είναι με διαγωνισμό ΑΣΕΠ Εαν βγει προκήρυξη κάνεις χαρτιά να μπεις με το πτυχίο σου
δάσκαλος

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από δάσκαλος »

Το λιμενικό δεν είπαν θα μπει στις πανελλήνιες εξετάσεις; Αν κατάλαβα καλά παλιά που η πυροσβεστική δεν ήταν στις εξετάσεις επερναν για αξιωματικούς απόφοιτους τριτοβάθμιας ενώ τώρα όχι σωστά;

Δεν υπάρχουν ειδικές κατηγορίες για τους αποφοίτους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και γίνονται αξιωματικοί και στο λιμενικό για δόκιμους αξιωματικούς όπως γίνεται και για τους αεν?

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ

Δημοσίευση από Terminator »

Το Λιμενικό θα μπεί μελλοντικά στις πανελλήνιες μέχρι στιγμής είναι με προκήρυξη. Στην πυροσβεστική έμπαινες με προκήρυξη και μπορούσες μετά μέσω πανελληνίων να δώσεις για ανθυποπυραγών και να γίνεις αξιωματικός. Απο πέρσυ όμως εντάχθηκε στις πανελλήνιες και μπαίνουν μόνο απο εκεί
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης