Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα των πετρελαίων.

Το αν έχει σημαντικά κοιτάσματα πετρελαίου το Αιγαίο δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Νάσο, οι Aegean Times δεν μπορούν να αποτελέσουν σοβαρή πηγή πληροφόρησης. Το συγκεκριμένο άρθρο το γνωρίζω εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει μεγάλος όγκος πετρελαίου στο Αιγαίο.

Μπορεί κάποιος να το πει με ασφάλεια ότι υπάρχουν; Άλλωστε αν είναι τόσο τεράστια κοιτάσματα, ας τα εκμεταλλευτούμε μαζί με την Τουρκία (στον βαθμό που εμπίπτουν στην υφαλοκρηπίδα της μίας και της άλλης χώρας).



Ο ίδιος ο Στέφανος Μάνος έχει μιλήσει και έχει αναφέρει την ύπαρξη κοιτασμάτων πετρελαίου και άλλων ορυκτών στο Αιγαίο. Άλλωστε αν θυμάμαι ήταν και υπουργός Βιομηχανίας όταν γινόντουσαν έρευνες. Αλλά συμπληρώνει ότι τα στοιχεία που υπάρχουν είναι παλαιά, βάσει ερευνών της ΔΕΠ-ΕΚΥ και των Γάλλων.

Όσο οι στρατηγοί κυβερνούν τη Τουρκία, άλλο τόσο το "όχι" στην συνεκμετάλλευση θα ακούγεται. Αλλά τι περιμένεις από μια δικτατορία που βάζει όλο το Αιγαίο και σχεδόν το μισό Λιβυκό Πέλαγος στις "γκρίζες ζώνες"; Για να μην αναφέρω το casus belli για επέκταση των χωρικών υδάτων, κάτι που μας δίνει η Συνθήκη της Λωζάννης και η Συνθήκη των Θαλασσών (LOST).

ώρα λέμε τα ίδια και τα ίδια γιατί εγώ σου λέω ότι όσο ρίχνανε καμιά στραβή ματιά οι προηγούμενες κυβερνήσεις προς Μόσχα, τόσο το κάνει και τώρα ο Καραμανλής. Μόνη διαφορά τα ταξίδια που γίνονται συχνά, αλλά χωρίς αντίκρισμα. Το γιατί είναι χωρίς αντίκρισμα στο είπα πάρα πολλές φορές δεν χρειάζεται να το ξαναπώ. Τώρα αν στο τελευταίο ταξίδι στις 29 θα γίνει και κάτι διαφορετικό τότε θα πω ότι είχα λάθος φυσικά και θα το χαρώ ιδιαίτερα να είσαι σίγουρος.


Χωρίς αντίκρισμα φαίνεται σε εμάς τους θνητούς. Στους διπλωμάτες φαίνεται σαν στροφή 180 μοιρών.

Για τα S-400 έχει υπάρξει προσφορά από τη Ρωσία. Όπως και για συμμετοχή στο διαστημικό της πρόγραμμα.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Νάσο δεν άκουσα καμιά αποκάλυψη σήμερα στην επίσκεψη του Καραμανλή... Τι γίνεται;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά άκουσα κάτι άλλο που δεν το περίμενα: Συμπαραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος με Ρωσικές εταιρείες και εισαγωγή ρεύματος από τη Ρωσία (λογικά μέσω Βουλγαρίας). Πολύ μυστικότητα...

Και το άλλο που διάβασα στο strategy-geopolitics.blogspot.com είναι για τους βαλλιστικούς πυραύλους Iskander-E. Δεν ήξερα ότι είχε προταθεί στην ηγεσία του ΓΕΣ ως απάντηση στο Τουρκικό Βαλλιστικό πρόγραμμα.

Το σίγουρο είναι ότι βγάζουν αφρούς οι Αμερικανοί.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Πού τα άκουσες αυτά; Γιατί εγώ στις επίσημες ειδήσεις δεν είδα τίποτα το ουσιαστικό ενώ εσύ μου έλεγες περίμενε να δεις τι θα αποκαλυφθεί τώρα που θα πάει ο Καραμανλής. Για μεγάλες προμήθειες στρατιωτικού υλικού μου είχες πει, για αλλαγή της στάσης στο Μακεδονικό από τον Πούτιν κτλ. Τελικά τζάμπα το εισητήριο πάλι μου φαίνεται.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Nassos »

Markos_Hdi έγραψε:Πού τα άκουσες αυτά; Γιατί εγώ στις επίσημες ειδήσεις δεν είδα τίποτα το ουσιαστικό ενώ εσύ μου έλεγες περίμενε να δεις τι θα αποκαλυφθεί τώρα που θα πάει ο Καραμανλής. Για μεγάλες προμήθειες στρατιωτικού υλικού μου είχες πει, για αλλαγή της στάσης στο Μακεδονικό από τον Πούτιν κτλ. Τελικά τζάμπα το εισητήριο πάλι μου φαίνεται.


1) To ότι η Ρωσία θα αναγνωρίσει τα Σκόπια με όποιο όνομα συμφωνηθεί μέσω ΟΗΕ τι είναι; Republika Macedonjia πάπαλα, τέλος. Και ας την απεκάλεσε έτσι 3 φορές στη συνέντευξη Τύπου.

Η προσέγγιση όμως Αθήνας και Μόσχας έχει και άλλες παραμέτρους και δεν αποκλείεται να φτάσει μέχρι την αγορά ρωσικών πυροσβεστικών αεροπλάνων από την Ελλάδα, ή ακόμη και στρατιωτικού εξοπλισμού, ενδεχόμενο που θα ενοχλήσει ακόμη περισσότερο την Ουάσινγκτον αν γίνει πραγματικότητα. Το αντάλλαγμα φαίνεται ότι θα είναι η υποστήριξη της Μόσχας στο Μακεδονικό -ήδη οι ρώσοι έχουν πει ότι θα αναγνωρίσουν την πΓΔΜ με όποιο όνομα συμφωνηθεί- και στο Κυπριακό, καθώς οι ρώσοι δεν ευνοούν την αλλαγή συνόρων χωρίς συναίνεση των ενδιαφερομένων, όπως δείχνει η στάση τους σχετικά με το Κόσοβο.


Reporter

2) Μέχρι και πριν 2 ημέρες διάφοροι φώναζαν και έλεγαν ότι ο αγωγός South Stream θα είχε τερματικό σταθμό την Ελλάδα. Άριστη (παρα)πληροφόρηση...

Που τα άκουσα; Τα διάβασα στο ιστολόγιο του ΑΝΤΙ (www.antinews.gr), όπως και στο defencenet.gr.

Και όπως σωστά αναφέρει σε άλλο άρθρο το ΑΝΤΙ:

Εκτός των Ιταλών μπροστάρηδες στην ενεργειακή συνεργασία Ευρώπης-Ρωσίας έχουν τεθεί και οι Γερμανοί (North Stream). Η συγκυρία είναι λοιπόν πολύ ευνοϊκή για τον κ. Καραμανλή. Γι' αυτό λοιπόν, ας μην πανηγυρίζουν τα γαλάζια παπαγαλάκια κι ας μην μας λένε ότι, ούτε λίγο ούτε πολύ, το σχέδιο θα «τρέξει» χάρις στον Έλληνα πρωθυπουργό και στο «θάρρος» του να κάνει ανοίγματα στη Μόσχα.


Η αλήθεια να λέγεται. Με Γαλλο-Γερμανο-Ιταλική συναίνεση γίνονται όλα αυτά. Εξ'ου και η Γαλλο-Γερμανική αρνηση στην είσοδο Γεωργίας-Ουκρανίας στο ΝΑΤΟ.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

"αν γίνει πραγματικότητα"
Εσύ το είπες. Κάτσε να γίνει πρώτα η πραγματικότητα, γιατί πάντα με τα αν χαιρόμαστε. Προς στιγμήν μια τρύπα στο νερό.

Τόσο για τους εξοπλισμούς, όσο για τον αγωγό που όχι υπογράφεται η συμφωνία, όχι το μνημόνιο, αλλά μια σιδεριά δεν φαίνεται στον ορίζοντα.

Τώρα για το Σκοπιανό...
"ο κ. Πούτιν σημείωσε ότιι «θα υποστηρίξουμε οποιαδήποτε απόφαση λάβουν η Ελλάδα και η Δημοκρατία της Μακεδονίας»"...
όπότε μην τρελαθούμε ότι είναι βελτίωση αυτό... Μας τον ταΐζουνε τον παπά αλλά να μην τον τρώμε κιόλας...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Nassos »

Markos_Hdi έγραψε: "αν γίνει πραγματικότητα"
Εσύ το είπες. Κάτσε να γίνει πρώτα η πραγματικότητα, γιατί πάντα με τα αν χαιρόμαστε. Προς στιγμήν μια τρύπα στο νερό.

Τόσο για τους εξοπλισμούς, όσο για τον αγωγό που όχι υπογράφεται η συμφωνία, όχι το μνημόνιο, αλλά μια σιδεριά δεν φαίνεται στον ορίζοντα.

Τώρα για το Σκοπιανό...
"ο κ. Πούτιν σημείωσε ότιι «θα υποστηρίξουμε οποιαδήποτε απόφαση λάβουν η Ελλάδα και η Δημοκρατία της Μακεδονίας»"...
όπότε μην τρελαθούμε ότι είναι βελτίωση αυτό... Μας τον ταΐζουνε τον παπά αλλά να μην τον τρώμε κιόλας...


Γιατί, εσύ περιμένεις κανένα σαμποτάζ από ΗΠΑ μεριά; Αλλαγή στάσης της όποιας επόμενης κυβέρνησης στα θέματα αυτά; Ακύρωση του έργου;

Να περιμένουμε θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο λόγω αυτών; Καθόλου απίθανο. Όπως και άλλες τρικλοποδιές (UCC, μειονότητες κλπ.).
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μα δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Από την προηγούμενη κυβέρνηση που είναι η ίδια με την τωρινή υπάρχει το θέμα αλλά πρόοδος εκτός από το "θα" και "θα" δεν βλέπω. Όταν θα γίνει κάτι ουσιαστικό τότε θα πω μπράβο μας που ξεφύγαμε από το γονάτισμα.

Τώρα για το UCC και τα άλλα διάφορα βερεσέ τα ακούω. Η Ελλάδα μπορεί να είναι χάλια από διπλωματία, αλλά ευτυχώς δεν είμαστε στην θέση που δυστυχώς βρεθήκανε άλλες χώρες των Βαλκανίων. Το μόνο που εξυπηρετούνε τέτοια υπερβολικά σενάρια είναι τα ενισχυμένα κονδύλια για εξοπλισμούς, που ανάθεμα και αν ενισχύουνε όντως την αποτρεπτική μας ισχύ. Μεγάλη κουβέντα ανοίγει και έχω ήδη ξεχάσει το θέμα της συγκεκριμένης ενότητας στο forum.
Εγώ από την μεριά μου το σταματάω εδώ γιατί στο συγκεκριμένο τουλάχιστον θέμα άκρη δεν θα βγάλουμε και το ψιλοβαριέμαι :)
Ας ελπίσουμε απλά και η δική μου η ευχή είναι η χώρα μας να συνεχίσει έστω και με προβλήματα να παραμένει αλώβητη εν μέσω των διεθνών προβλημάτων και προστριβών συμφερόντων και ελοχίμ και νεφελίμ!!! ;)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Nassos »

Συμβουλή: Μη πολυακούς Λιακόπουλο.

Και δεν θα βγούμε αλώβητοι από τη παγκόσμια οικονομική κρίση. Όσο ανεβαίνει το πετρέλαιο λόγω κατάρρευσης του δολαρίου, άλλο τόσο θα βλέπουμε πληθωρισμό άλλων εποχών.

Ούτε επίσης θα βγούμε αλώβητοι από το Ψυχρό Πόλεμο ΗΠΑ-Ρωσίας. Ήδη τα πράγματα δυστυχώς βαίνουν από το κακό στο χείριστο.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε Νάσο εννοείται πως το είπα για πλάκα το ελοχίμ και νεφελίμ ήτανε πασιφανές πιστεύω. Εκτός και αν μου το είπες και εσύ για πλάκα να μην βλέπω Λιακόπουλο.
Τώρα για την οικονομική κρίση που λες, πες μου εσύ μία φορά στην ελληνική ιστορία που δεν βλέπανε όλοι κακούς οιωνούς στην οικονομία. Εγώ αυτό που βλέπω γύρω μου είναι κόσμο να ρίχνει λουλούδια, να θέλει να πάρει αυτοκίνητα τούρμπο, να θέλει μεζονέτες κτλ κτλ και μετά αν μερικοί απ'αυτούς δεν τα βγάλουνε τελικά πέρα γιατί τα θέλουνε όλα αυτά αλλά δεν τους παίρνει, χρεώνονται στην τράπεζα και μετά γκρινιάζουνε ότι τους φταίνε όλοι εκτός από τους ίδιους που πέσανε στην καταναλωτική παγίδα.
Από την άλλη για τον ψυχρό πόλεμο που λες που ξαναξεκίνησε και θα μας πάρει μπάλα, μάλλον είναι θεωρίες για αγρίους. Και επίσης θα σου πω ότι πάντα υπήρχε ένταση. Δεν είναι κάτι καινούριο.
Χαλάρωσε. Σε μια χώρα που κάθε μέρα πίνουμε φραπέ και φιλολογούμε στο τάβλι πάνω δεν πρόκειται να γίνει κάτι εξτρίμ. Αν ήτανε να γίνει κάτι είτε στα οικονομικά είτε στα ψυχροπολεμικά δεν θα συνεχίζαμε να χτυπάμε φραπέ και να παίζουμε τάβλι.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Su-35 »

Η δικαιολογία ότι δεν συνεφέρει η εξόρυξη λόγο κόστους / τιμής πλέον δεν ισχύει. Ας τα βγάλουμε και από τα διεθνή ύδατα και ούτε σταγόνα στον γείτονα! Στο κάτω κάτω τι θα μας κάνουν; Νταντα; Πίνει καφέ λέμε!!!

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Γιατί δηλαδή από πότε γίναμε τόσο μάγκες και δεν φοβόμαστε τις επιπτώσεις; Όσο για το κόστος εξόρυξης μάλλον σε καμιά εταιρεία άντλησης δουλεύεις και το γνωρίζεις τόσο καλά.

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Filippos »

παιδια οτι κι αν εχει δεν πρεπει να το δωσουμε σε αμερικανικη εταιρια. Προσωπικα θεωρω χειροτερο εχθρο τους Αμερικανους απο τους Τουρκους. Και νομιζω δεν ειμαι ο μονος. Οι αμερικανοι ποτε δεν μας υποστηριξαν σε κανενα τομεα. Νομιζω πρεπει να γινει το ιδιο και με εμας.

1)να φυγουμε απο το στρατιωτικο σκελος του ΝΑΤΟ

2)να μην τους αφησουμε να εκμεταλλευτουν το πετρελαιο στο Αγαιο, αν ειναι εκμετταλευσιμο φυσικα

3)να μειωσουμε εως και να μηδενσιουμε τις αγορες οπλων απο τις ΗΠΑ

4)να σταματησουν τα καραβια μας να μεταφερουν των στρατο τους. Λεφτα εχουν. Ας αγορασουν καινουργια

5)Να βαλουμε στο σκοπιανο ολα τα κρατη που ανηκουν στην ομαδα ασφαλειας(Ρωσσια Γαλλια και Μ. Βρετανια). Ετσι θα εχουμε την στηριξη των Γαλλων και ελπιζω των Ρωσσων

6)Να σταματησουμε την κατασκευη του TGI στην χωρα μας μιας και τα κερδη των Αμερικανων ειναι πολυ μεγαλα απο αυτο τον αγωγο.

Σορρυ που βγηκα απο το θεμα... Εικόνα

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλιππε αν και είμαι κατά της υπακοής στην αμερικανική πολιτική που πάρα πολλές φορές τάσσεται κατά των εθνικών μας συμφερόντων, εκτός από απραγματοποίητα να γίνουνε αυτά που λες, μου φαίνονται και ανούσια να γίνουνε.

Ως προς το πρώτο νομίζω ότι είναι κατανοητό ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. Εδώ ολόκληρη Γαλλία και απ'ότι φαίνεται θα γυρίσει, αν όχι με σκυμμένο το κεφάλι, έστω έτσι απλά θα γυρίσει.

Το τρίτο απλά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ και θα συνεχίσω να λέω ότι στην εφήμερη χαρά μας ως προς την στροφή σε ρωσικοευρωπαϊκές αγορές για εξοπλισμούς, ταιριάζει το "μηδένα προ του τέλους μακάριζε". Ακόμα δεν ξέρουμε ποιος θα είναι αποδέκτης του μεγαλύτερου κομματιού της πίτας. Βλέπε αεροσκάφη νέας γενιάς.

Για το τέταρτο δεν το έχω ακούσει ποτέ. Αν θες πες κάποιες λεπτομέρειες.

Η Αγγλία δεν πρόκειται να πάρει το αντίθετο μέρος με τους αμερικανούς με το κόμμα των εργατικών, όχι ειδικά τώρα που απ'ότι φαίνεται θα κερδίσουνε οι συντηριτικοί.

Το να θέλουμε να σταματήσει ο TGI απλά για να ζημιωθούνε οι αμερικάνοι χωρίς να βλέπουμε τις πολιτικο-οικονομικές επιπτώσεις για εμάς το βλέπω επίσης ανούσιο.

Anonymous

Πετρέλαιο στο Αιγαίο

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν δουλεύω σε εταιρία άντλησης. Ήμουν μέτοχος στην motor oil. Πόσο να φτάσει πια το πετρέλαιο για να το βγάλουμε; Αιδώ οι άλλοι άρχισαν να φαγώνονται για το πετρέλαιο του βορίου πόλου!

Ότι αγωγός έρχεται και φεύγει από αιδώ είναι καλό! Μην κάνουμε και διακρίσεις!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες