Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Emma_sir
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2014 9:50 pm
Τοποθεσία: φιλολογος
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Emma_sir »

Γεια σας, είμαι φοιτητρια της φιλολογίας και μετα απο την απονομή του πτυχιου μου θα ήθελα να εισαχθω σε στρατιωτικές σχολές με πανελλαδικες εξετάσεις βεβαίως, συγκεκριμενα ΣΤΥΑ και ΣΣΕ. Επειδή λοιπόν ακουω και διάβαζω διάφορα περι των τατουαζ θα ήθελα να ξέρω τι ισχύει, για του λόγου το αληθές οτι έχω κ γω και δεν θα ήθελα να σταθεί εμπόδιο στην εισαγωγή μ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτό που θα πρέπει αρχικά να σε απασχολεί είναι το αν θα σε παίρνει το όριο ηλικίας για να δώσεις για τις στρατιωτικές σχολές που επιθυμείς κυρίως και ύστερα το αν θα σε κόψουν για το τατουάζ που έχεις!

Το όριο ηλικίας για τις Σχολές υπαξιωματικών είναι το 21 ηλικιακό έτος ενώ για την εισαγωγή σε Σχολές αξιωματικών το 22ο!

Διάβασε και το Όριο ηλικίας για Στρατιωτικές Σχολές για να πάρεις μία ιδέα Εικόνα

TRENO

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από TRENO »

Τι κυρώσεις μπορεί να σου επιφέρει ένα εμφανή ταττού δεν γνωρίζω.

Ωραία ορθογραφία σας μαθαίνουν στη σχολή. Αξιωματικάρα μου εσύ

Emma_sir

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Emma_sir »

Δηλαδή δεν γίνεται ακόμα κ αν ξανά δώσω πανελλαδικες; είμαι ήδη 20, αλλα ήθελα να τελειωσω τη σχολή μ!!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν ενδιαφέρεσαι για τις Στρατιωτικές Σχολές σου ξαναλέω ότι είσαι στο ηλικιακό μεταίχμιο για να μπορέσεις να εισαχθείς σε κάποια από αυτές που σε ενδιαφέρουν (και κυρίως στην ΣΤΥΑ)

Δυστυχώς θα πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στο αν θα συνεχίσεις την Σχολή σου (που σημαίνει ότι αυτόματα ξεχνάς τις Στρατιωτικές Σχολές) ή θα στρωθείς να διαβάσεις να για να δώσεις φέτος άντε το πολύ του χρόνου για να περάσεις εκεί που θες.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από yandr »

To τατουάζ που μπορεί να έχουν οι ένστολοι δεν αποτελεί κριτήριο για την ένταξή τους στο σώμα.

Το Συμβούλιο της Επικρατείας με άλλες τρεις αποφάσεις του έκρινε ότι οι ένστολοι μπορεί να έχουν τατουάζ αρκεί να μην είναι σε εμφανή σημεία του σώματος τους και η απεικόνιση τους να μην προκαλεί.

Με το σκεπτικό αυτό οι ανώτατοι δικαστές δικαίωσαν τέσσερις ειδικούς φρουρούς οι οποίοι διεγράφησαν από τον πίνακα επιτυχόντων επειδή είχαν δερματοστιξία (τατουάζ).

Ειδικότερα, το Γ΄ Τμήμα του Συμβουλίου Επικρατείας αφού ερμήνευσε το Σύνταγμα και την ισχύουσα νομοθεσία, αποφάσισε ότι το τατουάζ «συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου από τον διαγωνισμό για την πρόσληψη ειδικών φρουρών, εφόσον όμως αυτό είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις ως εκ του περιεχομένου τους είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των υπαλλήλων του Δημοσίου, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους».

Σύμφωνα με το Συμβούλιο της Επικρατείας «μόνη η ύπαρξη δερματοστιξίας δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού από την σχετική διαδικασία επιλογής», αλλά απαιτείται να συντρέχουν και όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή να είναι με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής, κ. Λπ.

Επομένως, καταλήγουν οι σύμβουλοι Επικρατείας, πρέπει να γίνουν δεκτές οι προσφυγές των υποψηφίων ειδικών φρουρών και έτσι ανέπεμψαν τις υποθέσεις στο Διοικητικό Εφετείο για νέα κρίση.

Πηγή
jjs

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από jjs »

Καλησπερα σε ολους, θα παω γ λυκειου φετος και θα ειθελα να ρωτησω: Επειδη αθλουμαι εχω κανει ενα τατουαζ με τη σημαια της ελλαδας στο στηθος... Αυτο μπορει να σταματησει τα ονειρα μου να μπω στην σσε;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από D.Y.K »

jjs έγραψε:Καλησπερα σε ολους, θα παω γ λυκειου φετος και θα ειθελα να ρωτησω: Επειδη αθλουμαι εχω κανει ενα τατουαζ με τη σημαια της ελλαδας στο στηθος... Αυτο μπορει να σταματησει τα ονειρα μου να μπω στην σσε;


Δεν θα έχεις πρόβλημα όχι.

Apostolismou5

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Apostolismou5 »

Παιδιά θέλω να κάνω στον ώμο περνάω;
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Μπες πρωτα. δες πως ειναι τα πραγματα και αν σε αφησουν κανε

markos

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από markos »

θελω να περασω ΣΜΥ η ΣΣΕ και θελω να κανω τατουαζ την ελληνικη σημαια αλλα οχι σε εμφανες σημειο. Επιτρεπεται; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από marsupilami »

markos έγραψε:θελω να περασω ΣΜΥ η ΣΣΕ και θελω να κανω τατουαζ την ελληνικη σημαια αλλα οχι σε εμφανες σημειο. Επιτρεπεται; ευχαριστω


Ναι επιτρεπεταιι μονο αν δν φαινεται απο τν θερινη στοληη. αλλα θ σ προτεινα ν μπεις πρωτα ν βγεις κ υστερα αποφασιζεις..

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Nontas »

Επίσης επειδή το έχω ακούσει από πολλούς ότι απλά δεν θα βάζουν την θερινή στολή προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού υπάρχουν περιπτώσεις που η στολή που θα φορέσεις δεν καθορίζεται από σένα.
Εθνικιστής

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Εθνικιστής »

Κύριοι/κυρίες, καλησπέρα. Είμαι 18 ετών και γηγενής Έλληνας, γυμνασμένος, σωματικά και πνευματικά άρτιος και με υψηλό πατριωτικό αίσθημα. Θα ήθελα να εισαχθώ σε στρατιωτική σχολή, με απώτερο σκοπό να γίνω κι εγώ ένας μόνιμος αξιωματικός και να υπηρετήσω την πατρίδα μου. Η μόνη μου σκέψη είναι ότι μικρότερος είχα κάνει ένα τατουάζ σβάστικα στο δεξί στήθος. Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν κατά την εισαγωγή εξ' αιτίας του; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Τατουάζ και στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από GeoCommand »

Εθνικιστής έγραψε:Κύριοι/κυρίες, καλησπέρα. Είμαι 18 ετών και γηγενής Έλληνας, γυμνασμένος, σωματικά και πνευματικά άρτιος και με υψηλό πατριωτικό αίσθημα. Θα ήθελα να εισαχθώ σε στρατιωτική σχολή, με απώτερο σκοπό να γίνω κι εγώ ένας μόνιμος αξιωματικός και να υπηρετήσω την πατρίδα μου. Η μόνη μου σκέψη είναι ότι μικρότερος είχα κάνει ένα τατουάζ σβάστικα στο δεξί στήθος. Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν κατά την εισαγωγή εξ' αιτίας του; Ευχαριστώ.
Ο κανονισμός ορίζει ότι τα τατουάζ επιτρέπονται αν δεν φαίνονται όταν φοράς την θερινή ενδυμασία...

Στις ΠΚΕ όμως σε εξετάζει ιατρός, οπότε πολλές φορές ο κανονισμός έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Το συγκεκριμένο τατουάζ ενδέχεται να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Αλήθεια... Σε τι ηλικία το έκανες;Εικόνα

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες