Διακοπή αναβολής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
shellshocked
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:30 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από shellshocked »

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν χρειάζεται κάποιο έγγραφο όταν θα πάω στο στρατολογικό γραφείο για να κόψω την αναβολή; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
vaggos__86
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2009 9:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από vaggos__86 »

Εαν είχες αναβολή επειδή σπούδαζες θέλεις μια βεβαίωση σπουδών για στρατολογική χρήση και ο χαρτί που σου είχε έρθει ταχυδρομικς απο την στρατολογία και έλεγε για την αναβολή σου...
shellshocked
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:30 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από shellshocked »

Ναι. Το μήνυμα μου δεν ήταν ό, τι πιο λεπτομερές αλλά αυτό εννοούσα.Thanks!
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας.

Διαβασα και τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν βγαζω ακρη σε κατι :
Θελω να διακοψω την αναβολη και εχω χασει το χαρτι που μου ειχε ερθει για αναβολη (οταν ακομα ημουν λυκειο).

Τωρα τι πρεπει να κανω; Να παω δημοτολογιο; ΚΕΠ; Και να ζητησω τι;

Σας ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από yandr »

Εξαρτάται από τον λόγο της αναβολής.

Αν σπουδάζεις, θα πρέπει να πας μία βεβαίωση ότι φοιτείς στη σχολή σου κ. Λπ.
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr σε ευχαριστω για την απαντηση.
Ενοω ομως εκτος απο το χαρτι της σχολης.
Προσφατα στο στρατολογικο μου ειπαν να φερω το χαρτι της σχολης και το χαρτι που μου ειχε ερθει οταν πηρα αυτοματα αναβολη λογω σπουδων.

Ομως το εχω χασει, και μου ειπαν αν τυχον συμβαινει κατι τετοιο να παω να το βγαλω σε μια υπηρεσια αλλα Δεν θυμαμαι τι και πως.
Ευχαριστω!
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα,
παιδια θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να εκπληρώσω την στρατιωτική μου θητεία αν και έχω αναβολή έως το 2012 για την εκπλήρωση των φοιτητικών σπουδών μου. Το πανεπιστήμιο πλέον δεν με ενδιαφέρει (δεν θα το τελειώσω) και θα ήθελα να ολοκληρώσω την στρατιωτική θητεία μου. Ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειες μου; Είχα δηλώσει πεζικό σε προτίμηση θυμάμαι, που πρέπει να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Athan »

Φυσικα και μπορεις να εκπληρωσεις την στρ. Σου θητεια.
πηγενε στο στρατολογικο γραφειο που υπαγεσε και διεκοψε την αναβολη.
αν το κανεις τωρα, μαλλον προλαβαινεις για τη Δ' εσσο, νοεμβριου.

http://www.stratologia.gr/contact.htm
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από D.S. »

Καλημέρα!

Φιλαράκο μου φυσικά και μπορείς να διακόψεις την αναβολή σου!

Βέβαια θα πρέπει να πας και ένα αποδεικτικό το ότι φοίτησες σε κάποια σχολή άσχετα με το αν την έχεις τελειώσει!

Αν κόψεις τώρα την αναβολή σου θα μπεις Φεβρουάριο καθώς η προθεσμία διακοπής της αναβολής για όσους επιθυμούσαν να μπουν το Νοέμβρη έληξε στις 31 Ιουλίου.

Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Athan »

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπει Α' 2010, αν το ζηητησει και υπαρχει το περιθοριο μπορουν να τον βαλουν και νοεμβρη.

να προσθεσω εδω οτι καλο θα ηταν να κρατησει τη φοιτητικη του ιδιοτητα για οσο θα ειναι μεσα για καμια φοιτ. Αδεια κλπ...
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από D.S. »

Athan έγραψε:Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπει Α' 2010, αν το ζηητησει και υπαρχει το περιθοριο μπορουν να τον βαλουν και νοεμβρη.

να προσθεσω εδω οτι καλο θα ηταν να κρατησει τη φοιτητικη του ιδιοτητα για οσο θα ειναι μεσα για καμια φοιτ. Αδεια κλπ...
Εγώ αυτό το είπα με σιγουριά γιατί εχθές το βράδυ συναντήθηκα Με έναν φίλο ο οποίος σπουδάζει κι αυτός και έλεγε να αφήσει για λίγο τη σχολή (βέβαια θα συνεχίσει μετά το στρατό) και να κόψει την αναβολή του!

Μου είπε ότι προχθές πήγε στο στρατολογικό γραφείο να ρωτήσει πότε θα μπει αν την κόψει τώρα την αναβολή του!

Η απάντηση ήταν η εξής: Φεβρουάριο 2010!

Αυτά...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Rafale »

ΔΣΛ

Διακοπή αναβολών κατάταξης

Όσοι στρατεύσιμοι έλαβαν αναβολή κατάταξης, μπορούν να την διακόψουν πριν τη λήξη της Και να προγραμματισθούν για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις με την ΕΣΣΟ, που καθορίζεται με βάση την ημερομηνία διακοπής.

Για την διακοπή της αναβολής απαιτείται:

Α. Η αυτοπρόσωπη παρουσίαση πλησιέστερο Στρατολογικό Γραφείο του λαβόντος την αναβολή (ή νομίμου εκπροσώπου του), ο οποίος πρέπει να φέρει μαζί Του το δελτίο της αστυνομικής του ταυτότητας.

Β. Η υποβολή αίτησης διακοπής αναβολής, Δελτίου Απογραφής (τα έντυπα χορηγούνται από τα Στρατολογικά Γραφεία) και πιστοποιητικού γραμματικών-τεχνικών γνώσεων.

Υπενθυμίζεται ότι κατά το πέρας ή τη διακοπή της αναβολής Λόγω σπουδών πρέπει απαραίτητα οι σπουδαστές να υποβάλλουν πιστοποιητικά γραμματικών - τεχνικών γνώσεων (απόφοιτοι TEI - AEI, Μεταπτυχιακές σπουδές, Διδακτωρικό δίπλωμα) Καθόσον πρόθεση-απόφαση της ηγεσίας είναι να Συνδέονται άμεσα οι γραμματικές - τεχνικές γνώσεις Τόσο με την επιλογή σε Όπλα- Σώματα, όσο και με την απονομή ειδικoτήτων κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Επιπρόσθετα επισημαίνονται τα παρακάτω:

Α. Για την ευχερή εξυπηρέτησή τους, συνίσταται οι στρατεύσιμοι, κατά την υποβολή σχετικού αιτήματος, να έχουν μαζί τους το έντυπο οδηγιών αναβολής κατάταξης, Που τους απέστειλε το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο.

Β. Οι στρατεύσιμοι που διακόπτουν την αναβολή τους υποχρεούνται να υποβάλουν στο πλησιέστερο Στρατολογικό Γραφείο το αργότερο μέχρι την ημερομηνία κατάταξης τα απαιτούμενα ανά περίπτωση δικαιολογητικά , όπως αναλυτικά περιγράφονται στο έντυπο οδηγιών, που έλαβαν κατά την χορήγησή της. Σε περίπτωση Μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής τους, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες διοικητικές κυρώσεις.

Γ. Χορηγηθείσα αναβολή κατάταξης για λόγους υγείας δεν διακόπτεται. Όσοι όμως στρατεύσιμοι έχουν λάβει αναβολή υγείας μεγαλύτερη των έξι μηνών και επιθυμούν την επανεξέταση της σωματικής τους ικανότητας, υποβάλλουν σχετικό αίτημα στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο, το οποίο Τους παραπέμπει στην αρμόδια Επιτροπή Απαλλαγών. www.army.gr

Vaggos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 11:21 pm
Επικοινωνία:

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Vaggos »

Ρε παιδιά ΣΟΣ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει... Έκανα διακοπή αναβολής όλα καλα συμπλήρωσα και το δελτίο και το πήγα στο στρατολογικό γραφείο και το έδωσα... ΤΟ ΘΕΜΑ τώρα είναι α) έπρεπε να μου δώσουν κανένα χαρτί και δεν μου το έδωσαν όταν πήγα το δελτίο απογραφής; Επίσης πρέπει να ξέρω το ΑΣΜ όταν πάρουσιαστώ; Εγώ δεν το θυμάμαι το έγραφε πανω στην αλαβολή το ΑΣΜ αλλα μετά το εδωσα στο στρατολογικο για να διακόψω την αναβολή αλλα δεν συγκρατησα το ΑΣΜ τώρα τι κανουμε; Να τους παρω τηλέφωνω να μου το πούνε;
Anonymous

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε μου και εγώ έκοψα την αναβολή τα Xριστούγεννα. Δεν μου Έδωσαν κανένα χαρτί. Απλά μου είπαν ότι μέσα Απρίλη θα έρθει το χαρτί κατάταξης. Όσο για το ΑΣΜ έτσι την πάτησα και εγώ. Ξέχασα να το σημειώσω. Δεν Νομίζω ότι χρειάζεται όμως πουθενά. Σίγουρα άμα πάρουμε στη Στρατολογία (ή ίσως χρειαστεί να πάμε από εκεί) θα μας το πουν.

gr

Διακοπή αναβολής

Δημοσίευση από gr »

Γεια σας, ειμαι φοιτητς στο 2ο ετος και εχω αναβολη μεχρι 31/12/2012.
Θέλω να κόψω όμως την αναβολη μου και να μπω στο στρατο φετος τον Αυγουστο και να συνεχισω τις σπουδες μου μολις απολυθω.
Θα χρειαστει βεβαιωση απο τη σχολη για το χρονικο διαστημα που φοιτησα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες