Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

To Kεντρο εκπαιδευσης του ΠΝ ειναι ενα και μοναδικο και βρισκεται στον Πορο. Σε εξαιρετικες περιπτωσεις που οι νεοσυλλεκτοι ειναι υπεραριθμοι, ορισμενοι εκπαιδευονται στο ΚΕΠΑΛ στον Σκαραμαγκα. Η εκπαιδευση διαρκει ενα μηνα και η αδεια ορκομωσιας εξαρταται απο το ποιος θα παρεβρεθει στην ορκομωσια και ποια βισματα θα υπαρχουν στη σειρα. Μην απορεις αυτη ειναι η αληθεια. Το στανταρ ομως ειναι μια εβδομαδα περιπου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ακόμα 1 μήνα είναι η ορκομωσία στο πόρο; Εγω με θητεία 21 μηνες έκατσα 32 μέρες. Τωρα που έχει πάει στους 12 συμπιέζονται προς τα κάτω όλοι οι χρόνοι (προπαίδευση, εκπαιδευση, παραμεθόριος). Σε εμάς είχε έρθει ο Ναυαρχος ΔΝΕ και ο ΔΔΜΝ και πήραμε 6 μέρες άδεια ή 5 δεν θυμαμαι ακριβώς... Πάντως τότε οι ναύτες πήγαιναν σε όλα τα καράβια (Α/Τ, Φ/Γ) ενώ τώρα μόνο στα μικρά και παραμεθώριο Σαλαμίνα φυσικά εκτός από τους κρητικούς (και εμένα) που πάνε Σούδα συνήθως ΝΚ.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

KΑι εγω ενα μηνα εκατσα Πορο.21 μηνες,18 σε καραβι
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

18 μέρες είναι η προπαιδευση στον Πορο. ΝΚ/Δτ η καλύτερη μετάθεση

Anonymous

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΣΕ ΡΑΝΔΟΜ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΑΖΕΨΑ

Αρχικα πας με πολιτικα στον σκαραμαγκα,1-3 μερες, μην ακουω για εβδομαδα και *****. Στα καπακια προπαιδευση-ορκομοσια στον πορο η στον σκαραμαγκα, κραταει 2 εβδομαδες. Παντα.
Αδεια ορκομοσιας ειναι απο 3-12 μερες. Αναλογα με το ποιοι θα παρεβρεθουν και ποσες μερες θα δωσουν.
Μετα πας σαλαμινα η κρητη η σε κανενα νησακι. Δεν ειναι καθολου ασχιμα οπως λενε μερικοι... Πολλοι αποσπασμενοι εχουν ζιτισει να κατσουν εκι... Σκεπσου να ειναι καλοκαιρι, θα κανεις τα μπανακια σου, θα πινεις τα μπυρονια σου, και αμα σου κατσει παιζει και να ψολοβροντιξεις. Οπου πας καθεσαι 4 μινες σαν παραμεθοριο και μετα περνεις μεταθεση οπου γουσταρεις. Διπλα στο σπιτι σου ξερω γω, αγια παρασκευη στο CIS που ειναι καλα... Σε κανα νοσοκομειο σαν τεχνικος η κατι τετιο και αραζεις εκι ως το τελος της θητειας σου, εκτος αν η υπηρεσια που θα πας στελνει αποσπασεις. Αποσπαση= φευγεις για 1 μηνα σε αλλη υπηρεσια η νησι... Και οτι σου κατσει. Νησι οπως ξαναειπα, μετραειιιι !
Οδηγος ειναι μια χαρα να γινεις,5 μεσα (ως το μεσιμερι),9 εξω (οff) παιζουν συνιθως και βαρδιες ξεχασε τες.

Ολα τα ρουχα, στολες και ***** στα δινουν στο σκαραμαγκα πρωτη η δευτερη μερα. Εσυ αυτα που θα παρεις μαζι σου αν θες να την βγαλεις καθαρη ειναι >

-Κωλοχαρτο. Μπολικο, πιος ξερει ποτε θα στο καβατζωσουν.
-Σαμπουαν κλπ.
-10 κοντομανικα ασπρα.
-10 ζευγαρια καλτσες μαυρες.
-Φραγκα για να τρως τιποτα.
-Λαπτοπ χεχασε το.
-Κινιτα και τετοια εννοειται οτι παιρνεις.2009 ζουμε.
-Πολυπριζο "Τ" για να φορτιζεις το κινιτο γιατι πριζα με λιγοτερο απο 5 Ατομα ηδη να φορτιζουν ΔΕΝ θα βρεις.
-Μαξιλαρι.
-Ξιραφακια και αφρο αν κανεις την μαλακια να πας χιρισμενος. Οπως πας, ετσι παραμενεις σε ολοκλιρη την θητεια.
-Παιζει επισκεπτηριο στην εβδομαδα, η μονη φορα που βγαινεις απο το στρατοπαιδο στην προπαιδευση, οποτε σου φερνουν και προμυθειες οι δικοι σου.

Η θητεια ειναι 12 μηνες, εκτος αν ο γερος σου ειναι πολυτεκνος οπου παει 9μηνο. Και πεφτει στους 6 μηνες αν εισαι ορφανος νομιζω.

Να κολυμπισεις στην θητεια ειναι απιθανο.

Ελπιζω να βοηθισα με τα παραπανω...

2 και σημερα... Λελεεεεεεεε!

Anonymous

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Και εγω εκει πηρα μεταθεση φιλε μου, τηα παω σε μια εβδομαδα... ξερεις τι παιζει; νκ/δτ
Anonymous

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Απο αδειες ομως πρεπει να εχει τς πιο καλες το ναυτικο;

γαυροψαρο

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από γαυροψαρο »

Μπαίνω κ γω σε δύο μερες κοπελια κ ολα αυτα που λεει το παλικαρι πιο πανω ειναι σωστα... Ρωτησα... Αντε κ καλος πολίτης! Ι σειρα μας μαγκες προσοχή! Ανάπαυση!

Σωτηρης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Σωτηρης »

Παλικαρια θα μπορουσατε να μου πειτε τη εκπαιδευση δεχονται οσοι εκτελουν τη θητεια τους στο Π. Ν και πως θα μπορουσα αφου με καλεσαν εκει να παω σε καποια απο τις ειδηκες δυναμεις ενω με εχουν ηδη... Ευχαριστω.

Γιαννης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιαννης »

1. Καμια εκπαιδευση (το εννοω - περαν της παρελασης ή κωπηλασιας πριν την ορκομωσια) 2. Δε μπορεις να πας ειδικες δυναμεις, δε μπορεις να αλλαξεις σωμα. Αν θες να "ζοριστεις" παραπανω, θα πρεπει να καταφερεις να πας σε καποια απο τις 'μαυρες' μοναδες του ΠΝ (για παραδειγμα στη Βαση Ελικοπτερων Ναυτικου στο μαραθωνα) ωστε να λιωσεις στις σκοπιες.

Σωτηρης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Σωτηρης »

Δηλαδη συγνωμη κιολας αλλα ειναι στρατος και δεν σου μαθαινει τιποτα απο οπλα;

Γιάννης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιάννης »

Στο ΠΝ το 'μαχιμο' μερος ειναι στα πλοια, και κληρωτοι δεν πανε στα πλοια, εκτος αν εχεις πτυχιο εμπορικου ναυτικου που ισως πας σε καποιο ρυμουλκο.

Οσον αφορα τα οπλα, κατα τη διαρκεια της προπαιδευσης θα γινει 1 βολη με Μ14, και οι απαραιτητες οπλοασκησεις για οσους συμμετεχουν στην παρελαση, και τις οποιες πρεπει να ξερει ο καθενας στη συνεχεια για τα τυχον αγηματα που υπαρχουν συχνα.

Απο εκει και περα, οταν λεω οπλοασκησεις δεν εννοω σε καμια περιπτωση λυσιμο και δεσιμο οπλου ετσι; Τα απλα, παρα ποδας, επ ωμου και τετοια, με Μ1 συνήθως.

Κατα τη διαρκεια της θητειας τωρα, το 90% δεν ξαναπιανουν οπλο στα χερια τους παρα μονο οσοι συμμετασχουν καποια στιγμη σε αγημα ή παρελαση. Φυσικα δε χρεωνονται οπλο ο καθενας, αλλα οταν χρειαστει το παραλαμβανουν απο το πυραρχειο και το επιστρεφουν μολις τελειωσει το αγημα ή το δοκιμαστικο παρελασεις πχ. Οπλο χρεώνεσαι μονο κατα τη διαρκεια της προπαιδευσης (όσοι ειναι στην παρελαση).

Επισης καμια απολυτως γυμναστικη ή τετοιου ειδους σωματικη εκπαιδευση δε γινεται.

Αν θες τωρα να εχεις μεγαλυτερη επαφη με οπλα, τοτε αυτο που πρεπει να κανεις ειναι οταν τοποθετηθεις σε μοναδα να ζητησεις να αναλαβεις ποστο στο πυραρχειο (αν στελνει ναυτες η μοναδα σου εκει). Σαν ναυτης πυραρχειου, στην ουσια εισαι αποθηκαριος για τον οπλισμο, και καθαριζεις, μετρας, ξαναμετρας, δινεις οπλα στα αγηματα και τετοια.

θεμιστοκλης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από θεμιστοκλης »

Ρε μαγκες εμενα μου ειχε ερθει πριν 5 χρονια να παω ναυτικο αλλα πηρα αναβολη... Τωρα που εκοψα την αναβολη θα μου ξαναερθει ναυτικο;(τον αυγουστο θα μου ερθει το χαρτι).
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giannis__!! »

Μου ειπε ενας οτι οταν παω στο Π. Ν να ωγς αναφορα και να πω οτι θελω να παω στις Ε. Δ και μετα 8α σε στειλουν... Παιζει κατι τετοιο;

και κατι ακομα ξερω οτι στο Π. Ν παιζει πολυ μεσον και μου ειπαν οτι οταν θα μπω παιζει να με πεταξει εξω καποιος με μεσον υπαρχει πιθανοτιτα τετοια;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες