Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
6I63R

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από 6I63R »

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για να ενημερωθώ από κάποιον που ξέρει και όχι που νομίζει ότι ξέρει παρακαλώ.

1) Έχω περάσει στο πολεμικό ναυτικό. Έχω περάσει όλα τα μαθήματα της σχολής μου ακόμα και την πτυχιακή, αλλά έχω αφήσει την πρακτική για μετά τον στρατό. ΜΕΣΑ στον στρατό θεωρούμε σαν γνώστης του αντικειμένου που σπούδασα ή το πω δεν το πω είναι το ίδιο πράγμα;
2) Τί γίνεται με τα χαμηλά οικογενειακά εισοδήματα;(στην περίπτωσή μου 0) Έχω κάποια ιδιαίτερη μεταχείρηση;
3) Τί γίνεται με τα άτομα που έχουν 3+ μυωπία και στα 2 μάτια;

Ευχαριστώ πολύ!
leftko
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 27, 2015 12:53 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από leftko »

Providen33 έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αρα είναι σίγουρο ότι θα πάω ΠΝ ; Γιατί έχω ακούσει ότι δεν έχει σχέση που έχεις κατανεμηθεί και ότι μπορεί να σε αλλάξουν Μεχρι να ερθει το χαρτί της παρουσίασης


και εμενα το 2009 μου ηρθε το χαρτι οτι ειμαι ΠΝ, πηρα αναβολη λογω σπουδων και την εσπασα λιγο πριν το Μαιο για να παρουσιαστω Ιουλιο. Ναυτικο ειμαι ακομα, και μου ειπαν απο την στρατολογια οτι αυτο δεν αλλαζει.

Δημήτρης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα σαςπριν 2 χρόνια μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ στον στρατό και συγκεκριμένα στο Π. Ν.. Τότε είχα πάρει αναβολή και σήμερα διάβασα σε ένα άρθρο ότι μπορεί να κάνουν την θητεία στον στρατό 18μηνη. Αυτό θα ισχύει και για το Π. Ν; Και εκτός από αυτό διάβασα ότι για την εκπαίδευση σε πάνε Σκαραμαγκά και Πόρο, εμένα γιατί μου είπαν Τρίπολη; Και τέλος είμαι από την Λέσβο σε πόσο καιρό περίπου θα μπορέσω να επιστρέψω στο νησί μου λόγο οικονομικών προβλημάτων που υπάρχουν;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Hellenic Blade

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Hellenic Blade »



Λοιπόν, αν το χαρτί που σας ήρθε μετά το περιοδεύον λέει ΠΝ, υπηρετείτε στο ΠΝ, τέλεια και παύλα. Μετά τις αναβολές, στον ΕΣ και μόνο, μπορεί να αλλάξουν τα ΚΕΝ (δηλαδή το σώμα ή όπλο που θα υπηρετήσει ο στρατεύσιμος), πχ, στο χαρτί του Λάκη Γκαντεμάκη μετά το περιοδεύον να λέει ότι παρουσιάζετε στο ΚΕΜΧ αλλά μετά την αναβολή να λέει στο ΚΕΤΘ.

Η θητεία στο ΠΝ είναι 12μηνη και ΚΕΝ είναι είτε το ΚΕ Πόρος, είτε το ΚΕΠΑΛ, πάει ανάλογα με τις σειρές. Η 124 ΠΒΕ ήταν ΚΕΝ για έναν χρόνο (2013-2014) νομίζω, και για τους τρείς κλάδους. Εγώ ως Ναύτης εκεί έκανα προπαίδευση, και μετά από τρείς σειρές έφυγε το ΠΝ.

Στα πλοία του ΠΝ υπηρετούν ΚΑΝΟΝΙΚΑ στρατεύσιμοι, στις Φ/Γ που ξέρω προβλέπονται 10-15 Ναύτες. Οι στρατεύσιμοι ακολουθούν ΚΑΝΟΝΙΚΑ το πλοίο, είτε σε ασκήσεις, είτε σε επιχειρήσεις, εγχώριες και διεθνείς. Οι ρόλοι που θα έχετε μέσα στο πλοίο είναι συνήθως (και δυστυχώς) αγγαρείες και καμαρωτιλίκια, παρόλαυτά έχω ακούσει για Ναύτες σε Φ/Γ που έκαναν και ΚΠΜ, Γέφυρα (του ΕΝ οι δεύτεροι) εν πλω. Όλα εξαρτώνται από τον Κυβερνήτη. Εν όρμω πάλι αγγαρείες, βάρδιες (με γυμνάσεια πυρασφάλειας ή ασφαλείας που συμμετέχετε κανονικά) κι αν έχετε κάποια γνώση ίσως σας χρησιμοποιούν περιστασιακά εκεί (εγώ ως απόφοιτος Οικονομικού δούλευα συχνά στην Επιμελητεία του πλοίου). Οι Μηχανικοί του ΕΝ πάνε αυτόματα μηχανή. Αν θέλετε να κάνετε κάποια πράγματα παραπάνω, εκτός από καμαρωτιλίκια, προτιμήστε μικρά καράβια, δηλαδή Κ/Φ (που ξέρω σίγουρα) και ΤΠΚ (που πιθανολογώ), με πολλά παραπάνω ταξίδια όμως. Πριν διαλέξετε καράβι, κοιτάξτε μήπως μάθετε πλαγίως ποιά μπαίνουν ή είναι σε επισκευή, για να τα γλυτώσετε (είναι μεγάλο ζάλισμα) ή να πάτε καρφί σε αυτά, αν δεν θέλετε ταξίδια.

Η προϋπηρεσία στον Ναυτικό μετράει σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού, ιδιαίτερα αν υπηρετήσετε σε καράβι.

Τα 3+ σε μυωπία είστε Ι1 και στον ΕΣ θα μπορούσατε να πάτε Ειδικές Δυνάμεις, οπότε μην ελπίζετε σε καλή μεταχείριση.

Για τα χαμηλά οικογενειακά εισοδήματα, θα το αναφέρετε στο χαρτί που θα σας δώσουν για να διαλέξετε υπηρεσία. Συνήθως τοποθετούνται κάπου που να τους βολεύει. Μπορείτε να το πείτε και στην μονάδα σας, αλλά δηλώστε το από την αρχή.

Mίκελος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Mίκελος »

Γειά σας παιδιά! Πρόκειται να υπηρετήσω και εγώ σε λίγο καιρό στο Πολεμικό Ναυτικό και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχουν συγκεκριμένα στρατόπεδα στα οποία να είναι πιο άνετη η ζωή, δηλαδή περισσότερες μέρες έξω και λιγότερες μέσα. Επίσης εγώ θα είμαι Ι4 και Αθηναίος, θα με βόλευε περισσότερο επομένως αν δήλωνα κάπου κοντά στην Αθήνα; Ακόμης εάν η θητεία είναι 9μηνη και δηλώσω παραμεθόριο αυτή θα μειωθεί και άλλο;
Άρης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Άρης »

Καλησπέρα παιδιά. Αν κάποιος έχει τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός και υπηρετήσει σε πλοίο πάει κατευθείαν στις μηχανές ή μπορεί να πάει και σε άλλα πόστα; Ευχαριστώ

Hellenic Blade

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Hellenic Blade »

Το χειρότερο στρατόπεδο στην Αθήνα είναι ο Κανελλόπουλος μακράν. Μακριά από εκεί. Για να πας παραμεθώρα νομίζω πρέπει να είσαι 12μηνος κανονικά.

Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου παίζει να μην πας μηχανές, εκεί παίρνουν εμπορικάτζες κυρίως. Κακά τα ψέμματα, στα περισσότερα καράβια Γενική Επιστασία θα είσαι κι αν ς'αρέσει. Δεν χάνεις κάτι να βγεις αναφορά υπάρχου ή κυβερνήτου και να ζητήσεις να πας σε επιστασία όμως, μην τρέφεις όμως αυταπάτες ότι θα γίνει στάνταρ ή ότι θα γλυτώσεις αγγαρείες. Εδώ έχουν ανθυποπλοιάρχους ΕΝ να καθαρίζουν τις τουαλέτες υπολόγων και δεν τους έχουν ανεβάσει ποτέ γέφυρα, ούτε καν δοκιμαστικά.

Άβαταρ μέλους
yannis_apekis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2015 10:42 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yannis_apekis »

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει γενικώς στα ΤΠΚ μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σχετικά με άδειες, τι κάνει ένας απλός ναύτης εκεί κλπ. Είναι παρόμοια με Φ/Γ ή είναι διαφορετική η φάση;
xrhstos96

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από xrhstos96 »

Καλησπερα σας, ψαχνω να βρω καραβι για να ναυτολογηθω ωστε να μαζεψω μορια να μπω στη σχολη Εμποροπλοιαρχων. Εντωμεταξυ παρουσιαζομαι στο Πολεμικο Ναυτικο αλλα εχω ζητησει αναβολη για το λογο που σας ειπα, αν διακοψω την αναβολη μου και παω στρατο ξερετε αν μπορω να Μαζεψω θαλασσια υπηρεσεια για να βγαλω τα μορια; Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μόνο σε Εμπορικά πλοία μπορείς να μαζέψεις μόρια για να εισαχθείς στην Εμποροπλοιάρχων και όχι από την θητεία σου στο Πολεμικό Ναυτικό.

Εσύ ίσως μπερδεύεσαι με όσους ήδη έχουν τελειώσει τις Ακαδημίες του Εμπορικού Ναυτικού και είναι πτυχιούχοι που επιλέγουν να υπηρετήσουν ως ΣΕΑ (Σχολή Επίκουρων Αξιωματικών) για να μαζέψουν θαλάσσια υπηρεσία για την μετέπειτα εξέλιξή τους ως Αξιωματικοί του ΕΝ.

Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο.

Hellenic Blade

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Hellenic Blade »

Το σωστό είναι αυτό που είπε ο ΔΥΚ. Παρολαυτά, στην Φ/Γ που υπηρέτησα πήραμε όλοι θαλάσσια υπηρεσία, Ναυτικοί και μη, ως ανταμοιβή για την καλή μας υπηρεσία ως κληρουχία. Αυτά είναι στην κρίση Κυβερνήτου/Υπάρχου και δεν είναι ο κανόνας, σε εμάς έτυχε. Τώρα το πόσο αναγνωρίζονται αυτά, δεν γνωρίζω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βάση νόμου δύναται να δοθεί τιμητικά "θαλάσσια υπηρεσία" ή τιμητικά μετάλλια (αυτά βέβαια σε καιρό ειρήνης δεν δίνονται στην πραγματικότητα) στο προσωπικό / κληρουχία του Πολεμικού Ναυτικού. Η θαλάσσια υπηρεσία του Πολεμικού Ναυτικού όμως έχει μόνο τιμητική αξία και δεν αναγνωρίζεται από το κράτος για την εισαγωγή στην Σχολή Εμποροπλοιάρχων.

Για "πραγματική" θαλάσσια υπηρεσία ώστε να αυξήσεις τα μόριά σου για να εισαχθείς στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ο μόνος τρόπος είναι να ναυτολογηθείς σε εμπορικά πλοία και μόνο.

Αν διαβάσετε την φετινή προκήρυξη για την εισαγωγή στις ΑΕΝ αναφέρει αναλυτικά τα πάντα.

Φιλικά.

Ναυτης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ναυτης »

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση... τι χρωμα φανελακια θα πρεπει να αγορασω ; Πρεπει ντε και καλα να ειναι ολα ασπρα η γινετε και αλλο χρωμα πχ μπλε ή μπλε προς το μαυρο ; Ευχαριστω..
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να αγοράσεις ότι φανελάκια θες.
Ναυτης

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ναυτης »

Καλησπερα και παλι θελω να ρωτησω τι χορηγει σημερα το πολεμικο ναυτικο στον ναυτη ; Και αν γινετε μια επαναληψη με τη λιστα των πραγματων που πρεπει να αγορασω ειδα ενα παλαιοτερο ποστ αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα... μπαινω με τη εσσο του σεπτεμβριου πρεπει να ψωνισω καλοκαιρινα ; Χειμωνιατικα ; Ευχαριστω εκ των προτερων...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες