Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος προβλημα ΤΠΚ

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιώργος προβλημα ΤΠΚ »

Να προσθέσω οτι ειναι Γ μηχανικός εμπορικού ναυτικού και για στο ΠΝ μονο και μονο για της "*****" υπηρεσία , τι μπορω να κανω σε περίπτωση που δεν μ την γράψουν;
Άβαταρ μέλους
GIANNIS1995GR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 5:29 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από GIANNIS1995GR »

Το σημειωμα καταταξης πριν ποσο καιρο απο την ημερομηνια καταταξης ερχεται;
πρεπει εγω να το παρω απο καπου, απο που; Θα ειδοποιηθώ, τηλεφωνικά, πως;
G.gr
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 8:37 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από G.gr »

Υπάρχει σχετικό θέμα για την ερώτηση σου αλλά θα σου απαντήσω.. το χαρτί έρχεται περίπου 2 εβδομάδες πριν την κατάταξη και σε παίρνουν τηλέφωνο να περάσεις να το πάρεις
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Εμένα πάντως μου άφησαν ένα χαρτί στην πόρτα να πάω στο τμήμα να παραλάβω.

2 εβδομάδες πριν την ημερα κατάταξης έρχεται το χαρτί.

Άβαταρ μέλους
GIANNIS1995GR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 5:29 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από GIANNIS1995GR »

Καλησπέρα,

προσπαθω να καταλαβω τις επιλογες που έχω.

μετά την εκπαίδεση θα κληθω να υπηρετησω είτε σε μονάδες του ΠΝ στην στεριά, είτε σε διαφόρων ειδών πλοία.

αν θέλω πλοίο μπορώ να το επιλέξω εγώ και πιο ακριβώς θα είναι αυτό, π. Χ. Το Σαλαμις; Μετά έχω μετάθεση ή ολοκληρώνω εκει τους 11 υπόλοιπους μήνες;

αν πρόκειται για στεριά, τότε ισχύει πως μπορώ να μειώσω την θητεία σε 9 μήνες αν είμαι παραμεθόριο; Την έννοια του παραμεθόριου, την έχουν τα πλοία;

είναι υποχρεωτική η θητεία σε παραμεθόριο για τους πρώτους 4 μήνες θητείας αν δεν κάνω λάθος.
Γιώργος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα.Αρχικά να πω ένα ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια που προσφέρτε.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ΠΝ.

Έχω τελειώσει ΑΕΝ. Έχω δίπλωμα 3ου Μηχανικού. Όταν μου είχε έρθει το χαρτί τότε, πριν μπω στη σχολή, ήταν για πεζικό. Σε λίγες μέρες θα πάω να κόψω την αναβολή. Άν δηλώσω το δίπλωμά μου, θα μπω σίγουρα στο ΠΝ; Άν ναι, πόσους μήνες είναι; Μπαίνεις με κάποιο βαθμό λόγω διπλώματος Γ' Μηχανικού; Παίρνεις κάποια χρήματα το μήνα αν είσαι από ΑΕΝ; Οι μήνες σου στο στρατό γράφονται ως υπηρεσία στο Ναυτικό Φυλλάδιο και μετράνε για συντάξημοι/προαγωγικοί; Δηλαδή οι μήνες αυτοί σε βοηθάνε για να πάρεις το δίπλωμα του Β' Μηχανικού;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Γιώργος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ευχαριστώ :)
Saepan

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Saepan »

Καλησπέρα παιδιά. Θα μπω με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου 2017. Μου είπαν άτομα που γνωρίζουν οτι πλέον υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις 9μηνο και να κατσεις Αθήνα κάνοντας ομως ταξιδι σπαστα για 60 μερες. Η ερωτηση μου ειναι σε ποιον ναυσταθμο υπηρετεις και τι παιζει με τις αδειες στην περιπτωση αυτη.

Ευχαριστώ εκ των προτερων και καλη θητεία σε ολους.

Tάσος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tάσος »

Καλησπερα παιδια! Εχω μπει πολεμικό ναυτικό και μολις τελειωσα την προπαιδευση στο ΚΕ ΠΟΡΟΣ ! Η μετάθεση μου είναι στο ΚΕΠΑΛ Σχολή Ο/Α. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράματα εκει !
Στρατος21

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Στρατος21 »

Εχεις κανεις εμπειριες απο νβνε να μας διαφωτισει τι παιζει εκει περα;
βαγκ

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από βαγκ »

Το φυλλο πορειας μου λεει Ν. Σ. Και οτι πρεπει να ειμαι εκει στις 7:00
ξερει κανεις τι παιζει;
Γιωργος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπέρα, το Νοέμβριο πρόκειται να μπω στο ναυτικό. Δεν έχω κάποιον γνωστό για να μπω σε κάποια καλή θέση κι αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πιστεύετε ότι αξίζει να μείνω κάπου Αττική ή να πάω σε κάποιο νησί που ίσως είναι καλύτερα από θέμα αδειών. Έχω ακούσει ότι είναι 20-10 γενικά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ακόμα και σε ποια νησιά έχω καλές πιθανότητες να πάω χωρίς μέσο; Να προσθέσω ότι πιθανό να είμαι Ι4 για λόγους υγείας οπότε μάλλον δεν πάω σε καράβι.
Γιωργος

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιωργος »

Γιωργος έγραψε:Καλησπέρα, το Νοέμβριο πρόκειται να μπω στο ναυτικό. Δεν έχω κάποιον γνωστό για να μπω σε κάποια καλή θέση κι αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πιστεύετε ότι αξίζει να μείνω κάπου Αττική ή να πάω σε κάποιο νησί που ίσως είναι καλύτερα από θέμα αδειών. Έχω ακούσει ότι είναι 20-10 γενικά. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει ακόμα και σε ποια νησιά έχω καλές πιθανότητες να πάω χωρίς μέσο; Να προσθέσω ότι πιθανό να είμαι Ι4 για λόγους υγείας οπότε μάλλον δεν πάω σε καράβι.
Κανεις;

Sarm

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Sarm »

Καλησπέρα, το Νοέμβριο πρόκειται να υπηρετήσω στο πολεμικό ναυτικό. Αξίζει να πάρω μετάθεση για Ρόδο που θα είναι μειωμένη η θητεία και θα μπορώ στις άδειες (ισχύει ότι είναι 20-10; ) να πηγαίνω Αθήνα ή είναι καλύτερα να κάνω την θητεία μου κάπου στην Αθήνα όπου είναι κι ο τόπος κατοικίας μου; Ξέρει κανείς πώς είναι γενικά οι συνθήκες στα νησιά μειωμένης θητείας?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες